Siódma królowa

Okładka książki Siódma królowa Greta Kelly
Okładka książki Siódma królowa
Greta Kelly Wydawnictwo: Rebis Cykl: Lodowa Korona (tom 2) fantasy, science fiction
Lodowa Korona (tom 2)
The Seventh Queen
Rebis
2024-03-19
2024-03-19
Agnieszka Jacewicz

Fantastyka nie jest moim gatunkiem wiodącym, ale raz na jakiś czas skuszę się na historię, w której magia i trudne do wytłumaczenia zjawiska odgrywają kluczową rolę. Tak trafiłam na prozę Grety Kelly, która bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie wyobraźnią przełożoną na kartę swojej powieści.

Autorka kontynuuje serię Lodowa Królowa za sprawą drugiego tomu i po raz kolejny zaprasza nas do świata, w którym wszystko może się wydarzyć. Rewelacyjnie radzi sobie z przedstawieniem tła i opisami wszelkich detali, które dodają wydarzeniom wiarygodności. Czytelnik jest w pełni zorientowany wokół spraw związanych z bohaterami, doskonale rozumie świat, w którym żyją a także zasady panujące w tamtejszym społeczeństwa. A jednak wciąż czujemy pewnego rodzaju pozytywny niedosyt, ponieważ Kelly świadomie stopniuje nam wszystkie fakty i nie zdradza wszystkiego na jeden raz. Od samego początku wyczuć zatem można, że autorka skrupulatnie podąża wyznaczoną sobie ścieżką i nie tylko żongluje różnorodnymi motywami, ale i składa na nasze dłonie wielowymiarowe, charyzmatyczne sylwetki postaci, których losy ani przez moment nie są nam obojętne.

Ponownie wracamy do świata Askii, wojowniczki, wiedźmy oraz królowej. Kontynuujemy losy głównej bohaterki, która w pełni przyciąga uwagę czytelnika i na różne sposoby motywuje go do działania. To wielowymiarowa postać, która ma zarówno swoje wady jak i dobre cechy, więc zaskakuje realnością a także pozwala się w pełni zrozumieć. Dziś ponownie stanie w obliczu wielkiego wyzwania, gdy porwana i wzięta za żonę będzie wiedziała, że jej życie dobiega końca. Stanie się zatem szpiegiem, który będzie walczył o swoje miejsce w świecie a także o swoje królestwo. Czy wyjdzie cało z tej opresji? O tym musicie przekonać się sami.

Książka wciąga już od pierwszych stron, ponieważ napisana jest plastycznym i skupiającą uwagę językiem. Otula nas swoimi ramionami i nie wypuszcza nim nie zamkniemy ostatniej strony. Czytamy o intrygach na królewskim dworze, o ludziach zagubionych we własnych pragnieniach, a także o walce z własnymi słabościami. Na przestrzeni całej fabuły dzieje się wiele nietypowych zdarzeń a główna bohaterka raz za razem będzie musiała walczyć o własne życie, ale nie martwcie się – na subtelny wątek romantyczny także znajdzie się miejsce. Greta Kelly zaplanowała swoją historię w taki sposób, że wszystko znalazło w niej swoim miejscu: od wyzwań codzienności, poprzez walkę o dobre imię na prywatnych sprawach kończąc.

"Siódma królowa" trzyma poziom swojej poprzedniczki i gwarantuje nam moc zaskakujących atrakcji. To historia w pełni przemyślana i do ostatniego słowa dopracowana, więc wciąga tak bardzo, że już z utęsknieniem wypatruję kolejnego tomu. Greta Kelly żongluje motywami, łączy je w dojrzały sposób i udowadnia czytelnikowi, że fantastyka wciąż może nas zaskoczyć. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to historia niepozorna i przypominająca inne książki, ale zapewniam Was, że to coś zupełnie odrębnego i wymykającego się wszelkim schematom.

Mᴏżʟɪᴡᴇ sᴘᴏᴊʟᴇʀʏ ᴢ 1 ᴛᴏᴍᴜ ❗️

☾ Jak w pierwszym tomie akcja działa się na każdym kroku. Z kolei tutaj trochę przycicha, ale to nie oznacza, że jest nudna.
Askia zostaje porwana i staje się więźniem swojego najgorszego wroga. Jej zadaniem będzie w ciągu 30 dniu uciec i uwolnić się od psychopatycznego władcy. W tym czasie musi zacząć tworzyć spiski wewnątrz pałacu…wszystko czego nauczyła w pałacu Armaana cesarza Visziru przyda jej się przy tworzeniu planu. A nauczycieli miała piekielnie dobrych, szczególnie że jedna z nich była żoną Armaana, która miała największy głos w pałacu.

☾ Od samego początku dopingowałam główną bohaterkę. Tyle przeszła by się poddać? Niemożliwe. Askia ma w sobie ogień, który pozwoli jej odzyskać swój tron i królestwo. Będzie musiała poświęcić to co kocha i stoczyć wojnę, która nadciągała już w pierwszym tomie. Askia to silna bohaterka, która nigdy się nie poddaje. Jej inteligencja ukazana jest w każdym kroku jaki stawia, w każdej decyzji podjętej. Dlatego nadal mnie dziwi czemu tak cicho jest o tych książkach.
Zdecydowanie Askia i jej walka o poddanych, o zakończenie wojny czy to jak zależy jej na ukochanych i bliskich osobach jest godne pochwalenia.

Mᴏżʟɪᴡᴇ sᴘᴏᴊʟᴇʀʏ ᴢ 1 ᴛᴏᴍᴜ ❗️

Askia została porwana przez okrutnego imperatora, Radovana. Dokładnie wie co ją czeka - 30 dni względnej wolności i śmierć. Podejmuje desperacką próbę uwolnienia siebie i innych z rąk rządów Radovana, który jest pełen sprzeczności. Pomagają jej w tym zabite poprzednie królowe.
Askia wciąż zmuszana jest do walki na wielu polach. Uparcie się nie poddaje, choć zdawałoby się przeciwności losu tylko się mnożą. Ciekawy wątek jest pomoc jej poprzedniczek - duchy poprzednich królowych. Pojawiała się i znikają, okazują się być świetnymi szpiegami. Niektóre z nich pośmiertnie próbują się wybielić w oczach Askii, z różnym skutkiem. Mimo wszystko każda próbuje pomóc.
Zdecydowaną gwiazdą tej części jest Radovan. Idealny czysty złol. Wierzy we własną ideę, potrafi w swojej pokrętnej logice znaleźć kontrargument na wszystko. Z jednej strony trafia do niego logiczność i waga niektórych decyzji, które podejmuje. Jednak z drugiej strony twierdzi, że kochał swoje żony, ale musiał zabrać im moce, żeby ocalić świat, więc je zabijał.
Delikatny wątek romantyczny rozpoczęty w pierwszym tomie, deklaruje się z biegiem trwania fabuły. Jako fan romansów w fantastyce - szkoda, że nie było go odrobinę więcej.
Ubolewam, że rola fanatyków religijnych została bardzo zmarginalizowana. To jeden z ciekawszych wątków pierwszego tomu i liczyłam na ich większe zaangażowanie w kontynuacji.
Całość wypadła nieźle, choć momentami nierówno.

„Siódma królowa” to drugi tom „Lodowej korony”, która nie była moją ulubioną książką, ale muszę przyznać, że drugi tom już bardziej przypadł mi do gustu.
O wiele lepiej odnalazłam się w temacie duchów dawnych żon Radovana oraz próbach Askii odnalezienia się na jego dworze. Wciąż nie przepadam za Askią, jest bardzo impulsywna i czasem aż głupia, nie potrafiłam w pełni się z nią polubić.
Wątek duchów za to był strzałem w dziesiątkę, uwielbiałam momenty gdy każda z królowych się pojawiała i opowiadała swoją historię, jak próbowały przetrwać, czego się nauczyły w trakcie pobytu u Radovana – genialne.
Jednak… to wciąż nie jest to. Nie umiem powiedzieć czego dokładnie brakuje tej serii, ale kompletnie nie czułam emocji w trakcie czytania. Mimo tego, że bardzo podobał mi się wątek wiedźmiego króla oraz duchy królowej to wciąż nie miałam takiej chęci dalszego czytania.
Seria dla mnie średnia, a szkoda bo sam pomysł był ciekawy.
Współpraca z @dom_wydawniczy_rebis
~Idris

Drugi tom cyklu o księżniczce zmuszonej do walki o ocalenie królestwa w świecie zdrady i wojen

Wojowniczka, wiedźma, królowa. Każde z tych określeń wprost idealnie pasuje do Askii To waleczna księżniczka, która nie cofa się przed wyzwaniami.

Porywa ją cesarz, mając w planach ją polubić, a potem uśmierci. Nie może do tego dopuścić. Musi stać się szpiegiem, żeby ratować i się je i królestwa.

Jednak trudno to zrobić, gdy jest się więzionym, a dokoła jest pełno intryg, tajemnic i kłamstw. Czy odnajdzie się w tym? Czy wygra z szaleństwem cesarza? Czy uratuje podbite kraje i swojego ukochanego

Piękna okładka. Wciągająca historia, rośnie zachwycająca co pierwszy tom. Dużo akcji i emocji, oraz główna bohaterka którą polubiłam. Intrygi przeplatające się z walką z uczuciami. Bardzo ciekawe.

Kto lubi bohaterki pełne pasji i siły?

Wszyscy.

Ważne żeby były dobrze napisane.

Dziś opowiem Wam bez spojlerów o "Siódmej Królowej", czyli drugim tomie i ostatnim "Lodowej Korony". Niedawno w relacji przypominałam Wam swoją recenzję właśnie do Lodowej, gdzie to książkę chwaliłam, ale również nazwałam ją wtedy fantastyką babską. Ot była to książka, gdzie autorka zrobiła ze swojej bohaterki centrum wszystkiego i ubierała ją w ładne fatałaszki, zbyt mocno się na tym momentami skupiając. Jednak, nadal była to naprawdę świetna książka,

"Siódma Królowa" to już zdecydowanie dużo poważniejsza książka niż jej poprzedniczka, a nazywanie tej książki babską i porównywanie do Maas (bo jak zrobiłam przy pierwszym tomie) byłoby wręcz obrazą. Autorka dojrzała, przemyślała sobie bardzo dogłębnie w jakich kierunkach ma pójść fabuła i konsekwentnie do tego dążyła. Kelly okazała się być niezwykle zdolną pisarką i to jak wiele emocji jest w stanie wzbudzić w czytelniku jest niesamowite. Trzyma nas w napięciu przez cały czas, snuje niezwykle inteligentne intrygi a Askia jest po prostu świetna. Ciężko jest mi darzyć ciepłymi uczuciami żeńskie bohaterki, ale ruda Askia przez cały czas podtrzymywała we mnie sympatię do siebie.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej dylogii, systemu magicznego, charakterów jakie zebrała na swoich stronach autorka i nadal nie dowierzam lekko nad tym jak całość się skończyła. Nie bójcie się sięgać po książki nie młodzieżowe i niewyskakujące na Was z każdej relacji, bo może Wam umknąć naprawdę dobra fantastyka.

Kto lubi bohaterki pełne pasji i siły?

Wszyscy.

Ważne żeby były dobrze napisane.

"Siódma królowa" to druga część dylogii, kontynuacja "Lodowej Korony". Pierwsza część była bardzo dobra, ale muszę przyznać, że druga podobała mi się bardziej.

Jest to naprawdę zaskakująca historia, trudno stwierdzić co się wydarzy dalej. Askia wciąż się uczy i przystosowuje, ale wraca też do starszych lekcji i wykorzystuje to doświadczenie. Wciąż dojrzewa. Jednak nie ma czasu na błędy, bo jeśli ona poniesie porażkę to zginą tysiące.

Askia jest jednocześnie wojowniczką, wiedźmą i królową. Została porwana przez cesarza Rovenu, jednak nie czeka bezczynnie na swoją śmierć. Postanawia walczyć. Staje się szpiegiem. Dosyć szybko zyskuje poważanie na dworze, zaczyna handlować informacjami i wykorzystywać je do swoich celów.

Nie wiedziałam w jakim kierunku potoczy się ta opowieść, nawet nie miałam żadnego pomysłu. Fabuła jest wartka i trudna do przewidzenia. Książka wciąga. Sięgnęłam po nią, zaczęłam czytać i nagle byłam w połowie, a potem był już koniec. Nie wiem nawet kiedy ją przeczytałam.

Słaby punkt? Zdecydowanie zakończenie. Liczyłam na lepsze. Trochę mnie rozczarowało. Uważam, że część wątków z końca książki można było trochę bardziej rozwinąć. Historia skończyła się zbyt szybko, pozostawia pewien niedosyt.

Jeśli lubicie historie w których bohaterowie są nieoczywiści i cechuje ich szara moralność, jeśli lubicie intrygi i krwawe opisy, myślę, że ten tytuł zdecydowanie przypadnie wam do gustu. Polecam!

„Siódma królowa” to drugi tom fantastycznych przygód księżniczki, która została zmuszona do walk by ocalić swoje królestwo. Zarówno „Lodowa korona” jak i jej kontynuacja był dla mnie prawdziwą ucztą.
Greta Kelly stworzyła ciekawy świat, z jeszcze bardziej ciekawymi bohaterami. Nie znajdziemy tutaj ani jeden przypadkowej postaci. Każda z nich odgrywa w tej historii ważną rolę. Każda potrafi dostarczyć wielu emocji. Zwłaszcza Askia, która jest nie tylko młodą królową, ale również wiedźmą i szpiegiem. Jest silna, odważna i niezłomną. Jej determinacja wzbudza podziw. Książka posiada wiele wątków, całą masę zaklęć, magii, klątw i intryg. Wszystko to sprawia, że powieść wciąga od pierwszej strony i nie pozwala się odłożyć nawet na chwilkę.
Askię porywa cesarz Rovenu. Chce ja poślubić, a później zabić. Wojowniczka ma tylko 30 dni by ocalić siebie i swoje królestwie. Askia podczas pobytu na rovenskim dworze dostrzega coraz więcej sekretów i intryg samego Cesarza, który ogarnięty jest rządzą by władać całym światem. Żeby osiągnąć swój cel, zdolny jest do wszystkiego. Czy młodej księżniczce uda się pokonać okrutnego władcy, a przy tym wyzwolić inne kraje? Przekonajcie się sami.
Jedynym malutki minusem tego tomu jest to, że jest mniej w niej wątku romantycznego. Ale ci co akurat wolą by go nie było zapewne będą usatysfakcjonowani tą lekturą. Dla mnie pomimo, że wątek ten tutaj bardziej rozwinęła, czas z tą książką, był bardzo miło spędzonym czasem i nie żałuję ani minuty poświęconej „Siódmej Królowej”.

Siedem magicznych mocy i jeden cesarz, który chce je zdobyć za pomocą małżeństw i zabójstw... Brzmi ciekawie, prawda?

Po fenomenalnej pierwszej części musiałam sięgnąć po jej kontynuację. Wyczekiwałam ją od miesięcy i naprawdę warto było na nią czekać, bo już od dawna nie czytałam tak wciągającej książki.

"Siódma królowa" zaczyna się bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszej części. Z początku miałam mały problem, aby przypomnieć sobie szczegółowo, to co działo się wcześniej, ale na szczęście autorka idealnie wplotła drobne przypominajki, aby każdy mógł na nowo odnaleźć się w akcji.

A co to była za akcja!

Największym plusem tej części jest postać Radovana. NIGDY nie spotkałam tak urzekającego i intrygującego czarnego charakteru. Dosłownie wszystko mi się w nim podobało. Był przebiegły, niesamowicie wyrachowany i skomplikowany. Moim zdaniem jest to najbardziej unikatowa postać tej dylogii i Grecie Kelly należą się owacje na stojąco za nią. Radovan ma niesamowicie złożony psychologicznie charakter i odkrywanie go było fascynującą podróżą. Jego działania były dobrze zargumentowane i wbrew pozorom były też logiczne. Ciężko było przewidzieć jego reakcje, bo nie był schematową postacią i żałuję, że druga część nie jest dłuższa, bo chciałabym jeszcze więcej wspólnych scen z nim i Askią.

Co do Askii - jestem zachwycona jej kreacją. To niesamowicie silna bohaterka, dojrzała i myśląca rozsądnie. Nie jest ckliwą dwudziestudwulatką, która ciągle podejmuje pochopne decyzje. Posiada strategiczny umysł i jest wrodzoną władczynią, bo zawsze stawia dobro swojego kraju ponad własne.

Z uwagi na to, że ta dylogia jest klasyfikowana jako new adult, mamy tutaj mało romansu, ale za to niezwykle przyjemnego. Slow burn pomiędzy Askią a Illią został dopieszczony przez autorkę i stanowił przyjemny wątek poboczny. Cieszyłam się, że jest go dosyć mało, bo dzięki temu fabuła została dobrze rozwinięta. Bądź co bądź, ale Askia walczyła o odzyskanie wolności i zamordowanie Radovana, więc nie mogły rozpraszać ją miłosne dylematy.

Fabuła skupia się niemal wyłącznie na omawianiu strategii. Askia musiała powstrzymać Radovana przed odebraniem jej magii, a także znaleźć sposób na pokonanie go. Choć niektórych zapewne mogłyby wynudzić wątki związane z dworskimi intrygami i polityką imperialną, to ja byłam zachwycona. Mogłabym porównać drugi tom do "Wojen Huraganowych", ale "Siódma królowa" została napisana O WIELE lepiej i ciekawej.

Dylogia "Lodowej Korony" jest przeznaczona dla fanów motywów takich jak
- zaaranżowane małżeństwo
- age gap
- slow burn
- różne typy magii
- wojna
- walka o tron

[współpraca reklamowa z Wydawnictwem Rebis]

"Siódma królowa" zaczyna się bezpośrednio po wydarzeniach z...

Już w poprzedniej części, Lodowej koronie, Askia udowodniła jak wiele potrafi znieść i ile poświęcić dla dobra mieszkańców swojego królestwa, Seraveszu. Jednak dopiero ta część pokazuje, że naprawdę jest skłonna zrobić wszystko i zapłacić najwyższą cenę. Choć jest więziona przez cesarza Radovana nie traci nadziei i usilnie szuka wyjścia ze swojego niezbyt dobrego położenia. W głębi serca nadal czuje się tylko wojowniczką, jednak nauki królowej Ozury nie poszły w las, a doświadczenie zdobyte na dworze Visziru staje się nieocenione. Askia ma trzydzieści dni by znaleźć sposób na ucieczkę, a jedyną drogą zdają się być intrygi i szpiegostwo. Jak tego dokonać, gdy nikt ci nie ufa i jesteś zamknięta w pokoju? Czas sięgnąć po swoje wiedźmie zdolności i skorzystać z pomocy duchów poprzednich królowych. Czy wspólnymi siłami uda im się znaleźć drogę ucieczki? Czy siedem martwych królowych pomoże Askii powstrzymać cesarza przed zyskaniem nieograniczonej wręcz mocy? Jakie sekrety odkryje Askia i kto jeszcze wyciągnie do niej pomocną dłoń? Przekonajcie się sami, a gwarantuje wam, że nie pożałujecie. Ta dylogia to znakomita opowieść pełna tajemnic, intryg i barwnych, znakomicie wykreowanych bohaterów. Żadna z postaci nie jest płytka, każda ma swoje uczucia i poglądy. Ewolucja charakteru głównej bohaterki jest świetnie przedstawiona, jednak autorka zadbała by nie tylko ona była wielowymiarowa. Fabuła jest wciągająca, a układy polityczne tak intrygujące, że żałuję końca tej przygody. Mam nadzieję, że autorka skusi się na powrót do tej opowieści.

• Kupione
  • 📗 legimi