Facet w czerni

Okładka książki Facet w czerni Jakub Ćwiek
Okładka książki Facet w czerni
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Dreszcz (tom 2) fantasy, science fiction
Dreszcz (tom 2)
Sine Qua Non
2023-09-13
2014-01-01
Dreszcz Superbohater Antybohater

Lecimy więc bezspojlerowo z tomem drugim! Cała masa podejrzanych wyładowań atmosferycznych przyczyniła się nie tylko do powstania Dreszcza, ale masy super herosów na całym świecie. Ich imiona są dziwne, ich moce są często bezużyteczne, nie każdy z nich jest kryształowy, a przecież tacy właśnie powinni być herosi. Wiecie co idzie za wysypem super bohaterów? Super złole! I tutaj Pan Ćwiek się w tańcu nie pierniczy i nasz Dreszcz nie ma jednego arcywroga, tylko całkiem spory zastęp odszczepieńców, przeżartych przez swą niecność dybie na biednego Ryśka i w ogóle na całą Polskę... Ba! Na cały świat!

Powiem Wam tak, niby seria bardzo lekka, niby książki za dużo stron nie mają, ale to są zdecydowanie książki dla mnie. Drugi tom jest mniej przaśny niż tom pierwszy, mniej tutaj autor skupił się na humorze a bardziej na całej historii i jak to świetnie wyszło! Owszem nadal można się pośmiać (kisłam ze śmiechu na scenie w pociągu),nadal jest to nic innego jak satyra popkultury, ale również taki przyjacielski kuksaniec dla wszystkich fanów rocka i komiksów. Ryszard już mniej jest zwykłym menelem, dzięki Benowi ma co jeść, wyremontowane mieszkanie i ciepłą kąpiel z bąbelkami oraz poranną prasą. Nie wiedzieć czemu wspaniały Alojz nadal się z nim przyjaźni, a ja nadal faceta kocham i nie rozumiem co do mnie gada :) Ben wychodzi z siebie, aby z Ryśka stał się prawdziwy heros niczym komiksowy Super Man, ale Rysiek to Rysiek.

Poznajemy coraz lepiej również pozostałych super herosów, którzy zawiązują z Ryśkiem i jego ekipą nić sympatii, ale też i lubią sponiewierać się przed ryśkową plazmą z butelką piwa w ręce. I teraz uwaga, mam dla Was zadanie: MUSICIE poznać Zawiszę Czarnego! To znaczy... no musicie, jeśli macie dystans do świata, chamski humor nie jest Wam wrogiem oraz umiecie sobie poradzić z książką, w której nie ma zbyt wiele poprawności politycznej, etnicznej i wielkiej icznej.

Polubiłam Dreszcza po pierwszej części, dlatego sięgnęłam po kolejną. I tu spotkało mnie rozczarowanie. Jest chaotycznie, dużo wątków, dużo postaci, ale w sumie nie wiadomo, o co chodzi...
Podoba mi się pomysł na takiego krnąbrnego śląskiego herosa, chcę też sprawdzić, czy trzecia część poskleja te wszystkie wątki, więc pewnie po nią sięgnę.

Nadal wybitny warsztat pisarski autora oraz znakomite wykorzystanie komiksowych motywów świata superbohaterów, umieszczonych w realiach naszej kochanej ojczyzny.
Miało być 8, tak więc czemu tym razem tylko 6?
Minus jedna gwiazdka, za brak efektu wow - Dreszcz II nie jest hollywódzkim sequelem - nie jest "więcej, lepiej, ładniej", tylko raczej "tak samo jak ostatnio, więc wiemy, mniej więcej, czego się spodziewać".
Druga gwiazdka poleciała za ten końcowy wątek opowieści, który moim zdaniem jest (za przeproszeniem) z dupy - wiem, że Pana Ćwieka stać na więcej i po tak utalentowanym rzemieślniku spodziewałem się czegoś mniej sztampowego.
Niemniej bawiłem się bardzo dobrze i na pewno sięgnę po część 3.

Miało być 8, tak więc czemu tym razem tylko 6?

Reread by czekanie na 3 część stało się szybsze i kurcze kocham ten świat ale czytając tył książki można wyczuć "keep calm", porównując z 1 częścią trochę przyhamowało i wiele wątków się rozrosło lub doszło nowych, a końcówka jak zawsze powoduje i robienie łezki. Teraz tylko zakończyć trylogię by móc płakać nad tym co zrobił Ćwiek- łachudra!

(audio)
Nie jest to literatura wysokich lotów ale słuchało się bardzo przyjemnie. Duża dawka poczucia humoru, a dla miłośników muzyki rockowej dodatkowym atutem są częste i gęste cytaty z ciekawych kawałków rockowych i heavy-met. Polecam do odstresowania.

(audio)

Wszystkie 3 książki o " Dreszczu" przesłuchałem w jednym ciągu i bardzo lubię tego typu odskocznie. Całość oceniam na 7 choć ostatnia jest dla mnie najsłabsza. Jeśli lubisz superbohaterów i zastanawiasz jakby to wyglądało gdyby za oknem Ślązak Alojzy chodził po ulicy z rockmenem z mocami piorunów, to ta pozycja jest dla Ciebie.

Panie Jakubie, takich rzeczy się nie robi. Już Pan, ja i inni czytelnicy wiedzą o co chodzi. Ja wiem, że to częsty motyw w komiksach, ale serio - nie było to fajne.
Cała książka natomiast nieco pędzi, ale takie też są rockowe teledyski. To nie jest ballada albo progresywna podróż dźwiękowa, tylko ostry rock. I nie ma co narzekać. :)

Nie powiem, żeby czytało się to lepiej od pierwszego tomu. Widać bohaterowie i sposób ich przedstawiania są innej bajki niż moja.

Ogólnie trzyma poziom pierwszej części. Jest bardziej chaotyczna. Zamiast kontynuować wątki z poprzedniej części to zaczyna się sporo nowych. Dużo więcej jest innych bohaterów a mniej Dreszcza. Finał znowu bez zamknięcia najważniejszych wątków.

Trzecią część sobie podaruję. Pogubione wątki. Chaos. Autor nie dał szans czytelnikowi polubić się z bohaterami tego literackiego zamieszania.

• Jakub Ćwiek