Wielbiciel

2013-05-09
2011-09-01
Daria Kuczyńska-Szymala
Charlotte Link zbrodnia morderstwo kryminał

Słaby to kryminał, bardziej dramat i skupianie się na relacjach damsko-męskich. Postacie trochę mdłe, jak z serialu-tasiemca który ogląda się z przyzwyczajenia. Styl autorki jest łatwy i lektura przyjemna w czytaniu, ale strasznie zawiodłam się gdy już na 50 stronie dało się domyślić kto jest mordercą i o co chodzi w "tajemniczym" wątku łączącym akcję. Dziwię się popularności autorki, mnie nie zachwyciła.

Lekki kryminał

Lekki kryminał

Książka była bardzo ciekawa, trzymała w napięciu, a wydarzenia nie pozwalały się oderwać od czytania. Zarówno fabuła, jak i postacie były dobrze napisane. Przede wszystkim było widać dużą przemianę głównej bohaterki, co sprawiało przyjemne wrażenie postępu w książce.
Historia mocno wciągała i ciągle chciałam wracać do czytania, gdy musiałam je przerwać, także naprawdę bardzo polecam tę książkę!

Jest to całkiem dobre czytadło, które można odłożyć na półkę na tydzień i po tygodniu wrócić ze spokojem. Nie jest to pozycja wybitna, zwłaszcza zakończenie może rozczarować. Ale miło się czyta - jest to książka totalnie niewymagająca, do spokojnego odmóżdżenia.

Pierwsza moja styczność z Charlotte Link. Historia opowiada o zaburzonym psychicznie mężczyźnie, który dostaje obsesji na punkcie kobiet z którymi się spotyka. Jest nieobliczalny i zdolny do wszystkiego. To opowieść o skrzywdzonym dziecku u którego z wiekiem ukazała się skrzywiona psychika. Główna bohaterka jest mega irytująca. Postacie są dosyć płytkie a historia nielogiczna. Jak dla mnie w tej książce wszystko było na nie poza zakończeniem. Na końcu podobała mi się jedynie postawa głównej bohaterki i jej decyzja. A tak to nuda i flaki z olejem. Dialogi marne, język sztampowy. Wydarzenia już na początku zdradzały kto jest psychopatą. Trochę strata czasu, Tematyka oklepana. Nic ta książka nie wniosła do mojego życia i szybko o niej zapomnę.

Miałam jeden problem z tą książką. Mianowicie była dla mnie trochę zbyt oczywista. Mogłam przewidzieć działania mordercy, czego nie lubię w kryminałach. Jednak ciekawego poprowadzenia akcji i stworzenia godnego profilu przestępcy nie można odmówić autorce. Dobrze się bawiłam, mimo że nie był to najlepszy kryminał jaki przeczytałam. <3

Była to bardziej obyczajówka niż kryminał. Sama historia ok, ale czytałam książkę na raty.

Zdecydowanie za długie wprowadzenie, momentami nudno. Dopiero od połowy przechodzimy do konkretów.

Następna u mnie książka z kolekcji Charlotte Link. "Wielbiciel" to , według mnie, książka bardzo kobieca. Bardziej tutaj czułam nuty obyczajowe niż typowy kryminał. Gładka, spokojna akcja ,delikatnie romantyczny klimat. Super, już mam na oku kolejną część. Polecam

,,Wielbiciel" to jeden z najmocniej trzymających w napięciu kryminałów Ch. Link.
Akcja dzieje się w Niemczech, gdzie w okolicach Augsburga odnalezione zostają zwłoki bestialsko zamordowanej dziewczyny, która kilka lat wcześniej zaginęła. Co działo się z nią przez ten czas aż do zabójstwa?
Natomiast w oddalonym od tego miejsca o szmat drogi Frankfurcie, Leona, mężatka w średnim wieku, ma nieszczęście być świadkiem samobójstwa młodej kobiety, która wyskoczyła z okna. Jakby tego było mało, niedługo po tym przykrym momencie, mąż Leony oznajmia jej, że odchodzi do innej kobiety.
Te dwa wątki są ze sobą ściśle powiązane, a łączącym je ogniwem jest brat samobójczyni, Robert Jablonski.
Leona poznaje tego mężczyznę, zaczynają się spotykać, a po niedługim czasie decydują się zamieszkać razem. Facet wydaje się ucieleśnieniem kobiecych marzeń o partnerze idealnym, dosłownie oczarowuje złaknioną uczuć porzuconą niewiastę.
Z czasem kochanek nie jest w stanie dłużej utrzymywać pozorów i pokazuje prawdziwą twarz (takiego wielbiciela nie chciałaby mieć żadna kobieta).
Leona wydaje się być ślepa i głucha na niepokojące fakty wiązane z Robertem- napady furii, akty agresji. Nieco wstrząsa nią wygląd ,,apartamentu" w Szwajcarii, dokąd ukochany ją zabrał- jak to ujęła autorka, tylko chorzy umysłowo ludzie mogliby dopuścić mieszkanie do podobnego stanu.
Kobieta jednak wciąż stara się usprawiedliwić partnera i zamiast po pierwszych sygnałach ostrzegawczych wycofać się z tej niezdrowej relacji, pędzi jak ćma do ognia.
Niedługo jednak bohaterka znajdzie się w sytuacji realnego zagrożenia życia... I nie tylko ona jedna.
Charlotte Link nie sili się na grę z czytelnikiem, kto jest mordercą. Dość łatwo można domyśleć się, kto jest sprawcą wszelkiego zła. Dla niektórych może to być felerem. Moim zdaniem jednak autorka nadrabia to świetnie scharakteryzowaną sylwetką psychopaty, jego mrożące krew w żyłach reakcje napędzające fabułę. Rozważając pojęcie tzw. ,,mrocznej triady": psychopaty, narcyza i manipulanta, ów czarny charakter spełnia kryteria wszystkich trzech tych ponurych osobowości.
Odbiorca dosłownie na własnej skórze czuje, jakby to było mieć takiego stalkera, jak Leona.
Są i drobne potknięcia autorki, ale w moim odczuciu nie dyskredytują całej książki, dlatego daję mocną ,,siódemeczkę".

Taka sobie. Nie lubię kryminałów, w których czytelnik wie więcej niż śledczy. Zresztą - to nie był nawet kryminał.
Daję plus za dobre opisy psychopatycznych zachowań i tego, jak główna bohaterka usiłuje je sobie tłumaczyć. Zwłaszcza opis mieszkania w Asconie był bardzo dobry.
Dziwiło mnie też wiele wzmianek o tym, jak to bohaterów nie stać na różne rzeczy, np. opiekunkę dla Danny. Hmm... i to w zamożnych Niemczech. Aż się boję pomyśleć, co by się działo w Polsce.

• Charlotte Link
  • Kryminały