Emocjolandia Kraina Emocji - Bajka edukacyjna dla dzieci

Okładka książki Emocjolandia Kraina Emocji - Bajka edukacyjna dla dzieci Marta Bartosik
Okładka książki Emocjolandia Kraina Emocji - Bajka edukacyjna dla dzieci
Marta Bartosik Wydawnictwo: Marta Bartosik literatura dziecięca
literatura dziecięca
Marta Bartosik
2023-06-01
2023-06-01
emocje inteligencja emocjonalna bajki bajka edukacyjna

Powiedzmy sobie otwarcie - zrozumienie emocji nie jest łatwe. Ba, jest wystarczająco trudne dla nas, dorosłych, a co dopiero dla kilkuletnich dzieci. I chociaż na naukę rozpoznawania i przeżywania emocji podobno nigdy nie jest za późno, to zdecydowanie warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Po to, by nasze dzieci potrafiły uchwycić, zrozumieć i wyrazić swoje emocje. By czuły się dobrze ze sobą i wiedziały, że emocje mogą mieć wpływ na ich zachowanie, ale nie na to, kim są.

Ta książka to w temacie emocji moje największe odkrycie ostatnich miesięcy! Jak zresztą cały profil i strona internetowa autorki. To pozycja, która jest REALNYM i konkretnym wsparciem, zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka.

Ta książka to świetne połączenie treści dla dorosłych, bajki dla dzieci i pytań, pozwalających na nawiązanie z dzieckiem dialogu. Jest świetnie, jakościowo wydana. Ma twardą oprawę, kredowy papier, tasiemkę do zaznaczania i przepiękne ilustracje.

Całość rozpoczyna ważna przedmowa dla rodziców z wieloma pomocnymi wskazówkami, m.in. jak stworzyć bezpieczną, przyjazną atmosferę, w której dziecko otworzy się na rozmowę o własnych emocjach.

Później, znajdziecie ciepłą bajkę, skierowaną do dzieci w wieku ok. 4+. Opowiada ona o chłopcu, który miał problem ze zrozumieniem własnych emocji. Gdy Kacperek poznał skrzata o imieniu Emocjuszek, wyruszył wraz z nim do Krainy Emocji. Wędrując przez magiczną krainę, bohaterowie napotykali na swojej drodze różne stworzenia, które borykały się z własnymi emocjami. Dzięki tym spotkaniom, Kacperek nauczył się rozpoznawać trudne emocje, nazywać je i wspólnie ze skrzatem poszukał sposobów radzenia sobie z nimi.

W książce znajdziecie rozdziały o złości, smutku, strachu, wstydzie i zazdrości. Każdy z nich kończy się listą pytań do rozmowy, skonstruowaną tak, że będzie przydatna nie tylko w domu, ale i w przedszkolach, czy gabinetach.

Jeśli szukacie wartościowych materiałów do pracy z dziecięcymi emocjami (nie tylko książek, ale i kart pracy, gier i in.),koniecznie odwiedźcie stronę: emocjolandia.pl.

Polecam!

„Kraina emocji” to historia Kacperka - chłopca, który nie do końca rozumie swoje trudne emocje. Na swojej drodze spotyka skrzata, Emocjuszka, który wprowadza go do magicznej Krainy Emocji.
Każde uczucie opisane zostaje w odrębnym rozdziale - i tak poznajemy Złostkę, Smutaska, straszkę, Wstydzinkę i Zazdrostkę. To, co w książce jest cudowne, to zestawy pytań o emocjach - stanowią nie tylko podsumowanie rozdziałów, ale mogą być pretekstem do „zwyczajnej” rozmowy z dzieckiem o tym, co czuje!
No, i oczywiście - aspekt wizualny! „Kraina emocji” PRZE-PIĘ-KNIE wydawana, pełna jest cudownie, kolorowych obrazków, które już same w sobie mogą posłużyć jako inspiracja do tworzenia ciekawych zajęć z dzieciakami ♥

Książki, które bawią i uczą, to najlepsza opcja by przemycić naszemu dziecku ważne informacje czy trudne tematy.

Czasem nam rodzicom ciężko ubrać w słowa, to co chcemy dziecku przekazać i wtedy z pomocą przychodzą książki takie jak ta od @emocjolandia.pl

Czy zdarza wam się nie potrafić dogadać z własnym dzieckiem? Wkurzyć się, bo powtarzacie coś kolejny raz a dziecko was nie słucha? A może dziecku dostało ataku histerii?

Każde dziecko uczy się wyrażania swoich emocji. No i zdecydowanie nie jest to prosty i łatwy proces. Ani dla niego ani dla nas, rodziców, oj nie. Jakoś trzeba to po prostu przetrwać, i na szczęście są pozycje, które nam w tym pomagają. Oj i to jak!

Emocje to temat trudny, delikatny, a ta książka jest po prostu skarbnicą wiedzy. Książka ta pokazuje dziecku, że to że czuje emocje, to jest przecież normalne i ma do nich prawo, jak każdy z nas!

W przystępny sposób tłumaczy dziecku, co może się z nim dziać, co może przeżywać i pokazuje, że emocje są ok!
Książeczka opowiada o Kacperku, który wędruje i poznaje różne zwierzątka, są magiczne, ich imiona nawiązują do emocji, które właśnie przeżywają.
Poznajemy Złostkę, Smutaska, Straszkę, Wstydzinkę i Zazdorstkę. Kacperkowi towarzyszy przeuroczy skrzat Emocjuszek, który pomaga poznać i oswoić się z emocjami, które czuły zwierzątka.

W zestawie mamy książeczkę do kolorowania, to już do samodzielnego wydruku. Zosieńka uwielbia je kolorować, na każdej z kolorowanek zwierzątko czuje pewną emocję, zadowolenie, wstyd, radość itd. Kolorowanie z dzieckiem jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy o emocjach po lekturze książki.

Jest jeszcze poradnik dla rodziców, on z kolei nam, rodzicom tłumaczy jak rozmawiać z dzieckiem, żeby się dogadać, jak stworzyć mu bezpieczne środowisko i dać wsparcie, zażegnać kryzysy. Jak się z nim po prostu dogadać ☺️ Jak zrozumieć emocje dziecka. Jak działać by dziecko czuło się zrozumiane i akceptowane, a to podstawa dobrej relacji. Naprawdę wiele dała nam ta książka.❤

"Kraina Emocji" jest bajką edukacyjną. Duży plus za przepiękne, kolorowe ilustracje.
W pierwszej chwili myślałam, że jest trochę za dużo tekstu jak dla Olafa, ale tak się chłopak wciągnął, że udało się na raz przeczytać 3 rozdziały z 7.

Kacperek miał problemy z rozumieniem swoich emocji. Nie wiedział dlaczego często jest smutny i zły. Na szczęście, wracając ze szkoły spotkał Emocjuszka, magicznego skrzata, który zna się bardzo dobrze na emocjach. Skrzat i Kacperek wybrali się w wspólną podróż do Krainy Emocji. Tam chłopiec poznał różne stworzenia, które miały problemy z emocjami. Jaszczurka była zła, bo mama nie pozwoliła mu się bawić nad jeziorem, zajączek był smutny, bo nic mu się nie udaje, myszka jest wystraszona, bo boi się, że ktoś ją skrzywdzi, świnka się wstydzi, bo myśli, że jest głupia, a rybka jest zazdrosna, bo nie jest tak piękna jak jej koleżanki. Na szczęście Emocjonuszek miał dla zwierzątek kilka wartościowych porad, które sprawiły, że na ich twarzach znowu pojawił się uśmiech. Razem z Kacperkiem po zakończonej misji mogli wracać do domu. Chłopak dzięki tej przygodzie wyniósł dużo wiedzy na temat trudnych emocji i wie co zrobić, żeby sobie z nimi poradzić.

Na końcu rozdziałów są zamieszczone pytania, które można zadać dziecku po przeczytaniu historii.

W zestawie znajdziecie także ponad 60 stronnicowy poradnik dla rodziców jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych emocjach. Można wynieść z niego sporo przydatnej wiedzy jak rozmawiać z dzieckiem i jak reagować na jego zachowania. Do tego dołączona jest książeczka do kolorowania i zeszyt ćwiczen dla dzieci w wieku 4-8 lat.

W tym roku pewnie wielu z nas wysłało swoje pociechy po raz pierwszy do przedszkola czy szkoły i to na pewno trudny czas nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. I warto, by szczególnie w tym okresie dzieci czuły nasze wsparcie, bo spotykają się z wieloma nowymi sytuacjami, z trudnymi emocjami. W temacie emocji bardzo wspiera rodziców i dzieci Marta Bartosik ze swoimi publikacjami, które znalazłam na stronie emocjolandia.pl i postanowiłam dla Was sprawdzić.

Otrzymałam od autorki zestaw dla młodszych dzieci 4-8 lat i uważam, że ten okres jest najlepszy na świadome budowanie relacji z dziećmi i nauczenie się rozmawiania z nimi o emocjach, by również w późniejszych latach darzyły nas zaufaniem i były wobec nas otwarte.

W zestawie znajdziecie bajkę edukacyjną „Kraina emocji”, która jest bardzo pięknie i świetnie jakościowo wydana, z dużymi literami, pięknymi obrazkami pobudzającymi wyobraźnię dziecka. I co najważniejsze napisana jest językiem skierowanym do dzieci, który zostanie przez nie łatwo zrozumiany, a po każdym rozdziale znajdują się pytania pomocne rodzicom. Dziecko samodzielnie lub z rodzicem uda się do magicznej Krainy Emocji, w której pozna różne żyjące tu stworzenia i nie tylko rozpozna emocje, nauczy się je nazywać, ale i wspólnie z przyjaznym Skrzatem poszuka sposobów radzenia sobie z nimi.

Poradnik dla rodziców podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem, jak reagować, jakie pytania zadawać, by dziecko czuło nasze wsparcie, nie czuło oceniania i narzucania naszego zdania, ale również uczy kontroli i zrozumienia własnych emocji.

W zestawie jest również zeszyt ćwiczeń skierowany do dzieci 4-8 lat, a w nim w praktyce można sprawdzić jak radzić sobie z emocjami, w formie rysunkowej nazwać różne emocje. Dodatkowym gratisem jest kolorowanka, czyli to, co wszystkie dzieci lubią najbardziej. Skupiona również na temacie emocji podpowiada dopasowanie odpowiednich kolorów do określonych emocji (np. czerwony – złość).

Zajrzyjcie na stronę emocjolandia.pl, tu znajdziecie również pomoc ułatwiającą powrót dziecka do szkoły i opanowanie związanych z tym emocji, ale również książkę o emocjach skierowaną do nastolatków. Opracowanie jest warte uwagi i jeżeli chcecie, by Wasze dzieci były wobec Was otwarte, żeby dzieliły się swoimi emocjami, żeby do Was zwracały się w trudnych sytuacjach, to naprawdę warto z nich skorzystać.

• Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Emocjolandia Kraina Emocji - Bajka edukacyjna dla dzieci