Keeper of the Lost Cities

Okładka książki Keeper of the Lost Cities Shannon Messenger
Okładka książki Keeper of the Lost Cities
Shannon Messenger Wydawnictwo: Alladin Cykl: Zaginione miasta (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zaginione miasta (tom 1)
Keeper of the Lost Cities
Alladin
2012-10-02
2012-10-02
Inne

Kocham.
Przeczytałam tą powieść w jeden dzień i cały czas z zapartym tchem śledziłam losy bohaterki.
Widać było jak Sophie zmieniała się w tej powieści, jak zyskiwała przyjaciół i nową rodzinę, poznawała swoje talenty i odkrywała tajemnice przeszłości.
Najpierw czytelnik poznaje świat elfów i zaginione miasta. Później życie szkolne - nastoletnie przyjaźnie i miłości oraz pełno humoru. Problemy rodzinne i tajemnice to następny etap.
A na końcu... Tam to się dzieje! Ale nie będę spoilerować... trzeba przeczytać!
Już nie mogę się doczekać co będzie w następnym tomie...
Gorąco polecam ♡♡♡♡
Wyzwanie LC 2024♡

Kocham.

Sama nie wiem, czy tę książkę można określić literaturą dziecięcą? Chyba to jest bardziej middle grade, ale zdecydowanie dedykuje się tę powieść młodszym. Wydawca sugeruje porównanie do Harrego Pottera i Percy'ego Jacksona, co nie do końca uważam za słuszne posunięcie, bo według mnie HP zdecydowanie bardziej rozwiniętą powieścią, a Percy Jackson kompletnie różni się stylem pisarskim i humorem, przynajmniej ja to tak odczuwam. Ale czy jako fanka dwóch wyżej wymienionych serii znalazłam coś dla siebie w Zaginionych Miastach? A i owszem, książka ma przepięknie rozbudowany świat i niesamowity pomysł na fabułę, która porwał mnie już od pierwszych stron. Każdy zakątek tego fantastycznego świata zachęca do jego jeszcze głębszej eksploracji, a sam motyw zaginionych miast aż prosi się o więcej atencji.

Główna bohaterka, która nagle musi porzucić swoje życie i wszystkie zasady, którymi od zawsze się kierowała zostaje wrzucona do świata o którym nic nie wie a prawa fizyki zagłusza tu mag8ia. O dziwo znalazłam tu jeden absurd! Decyzje, które podejmowała Sophie wydawały się wręcz nierealne i miałam przywalić tej bohaterce dość ambitnie tą książką w łeb.. Dziewczyna jest zbyt perfekcyjna, nie umie popełniać błędów, a jej dusza za czysta. Po prostu nie da się być tak dobrym człowiekiem jak Sophie! I właśnie po tych aspektach wyidealizowanych bohaterów było widać, że książka jest skierowana do młodszego czytelnika.

Jego całokształt uważam, że był to naprawdę dobry wstęp do serii, która prezentuje się dość pokaźnie, ponieważ wydaje mi się, że na ten moment wydanych jest już dziewięć części, a ja na pewno mam zamiar zmierzyć się z chociaż jeszcze jedną, ponieważ zostałam zaintrygowana, a po waszych relacjach, słyszę że im dalej tym lepiej.

Książka przeczytana dzieciom przed spaniem. Ciekawa koncepcja, wiele tajemnic i niewiadomych, trzyma ciągle w napięciu.
Kilka wątków może wystraszyć młodsze lub wrażliwsze dzieci, jak np. porzucenie rodziny, porwanie, koszmary, pożary. Dodatkowo główna bohaterka z każdą chwilą zaczyna się robić tak wyjątkowa, że o ile na początku niejeden młody człowiek może się z nią na jakimś poziomie utożsamiać (poczucie bycia innym, nie pasującym do układanki, nauka podejmowania własnych decyzji, poznawania nowego środowiska itp.) to z każdą chwilą robi się to coraz trudniejsze, kiedy z dziwnej, zdolnej, ale lekko nieprzystosowanej dziewczynki staje się kimś w rodzaju wonder woman.

Interesująca, ale dłużej trzeba czekać na szybką akcję. Polecam!

Interesująca, ale dłużej trzeba czekać na szybką akcję. Polecam!

Bardzo bardzo polecam dla fanów fantastyki!! Wspaniała jest cała seria

Bardzo bardzo polecam dla fanów fantastyki!! Wspaniała jest cała seria

Nic dodać nic ująć. Cudowna książka

Nic dodać nic ująć. Cudowna książka

Z reguły nie czytam książek z literatury fantasy, ale ta była wyjątkiem. Nie rozczarowała mnie, przeczytałam z wielkim zainteresowaniem i bardzo polecam.

Strona 126 porzucam.
Nic mnie tutaj nie zatrzymało.
Zapewne nie jestem odpowiednią grupą wiekową.
PS: Czy ludzie dają tak wysokie oceny przez sentyment do Harrego Pottera? / pt 'jak fajnie, że jest podobna książka - promujmy ją'

Strona 126 porzucam.
Nic mnie tutaj nie zatrzymało.
Zapewne nie jestem odpowiednią grupą wiekową.

Bardzo mnie dziwią tak dobre opinie, bo książka napisana jest wyjątkowo słabo, płasko, jak przez nastolatkę. Główna bohaterka w swoim niezdecydowaniu jest maksymalnie irytująca, zresztą tak jak większość postaci. Pomysł i historia w moim odczuciu są dobre, inną kwestią są liczne rozwiązana zaczerpnięte z Harrego Pottera, zarówno podobne mechanizmy działania wykreowanego świata jak i obecność podobnych postaci, typu surowy nauczyciel.

Zaginione miasta to seria o z pozoru zwykłej dziewczynie. No ale jednak tylko z pozoru. W każdej książce Sophie przeżywa inną przygodę. Czekają ją niesamowite wyzwania. Książka jest ciekawa, zapierająca dech w piersiach, a momentami nawet zabawna. Wszystko jest pisane oczami nastolatki, która dodatkowo już nie wie kto jest jej prawdziwą rodziną. Przechodzi trudne okresy, ale to całkiem normalne nastoletnie życie, które jest oczywiście połączone z tajemniczymi przygodami w nowej krainie. Czasami trochę denerwujące jest, że główna bohaterka ma tyle mocy i tyle potrafi, lecz mimo to na pewno od pierwszego tomu pokochacie, a może już pokochaliście Sophie.

Dodaj cytat z książki Keeper of the Lost Cities