Double Indemnity

Okładka książki Double Indemnity James Mallahan Cain
Okładka książki Double Indemnity
James Mallahan Cain Wydawnictwo: Vintage Crime/Black Lizzard Ekranizacje: Podwójne ubezpieczenie (1944) literatura piękna
Vintage Crime/Black Lizzard
2011-01-01
2011-01-01
Ekranizacje:
Podwójne ubezpieczenie (1944)

Co za znakomita odskocznia od tych wszystkich thrillerów, taśmowo wychodzących ze szkół "kreatywnego pisania"... Prostą kreską zarysowane niesamowite bogactwo psychologiczne. Smak długo pozostaje w pamięci...

W tym wypadku wolę film, ale książka też jest niezła. Zakończenie mnie zmroziło.

Ubóstwiam filmy noir, jednak ich literackie pierwowzory nie zawsze przypadają mi od gustu. Tak jest w przypadku "Podwójnego ubezpieczenia". Płytkie i szybkie zwroty akcji nie pozwalają nawet wczuć się w klimat "retro kryminału", tak szybko i bez polotu toczy się akcja, zdecydowanie bardziej skłaniam się ku współczesnym kryminale. Książeczka jest zresztą dosyć cienka, w sam raz na któtką jazdę tramwajem.

James M. CAIN - "Double Indemnity"
W Polsce znana pt "Podwójne ubezpieczenie" badż "Podwójne odszkodowanie", Dla mnie Cain (1892-1977) znany z "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy". I ja teraz patrzę, i widzę, że w polskim wydaniu oba utwory były razem; toż to co ja teraz napiszę. A przepiszę z okładki:
"First published in 1935, this novel reaffirmed James M. Cain as a virtuoso of the roman noir"
Tak, Cain wirtuozem noir fiction. Jako ciekawostkę podam, że na Columbia University były wykłady z przedmiotu:
"American Hard-boiled and Noir Crime Fiction, 1920-1960"
i jednym z głównych tematów był:
"FREUDIANISM
The impact of Freudianism on the narrative logic, methods of detection, and understanding of criminality in the fictions.
Selected texts:
— Cain: Double Indemnity
— Hammett: The Dain Curse
— Woolrich: "Rear Window"
— MacDonald: The Moving Target
— Highsmith: Strangers on a Train
— Gresham: Nightmare Alley
— Faulkner: Sanctuary "
Proszę przyjrzeć się pierwszej pozycji. W innym źródle znalazłem, że Cain był jednym z trzech najważniejszych dla hardboilingu i najważniejszym dla roman noir (noir fiction). Miłej lektury!!!

James M. CAIN - "Double Indemnity"
"First published in ...

• Kryminały