Obecność

2009-01-01
Anna Bańkowska
Obecność

O czym jest książka

"Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Yorker, Harper’s oraz w Esquire.
"Obecność" to sześć opowiadań o rzeczach ważnych i tych mniej ważnych, widzianych z różnych perspektyw. Są to opowieści o zmysłowości, władzy, uduchowieniu i człowieczeństwie. O potrzebie życia i doświadczania. O potrzebie chwili.
Teksty napisane zostały w formie krótkich opowieści, wspomnień z przeszłości. Charakteryzują się unikalnym stylem, głębią, a każde słowo użyte do stworzenia konkretnej historii jest idealnie dobrane, a tekst dopracowany pod każdym względem. To właśnie z tego powodu teksty napisane przez Arthura Miller'a są po prostu ponadczasowe, unikalne i uniwersalne.

Dlaczego warto to przeczytać

Opowiadania stworzone przez Arthura Miller'a należą dla klasyki gatunku. Opowiadania tworzące ten zbiór są proste, ale posiadają głębię, która działa na czytelnika oraz na jego wyobraźnię i emocje.
Teksty niby opowiadają o tak zwyczajnych rzeczach jak pożądanie, samotność, chęć władzy, a jednak mają w sobie pewnego rodzaju wyjątkowość. Wyjątkowość, która tak skutecznie przykuwa uwagę czytelnika. Bawi się z nim, prowadzi od słowa do słowa, od jednego obrazu do kolejnego. Lektura tekstów Arthura Miller'a to gra, gra twórca - czytelnik, w którą czytelnik nieświadomie zaczyna grać, brnąc przez kolejne strony zbioru.

Ostatnie słowo o książce

Arthura Miller'a albo się kocha, albo nienawidzi. Niestety. Do dzisiaj pozostaje on w czołówce mistrzów niełatwego gatunku, jakim jest krótka forma. "Obecność" to pewnego rodzaju podsumowanie - ukazanie twórczości pisarza w ostatnich latach jego życia. Opowiadania zawarte w tym zbiorze nie należą do łatwych, to fakt, ale są warte uwagi, poświęcenia im paru dłuższych chwil. Zwłaszcza ze względu na warsztat pisarski Miller'a.
Polecam tę pozycję wszystkim miłośnikom twórczości Arthura Miller'a oraz tego gatunku literackiego.

O czym jest książka

zbiór opowiadań autorstwa genialnego Millera, uwielbiam jego "Czarownice z Salem" oraz "Śmierć komiwojażera", ale to co tutaj dostałam, jest dla mnie niestety ogromnym rozczarowaniem...

opowiadania nie tworzą żadnej spójności, miałam wrażenie, że znalazły się przypadkowo w tym zbiorze, historie nie zostają z nami na dłużej, a szkoda, bo wyczuć w nich można pewną "dorosłość"

"Goły rękopis" jest najlepszy - wciąga od początku do końca, a tytułowe opowiadanie jest magiczne

pozycja mną nie zawładnęła, może dlatego, że to ten "nowy" Miller, z 2004 roku, a zbiór został wydany pośmiertnie

osobiście nie polecam, chyba, że jest się miłośnikiem twórczości Millera, wtedy jak najbardziej

Pierwsze moje spotkanie z A. Millerem. Opowiadania: "Buldog" i "Obecność" zdecydowanie psują mi efekt tego zbioru. Szczególnie to pierwsze opowiadanie zupełnie mnie zirytowało. Ot, taka męska fantazja, która powinna zostać raczej tam, gdzie powstała, czyli we łbie. Nie widzę powodu by takie rzeczy zaraz przelewać na papier, bo polotu tu nie widzę, nie mówiąc o głębszym wymiarze. Reszta opowiadań wciąga, więc dobrze, że przebolałam to pierwsze.

Nie lubię opowiadań ,bo za krótkie ,bo czegoś mi brak i zawsze pozostawiają niedosyt. ,,Obecność,, zbiór opowiadań Arthura Millera miło mnie zaskoczyła. Coś jest w każdym opowiadaniu jakaś taka głębia, dorosłość...sama nie wiem jak to nazwać :)Najbardziej spodobał mi się ,,Goły rękopis,, i ,,Wstęp,, chociaż pozostałym opowiadaniom też niczego nie brakuję .
Jakoś tam mądrzej i dojrzalej się czuje po tej lekturze :) chociaż trudno mi skonkretyzować dlaczego.
Na pewno sięgnę po ,,Czarownice z Salem ,, i ,,Śmierć komiwojażera,, bo Miller mnie uwiódł swoim stylem .
Polecam.

Jakoś tam mądrzej...

Uwielbiam takie opowiadania. Historie zwykłe z ukrytym, ale wypływającym stopniowo przesłaniem. Piękny styl, słownictwo i prostota akcji. Polecam wszystkim, lubiącym opowiadania. Lekkie i przyjemne, aczkolwiek trudno przestać później zastanawiać się nad każdą z historii.

7 gwiazdek

7 gwiazdek