Za wszelką cenę

Wioletta Pyzik Wydawnictwo: Purple Book kryminał, sensacja, thriller
Purple Book
2023-09-29
2023-09-29

Wioletta Pyzik to pisarka znana w mediach pod pseudonimem Niewyparzona Pudernica.
Jej najnowsza powieść porusza problemy tożsamości oraz kreowania swojego wizerunku w social mediach, w szczególności na Instagramie.
Izabela to ponad 30 letnia kobieta z małej miejscowości w okolicach Lublina. Jest fryzjerką i prowadzi swój dobrze prosperujący salon. Jednak jej marzenia sięgają ponad przeciętność. Za wszelką cenę chce zaimponować i wzbudzić zazdrość swoim znajomym.
Kiedy na wycieczce poznaje bardzo bogatego, podającego się za marynarza, oszusta Wiktora jej życie staje się pasmem dramatów. Izabela nie potrafi obiektywnie ocenić sytuacji, wplątuje się w świat przestępczy.
Bardzo interesujący thriller, powieść kryminalna o przedstawianiu w krzywym zwierciadle faktów i oszustw w świecie wirtualnym. To jednocześnie przestroga przed zbyt wielkim angażowaniu się w życie Instagrama celem wywołania zazdrości i pozornego szczęścia wśród swoich znajomych.

Jak nisko trzeba upaść, by dotknąć dna? Czy dla pieniędzy i sławy jesteś w stanie zrobić wszystko?

Gdyby gdzieś na świecie odbywał się konkurs na najbardziej naiwną i narcystyczną bohaterkę książki, to wygrałaby go Iza i to z dodatkową nagrodą od ministra infantylności i pomysłów wziętych z tyłka, a to wszystko okraszone jej jojczeniem, bo musiała ją odebrać.

Nie wiedziałam, że po "Natanielu", spotka mnie jeszcze ta chwila, w której z całego serca znienawidzę głównego bohatera, a jednak i żeby nie było, bo cały ten zabieg ma w swojej książce odpowiednie wytłumaczenie. Myślę, że każdy z nas ma w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu osoby, na które patrzy się z pewnym przymrużeniem oka, a czasami litością, bo w perfekcyjny sposób pierniczą sobie życie, a wszelka próba pomocy, kończy się atakiem z ich strony. Główna bohaterka "Za wszelką cenę" autorstwa Wioletty Pyzik jest świetnym tego przykładem. Swoim egocentryzmem i głupotą mogłaby obdarować pół małego miasteczka, w którym ona sama mieszka i zastanawiam się, czy to wszystko ma swoje podstawy, czy po prostu jest takim człowiekiem.

Przyznaję się, że początkowo nie zachwycił mnie ten tytuł, bo nic mnie w życiu nie wkurza bardziej, niż ludzka głupota, ale później wchodzimy na wyższy poziom i zaczyna się akcja. Początkowa opowieść o małomiasteczkowej influenserce, staję się naprawdę świetnym kryminałem z domieszką romansu, a ja nie mogłam się od tego oderwać.

Na początku zadałam Wam dwa pytania, ponieważ towarzyszyły mi one od pierwszych stron "Za wszelką cenę". Ja znalazłam na nie odpowiedź, a Ty czytelniku musisz przeczytać książkę, by sam je na nie odpowiedzieć.

Nie...

"Za wszelką cenę" autorstwa Wioletty Pyzik to poruszająca opowieść, która rzuca światło na mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Książka przenosi czytelnika w świat Izy, fryzjerki i aspirującej influencerki, ukazując, jak pozory mogą zaciemniać rzeczywistość.

Pyzik mistrzowsko eksploruje temat społecznego ciśnienia, jakie skłania bohaterkę do podejmowania drastycznych kroków w poszukiwaniu bogactwa i splendoru. Wątki morderstwa, przemytu i poniżania wprowadzają elementy thrillera, nadając powieści dynamikę.

Autorka wplata w narrację głębokie refleksje nad wartościami życiowymi, zmuszając czytelnika do zastanowienia się nad własnym dążeniem do szczęścia. Książka skłania do pytania, jak daleko jesteśmy gotowi posunąć się za marzeniem o lepszym życiu.

Mimo że "Za wszelką cenę" porusza ciężkie tematy, to w sposób subtelny i sugestywny skłania do refleksji, co sprawia, że jest lekturą wartą uwagi dla tych, którzy szukają głębszego przekazu w literaturze współczesnej.

Przyznam, że książka bardzo mi się podobała i z przyjemnością sięgnę po więcej. Brawo dla autorki to było mocne, szczere i tak prawdziwe, że chce tylko więcej.

OKŁADKA GENIALNA ‼️

PO DRUGIEJ STRONIE MARZEŃ

Sięgając po powieść „Za wszelką cenę” Wioletty Pyzik nie byłam do końca przekonana czy to książka dla mnie. Mroczna, zagadkowa okładka jednoznacznie wskazuje na to, że to nie jest łatwa historia. Wydawnictwo Purple Book włożyło dużo starań w oprawę graficzną tej książki. A co kryje się wewnątrz?

Iza ma trzydzieści sześć lat. Prowadzi dobrze prosperujący zakład fryzjerski, a od dwóch lat jest w związku z Mikołajem. Przed nimi wakacje życia i wymarzony wyjazd na jedną z Wysp Kanaryjskich. Kobieta podejrzewa, że w trakcie tej wycieczki partner poprosi ją o rękę. Życie Izy mogłoby wydawać się normalne i całkiem przyjemne. Nic bardziej mylnego. Jako zaangażowana influencerka Iza wciąż chce więcej. Wydaje jej się, że to co ma w życiu nie jest wystarczające. A aby zdobyć więcej zdolna jest do wszystkiego... Iza przewróci cały swój świat, by wspiąć się wyżej. I pozbędzie się każdego, kto będzie chciał wejść jej w drogę. Czy pogoń za marzeniami warta jest ofiar? Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć swój cel?

Wioletta Pyzik znana jako Niewyparzona Pudernica jest osobą, która tak długo i intensywnie funkcjonuje w social mediach, że zna je jak mało kto. Świat pozornego blichtru influencerów, to środowisko, w którym bardzo sprawnie się porusza. I może zdradzić wiele jego sekretów. Bardzo dobrze, że zdecydowała się na napisanie „Za wszelką cenę”, ponieważ to jedna z takich książek, które wywracają to, co znaliśmy do tej pory i zmuszają nas do zastanowienia się nad tym, ku czemu zmierza współczesny świat. Iza to kretynka, patologicznie kłamiąca, zapatrzona w siebie, bezmyślna osoba, która swoje cele przedkłada ponad dobro innych. To osoba zdolna do największych matactw, by wykreować w mediach społecznościowych fałszywy wizerunek, w który tak bardzo pragnie wierzyć. Przyświeca jej zasada po trupach do celu. Nie tylko w przenośni...

Wielki smutek bije z tej historii. Z jdenej strony to opowieść o antypatycznej postaci, której motywy są dla większości z nas niepojęte. Z drugiej zaś to także opowieść o chęci wyrwania się z biedy, realizacji ambicji i lepszym życiu. A o tym przecież, mniej lub bardziej skrycie, marzy chyba każdy. Kto nie chciałby mieć własnego domu, jeździć na malownicze wakacje i spełniać się u boku idealnego partnera? Nie każdy jednak byłby w stanie podjąć środki takie jak Iza. Ona nie cofa się przed niczym. I jej cel staje się celem samym w sobie. Za fasadą uśmiechu kryje się strach i głęboko skrywane kompleksy. Pojawiające się z rzadka przemyślenia i coś przypominającego wyrzuty sumienia zabija alkoholem i tabletkami. Smutna opowieść o smutnym życiu i ponura wizja tego do czego doprowadzić może budowanie życia na mrzonkach.

Wioletta Pyzik brutalnie rozprawia się z internetowym światem gwiazd, gwiazdeczek i wszelkiego innego pomiotu aspirującego do brylowania na wirtualnych salonach. „Za wszelką cenę” to mocna i bezpradonowo poruszająca czytelnikiem historia. Na okładce widnieje oznaczenie, że powieść przeznaczona jest wyłącznie dla pełnoletnich odbiorców i tak jest w rzeczywistości. Podoba mi się szczerość z jaką autorka pisze i to jak przekonująco opowiada losy Izy. Kobiety, której nie chcielibyśmy znać w realnym życiu i której zachowania wielokrotnie szokują. Dobrze napisana powieść, która mimo bardzo ciężkiej tematyki jest skonstruowana w taki sposób, że kartki własciwie same się przewracają. Ta książka to ostrzeżenie i ważny głos w dyskusji dotyczącej granic zamieszczanych w sieci treści.

Utopijny charakter tej książki sprawia, że nie jest łatwo się po niej pozbierać. To jakich wyborów dokonuje bohaterka i dokąd ją one zawiodą budzi w nas skrajne emocje. To podróż na samo dno ludzkiego upadku. W miejsce gdzie moralność umiera skowycząc. Bardzo poruszająca powieść. Dramat, który dogłębnie przenika czytelnika. Bardzo polecam, to zdecydowanie taka książka, która zostawia po sobie ogrom myśli. To kim jesteśmy i to jakimi chcielibyśmy być nie zawsze się pokrywa. Droga ku spełnieniu ambicji może być mroczna i wyboista. Zwierciadło, w którym widzimy siebie często bywa krzywe. A ty? Co zrobisz by osiągnąć cel?

PO DRUGIEJ STRONIE MARZEŃ

Iza ma trzydzieści sześć lat. Prowadzi dobrze...

To jedna z tych książek gdzie główna bohaterka jest tak głupia że aż jej żal 🫣

Najpierw irytuje głupotą,potem jest jej trochę żal bo nikt nie zasługuje na takie traktowanie by znów klepnąć się w czoło bo jednak głupota poraża 🙈

Iza to patologiczna kłamczucha,która żyje w wirtualnym wykreowanym przez siebie świecie.
Poklask obserwatorów przysłania jej to co w życiu jest ważne. Na wakacjach rzuca obecnego partnera dla nowo poznanego gogusia i od tego momentu jej życie to równia pochyła.

Iza żyje zgodnie z zasadą,którą wcielam w swoje życie 😉 "albo grubo albo wcale" tylko jej decyzje są skrajnie złe.

Ta książka to przestroga,że gra pozorów nie jest ważniejsza niż prawdziwe życie. Instagram to swoiste krzywe zwierciadło nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

To jedna z tych książek gdzie główna bohaterka jest tak głupia że aż jej żal 🫣

Poklask obserwatorów przysłania jej to co w życiu jest...

Nie potrafie dokonczyc tej ksiazki. Glowna bohaterka jest tak... plytka, ze trudno w to uwierzyc. Zycie w blichtrze za wszelka cene, w dodatku lekomanka/narkomanka i alkoholiczka Przestroga? Moze jakby miala 20 lub mniej lat, ale ma grubo ponad 30! Nie wierze, ze tak mozna sie zachowywac, a tymbardziej myslec! Boli...

Muszę przyznać, że ostatnie dwa miesiące obfitują w same fantastyczne książki.
Tym razem mogę polecić książkę Za wszelką cenę @niewyparzona_pudernica
Od razu mówię,że książka jest zdecydowanie lepsza niż opis, ale nie mogę za dużo zdradzić gdyż myślę że każdy powinien sam odkryć co się w tej książce znajduje.
Izabela to znana influencerka, której najbardziej zależy na tym by inni jej zazdrościli. Jej profil na Instagramie to same sukcesy, wspaniałe ubrania, wymyślne drinki i sukces zawodowy, a jak wygląda jej codzienność? Oj wygląda zdecydowanie inaczej, jednak ona dąży do tego by wyglądała jak najbardziej Instagramowo. Z tego względu na urlopie postanawia porzucić swojego narzeczonego na rzecz zdecydowanie przystojniejszego (oraz lepiej wyglądającego na insta) Wiktora, który kasy nie liczy. Iza już widzi swoje bajkowe życie w ciepłych krajach, oraz cudowne zdjęcia na Instagramie. Jednak jak zapewne wiecie pieniądze nie biorą się z nikąd i Iza wikła się w tę relację, w której wcale nie jest tak bajkowo jakby się wydawało. Przy okazji pewien incydent sprawia, że zaczyna dostawać pogróżki. Myślę, że nie domyślisz się kto ją szantażuje.
Czy Iza zdobędzie życie księżniczki i wyjątkowy dom z którego będzie dodawać tysiące zdjęć? Czy może prawdziwe życie stanie się dla niej ważniejsze? Czy odgadnie kto wypisuje na jej drzwiach niewygodne napisy. A może stanie się coś jeszcze innego?
To co jeszcze podoba mi się w tej książce to pokazanie w jaki sposób myśli osoba skupiona na jednym konkretnym celu. Myślę, że nie ja jedna spotkałam kiedyś taką Ize na Instagramie.
To jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku. Naprawdę mnie zaskoczyła.

Muszę przyznać, że ostatnie dwa miesiące obfitują w same fantastyczne książki.
Tym razem mogę polecić książkę Za wszelką cenę @niewyparzona_pudernica
Izabela to znana influencerka, której najbardziej zależy na tym...

Social media są dla ludzi stałym punktem dnia. Źródłem inspiracji , wymiany poglądów, zdobycia informacji. Dla innych stają się źródłem frustracji, zawiści, a dla jeszcze innych alternatywnym światem, w którym mogą być czyimś idolem , obiektem zazdrości. Mogą błyszczeć bardziej niż przetłuszczone włosy. Najważniejsze, że statystyki się zgadzają, a kasa leci.

@niewyparzona_pudernica rozprawia się z wirtualną rzeczywistością i jej użytkownikami w sposób bardzo brutalny. Nie oszczędza Izy, głównej bohaterki powieści. Dziewczyna sprytem i krzywymi akcjami wspina się na wyżyny instagramowej społeczności. Wszystko ma zaplanowane , telefon jest przedłużeniem jej ręki. Jednak to co w sieci nijak się ma do rzeczywistości. Bohaterka wiedzie życie jak miliony z nas. Zwykłe codzienne obowiązki, troski nie omijają jej cudownym sposobem.

Iza pragnie wspaniałego życia, którym będzie mogła się chwalić swoim obserwatorom. Instagram nie znosi przecież nudy i zwyczajności. Dobrze sprzedaje się to co błyszczy, jest drogie i niedostępne dla innych.

Jak dziewczyna odmieni swoje nudne życie? Czy znajdzie to czego szukała podczas zagranicznych wakacji ?

Powiem Wam, że w tej książce się dzieje, bardzo się dzieje.

Wioletta Pyzik social media zna doskonale. Z niejednym patosem walczyła ( za co wielki szacun). Stworzyła bohaterkę , która z jednej strony nieziemsko mnie irytowała, a z drugiej byłam ciekawa jak potoczą się jej dalsze losy. Rzadko mi się zdarza, żeby ktoś budził we mnie tak różne emocje równocześnie. Pomysł na fabułę świetny. Dużo zaskakujących momentów . Temat bardzo ważny, ubrany w historię , która przyprawia o szybsze bicie serca.

Pamiętajcie, obrazki na Insta są tylko urywkiem , często odpicowanym do granic możliwości kadrem. Po drugiej stronie siedzi osoba taka sama jak ja czy Ty. Nie porównuj się, nie zazdrość. Nie ma czego.

Książkę "Za wszelką cenę"Wioletty Pyzik odebrałam jako przestrogę przed zachłyśnięciem się cudownym życiem niektórych influencerek z z Instagrama.
Bohaterka tej powieści - Iza uwielbia środowisko mediów społecznościowych. Jej wielkim marzeniem jest życie celebrytki w sławie i w bogactwie. I jest w stanie zapłacić za to bardzo wysoką cenę.
Osobiście, dla mnie porażające jest "poświęcenie" tej kobiety w dążeniu do celu. Na pewno jej osoba nie wzbudziła mojej sympatii.Prywatnie nie spotkałam jeszcze tak pustej i zapatrzonej w pieniądze osoby, mającej problem z alkoholem, lekami i seksem.
Książkę czyta się szybko. I mam wrażenie, że może powstać kolejna część.
I choć nie jest to lektura dla grzecznych dziewczynek, powinny z nią zapoznać się, ku przestrodze, wszystkie osoby udzielające się w social mediach, aby nie stracić kontaktu z rzeczywistością.
Dziękuję Wydawnictwu Purple Book za egzemplarz "Za wszelką cenę "

Osobiście, dla mnie porażające jest...

Bohaterki tej książki polubić się nie da. Powieściowa Iza, uzależniona od Instagrama influencerka, jest dziewczyną pustą i głupią, jakich mało. I chyba taka miała być. Wioletta Pyzik środowisko mediów społecznościowych zna doskonale, bo jest od kilku lat w nich aktywna i rozpoznawalna. Pisząc "Za wszelką cenę" mogła więc pokazać, jak często trzeba zapłacić zbyt wygórowaną cenę za atrakcyjne zdjęcie z dużą klikalnością. Trudno przyporządkować gatunkowo tę powieść. Przeważa obyczjówka, jest trochę erotyki, coś z thrillera i kryminału. Według mnie to jednak książka satyryczna. A może zwykła szydera z panienek piszczących za napakowanymi byczkami, którzy nie wiadomo skąd mają hajs? Ale je już to jakby mniej obchodzi. Autorka jednak ma trochę empatii dla swojej bohaterki. Przejawia się to w próbie usprawiedliwienia jej zachowania trudnym dzieciństwem, brakiem matki i tak dalej. Do tego dochodzą kompleksy z powodu mieszkania na zadupiu. Bo trzeba dodać, że akcja powieści rozgrywa się głównie w niewielkim mieście na wschodzie Polski. Nietrudno je zidentyfikować: chodzi o Chełm. Czy to naprawdę aż takie zadupie? W pierwszej części, kiedy akcja się zawiązuje, bohaterowie są na Fuerteventurze, na wyspie na Atlantyku. To dopiero zadupie, prawda?
Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, co przypomina trochę styl Magdy Stachuli. Ale nie, nie czepiam się. Wcześniej był Harlan Coben i inni, a taki styl narracji sprzyja dynamice, eliminując opisy. Temat powieści jest ciekawy, aktualny, a nawet w pewien sposób publicystyczno- edukacyjny. Zabrakło mi jednak pogłębienia psychologicznego postaci i odejścia od pewnych utartych schematów. Czuję, że będzie dalsza część i mam nadzieję, że dostanie więcej gwiazdek.

• 52 w 2023
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Za wszelką cenę