Siostra

Okładka książki Siostra Rosamund Lupton
Okładka książki Siostra
Rosamund Lupton Wydawnictwo: Edipresse Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
2010-01-01
9788380319080
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
samobójstwo śledztwo siostra

“Siostra” miała swoją premierę w 2010 roku i była to debiutancka powieść Rosamund Lupton.

To historia Beatrice, która po kilkugodzinnych poszukiwaniach dostaje informację o śmierci swojej młodszej siostry. Policja twierdzi, że Tess popełniła samobójstwo natomiast Beatrice jest przekonana, iż było to morderstwo dlatego postanawia sama wszcząć śledztwo i dowieść prawdy.

Książka jest napisana w pierwszej osobie i to w zasadzie list Beatrice do Tess, w którym mówi jej o każdym kroku w postępowaniu, swoich odczuciach, refleksjach i podejrzeniach co do mordercy.

Nie jestem fanką takiej narracji. Jest dla mnie męcząca i nie umiem się skupić na fabule. Strumień świadomości połączony z dialogami odbiera przyjemność czytania i sprawia, że moje myśli zbyt często odbiegają od książki.

Historia sama w sobie również mnie nie zainteresowała. Może i jest to thriller, ale ani mroczny ani zaskakujący. No i czy thriller może być w ogóle wzruszający?😅

Książka ma już swoje lata i trafiła na moją listę do przeczytania dawno dawno temu. Odstała na półce, zebrała kurz i w końcu się za nią wzięłam. Może kiedyś zrobiłaby na mnie wrażenie, ale po tych 14 latach jednak jestem bardziej wymagającym czytelnikiem.

“Siostra” zdecydowanie nie trafiła w mój gust.

"Siostra" to książka, która wciągnęła mnie od pierwszych stron.

Siła siostranej miłości, znajomość drugiej osoby, rozpacz, poczucie winy, intryga.

"Siostra" to książka, która wciągnęła mnie od pierwszych stron.

Na początku książka nie przemówiła do mnie, chyba ze względu na styl. Jest napisana w formie listu starszej siostry do młodszej. Muszę przyznać, że nie bardzo mi to podeszło.
Jednak w miarę czytania, zmieniłam całkowicie zdanie.
Fabuła wciągnęła mnie, mimo że łatwo było się domyślić motywu.
Zaangażowanie Beatrice w rozwiązanie zagadki śmierci własnej siostry bardzo podnosi na duchu. Pokazuje jaka może być siostrzana miłość.
A zakończenie mega zaskakujące.
Naprawdę polecam.

Jednak w miarę czytania, zmieniłam całkowicie zdanie.
Fabuła wciągnęła mnie, mimo że łatwo było się domyślić motywu.

Bardzo dobra książka. Trzymająca w napięciu do ostatniej kartki. Temat bardzo smutny, śmierć siostry i jej dziecka, mimo to polecam.

Ostatnie 50stron troszkę mnie zmęczyło. Czytałam i czytałam bo chciałam koniecznie dowiedzieć się, kto stoi za morderstwem, ale bywało nużąco i zdaje się, że końcówka przeciągana na sile. Mimo wszystko zakończenie zaskakujące. Ksiazka przepełniona siostrzana miłością, tęsknotą i wyrzutami sumienia.

1964

Dość przygnębiająca lektura. Śmierć siostrzeńca i śmierć (postrzegana w kategorii samobójstwa) młodszej siostry. Determinacja głównej bohaterki w dążeniu do prawdy. Czy słuszna? Okaże się pod koniec lektury.
Powieść "Siostra" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Autorki, więc trudno mi rozstrzygnąć czy długie opisy są charakterystyczne dla jej stylu. Trzeba jednak przyznać, że chwilami wydają się nieco nużące, nie sprzyjają rozwojowi akcji. W innych (rzadszych) przypadkach wydają się ważne.

Pod koniec książki zaczęłam podziwiać odwagę autorki, która podjęła śmiałą decyzję, by pożegnać się z jakąkolwiek logiką, prawdopodobieństwem i zdrowym rozsądkiem.

Polecam książkę, mnie bardzo wciągnęła i nie uważam, by była nudna. Rozwiązanie zagadki zaskakujące. Cała książka jest jakby analizą a i tak człowiek się zastanawia od nowa.

Książkę podzieliłbym na dwie części. Pierwsza - obejmująca ok 70% treści - nudna, a nawet bardzo nudna. Oraz druga - ciekawa, ale bardzo przewidywalna.

61/52/2021

61/52/2021