Wiedźmi król

Okładka książki Wiedźmi król H.E. Edgmon
Okładka książki Wiedźmi król
H.E. Edgmon Wydawnictwo: We need YA Cykl: The Witch King (tom 1) fantasy, science fiction
The Witch King (tom 1)
The Witch King
We need YA
2023-06-28
2023-06-28
2021-06-01
Agata Cieślak

Współpraca reklamowa @weneedyabooks

Książka opowiada o Wyatt - transpłciowym chłopaku, który jest wiedźmą. Ma potężną moc, której nie umie okiełznać.

Poznajemy tutaj świat wróżek oraz wiedźm. Doskonale daje się odczuć, że wiedźmy są tej gorszej kategorii. Fabuła toczy się powoli. Poznajemy świat w odpowiednim tępię. Dowiadujemy się, że w świecie występują spory polityczne.

Jest to powieść queer, w której ten wątek właśnie odgrywa ogromną role. Wyatt jest gejem, a miał stanąć na ślubnym kobiercu z księciem, którego zadaniem jest przedłużenie rodu. Dlatego nasz główny bohater totalnie nie widzi się przy jego boku, a tym bardziej jako inkubator.

Jest to ciekawa książka bardzo fajna dla młodzieży. Wiele ciekawych wątków, dialogów, główny bohater chwilami potrafi zajść za skórę co okazało się miłym zaskoczeniem, bo na samym początku wydawał się taki zagubiony i niepewny.

Z chęcią polecam wam tą książkę, a ja nie mogę doczekać się kolejnego tomu!

Współpraca reklamowa @weneedyabooks

Wyatt jest transpłciową wiedźmą. Żyje wśród ludzi, bo w królestwie wróżek uznany jest za kogoś gorszego. Jednak nie może całkowicie odciąć się od świata, w którym się urodził, ponieważ jest zaręczony z księciem wróżek, Emyrem. Gdy ten go znajduje i oznajmia, że Wyatt musi wrócić i stanąć na ślubnym kobiercu, chłopak nie jest zachwycony, ale postanawia, że w Asalinie, krainie wróżek, jakoś wykręci się z tego narzeczeństwa…

Wiedźmi król H.E. Edgmona to powieść fantastyczna, w której narratorem jest główny bohater, Wyatt. Tytuł ten jest pierwszą częścią serii.

Wyatt jest transpłciowym chłopakiem, gejem i wiedźmą. Ma moce, nad którymi trudno mu panować. Boi się powrotu do świata wróżek, ale stawia czoła problemom. Dzięki pierwszoosobowej narracji łatwiej nam zrozumieć jego podejście do całej sytuacji – jest trochę zbuntowany, trochę niepewny, czasem zagubiony, ale ma jasno określone priorytety, a wśród nich nie znajduje się zostanie inkubatorem dla następców tronu.

Powieść ma kilka wątków, które wzajemnie się przenikają. Przede wszystkim dostajemy opowieść o świecie wróżek i wiedźm. Tak naprawdę jest to jedynie świat wróżek, bo wiedźmy są traktowane jako obywatele niższej kategorii. Jest wątek polityczny i walki o władzę, lecz także próby wyzwolenia się wiedźm spod rządów wróżek. Autor buduje świat powoli, nie zarzuca nas informacjami, chociaż czasem brakowało mi jakichś szczegółów, które mogłyby w większym stopniu rozwinąć tę rzeczywistość.

Bardzo ważnym tematem jest wszystko, co związane z queerowością. Wyatt jest transpłciowym gejem, dlatego nie widzi się u boku księcia, którego celem jest przedłużenie rodu. W tym świecie trudno jest odnaleźć siebie i żyć w zgodzie ze sobą, chociaż niektórym się to udaje. Ten wątek ma wiele odcieni – od nienawiści, przez wsparcie, do chęci decydowania o sobie i swojej przyszłości. Bardzo ważny i potrzebny temat, a umieszczenie do w świecie fantastycznym sprawia, że jest on intrygujący i podany na świeżo.

Warto też zwrócić uwagę na narrację. Wyatt jako pierwszoosobowy narrator sprawdza się dobrze – nie tylko pozwala nam poznać swoje myśli, obawy i pragnienia, lecz także jest złośliwy, sarkastyczny i emocjonalny w swoich opiniach. Niektóre dialogi też pokazują jego charakterek, tak samo jak postaci drugoplanowych, jednak już wymiana zdań z narzeczonym wypada według mnie słabo. Nie czułam między nimi chemii, której się spodziewałam.

Czytając tę powieść, miałam kilka refleksji. Po pierwsze narrator czasem mi się podobał, a czasem drażnił. Lubiłam jego zaciętość i sarkazm, ale niekiedy miałam wrażenie, że nie walczy o siebie dostatecznie. Relacje między bohaterami wyglądały dość powierzchownie – ci, którzy mieli się lubić, lubili, a ci, którzy stali po drugiej stronie barykady, byli jasno określeni jako ci źli. Owszem, zdarzyły się dwa zaskoczenia i zwroty akcji, które przyjęłam z dużym entuzjazmem, ale to tyle. Chyba zabrakło mi trochę budowania relacji międzyludzkich w tej powieści oraz rozbudowania tła wydarzeń. Gdyby nad tym popracować, byłoby naprawdę bardzo dobrze.

Wiedźmi król to ciekawy tytuł dla fanów fantastyki młodzieżowej. Całkiem nowe spojrzenie na świat wróżek i wiedźm. Dodajmy do tego konflikty polityczne, queerowość, miłość, przyciąganie i odpychanie, zaczepnego narratora, a wyjdzie książka, która wielu osobom przypadnie do gustu. Dla tych, którzy szukają czegoś świeżego.

[ withabookintotheworld] Mimo tego, że temat jaki poruszany jest w tej książce jest bardzo ważny i momentami przykry, więcej na tej książce się zwijałam ze śmiechu niż płakałam. W ogóle nie płakałam. Przysięgam humor w tej książce jest prześwietny. Główny bohater, którego perspektywę poznajemy – Wyatt posługuję się praktycznie cały czas sarkazmem. Czuję, że by się z nim dogadała. Najpierw chcę was zapoznać z ostrzeżeniami o treści. W tej książce pojawia się przemoc, przemoc wobec dziecka, molestowanie seksualne dziecka i napaść na dziecko, aluzje do pedofili, myśli samobójcze i wzmianki o samobójstwie oraz misgendering. Książka nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, ale proszę zwracajcie na to uwagę zanim zdecydujecie się na jej zakup. Nie mogłabym nie wspomnieć tu o tym jak bosko wydana jest ta książka. Jest PRZEŚLICZNA!!! Okładka mnie powaliły nie wspominając o wklejkach, bo po zobaczeniu ich przeżyłam mini zawał. Jestem totalnie zakochana. Byłam bardzo ciekawa tej książki odkąd tylko zobaczyłam jej zapowiedź na social mediach wydawnictwa WeNeedYa. Ta historia uświadomiła mi wiele rzeczy. Niektórych nie wiedziałam inne już znałam. Uważam, że “Wiedźmi Król” jest bardzo ważną, pouczającą i potrzebną książką. Dlatego warto ją przeczytać i cieszę się, że to zrobiłam. Wyatt jest transpłciową wiedźmą. Wśród wróżek wiedźmy są kompletnie niepotrzebnymi wynaturzeniami, których najlepiej by się pozbyli. A to właśnie Wyatt miał zostać małżonkiem przyszłego król. Wróżki tego nie tolerowały i jak tylko mogły starały się mu uprzykrzać życie. W ten właśnie sposób doszło do tragedii, przez którą Wyatt postanowił uciec do ludzkiego świata. Ukrywał tam się przez kilka lat. Mieszkał z rodziną, którą traktował jak swoją aż tu pewnego pięknego dnia w ogrodzie ich domu zawitał jego narzeczony. Postanowił go przed jasnym jak słońce wyborem. Wracasz albo giniesz. Wiadomo chyba co wybrał. Ogólnie jego zachowanie często wydawało mi się irracjonalne, kompletnie nie przemyślane i irytujące. Ale on już taki był więc dało się przyzwyczaić. Jego przeznaczony narzeczony też mnie wkurzał. Ogólnie mega przyjemnie mi się czytało tę książkę i wnioskując po zakończeniu będą następne tomy, których jestem bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że jeśli zdecydujecie się ją przeczytać, to się wam ona spodoba.

Sama nie wiem co myśleć. Przez to, że czytałam ją długo, strasznie się zniechęciłam i wpadłam w zastój. Książka była przyjemna i całkiem wciągająca, ale nie czułam potrzeby sięgania po nią w każdej wolnej chwili. Podobał mi się świat i bohaterzy, ale nie zaliczam tej pozycji do czołówki fantastyki, którą czytałam. Było wiele dziwnych, moim zdaniem niepotrzebnych rzeczy. Jednak podsumowując, historia mi się podobała, ale raczej do niej nie wrócę. Polubiłam poczucie humoru Wyatta i jego nonszalancję. Kompletnie nie pasował do świata wróżek i wiedźm, przez co powstał świetny kontrast, który namnożył zabawnych momentów.

ig: zaczytan__dusza
3,5/5☆
"Twoja wartość nie wynika z tego, ile możesz zrobić dla innych. Jesteś wartościową osoba,Wyatcie.Sam z siebie.Tak po prostu Taki jaki jestes"
Na samym początku chciałam zaznaczyć że raczej nie jest to książka dla każdego dlatego na samym początku warto zapoznać się z ostrzeżeniami o treści. Byłam dobrze nastawiona na tą książkę. Czy mi się podobała? Najpierw czułam że to zupełnie nie dla mnie jednak po czasie czytało mi się coraz szybciej i lepiej. A to zakończenie... pozostawiało niedosyt. Czekam na 2 tom jednak nie jest to mój must have. Chciałam także powiedzieć, że autor świetnie wykreował świat wróżek (netflix czy czary przez telefon) to właśnie takie jedyne w swoim rodzaju. No i transpłciowa wiedźma... takiej książki jeszcze nie czytałam. Podsumowując mam takie średnie odczucia do tej historii jednak ostatnie 100 stron naprawdę bardzo bardzo mi się podobało i mam nadzieję że wydawnictwo wyda 2 część
{Współpraca barterowa @weneedyabooks @wydajenamsie}

ig: zaczytan__dusza
3,5/5☆

[ #współpraca z @weneedyabooks ]
Czytając opis na odwrocie książki, nastawiłam się na mocniejsze zaakcentowanie trudności, jakie stwarza bycie transpłciową wiedźmą w Aselinie. Na początku dostajemy nawet informacje, że wiedźmy są rzadkie, a takie trans to już w ogóle Złoty Graal. Jednak zaraz po przybyciu Wyatta na miejsce, pojawia się Jin - ono jest kolejnym wiedźmim przedstawicielem reprezentacji queer. Tak prawdę powiedziawszy, gdybyśmy wycięli wątek queer, książka na niczym by nie straciła. Nastawiałam się na jakieś trudności z akceptacją samego siebie, ale tam wszyscy się akceptują, kochają swoje ciała, ogólnie jest super. Jak dla mnie, odrobinę zmarnowany materiał.
Podoba mi się natomiast cały wątek fantastyczny - konflikt pomiędzy wiedźmami i wróżkami to cudo. Autorowi udało się nawet mnie zaskoczyć tajemnicą, jaką skrywała Briar. Były drobne przesłanki co do tego, co skrywa ta dziewczyna, jednak ostatecznie i tak poczułam się zaskoczona. Co do Briar, chętnie przygarnęłabym kilka rozdziałów z jej perspektywy. Tak jak z perspektywy Emyra. Narracja ograniczona wyłącznie do punktu widzenia Wyatta daje nam ograniczony pogląd na sytuację. A do tego Wyatt jest czasem takim kapryśnym dzieciakiem, że aż chciało się rzucić tą książką. On jak najbardziej miał taki być , wie że jest taki, wszyscy to wiedzą. Ale to nie zmienia faktu, że czasem miałam go zwyczajnie dość. 🙈
Ogólnie książka mi się podobała. Jedynie moje oczekiwania po przeczytaniu opisu zderzyły się z rzeczywistością. Jednak nie jest to złe. Wątek trans jest po prostu tłem w tej książce, a ja dobrze bawiłam się w tym wróżkowym świecie. 💙

[ #współpraca z @weneedyabooks ]

Od jego ucieczki minęły trzy lata. Znalazł nową rodzinę i nowego siebie. Wyrzekł się magii i stopniowo wtapiał w ludzki świat z nadzieją że wróżki dadzą mu spokój. Niestety zostaje wytropiony. Był jedyną wiedźmą zaręczoną z wróżym księciem Emyrem. Warunki kontraktu zaręczynowego podpisano ich zmieszaną krwią gdy byli jeszcze małymi dziećmi. Wyatt jest transpłciową osobą. W świecie wróżek nikt nie zaakceptowałby jego transpłciowości. Oczekuje się od niego, że wyrzeknie się swojego życia i wolności by wraz z Emyrem zasiąść na Tronie. Nie chce być królem wróżek. W dodatku Emyr oczekuje by wrócił z nim do Asalinu, jeśli mu odmówi - zginie. Musi wrócić po długiej nieobecności. Jednak nie tylko Emyr liczy na to, że zostanie władcą wróżek. Królem chce zostać również Derek. Chce by Wyatt pomógł mu zapobiec intronizacji Emyra wszelkimi dostępnymi środkami. Zrobi wszystko, żeby się stamtąd wyrwać.

Pisane jest im bycie razem. Kiedyś darzyli się przyjacielską miłością. Jednak Emyr ściągnął go do Asalinu wbrew jego woli. Magia jest okrutna. Wyatt nie chce jej i nie zasługuje na nią. Teraz wszystko tkwi na ostrzu noża.

Czy w świecie w którym rządzą wróżki znajdzie się miejsce dla transpłciowej wiedźmy, która nie chce tam być? W ostatnim czasie przeczytałam dość dużo książek, w których wątek LGBTQ+ wysuwa się na pierwszy plan. Tak też jest tym razem. Wątek ten nie jest już dla mnie zadziwiający i szokujący. H. E. Edgmon stworzył książkę intrygującą, pełna zwrotów akcji, wiedźm, wróżek i magii. Wszystko jest tu takie naturalne a swobodny styl pisania i język jakim posługuje się autor tylko sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko.

"Wiedźmi król" to książka o samoakceptacji na którą zasługujemy ze względu na to, kim jesteśmy. Odzwierciedla trudności z jakimi borykają się osoby lgbtq+. Wyatt to chłopak, który zasługuje na szczęście i radzi sobie jak umie obdarzony cechami takimi jak transpłciowość, homoseksualizm, trauma i gniew. Pojawiają się również ogromnie trudne treści - przemoc, molestowanie seksualne dziecka, pedofilia, myśli samobójcze bezpłodność, poronienie, misgendering i niewierność. "Wiedźmi król" to naprawdę świetna i bardzo interesująca ksiazka od której ciężko się oderwać. Oryginalny pomysł na fabułę, barwni bohaterowie, ciągłe zwroty akcji i ogrom emocji. Polecam gorąco!

,,Blizny w pewnym sensie mają znaczenie, a w pewnym nie. Na ich widok czuję, jak ogień i mrok mieszają się w mojej krwi, tworząc truciznę. Czuję ten truciznę i pamiętam, przeciwko komu jej użyłem. Pamiętam tamtą przysięgę i pamiętam przysięgę złożoną Derekowi w zamian za obietnicę wolności."

No i cóż mam powiedzieć. Kolejna bardzo dobra książka @weneedya:)
Już od początku wiadomo jest, że bohaterowie są transpłciowi. Wyatt jest transpłciową wiedźmą i boryka się z brakiem akceptacji w Asalinie. Nie ma prawa mieć swojego zdania, dlatego też odgórnie zostaje mu narzucone, że ma poślubić księcia wróżek Emyra. Jednak on ma inne plany. Ucieka i trafia do świata ludzi, gdzie chce zapomnieć o swoich mocach i tamtym świecie. Najgorsze, że od przeznaczenia się nie ucieknie. Narzeczony Wyatta wyrusza w poszukiwaniu swojego przyszłego ślubnego, jednak on wcale nie chce wracać, nie chce rządzić i nie chce żyć w tamtym świecie. Nie chcę, aby ogólnie narzucano mu czyjąś wolę.
Przeznaczenie jednak dopada go. Wyatt musi wrócić do swojego świata, walczyć o siebie,o swoją wolność i zmierzyć się z wieloma przeciwnościami.

,,Wiedźmi król" H.E. Edgmon to książka wciągająca już od pierwszych stron. Magiczni bohaterowie, świat wróżek i to transpłciowych, co dla mnie jest wielką nowością na rynku wydawniczym, do tego romans, który był taki nietypowy. Niby bohaterowie trochę sztywno i z dystansem podchodzili do siebie, to jednak czuć było w powietrzu ich emocje i przyciąganie. Poza tym wspomniano tutaj właśnie o braku akceptacji i braku wolności słowa, narzucaniu swoich poglądów, decydowaniu za kogoś, które doprowadzają do ucieczki i ciężkiej walki o siebie. Niestety nie wszyscy są w stanie walczyć o siebie. Tak mi przyszło na myśl, że takie zachowanie wobec każdego, może skończyć się tragicznie.
Książka naprawdę przyjemna. Fabuła ciekawa i bohaterowie, którzy dają się lubić. Akcja pod koniec pędzi strasznie i mamy dosłownie rollercoaster emocji. Poza tym widać, że autor mocno wczuł się w kreowanie swoich postaci i czasami można zauważyć w tym wszystkim właśnie jego. Oczywiście muszę wspomnieć, że okładka dodaje uroku książce.
Na początku myślałam, że ten bum na książki z wątkiem LGBT i tym podobne będzie mnie odrzucać i będę czuła przesyt tego. Jednak czytając pozycja za pozycja, zmieniłam zdanie. Są ciekawe i czasami dają wiele do myślenia.
Dziękuję za egzemplarz.

No i cóż mam powiedzieć. Kolejna bardzo dobra książka @weneedya:)
Już od początku...

Hej Wszystkim 😊 😊 😊
Niedawno skończyłam czytać Wiedźmi Król H. E. Edgmon. Jest to bardzo ciekawa historia, z motywem trans w tle.

Co mogę powiedzieć o książce?
Na pewno jest intrygująca. Różne motywy w książkach przerabiałam, ale motyw trans, połączony z fantasy jeszcze nie. Miło się zaskoczyłam, bo książę czytało mi się wybornie. Lubię fantastykę młodzieżową, a ta pozycja jest jej świetnym przykładem - młodzi bohaterowie, świat nadprzyrodzony, mechanizmy magiczne.

Wartka akcja, nietuzinkowi bohaterowie, unikalny świat przedstawiony, wątek aranżowanego małżeństwa - to aspekty, które mogą stanowić o sukcesie tej książki.

Myślę, że Wiedźmi Król to także świetna propozycja na wakacje. To lekka i przyjemna lektura.

Polecam

Za egzemplarz dziękuję @weneedyabooks

Hej Wszystkim 😊 😊 😊

Co mogę powiedzieć o książce?

[Współpraca Barterowa @weneedyabooks @wydajenamsie ]

“Wszystkie wróżki to potwory. Ja też jestem potworem.”

Byłam ciekawa tego tytułu i to, jak została tutaj przedstawiona społeczność queerowa, szczerze nie wiedziałam czego się spodziewać i naprawdę miło się zaskoczyłam. Jednak pamiętajcie żeby przed przeczytaniem zapoznać się z ostrzeżeniami, bo jest ich kilka, jednak dla własnego zdrowia i komfortu, warto sprawdzić, czy nie są to dla was za ciężkie tematy.

“Asalin płonie.”

W świecie, w którym żyją wiedźmy z wróżkami istnieje wiele podobieństw do naszego, mianowicie nierówność co do rasy i orientacji. Co w moim odczuciu było dobrze przedstawione.

Emyr to książę królestwa Asalin, który jedynie czym mnie irytował to tym, że niezbyt przejmował się zdaniem Wyatt’a w sprawie tego, że on nie chce rządzić królestwem. Jednak zaimponowało mi, że Emyr jak zauważył, że Wyatt podjął się korekty płci, to zapytał się jak się do niego zwracać i faktycznie się do tego stosował,zaakceptował decyzję Wyatta.

“Żaden z nich nie zasługuje na lojalność. A ja wiem, co muszę zrobić, żeby osiągnąć swój cel.”

Wyatt to postać, którą POKOCHAŁAM. Jego sarkazm i żarty uwielbiam, przysięgam, że to moja ulubiona postać z tej książki.

Było też kilka intrygujących postaci takich jak Briar i jej historia, a także Clarke, która hm jest równie intrygująca..

“Dobrze, że jestem gejem, bo przynajmniej nikt nie oczekuje, że będę umiał w matmę”

Fabuła była niesamowicie ciekawa, nie było chwili, aby ten tytuł mnie nużył, a wręcz przeciwnie, strasznie mnie zaciekawił. Było wiele intryg, kłamstw, zwrotów akcji, które nie były przesadzone i wszystkie się ze sobą łączą.
Jestem też ciekawa drugiego tomu, gdyż ten skończył się dość ciekawie, więc z niecierpliwością czekam na tłumaczenie!!

“Ponieważ kradnąc smoka, nic nie wskórałem, dziś zamierzam ukraść wróżę narkotyki.”

Podsumowując: Zachęcam was do tego tytułu, bo jest wart zapoznania się!!

[Współpraca Barterowa @weneedyabooks @wydajenamsie ]

“Wszystkie wróżki to potwory. Ja też jestem potworem.”

• LGBT
  • Młodzieżówki