Klucz do Gór Zamkniętych

Klucz do Gór Zamkniętych
Witold Gadowski
2023-01-01
2023-01-01

Dzisiaj mamy dla Was bardzo udany debiut książkowy Małgorzaty Klimek – powieść Klucz do Gór Zamkniętych od Wydawnictwa Witold Gadowski. Dawno nie mieliśmy w rękach książki o Indianach, zatem z tym większym zainteresowaniem zagłębiliśmy się w lekturę, która przerosła nasze oczekiwana. Fabule towarzyszą malownicze opisy krajobrazów, a za licznymi przygodami głównych bohaterów wręcz trudno nadążyć. Książkę czyta się jednym tchem.

Autorka z niezwykłą lekkością przenosi nas do przepięknej dzikiej krainy na Północy. Tytułowe Góry Zamknięte od razu oczarowują nas swoim majestatem, pięknem i naturalnością. Mieszkańcy okolicznych terenów to głównie Indianie. Jedynie w pobliżu Jeziora Dzięcioła zamieszkują biali osadnicy. Niestety nie wszyscy akceptują ich obecność…

Tohmiican Darkwood, młody indiański chłopiec, szkoli się na wojownika pod czujnym okiem swojego nauczyciela Białego Pióra. Kilka tygodni temu wyruszyli na wspólną wyprawę łowiecką w odległe lasy na północy, gdzie Tohmiican uczy się życia w zgodzie z naturą. Podczas ich nieobecności na rodzinny dom chłopca napada grupa prowadzona przez okrutnego indiańskiego wodza, zwanego Ostrym Pazurem. Kiedy ojciec chłopca zostaje uznany za zaginionego, Tohmiican trafia pod skrzydła zaprzyjaźnionego wodza – Metihiwatana. Niestety cały czas nie może się pogodzić ze stratą ojca.

Ukojeniem dla ciężaru, jaki w sobie nosi, staje się nieoczekiwane spotkanie z rannym wilczym szczeniakiem, któremu ratuje życie. Mały wilk szybko przywiązuje się do chłopca i towarzyszy mu we wspólnych wyprawach w głąb puszczy. Wkrótce stają się nierozłączni.

Niespodziewanie kapryśny los wyrywa Tohmiicana z pięknej krainy i nakazuje porzucić wszystko co kocha. Młody Indianin wyrusza do wielkiego miasta, gdzie podejmuje naukę w prestiżowym college’u. Jego wyróżniający się wygląd i zachowanie sprawiają, że w nowym otoczeniu staje się obiektem drwin i plotek rówieśników. Tylko myśl, że zdobyta wiedza pomoże uratować Góry Zamknięte, pozwala mu wszystko znosić. Otuchy dodają chłopcu słowa Białego Pióra: „Prawdziwy wojownik nigdy się nie poddaje”. Na domiar złego okazuje się, że Tohmiicanowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Kogo los postawi na jego drodze? Jakich trudnych wyborów będzie musiał dokonywać? Czy Tohmiican będzie mógł wrócić do ukochanych gór?
W tej książce znajdziecie wszystko, czego oczekujemy po dobrej lekturze – wartką, najeżoną przygodami akcję, barwne postacie uwikłane w nieoczekiwane sytuacje oraz pełne wzruszeń i ściskające za gardło sceny. Fabuła ukazuje piękno przyrody i uczy szacunku do dzikich zwierząt. Dzięki lekturze poznacie rytuały indiańskich plemion, ich podejście do życia i świata. Autorka wiele uwagi poświęca takim wartościom jak wierna przyjaźń, poświęcenie dla innych, czy wybaczanie krzywd. Tohmiican jest przykładem bohatera, którego cechuje odwaga, hart ducha, wytrwałość i upór w dążeniu do celu. Lektura idealna na ferie. Polecamy!

• Z polecenia G.
  • Dla Amelii