Już nie ma tamtej mnie

Okładka książki Już nie ma tamtej mnie Amber Smith
Okładka książki Już nie ma tamtej mnie
Amber Smith Wydawnictwo: Must Read Cykl: Już nie ma tamtej mnie (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Już nie ma tamtej mnie (tom 1)
The Way I Used to Be
Must Read
2023-11-08
2016-03-22
Karolina Pawlik

Eden była grzeczną dziewczynką, która ledwo co zaczęła dorastać. Wszystko zmieniło się jednak tej nocy. Tej jednej feralnej nocy. Gdy jej majtki z nimi tygodnia znalazły się na podłodze, a całej świat się zawalił. Została zgwałcona przez przyjaciela rodziny, przez osobę której ufała. Wystraszona Eden boi się powiedzieć o tym komukolwiek. Bardzo chce to z siebie wyrzucić, ale nie jest w stanie tego zrobić. Zmagając się z traumą, Eden próbuje przetrwać.
Autorka podjęła bardzo trudny temat, zwłaszcza że książka "Już nie ma tamtej mnie" oznaczona jest jako literatura młodzieżowa. Czego więc po niej oczekiwałam? Pokazania nastolatkom, że przemoc seksualna nie jest absolutnie ich winą. Wskazania jak ważne jest, by powiedzieć o tym komuś zaufanemu. Co dała czytelnikom Amber Smith? Opowieść o dziewczynie staczającej się na dno. O nastolatce, która traumę próbuje pokonać nadużywając alkoholu, narkotyków i sypiając z kim popadnie. Uwaga spoiler! Moment jej walki o samą siebie pojawia się dosłownie na samym końcu historii Eden i zostaje tak spłycony, że nijak nie byłam w stanie wyciągnąć wniosków, które moim zdaniem powinny odnaleźć nastolatki. Doceniam to, że bardzo szczegółowo zostały opisane trudne emocje, z jakimi zmaga się bohaterka. Nie rozumiem tylko jaki przykład ma dać innym jej staczanie się na dno. Nie polecam nikomu książki "Już nie ma tamtej mnie". Rozumiem, że przełamywanie tematów tabu jest bardzo trudne, jednak moim zdaniem w tym przypadku poszło to w złym kierunku.

Jak ocenić książkę, która już samą dedykacją trafiła prosto w moje serce... ?
" Dla Ciebie.
Dla każdej Ciebie, która kiedykolwiek musiała wymyślić się na nowo. "
Tak bardzo to poczułam, całą sobą. Bo całkiem niedawno to ja musiałam wymyślić siebie na nowo, by przetrwać każdy jeden dzień.
Czternastolenia Eden, główna bohaterka powieści, zostaje potwornie skrzywdzona we własnym domu. W miejscu, w którym powinna być chroniona i bezpieczna. Nikt Jej nie widzi, nikt Jej nie słyszy i nikt jej nie pomaga. To wydarzenie zmienia ją całkowicie i sprawia, że staje się kimś innym. By przetrwać, by żyć, by w jakikolwiek sposób funkcjonować. Od tej chwili już nic nie jest takie samo.
Od początku do końca wiedziałam ,że fabuła jest tutaj odstawiona na boczny tor. Ta książka krzyczy, obdziera z emocji i zalewa czytelnika refleksjami. Nie mogę przestać o niej myśleć. Jako matka przeżyłam ją podwójnie... To historia o trudzie dojrzewania w samotności, o radzeniu sobie z traumą i niemym wołaniu o pomoc. O tym jak łatwo być niewidzialnym wśród bliskich. Według mnie to lektura dla wszystkich, a w szczególności dla osób, które są rodzicami. To piękna, trudna i niezwykle potrzebna książka. Po prostu ją przeczytajcie i wyciągnijcie własne wnioski.

Jak ocenić książkę, która już samą dedykacją trafiła prosto w moje serce... ?
" Dla Ciebie.
Dla każdej Ciebie, która kiedykolwiek musiała wymyślić się na nowo. "

Dla nastlatek o ważnym problemie-gwałcie

Dla nastlatek o ważnym problemie-gwałcie

31/2024

Zawiodłam się. Początek wydawał się ciekawy, środek to jakieś nieporozumienie, koniec w końcu jakaś akcja, ale głównie wiało nudą. Irytujaca bohaterka.

31/2024

Ciąg dalszy recenzji na:

Życie Eden przebiegało bez komplikacji, dopóki ktoś jej nie skrzywdził. Najbliższy przyjaciel rodziny krzywdzi dziewczynę, w najbardziej obrzydliwy sposób. Po tej sytuacji życie Eden wywraca się do góry nogami, a ona sama nagle zapada się w sobie. Na dodatek dziewczyna postanawia samodzielnie uporać się z traumą, który dotąd nieprzepracowana, rzutuje na jej życie prywatne....

Bardzo dobra książka od strony psychologicznej - w wyraźny sposób ukazuje świat wewnętrzny i przeżycia, jakie mogą towarzyszyć osobom doświadczającym przemocy seksualnej i tego, w jak nie zawsze oczywisty sposób, trauma może być przeżywana.
Książka nie należy do łatwych i lekkich, ale na pewno wartych przeczytania.

Książka nie należy do łatwych i lekkich, ale na pewno wartych przeczytania.

Pomimo tego, że jest to książka dla młodzieży postanowiłam po nią sięgnąć skuszona wieloma pozytywnymi opiniami. Niestety okazało się, że niekoniecznie jest to pozycja dla mnie. Plus za poruszenie ważnego tematu jakim jest gwałt. Niestety momentami miałam wrażenie, że główna bohaterka mnie wręcz irytuje swoim zachowaniem przez co miałam ochotę odłożyć książkę. Książka do przeczytania ale bez żadnych większego szału.

Czy wysłuchasz jej opowieści?

Eden była szczęśliwa. I nagle cały jej świat zniknął za sprawą pewnej feralnej nocy. Jeden z przyjaciół jej brata zniszczył pełną radości codzienność. Eden zostaje zmuszona do walki o każdy kolejny oddech, każdy kolejny krok i każdą kolejną myśl, która pozwoliłaby jej mieć nadzieję na lepsze jutro. Obawia się jednak opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. Czy ktokolwiek jej uwierzy? Czy ma szansę poczuć szczęście, gdy jej dni wypełnione są cierpieniem?

Amber Smith powraca na polski rynek wydawniczy z powieścią o ogromnej traumie, bolesnych doświadczeniach i walce młodej dziewczyny o powrót do czerpania radości z życia. Przyznam szczerze, iż obawiałam się ponownego spotkania z twórczością autorki, która niekoniecznie zdołała mnie zachwycić. Już nie ma tamtej mnie obiecywało wiele emocji i wrażeń. Czy warto towarzyszyć Eden w jej niełatwej historii?

Już nie ma tamtej mnie to bolesna walka młodej dziewczyny o odkrycie radości i szczęścia po traumatycznych doświadczeniach. Amber Smith w delikatny sposób nakreśliła trudne tematy, z którymi musiała zmierzyć się główna bohaterka. Czytelnicy poszukujący wymagającej i emocjonalnej lektury mogą śmiało sięgnąć po najnowszą premierę od tej autorki. Czy jesteście gotowi towarzyszyć Eden i wysłuchać jej historii?

Pełna recenzja na stronie: weronine-library.blogspot.com | @paradisewithbooks

Czy wysłuchasz jej opowieści?

Eden była zawsze dobra w byciu dobrą. Pójście do liceum tego nie zmieniło. Zmienił ją gwałt. Pewnego wieczoru najlepszy przyjaciel jej brata – niemal członek rodziny – sprawia, że świat Eden wywraca się do góry nogami. To, co kiedyś wydawało się proste, teraz się komplikuje. To, co kiedyś wydawało się prawdą, teraz jest kłamstwem. Ci, których kiedyś kochała, teraz budzą wyłącznie nienawiść. Nic już nie ma sensu. Dziewczyna wie, że powinna powiedzieć komuś o tym, co się stało, ale nie jest w stanie tego zrobić, więc ukrywa to w sobie głęboko. Ukrywa też to, kim kiedyś była.
Podzielona na cztery części powieść jest historią o zmaganiu się z traumą, ale też opowieścią o sile młodej dziewczyny, która doświadcza licznych rozczarowań i nieznośnego bólu wchodzenia w dorosłość, pierwszej miłości i pierwszych zawodów miłosnych, utraty i odbudowywania przyjaźni. A przy okazji po prostu próbuje przetrwać.

Eden, to zwyczajna nastolatka, zawsze otoczona wsparciem bliskich i przyjaciół. Jedno zdarzenie powoduje, że uporządkowane życie gwałtownie rozpada się jak domek z kart. Doznała przemocy seksualnej.

Dziewczyna izoluje się w swoim świecie, nie dzieląc się z nikim tym, co zaszło. Stara się pozostać pozornie normalna w otoczeniu, ale to, co dzieje się w jej głowie, coraz bardziej ją niszczy, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Kiedy Eden poznaje Josha wydaje się, że może być dla niej lekarstwem. Czy zdoła odwzajemnić uczucie, czy relacja jeszcze bardziej ją zniszczy?

"Już nie ma tamtej mnie" trudna, ale zarazem bardzo potrzebna książka. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że gwałtowna zmiana zachowania to desperackie wołanie o pomoc. Postawa rodziców nastolatki, sprawiła, że jestem załamana. Nawet nie spróbowali walczyć o córkę, chociaż dostrzegli, że coś jest nie tak..

Sposób, w jaki autorka prowadzi czytelnika ku końcowi, przekracza wszelkie oczekiwania. Trudno znaleźć słowa, by oddać moje emocje. Czytanie bez chusteczek byłoby niemożliwe.💔

Wątek Eden i Josha, skłonił mnie do refleksji. Mimo, że moje lata nastoletnie są już dawno za mną. Żadna historia dotąd nie poruszyła mnie tak bardzo. Ich uczucie jest piękne, ale jednocześnie przytłaczające. Bez wątpienia polecam sięgnąć po tę książkę - wszystkie emocje, jakie wywołuje, są tego warte.

• 2017