Dwie powieści ruchu

Mateusz Górniak Wydawnictwo: Wydawnictwo Filtry literatura piękna
Wydawnictwo Filtry
2023-06-07
2023-06-07

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Epea. Pismo Literackie. Michał Ciruk, Katarzyna Droga, Victor Ficnerski, Kamil Figas, Mateusz Górniak, Paweł Hohmann, Aleksandra Igras, Piotr Janicki, Wojciech Kass, Mira Łuksza, Małgorzata Masłowiecka, Mateusz Melanowski, Julek Rosiński, Martin Ryšavý, Jakub Sęczyk, Marcin Stachelski, Paweł Stasiewicz, Radosław Wandzel, Kamil Wrzeszcz, Celina Zubrycka
Epea. Pismo Li... Michał Ciruk, Katar...

Tl;dr: warto zacząć od drugiej części.

Pierwsza część to taka eksperymentalno-awangardowa mikropowieść, bardzo genzetowa, strasznie chaotyczna; postaci dzielą się na dobre (czyli ci, którzy "walą konia") i złe (tych rozpoznajemy po tym, że im "jebie z japy"). Narrację można próbować usprawiedliwiać tym, że to wszystko perspektywa głównego bohatera, ale wciąż całe to epatowanie wulgarnością wydaje mi się w XXI w. dość niewczesne. Część właściwa to powieść drogi, zbudowana w dużej mierze z klisz z amerykańskiego kina.

Druga część jest dużo bardziej tradycyjna, wygląda trochę jak wczesne obrazy Picassa, które wytrącają krytykom z ręki argument, że malował kubistycznie bo nie potrafił normalnie. Jest to opis dnia z życia zwykłej dziewczyny, która siedzi z książką w kawiarni, pali szlugi na ławce, spotyka się ze znajomymi, podrywa kolegę, kombinuje jak zdobyć pieniądze itd. Wszystko jest tutaj naturalne, bezpretensjonalne, a jednocześnie bardzo żywe i wiarygodne. Niby nic wyjątkowego się nie dzieje, ale czyta się przyjemnie. Autor świetnie uchwytuje atmosferę codziennego życia miejskiego swojego pokolenia, tworzy przekonujące mikroportrety psychologiczne; chętnie bym przeczytał większą powieść w tym stylu.

Tl;dr: warto zacząć od drugiej części.

Dałam radę połowę.
Miałam spore oczekiwania, tym bardziej upadek z wysoka.
To jakieś dziwaczny, bełkoczący manifest, który nie jest moim manifestem. Niestety.
Pomieszanie form, bohaterowie, w tym Bohater, to jakieś niby też chyba archetypy lat nie wiadomo jakich, bo ni to lata 90-te, ni to 00'.
Do niczego to nie zmierza, dialogi są durne. Całość nudna i o niczym. Chciałam skończyć, bo przecież to krótkie, ale jak kolejny raz otworzyłam, przeczytałam kawałek kolejnego dialogu o ćmach, czyli o niczym, i odpadłam. Po co się męczyć, życia szkoda.

Dałam radę połowę.
Miałam spore oczekiwania, tym bardziej upadek z wysoka.
Do niczego to nie zmierza, dialogi są durne. Całość nudna i o niczym....

Nie ma nic lepszego/gorszego, jak zacząć od drugiej książki autora, uznając, że będzie lepsza niż pierwsza, a w dodatku to „głos młodego pokolenia”, więc będzie co najmniej wybitnie, bo same zachwyty, więc dalej, bracie, do czytania „Dwóch powieści ruchu” i bum.
W „Chacie, takiej z drewna”, wyprawie młodych i pod wpływem, zmierzającej prosto do idyllicznej ucieczki od cementowego miasta i poukładanych ludzi, moje skojarzenia pognały ku „Próbie kwasu w elektrycznej oranżadzie” T.Wolfe’a, w której to uchachane Wesołe Zgrywusy wyruszyły kolorowym autobusem w podróż po Stanach (a tu kolesie Furą po dzielni). Proszę autora o wybaczenie, ale mimo świetnego tekstu i barwnego języka, trip Keseya bardziej rozwala mózgownicę. Opowieść o Bohaterze i Kreciole i o tym, co oni tam sobie ze sobą wyczyniali w zakamarkach wszelakich, Człowieku z Kamerą, Musze i Małej to taki trochę komiks – jest do śmiechu i niby na poważnie, troszkę tęczowej depresji i nudnego życia (taka teraz moda),dużo się dzieje i w pewnym momencie wszystko siada, gdyż milusińscy lądują w tytułowej chacie i tam to ja już tylko sobie czytałem. Całość ratuje „Nomadka”, wewnętrzny monolog bohaterki (będącej również w ruchu, w podróży ale jakże wyciszonej),od którego bije ciepło – nie żar i gorąc (mimo, że pojawia się i przystojny strażak „cały na biało”),tylko ciepło właśnie. Plus empatia. Zupełnie przeciwieństwo pierwszej historii i to w tym opowiadaniu Górniak pokazuje klasę, szkołę, w ogóle cały uniwersytet. Wszystko wywarzone, brak neonowo-brokatowych ozdobników i znów same słowa, które doskonale bronią się same.
I teraz stoję przed iście hamletowskim dylematem: „Trash story” – Czytać? Nie czytać?

Niestety nie dorównuje do Trash Story. A szkoda, bo uwielbiałem Trash Story.

Niestety nie dorównuje do Trash Story. A szkoda, bo uwielbiałem Trash Story.

O takie polskie pisanie Lech Wałęsa skakał przez mur a papież jeździł na nartach

Spojrzałem na oceny i jedno-dwuzdaniowe opisy i stwierdziłem "A, se przeczytam, potem ładnie zjadę". Czytałem jego pierwszą książkę (dałem 5/10) i łatwo mogłem wyobrazić sobie super chłam pisaniem Autora. Czytam to i czytam... No i zdziwienie. To absolutnie NIE jest grafomania. To połączenie prymitywizm+infantylizm+groteska. Dwie pierwsze połączone z naturalizmem łatwo odbierać jako debilizm. Ale tu jest znacznie więcej niż debilizm. Opisy o waleniu konia itp. nie powinny szokować. To taka elo ziomalska poza. Właśnie: POZA. Połączenie prym+inf ma coś z pozy i szybko się może wyczerpać. Pierwsza część od połowy nudzi, cała podróż autem traci impet. Co do losów Bohatera, to fajna parodia, pewnie niezamierzona, trendu tematycznego pt. Ojej Jak Mi Źle + Mam Autyzm/Depresje/Inne + Jestem Niehetero + Jestęę Feminstkąą. Dużo książek wychodzi z tym kombo, ale trend się odwróci, autotematyczne feministyczne narcyzki zwyczajnie szybko nudzą (polecam obadać temat nowej książki Kotas, czyli jak fajna autorka wpada we własną pułapkę i nie ma o czym pisać prócz narcystycznej agresji do każdego dookoła). Górniak zdaje się groteską fajnie rozgrywać opisywane tematy, bez użalania się nad bohaterem. Tą część oceniłbym na 5/10, chociaż kreskówkowa podróż Furą to nudziarstwo. Za to druga część, narracja młodej kobiety, o, to już znacznie ciekawsze. Bardzo sprawnie napisany a la monolog wewnętrzny, już bez prymitywizmu. Świetne czucie postaci. Brak kreskówkowatego głupkowania jak z cz. 1. W efekcie wyszła książka dla mnie oryginalna - lub raczej 2 osobne mikropowieści. Drugą częścią Autor pokazuje, że potrafi nie tylko śmieszkować. W ogóle formuła z pierwszej książki i 1.cz. tej książki to trochę ślepa uliczka, tzn. w nadmiarze, a wiadomo, że bez fabuły na poważnie, bardzo szybko wpada w nieśmieszny żart i nudę. Pisanie z 2.cz. mogłoby stworzyć, przy niebanalnej, niekrótkiej fabule, prawdziwie ciekawą powieść na poważnie, czego życzę Autorowi. Jeśli kogoś razi część 1. i programowy, zamierzony infantylny prymitywizm wpadający nieco w debilizm, radzę pominąć i poczytać część drugą; to jakby druga mikropowieść, innym stylem, taka powiedzmy grzeczna. Całość oceniam na 6-6.5/10 a klikam 7; średnia rzędu 2.5/10 jest kompletnie przesadzona. Potraktowanie tej książki jako grafomanii jest nietrafione. To po prostu oryginalny kawałek tekstu, z rażącą pozą w tonach a la "elo wale wiadro wale konia hej", ale to jedynie część formy i treści. Polecam poczytać cz. 1. pod trop groteskowy.

Ps. Pooglądałem wywiady z Autorem. Sądzę, że ma dużo do powiedzenia nt. literatury, zwyczajnie nią żyje i ma możliwości do powiedzenia jeszcze wielu ciekawych rzeczy, o ile ograniczy/okiełzna fazę psycho (czy jak ja nazywa, czyli poprz. książka i 1. cz. tej). W fajny sposób krytykuje Masłowską i Tokarczuk. Zgadzam się w pełni i to samo od nich myślę od dawna. Jedna robi fajną karykaturkę potoczności i bekę ze współczesności, z której nie wychodzi nigdzie indziej; ona nigdy nie wyszła poza swój debiut dobrze. Zaś druga, wielka noblistka, to pisarz ideologiczny nowej poprawności politycznej, której nie naruszy, bo jest świętością (zwierzątka, straszne mięso, niebinarność, Polska arcyzła itp. nudy; dlatego dostała nobla, przez pisanie ku nowej poprawności, która szybko okazuje się pozą jednostek stadny, nieindywidualnych).
Ps.2. Czułość o której mówi Górniak, bardzo kojarzy się z wnioskiem Wallace'a (np. esej z Rzekomo fajna rzecz..., czy Niewyczerpany Żart) nt postmodernistycznej literatury, która ironizuje na potęgę, ale nie daje wiele więcej. Wallace proponuje empatię/mądrość/troskę itd., czułość też. To fajnie pokazuje 2. cz. powieści Górniaka, Nomadka. Tam jest czysta czułość. Oczywiście nie uważam, że połowa krótkiej poschizowanej powieści realizuje pomysł wyjścia z postmodernizmu Wallace'a, ale jest to już pewna wrażliwość idąca w tym kierunku. Bo nie warto tylko kręcić bekę i ironizować, fajnie jeśli to tylko punkt wyjściowy do czegoś pozytywnego i to dostrzega i minimalnie realizuje Autor.

Ps.2. A jednak dam 6 a nie 7/10. Czemu? Autor forsuje w wywiadach drugą część powieści, Nomadkę jako super ważny zawód społeczny. Szalenie naiwny, nawet infantylny motyw. Ślizganie się po kapitalizmie cudzym kosztem jako wielka zen-praca, bo postać jest dla ludu miła i to jej robota. Trochę na poziomie bajki dla dzieci, że jakiś miś/świnka/ludzik jest milutki i chce dobra.

Ps.3. Ostatecznie 7, jednak; mimo wad oryginalności nie można odmówić. I chce się to znów przeczytać, a to rzadkość przy nowych autorach. Czekamy na trzecią książkę: zabicie zwyrola przez kogoś tam (albo zwyrola przez kogoś tam, zapomniałem). Tytuł kojarzy się bardzo kreskówkowo, ale oby treść poszła bardziej w rozbudowane fabularnie formalne Nomadkowanie, a nie wale konia elo plus cartonetworkowi bohatykrowie; oni za szybko wpadają w nieśmieszny żart.

Jeżeli to jest jeden z największych talentów polskiej prozy, nie chce znać słabszych

Nudna. Grafomańska.

Nudna. Grafomańska.

zmęczyło

zmęczyło

• Polska
  • Przeczytane w 2023
  • TBR 2024
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Dwie powieści ruchu