Bezkrólewie

Okładka książki Bezkrólewie Karol Bunsch
Okładka książki Bezkrólewie
Karol Bunsch Wydawnictwo: Capital Cykl: Powieści Piastowskie (tom 5) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 5)
Capital
2023-01-01
2023-01-01
Polska Mieszko II Kazimierz Odnowiciel

7,5pkt
Czytane lata temu.

7,5pkt
Czytane lata temu.

Bardzo dobra literatura, to mało powiedziane. Doskonale i logicznie przedstawiona fabuła, bardzo mocno oparta o znane fakty historyczne.

Świetnie niewiadome historyczne są uzupełnione fabułą literacką. Piękny staropolski język i wybitnie wysoka jakość merytoryczna całości. To jak cofnięcie się do tamtych czasów. Zdecydowanie godna uwagi pozycja literacka.

Choć bardzo lubię Powieści Piastowskie, uważam że ta książka jest przegadana. Autor nieustannie powraca do tych samych przemyśleń Awdańców, Bożęty, Rychezy i Bolka a tak naprawdę niewiele się dzieje. Podejrzewam, że powodem tego jest fakt, że niewiele wiemy o opisywanym okresie. Na duży plus trzeba zaliczyć tragiczną postać Bolka Mieszkowica - jego rola przedstawiona w powieści stanowi ciekawą hipotezę tego jak mogło być naprawdę (czego pewnie nigdy się nie dowiemy).

Kolejna książka z cyklu trzyma poziom. Mimo pozornie niespecjalnie ciekawego okresu w historii Polski czytało się ją z zainteresowaniem. Polecam.

Szczęście to wielkie, że Karol Bunsch stworzył niegdyś cykl Powieści Piastowskich, bo okres ten raczej nie jest zbyt popularny w literaturze, a jest o czym opowiadać.

Wspaniale, że autor potrafił zrobić to w tak ciekawy sposób. Dzięki jego twórczości ten mroczny i nie do końca jasny okres naszych dziejów wygląda jeszcze bardziej interesująco.

Abstrahując zupełnie od faktu jak fabuła ma się do źródeł historycznych- mnie ta książka zmusiła do refleksji nad kwestią rodzicielstwa wśród średniowiecznych rodów panujących. Oczywiste, że posiadane syna, przedłużenie dynastii, było priorytetem. Biorąc pod uwagę wysoką śmiertelność wśród niemowląt i dzieci, nawet w rodzinach zamożnych, urodzenie jednego syna niczego jeszcze nie gwarantowało. Jeżeli jednak wieku dorosłego dożył więcej niż jeden syn oznaczać to mogło nie lada kłopoty na przyszłość. Bratobójcze walki o władzę zdarzały się i w Polsce i wśród sąsiednich państw np Czechach czy Rusi więc wcale nie należały do rzadkości. Musiało to spędzać sen z powiek nie jednej matce ( i ojcu pewnie też, tak więc Krzywousty myślał, myślał aż wymyślił... a co z tego wynikło to całkiem inna historia).
Wniosek nr 1 : do sukcesu Mieszka I niemało przyczynił się też całkiem oddany mu brat ( a mało się o tym pamięta).
Wniosek nr 2 : bezpieczniej było mieć jednak córki ;P

Z wszystkich znanych mi interpretacji hipotezy istnienia Bolesława Zapomnianego ta zdecydowanie jest najlepiej napisana i najbardziej przemyślana. Jak było naprawdę, nigdy się nie dowiemy.

Trudno jest początkowo wczytać się w ,, język "powieści, bo jest przedpotopowy. Warto jednak przezwyciężyć się dla przeżycia niezwykłej przygody, bo tak mogę nazwać czas spędzony przy tej lekturze. Czytając ją poczułam się jakbym była świadkiem tamtych zamierzchłych czasów i naprawdę nie przesadzam. Z wielką chęcią zabieram się za kolejny tomik z serii,, Odnowiciel''

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

Kolejna z cyklu powieści piastowskich autora. Tym razem opowiada o dwuletnim okresie po śmierci Mieszka II. Głównym bohaterem jest tym razem jego syn Bolko, czyli Bolesław Zapomniany, a zatem postać która zdaniem wielu historyków nie istniała. Powieść opisuje kulisy jego walki o władzę z macochą Rychezą oraz bratem Kazimierzem potem zwanym Odnowicielem oraz traktuje o tym, jak doszło do owego "zapomnienia" Bolesława. Autor w barwny sposób ukazuje porywczy i nieodpowiedzialny charakter Bolka, człowieka jakby stworzonego do porażki i zupełnie nienadającego się na władcę. Drugim ważnym bohaterem jest Michał Awdaniec, dostojnik i do pewnego momentu główny sprzymierzeniec Bolka. On z kolei oddaje postać wybitnego polityka, zmagającego się z bezsilnością i brakiem dobrych rozwiązań, obserwującym powolny upadek państwa, któremu poświęcił całe swoje życie. W tle mowa jest też o powstaniu ludowym występującym przeciwko możnym feudałom oraz co istotne przeciwko religii chrześcijańskiej, a więc anachroniczna walka o to "żeby było tak jak było"
Ogólnie ciekawy szkic państwa i społeczeństwa znajdującego się na zakręcie dziejowym, w momencie gdy nie wiadomo jeszcze czy kiedykolwiek wyjdzie z tego zakrętu na prostą.

• Powieść historyczna
  • Historyczne