Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych relacjach

Okładka książki Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych relacjach Tim Cantopher
2023-04-11
2023-04-11
Agnieszka Jacewicz
relacje psychologia poradniki

Lekko napisana, przez lekarza psychiatrę, już na emeryturze. Książeczka-poradnik na temat toksycznych relacji z ludźmi, których w pierwszej chwili nie bylibyśmy skłonni o to podejrzewać. Autor nie odnosi się do psychopatów (socjopatów) albo osób zaburzonych emocjonalnie, ale zwykłych ludzi.

Ta ksiązka to nie lustro, ale lusterko, dzięki zawartym tam poradom można poczuć się ciut bezpieczniej. Zwłaszcza gdy jesteśmy prototypową dla autora ofiarą toksycznych ludzi, sytuacji etc. czyli kobietą z pierwszego rozdziału, która nie jest wolna. Z jakichś wzlędów w mniejszym lub większym stopniu ktoś się nią (Tobą) posługuje....

(krótki_tip: co do sedna ćwiczenie relaksacyjne polega na codziennym wyobrażaniu sobie ulubionego koloru i neutralnej cyfry. https://youtu.be/dSuil-uZ608?t=1034)

Autor (zgryźliwie) na wstępie, dziękuje także byłemu prezydentowi USA, Donaldowi Trumpowi za to "że jest przykładem niemal wszystkich osobowości przedstawionych w rozdziale czwartym" ["Toksyczni ludzie"]

Polecam!

T. Cantopher “Toksyczni” Jak radzić sobie w trudnych relacjach

Książka “Toksyczni” została wydana w wydawnictwie Rebis, w roku 2023, a więc jest to swoistego rodzaju świeżynka. Tym razem książka doktora Tima Cantophera dotyczy toksyczności, a raczej toksycznych ludzi i relacji z nimi, które mogą się nam niepostrzeżenie przytrafić. Warto wspomnieć, że niektórzy z uważniejszych czytelników mogą kojarzyć autora z książki “Wszystko za drinka” - z publikacji o tym jak sobie radzić z uzależnieniem od alkoholu.
Już na wstępie mogę zdradzić, że autor ma niebywałą umiejętność przekazywania wiedzy w sposób bardzo ciekawy i wciągający. Posługuje się wieloma przykładami - osób czy sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z tytułową toksycznością. Co ciekawe w podziękowaniu Cantopher dziękuje panu… Donaldowi Trumpowi za to, że jest znakomitym przykładem osoby z cechami, które możemy przyporządkować osobom mocno toksycznym. Autor na początku wyjaśnił czemu napisał książkę na podany temat. Stwierdził, że na rynku wydawniczym nie ma podobnej publikacji poruszającej kwestie toksyczności. Zauważył za to, że jest sporo o socjopatach i psychopatach. Na kartach książki Cantopher opisał ogólne rady jak postępować z osobami, które naruszają nasze, wytyczone granice. Wiele kwestii przedstawionych jest z psychologicznego punktu widzenia, co bardzo mi pasowało, ponieważ fascynuje mnie ta dziedzina.
Autor wyjaśnia, że większość z nas podąża ślepo przez życie, nie często ze świadomością wybieramy to, czego rzeczywiście pragniemy i jak chcemy żyć. Co ciekawe, ludzie mający tendencję i skłonności do zadowalania innych przyciągają z kolei osobników, którzy chętnie to wykorzystują. Moim zdaniem trafne jest stwierdzenie zawarte w książce, że skoro pływamy w basenie z toksyczną cieczą to lepiej robić to jednak w nieprzemakalnym skafandrze. Bardzo trafna metafora. Myślę, że oznacza to, że powinniśmy być uzbrojeni w sposoby, które pozwolą nas dystansować od siebie osoby toksyczne. Właśnie rozwiązania na takie sytuacje są pokazane przez autora w książce “Toksyczni”.
Kolejnym ciekawym zagadnieniem było wyjaśnienie tzw. błędu atrybucji. Ten problem dotyczy tego jak tłumaczymy sobie przyczyny naszego zachowania. To było dla mnie wielkie “wow”. Dla mnie najciekawszym rozdziałem był ten, który dotyczył wywierania wpływu na ludzi. Tam można znaleźć przykłady sztuki manipulacji. Jak sam zauważył zaprzyjaźniony z autorem socjolog - jest to idealna lekcja, żeby nauczyć uważnych czytelników tej sztuki. Ponadto fragment dotyczył też roli komunikatywności w naszym życiu. Pamiętajmy więc, że “wsparcie w postaci serdecznej rozmowy uzdrawia ludzi”! Jeśli ciekawią Was takie zagadnienia - musicie koniecznie zajrzeć do tej publikacji!
Jak oceniam lekturę pt. “Toksyczni” ? Autor otworzył mi oczy na wiele spraw odnośnie komunikacji i kontaktów międzyludzkich. Co wryło mi się w pamięć najbardziej? Na pewno kilka kwestii. To, że szczęśliwy człowiek skupia się na szansach, a nie na szukaniu sprawiedliwości. Z pewnością też ciekawy wniosek, że jako ludzie mamy zdolność do postrzegania własnych działań w korzystniejszym świetle niż dokonania innych. Uważni czytelnicy na pewno wyłowią wiele intrygujących myśli wartych zapamiętania. Na pochwałę zasługuję również fakt, że autor na końcu umieścił listę polecanych lektur. Koniecznie przeczytam z tej listy “W co grają ludzie”. Ja z kolei zachęcam bardzo serdecznie do tej inspirującej lektury! Niech na potwierdzenie moich słów posłuży to, jak wiele notatek i ciekawych fragmentów do przemyślenia zaznaczyłem w tej publikacji. Na pewno będę wracał do nich nie raz. Polecam.

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

T. Cantopher “Toksyczni” Jak radzić sobie w trudnych relacjach

Książka "Toksyczni" to bardzo przystępnie napisany poradnik o toksycznych ludziach, zachowaniach, sytuacjach. Autor podaje różne przykłady, wyjaśnia podstawowe pojęcia psychologiczne i serwuje czytelnikom sensowną dawkę wiedzy na te tematy.

Wiele osób nie może sobie poradzić z destruktywnym otoczeniem i myślę, że ta książka to dobry krok na start dla tych, którzy chcą poprawić jakość swojego życia.

Dzięki opisanym tu typom toksycznych relacji i przykładom łatwo będą mogli wyłapać je w swoim życiu i spojrzeć na nie w sposób rozsądny, a przede wszystkim zadbać o swoją kondycję psychiczną.

Moim zdaniem toksyczność to wielki problem współczesnego świata, to wręcz plaga, a mało się o tym mówi. Dlatego cieszę się, że powstają książki takie jak ta.

To naprawdę wartościowy poradnik, wart przeczytania, z wiedzą, która przyda się każdemu i którą warto przekazywać dalej ❤️

Dla mnie nie była zbyt odkrywcza, ale myślę, że dla wielu może przyczynić się do rozpoczęcia wielkich zmian na dobre w swoim życiu. Mnie zaś natchnęła do przemyśleń o tym, że toksyczne relacje czy zachowania to w zasadzie przyczyna bardzo wielu problemów, więc kluczowa jest nauka ich rozpoznawania i chronienia się przed nimi.

Trzeba mówić na te tematy i nie pozostawać obojętnym, dbać o siebie i o tych, którzy są krzywdzeni. Jeśli interesują Was te sprawy, bądź planujecie rewolucję w swoim życiu pod kątem wyplenienia toksyczności ze swojego otoczenia, to ta książka moze być dobrym punktem wyjścia 😁

Możliwe, że w otoczeniu każdego z Was, bliższym lub dalszym są tak zwani toksyczni ludzie. Tacy, przy których czujecie się nieswojo, źle, a Wasz poziom stresu nagle wzrasta. Może znajdujecie się teraz w toksycznej relacji, która wręcz wysysa z Was wszystkie siły życiowe. A może nie wiecie, że tak jest.

TOKSYCZNI to świetna książka dr Tima Cantophera pokazująca jak radzić sobie w trudnych relacjach. Przeczytacie tu o tym jak rozpoznawać toksycznych ludzi, skąd takie zachowania w ogóle się biorą i czym są powodowane. Ale także na co zwracać uwagę i co robić, być żyć pełnią życia.
Aż sama jestem zaskoczona, że tak spodobała mi się ta pozycja. Wszystko napisane jest przyjemnym i łatwym do zrozumienia językiem z całą masą wyjaśnień w postaci krótkich historyjek.
Jeśli chcecie poradzić sobie z toksycznymi relacjami lub sprawdzić czy aby w takiej nie tkwicie, to zerknijcie sobie na ten tytuł.

TOKSYCZNI to świetna książka dr Tima Cantophera pokazująca jak radzić...

Na półkach: , , , , , ,

Toksyczni ludzie często kwestionują logikę osobistej relacji. Niektórzy są błogo nieświadomi negatywnego wpływu, jaki wywierają na otaczających ich ludzi, a inni wydają się czerpać satysfakcję z tworzenia chaosu i pociągania za sznurki. Toksyczność może przejawiać się na wiele różnych sposobów - manipulacją, oceniającym podejściem, brakiem empatii czy też ciągłym krytykowaniem innych. Niektórzy „toksyczni ludzie” naprawdę mogą przyprawić o mdłości!

Bywają egocentryczni, manipulacyjni, osądzający, negatywni i kontrolujący. Ponadto osoba toksyczna ma trudności z radzeniem sobie ze złością. Tak czy inaczej, tworzą niepotrzebną konfliktowość, spory i najgorszy ze wszystkich stres. Rzeczywistość jest taka, że ​​czasami nie można uciec od toksycznej osoby, ponieważ jest to ktoś z rodziny, współpracownik lub długoletni znajomy. Dlatego watro wziąć pod uwagę właściwe podejście, aby umieć radzić sobie z trudnymi, toksycznymi ludźmi. Tim Cantopher, autor wielu projektów badawczych z zakresu psychiatrii i książek z tej dziedziny wyjaśnia, jak dokonywać zdrowych wyborów w związku, określać właściwe, zdrowe granice i rozpoznawać czerwone flagi, które powinny przestrzec nas, ochronić przed toksycznymi ludźmi.

Książka Toksyczni prezentuje narzędzia, których potrzebujemy, aby radzić sobie z toksycznymi ludźmi, którzy wysysają z nas energię. Autor wyjaśnia, jak rozpoznawać i radzić sobie z różnymi wariantami toksycznych ludzi i środowisk. Bardzo pomocny poradnik z praktycznymi pomysłami na to, jak wprowadzić zmiany w toksycznych relacjach.

Wszystko jedno, czy użerasz się z narcystycznym partnerem, czy masz do czynienia z prześladującym przełożonym lub socjopatycznym kolegą, istnieje praktyczna recepta, dobra rada, która pomoże chronić swój dobrostan psychiczny, ale także się rozwijać. Dzięki temu poradnikowi pojmiesz istotę toksycznego miejsca pracy – jak można od niego stronić a w razie konieczności umieć w nim przetrwać. Polecam książkę każdemu, kto czuje się przytłoczony lub bezsilny, kto czuje presję, aby uszczęśliwiać innych!

Toksycznych ludzi nie brakuje, często nazywają siebie zdobywcami świata – jeśli w swoim otoczeniu ich zauważasz, koniecznie przeczytaj tę książkę i zyskaj swobodę w dokonywaniu własnych wyborów i życia własnym życiem, w zgodzie z sobą. Nie jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie innych osób, ale mamy pełną kontrolę nad tym, jak działamy i jak chronimy swoje emocje i dobrostan. Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach to obowiązkowa lektura dla każdego.

Okładka książki tak naprawdę przyciągnęła mój wzrok. Jasne tło, a w samym środku chwast, który od góry może wydawać się piękny, jednak gdy przyjrzymy się dokładniej, okazuje się niezwykle kłujący i nieprzyjemny... Minimalizm tutaj zdziałał cuda. Nie posiada niestety skrzydełek, przez co nie ma dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stronice są kremowe, czcionka wystarczająca dla oka. Literówek brak, odstępy między wersami zostały zachowane. Podzielona została na rozdziały i części, dzięki czemu czyta się bez przeszkód.

Jest to moje pierwsze spotkanie z piórem autora i muszę przyznać, że całkiem nieźle wypadło. Czytało mi się bez problemu, dosyć szybko i lekko. Autor nie napisał tej książki wyszukanymi zwrotami, które trudno byłoby nam zrozumieć. W prosty sposób przekazuje nam najważniejsze aspekty toksyczności - ludzi, sytuacji, zachowań... Otwierając spis treści, już na samym początku będziecie wiedzieć, czego się po niej spodziewać. Dla mnie jest to duży plus, gdyż sięgając po poradnik, nigdy nie wiemy, co może nas czekać i czy to, co znajdziemy w środku, przypadnie nam do gustu.

Częściowo skorzystałam z tej pozycji, wiele też zrozumiałam. Przeczytałam ją i spojrzałam na swoje życie tak jakby z ukosa. Porównałam sytuacje, ludzi i zrozumiałam, że część, sporą część toksycznych ludzi nie ma już w moim życiu. Że udało mi się odejść od nich, tak samo od sytuacji. Ja akurat jestem też osobą, która powie co na duszy leży i co nie pasuje, oczywiście nikogo nie obrażając. Dlatego może tak właśnie mam w życiu, może nie pustki, ale tłumów też nie ma. I lepiej mi się oddycha bez takich sytuacji i osób. Mam nadzieję, że w Waszym życiu nie ma zbyt wielu toksycznych ludzi, czy zdarzeń, niemniej jednak jeśli są, koniecznie sięgnijcie po recenzowany dziś tytuł. Da Wam wskazówki, jak postępować.

Mamy kilka postaci, na których przykładach opisywane są owe toksyczne zdarzenia. I mamy też kilka wskazówek, jak wyjść z tych sytuacji, gdzie bohaterowie ksiązki zostają postawieni. Uważam, że to świetny zabieg, bardziej obrazuje nam, czytelnikom, jak z pewnymi rzeczami sobie poradzić. Przykłady te są prawdziwe, ze zmienionymi imionami pacjentów autora, ale mówiąc szczerze, jakbyśmy się wysilili, to takie rzeczy dzieją się również w naszym codziennym życiu i ani trochę zdziwieni być nie powinniśmy.

Z reguły zdarza się, że osoby dobre, z duszą na dłoni, którzy siebie postrzegają na szarym końcu przyciągają takich wampirów do siebie. Ja też odnoszę takie zdania jak autor... Uświadamia nam, że MY jesteśmy WAŻNI! Nie możemy ciagle podporządkowywać się pod kogoś. A jednocześnie nic nam nie narzuca. Na początku ksiażki mamy wytłumaczone aspekty, o których będziemy czytać później. Może to być troszkę bardziej fachowym językiem napisane, ale wciąć przystępnym, że ja wiedziałam i rozumiałam, o czym czytam.

Reasumując uważam, że jest to naprawdę dobry poradnik i nie raz w naszym życiu możemy po niego sięgnąć, nawet tak dla przypomnienia. Nie wiązałam z nią żadnych nadziei, a zostałam usatysfakcjonowana. Zaznaczyłam kilka fragmentów, nie dużo, ale jednak. Kiedyś pewnie fragmentowo, ale do niej powrócę. A Wam polecam, pozwoli Wam otworzyć oczy na sytuację i ludzi, którzy nas otaczają i da nam wskazówki, jak postępować.

Macie wokół siebie toksyczne osoby? Zdarzenia? Ja powiem szczerze, że kiedyś miałam ich o wiele więcej. Teraz mam bardzo mało takich negatywnych aspektów w swoim życiu i ciesze się z tego. Mniej bliskich osób, wcale nie oznacza gorzej, pamiętajcie o tym.

Czy macie relacje, które Wam ciążą?

Jeśli tak to możecie zajrzeć do książki, poradnika w którym znajdziecie sporo odpowiedzi:
Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych relacjach- Tim Cantopher, wydawca dom_wydawniczy_rebis

Książka nie jest długa. Napisana dość prosto i lekko. Sporo tu cennych wskazówek, a inne przynajmniej dla mnie w teorii są siwetne w praktyce, to chyba nie dla mnie. Jednak są też ciekawe części, które pomagają poznać sytuację i zachowania, źle na nas wpływające. Czasem nie mamy świadomości, że ktoś moze na nas źle wpływać, ale po przeczytaniu łatwiej jest wypalać taksyczne zachowania, manipulacje i ustosunkować się do takich zachowań.

Książka nie jest mocno obszerna i nie nudzi naukowymi opisami więc na pewno ciekawa pozycja na coraz dłuższe słoneczne wieczory 😍

Zapraszam do czytania 🥰

Cena okładkowa: 39.90 zł
#współracabarterowa #współpracareklamowa
#comydzis #codzisprzeczytamy #comydzisprzeczytamy #comydzisdekorujemy #książka #polskibookstagram #bookstagrampolska #kochamksiazki #kochamczytać #czytaniemojapasja #czytanie #czytelniczka #czytajpolsko #ksiazka #ksiazkowelove #takczytam #terazczytam #czytambolubię #czytaniejestfajne #lubięczytać #lubimyczytać #czytambolubie #książkomania #ksiazkowelove

Czy macie relacje, które Wam ciążą?

Rewelacja. O osobach wykorzystujących ludzi, o manipulatorach, prześladowcach, "o ludziach którzy szkodzą twojemu dobrostanowi" o ludziach toksycznych. O przyczynach toksyczności ludzi, ćwiczenia relaksacyjne, o sposobach radzenia sobie z "trudnymi" ludźmi, o byciu asertywnym. Świetna, polecam.

Bardzo możliwe, że w Twoim życiu są ludzie, którzy stale przysparzają Ci stresu, wprawiają w złe samopoczucie a także Cię wykorzystują. Kiedy coś nie idzie po ich myśli obarczają Cię winą i i sprawiają, że dręczą Cię wyrzuty sumienia. 😟 Często są w stanie nakłonić Cię do zrobienia czegoś wbrew Twojej woli. Masz poczucie, że musisz szczególnie uważać by ich nie urazić i często łapiesz się na tym, że umożliwiasz im zachowania, których nie tolerowałbyś u innych. Czujesz się też przy nich jak w pułapce.
Brzmi znajomo?
Takie są właśnie OSOBY TOKSYCZNE i należy się od nich trzymać z daleka. Pomóc ma w tym książka dr Tima Cantophera "Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych relacjach", która jest poradnikiem od wydawnictwa Rebis.

Dowiemy się z niego m.in.:
🔶 co kieruje takimi osobami;
🔶 jakie są najbardziej powszechne typy toksycznych osób;
🔶 jak rozpoznać dysfunkcyjnych ludzi, miejsca, grupy i rodziny;
🔶 jak radzić sobie z toksycznością.

Książka zawiera dużo przykładów z życia pacjentów doktora Cantophera oraz skuteczne strategie postępowania, dzięki którym możemy nauczyć się dokonywać zdrowych wyborów dotyczących relacji, ustanawiania jasnych granic i chronienia siebie. Zdobyte wiedza i umiejętności pomogą nam wykryć toksyczne osoby oraz sytuacje i uniknąć ich w przyszłości.
Myślę, że temat jest jak najbardziej na czasie, a na rynku brakuje książek o tej tematyce dlatego gorąco Wam ją polecam. Bardzo pouczająca i ciekawa lektura! 👍

W meandrach toksycznych relacji…

„(…) zaakceptuj siebie. Jasne, że masz wady i słabości (…). Nie umniejszaj jednak własnej wartości (…). Jesteś sobą. Jedni cię lubią, inni nie, ale to nie umniejsza twojej wartości, ani twoich praw. Traktuj siebie z szacunkiem. Jeśli tego nie robisz, w pewnym sensie przyklejasz sobie do czoła etykietę informującą toksycznych ludzi: „Wykorzystajcie mnie i poniżajcie, nic nie znaczę”.”

Doktor psychiatrii Tim Cantopher zabiera czytelników w podróż po trudnych relacjach opartą o jego ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe. Wyjaśnia jak rozpoznać toksyczne osoby, grupy, zachowania i miejsca i uzmysławia w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Wskazuje także zespół cech, które mogą predestynować daną osobę do zwiększonej podatności na wpływy osób toksycznych.

Jeśli jesteś osobą dobrą, życzliwą, poczciwą, uwielbiającą pomagać innym i niejednokrotnie zapominającą o sobie możesz jak magnes przyciągać ludzi negatywnie na ciebie wpływających, chcących świadomie, lub nie, cię wykorzystać. W takich sytuacjach ważne jest rozpoznanie problemu, jego zrozumienie i poznanie sposobów na poradzenie sobie z nim.

„Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych relacjach” rozpoczyna mocny wstęp. Historia Hannah wykorzystywanej zarówno przez przyjaciółkę, matkę jak i męża porusza i momentami szokuje. Szokuje tym jak można tkwić w takich relacjach i nie wiedzieć, że coś jest nie tak. Owszem, można. Ocucenie zazwyczaj przychodzi dopiero z czasem, a wyjście z toksycznych relacji może trwać jeszcze dłużej…

Ogromnym plusem tego poradnika jest to, że autor nie narzuca swojego zdania. Nie sugeruje, by jego rady traktować jak prawdę objawioną. Sam punktuje, by traktować je z rezerwą i w razie potrzeby skorzystać z porady psychologa.

Ponadto, autor przedstawia szeroki wachlarz typów osób o cechach toksycznych. Każdą z nich dokładnie opisuje, a w rozdziale dotyczącym radzenia sobie z toksycznością, oprócz ogólnych zasad odnosi się także do każdego wcześniej wymienionego typu z osobna.

Nie da się ukryć, że książka ta jest początkowo mocno psychologiczna. Część 1 można nazwać esencją psychologiczną, jednak wstęp ten jest istotny do zrozumienia dalszej części książki, w wydźwięku już mniej psychologicznej. Osoby, które z psychologią nie miały za dużo wspólnego mogą początkowo czuć się skonfundowane natłokiem pojęć i mechanizmów, jednak myślę, że warto przez to przebrnąć. Tym bardziej, że w ciągu całego naszego życia z pewnością nie raz trafimy na osoby oddziałujące na nas negatywnie w taki czy inny sposób. A nawet jeśli jakimś cudem uda nam się tego uniknąć to rady zawarte w książce tak czy inaczej mogą przyczynić się do naszego bardziej świadomego podejścia do relacji z innymi ludźmi.

Polecam.

„Życie nie jest sprawiedliwe, a już z całą pewnością sprawiedliwi nie są ludzie.”

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis.

W meandrach toksycznych relacji…

• Poradniki
  • Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Psychologiczne
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce

Tim Cantopher Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych relacjach Zobacz więcej