Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów


- Data wydania:
- 2018-03-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-03-14
- Data 1. wydania:
- 2017-09-05
- Liczba stron:
- 320
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327156051
- Tłumacz:
- Donata Olejnik
- Seria:
- #GOYOUNG
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Dolnośląskie
- Kategoria:
- literatura młodzieżowa
- Tagi:
- fobia lista przyjaźń pierwsza miłość
- Data wydania:
- 2018-03-14
- Liczba stron:
- 320
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327156051
- Tłumacz:
- Donata Olejnik
- Seria:
- #GOYOUNG
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Dolnośląskie
- Kategoria:
- literatura młodzieżowa
- Tagi:
- fobia lista przyjaźń pierwsza miłość
Czy strach przed miłością może być fobią?
W rodzinie Esther wszyscy są skazani na fobie. Ojciec cierpi na lęk przestrzeni, brat bliźniak nie zniesie ani chwili w ciemności, a matka hipsterka przeraźliwie obawia się pecha. Dziewczyna jeszcze nie wie, jaki strach zawładnie jej życiem, lecz na wszelki wypadek unika potencjalnych zagrożeń i spisuje je na specjalnej liście. Gdy któregoś dnia zostaje okradziona, znika także niedokończona lista najgorszych koszmarów… Te niefortunne okoliczności doprowadzają Esther do nawiązania przyjaźni z kimś, kto jest gotów pomóc jej w pokonaniu wszystkich fobii…
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Recenzje oficjalnych recenzentów
Lęk przed życiem
Każdy człowiek czegoś się boi. Pająków, szczurów, węży, ciemności, wysokości… I taki strach jest dobry, ponieważ ostrzega nas przed zagrożeniem, może uratować nam życie. Jednak kiedy paraliżuje zamiast mobilizować do ucieczki lub walki, sytuacja robi się poważna. Wyobraź sobie obezwładniający strach, który poraża wszystkie mięśnie, nie pozwala oddychać, skręca wnętrzności i podsuwa przerażające wizje śmierci. I możesz zapomnieć o walce albo ucieczce.
Esther Solar doskonale wie, jak to jest odczuwać mrożący krew w żyłach lęk. Właściwie mogłaby prowadzić szkolenia z nieustannego odczuwania strachu, ma w tym ogromne doświadczenie. Boi się prawie pięćdziesięciu rzeczy, m.in. krabów, lalek, ciem i motyli, gęsi, pól kukurydzy, opuszczonych budynków… Nie wie tylko, co jest jej największym koszmarem, który zawładnie jej życiem. Bo Esther pochodzi z przeklętej rodziny – każdy ma jakiś lęk, który nie pozwala mu normalnie funkcjonować: wujek boi się zarazków, dziadek wody, ojciec otwartej przestrzeni, matka pecha, a brat ciemności. Niespodziewanie na drodze dziewczyny staje chłopak, który chce ocalić ją przed koszmarami, razem z nią stawiając im czoła. To początek wielkiej przygody i zmian w życiu Esther i jej najbliższych.
Na początku książka wydaje się zabawną historią nowego wcielenia Addamsów: jest tajemnicze domiszcze, w którym światła nigdy nie gasną, jest znikający brat, siostra, która ubiera się tylko w kostiumy, jest dziwaczna trzoda domowa w postaci stadka królików i wrednego koguta, no i oczywiście klątwa oraz sporo czarnego humoru. Jednak im dalej, tym robi się poważniej i coraz bardziej zagadkowo. Autorka mistrzowsko lawiruje między gatunkami literackimi – do samego końca nie wiadomo, czy to młodzieżówka z wątkiem fantastycznym, czy powieść psychologiczna z gotyckim zacięciem, czy może realizm magiczny. I ta niepewność jest niesamowita – nie da się przewidzieć, w jakim kierunku podąży opowieść, ani co wydarzy się na kolejnej stronie. Dawno powieść (dla młodzieży, zaznaczmy) tak mnie nie zaskakiwała.
Jednak kwestie gatunkowe, choć interesujące, nie stanowią podstawy tej książki. Najistotniejszy jest temat, jaki porusza – zaburzeń psychicznych. Wszyscy bohaterowie „Prawie ostatecznej listy najgorszych koszmarów” próbują radzić sobie z fobiami, przemocą domową, depresją i stanami lękowymi. Nie dajcie się zwieść różowej okładce i lekkiemu stylowi autorki, ta powieść to przejmujący zapis rozpaczliwej walki z największym i najbardziej niebezpiecznym wrogiem człowieka – własnym umysłem. Jestem pod wrażeniem, jak plastycznie i wiarygodnie Sutherland przedstawiła ataki paniki, stany lękowe, zniekształconą rzeczywistość i uwikłanie w toksyczne relacje. Widać, że solidnie się przygotowała, a co ważniejsze, podeszła do tego niełatwego tematu z ogromną delikatnością i empatią. Podobnie potraktowała swoje postacie, które są cudownie niejednoznaczne – a to prawdziwa rzadkość w powieściach dla młodzieży.
Jedyne, co mi nie zagrało, to zakończenie. W stosunku do całości wydaje się zbyt cukierkowe i jakby obliczone na wywołanie łez. Zabrakło mi też szczerej rozmowy Esther z Jonah. Bez tego za bardzo przypominało typowe „rozwiązywanie” konfliktów w polskich komediach romantycznych.
„Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów” to dobra i wartościowa książka, nie tylko dla nastolatków. Myślę, że rodzice mogą wiele się z niej dowiedzieć, a co za tym idzie – lepiej poznać i zrozumieć świat młodych ludzi skrępowanych różnymi lękami. Wszak zdolność radzenia sobie z rzeczywistością, czasem okrutną, to nie coś, z czym wszyscy się rodzimy.
Ewa Jemioł
9 Popieram
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 484
- 170
- 57
- 16
- 15
- 14
- 8
- 6
- 3
- 3
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Miłość jest jak zwierciadło, w którym nasze zalety błyszczą niczym gwiazdy, przyćmiewając nawet najgorsze wady i słabości.
Zobacz więcej
Może na tym właśnie polegał problem.
Może Eugene wcale nie bał się tego, co tkwi w ciemności.
Może bał się ciemności, która tkwiła w nim samym.
A nie przyszło ci do głowy, że Śmierć może wcale nie chcieć być Śmiercią?
Zobacz więcej
Opinie [56]
Książka autorstwa Krystal Sutherland opowiada o nastoletniej Esther Solar i jej rodzinie. Wszyscy Solarowie są skazani na fobie. Dlatego dziewczyna tworzy Prawie Ostateczną Listę Najgorszych Koszmarów, aby uniknąć śmierci na skutek klątwy.
więcejKsiążkę oceniłam na 7/10, ponieważ czytało się ją miło, to jednak bohaterowie byli, miałam wrażenie, trochę papierowi. Nie da się jakoś...
Troszkę się zawiodłam, troszkę wymęczyłam się, żeby dokończyć tę książkę. Średniawo. Pomysł dobry, gorzej z wykonaniem. Poprzednie dzieło tej autorki podobało mi się znacznie bardziej.
Pokaż mimo toPrawie Ostateczna Lista Najgorszych Koszmarów Krystal Sutherland to książka poruszająca trudne tematy, takie jak choroby psychiczne oraz fobie. Na początku nie byłam przekonana do stylu pisania autorki, gdyż jeszcze nigdy się z takim nie spotkałam, lecz z czasem historia Esther zaczęła coraz bardziej mnie wciągać. Początkowo wydawało mi się, że jest to dziwna powieść i...
więcejKsiążka dość toporna i trudno mi było przez nią przejść. Jednakże poruszany jest ważny problem depresji wśród nastolatków. Czuję niedosyt w tej sprawie. Wydaje mi się, że nie został on wystarczająco dobrze przedstawiony.
Pokaż mimo toOznaczyłam w przeczytane, żeby móc wystawić opinię, ale doczytałam niewiele dalej po miejscu, w którym obrażono Marię, Matkę Jezusa. Wstyd mi, że w ogóle takie coś wydano. Stanowczo odraczam czytanie. Wiem, że niby może to być pokazana po prostu choroba psychiczna, ale pomyślcie - czy autorka miałaby odwagę napisać takie coś o innej wierze czy religii? Nie podam tu cytatu,...
więcejPrzyjemna książka z koszmarną okładką. Naprawdę okropną..
więcejEsther żyje w ciągłym strachu. Dlaczego? Bo każdy w jej rodzinie żyje z jakąś fobią, która skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Problem Esther polega na tym, że jeszcze nie wie jaka fobia przypadnie jej więc na wszelki wypadek spisuje wszystko co może stanowić jakiekolwiek zagrożenie. A co się stanie gdy...
Początkowo książka mnie nie wciągnęła, odkładałam ją kilka razy, ale w końcu zebrałam się do jej ukończenia i żałuje, że stało się to tak późno. Książka ta zawiera w sobie moc, która chce przekazać autorka czytelnikowi. Pokazuję, że aby coś osiągnąć trzeba walczyć, próbować, a co najważniejsze robić to z własnej woli, a nie pod przymusem oraz we własnym czasie. Pokazuje, że...
więcejCoś w okładce tej książki i w jej opisie sprawiło, że znalazła się na liście pobranych książek na czytnik (Legimi 😍). Gdy zobaczyłam ją jako ofertę do sprzedaży na grupie @Ksiażka za dyszkę musiałam ją kupić. I to był naprawdę świetny wybór.
więcejTematyka fobii, lęków, depresji i śmierci nie jest mi obca. Nie jest mi również obojętna, dlatego czytanie "Prawie ostatecznej listy...
Pierwsze zaskoczenie tego roku i do tego pozytywne. Esther jest pełna kompleksów i lęków ukrywa siebie za strojami i nie pozwala by zawładnęły nią uczucia. Do tego cała jej rodzina nie należy do "normalnych". W całym tym chaosie spotyka Jonaha który powoli otwiera ją na świat i na życie. Szczerze to dawno już nie czytałam książek w którym główni bohaterowie to nastolatki...
więcejNa początku książki miałam wrażenie, że czytam nowoczesną bajkę. Był Czerwony Kapturek, biznes cukierniczy i oczywiście pewien chłopiec. A ponadto dom niegasnącego światła, drzewa obwieszone amuletami i wizyty u dziadka w domu opieki.
więcejPotem robi się ciemniej, aczkolwiek zachowując przy tym dość lekką atmosferę. Chociaż historia ta zajmuje się chorobami psychicznymi i...