Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem

Okładka książki Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem
Tim Cantopher Wydawnictwo: Kompania Mediowa Cykl: Inwestuj w siebie (tom 4) Seria: Inwestuj w siebie poradniki
poradniki
Inwestuj w siebie (tom 4)
Inwestuj w siebie
Overcoming Anxiety Without Fighting It
Kompania Mediowa
2020-10-28
2020-10-28
Teresa Tomczyńska
psychologia lęk strach współczesność życie choroby

Ciekawa pozycja będąca wstępem do zgłębiania tematu lęku. Nie znalazłam w niej wszystkich odpowiedzi na swoje pytania, jednak został mi wyznaczony kierunek poszukiwań. Na plus bibliografia.

Nie porwała mnie ta książka. Dużo takich ogólników, nic konkretnego.

Nie porwała mnie ta książka. Dużo takich ogólników, nic konkretnego.

Radzenie sobie z lękiem to proces. To droga, czesto długa, niejednokrotnie pełna potknięć. Ale zdecydowanie warta do przejścia, bo życie bez lęku to jak cudowny głęboki oddech świeżego powietrza po latach tkwienia w dusznej piwnicy.
Czy w walce o siebie może pomóc książka? Może. "Jak nie bać się żyć" to właśnie tego typu pozycja. Z całą pewnością może posłużyć za narzędzie samopomocowe. Zawiera trochę teorii, ale też masę wskazówek i gotowych technik, które wprowadzone w życie mogą poprawić jego komfort.
Należy jednak pamiętać, i autor wcale tego nie kryje, że głównym działaniem, które pomaga w zaburzeniach lękowych to pójście na terapię, często wsparte odpowiednim leczeniem u psychiatry. Nie należy się tego bać, nie należy się tego wstydzić. Walczymy o własny komfort i lepsze życie.

Dla zainteresowanych tematem zdecydowanie polecam tę książkę.

Książka pełna banałów, nie wnosi nic nowego w temat.

Książka pełna banałów, nie wnosi nic nowego w temat.

Znakomita. Treściwa. bardzo pomocna dla każdego, kto zmaga się z lękiem wszelkiego rodzaju strachami. Czytajcie i nie bójcie się!

Szalenie motywująca książka, mnie jako introwertyka postawiła do pionu. Widać, że autor jest praktykiem. Wielkie brawa!

Książka jest napisana trochę językiem naukowym. Te wszystkie szczegóły, nazwy biologiczne używane w psychologii mogą męczyć. Jest też trochę porad, które mogą poprawić jakość życia ale moim zdaniem jest ich za mało.

Jak nie bać się żyć", to krótka książka o rodzajach lęku i towarzyszących mu objawach. Lęk może być długoletni związany z przeżyciami z dzieciństwa lub jakaś traumą, może być spowodowany jakąś rzeczą, brakiem wiary w siebie, czy nierozwiniętymi kontaktami społecznymi. Autor podaje sposoby na radzenie sobie z lękiem od terapii poznawczo-behawioralnej poprzez stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych, unikaniu używek, a skończywszy na odpowiedniej farmakologii.
Myślę, że każdy z nas przeżył stan, w którym niepokój był wyjątkowo silny. Ja mam przykład z własnego doświadczenia. Raz w życiu dopadł mnie atak paniki. Było to w samolocie w powrotnej drodze po wakacjach w Chorwacji. Nagle, właściwie bez powodu serce zaczęło mi bardzo szybko bić, zrobiło mi się niedobrze i myślałam że się uduszę. Byłam przestraszona i do głowy zaczęły przychodzić myśli, że samolot za chwilę się rozpadnie. Na szczęście rozsądek zwyciężył, skupiłam się na oddechu i ten stan za chwilę minął. Nigdy wcześniej ani później czegoś takiego nie doświadczyłam. Co ciekawe, mimo iż w sobie przez kilka minut przeżywałam chwile grozy, to tego na głos nie powiedziałam i mąż nawet się nie domyślił że coś jest nie tak 😉 No, cóż nie bierzcie ze mnie przykładu. Wsparcie bliskich osób zawsze w cenie.

Niewiele przeczytałam książek, które są motywatorami, czy poradnikami, a już w zupełności nie sięgałam po publikację, która opowiadała o ludzkim strachu, lęku i niepewności. Co mnie do niej przekonało? Tak do końca sama nie wiem, wielu moich znajomych czasem robi coś takiego, sięga po książkę, która ma im pomóc zrozumieć siebie. Każdy dochodząc do pewnego miejsca w swoim życiu czegoś się w nim boi, nie jest czegoś pewien. Czy jest w stanie pokonać ten lęk? Czy potrafi ruszyć na przód?
Nie można powiedzieć, że strach nie jest nam potrzebny, potrafi utrzymać człowieka w ryzach, żeby zwyczajnie nie narażał się na rzeczy, które mogą kosztować go bardzo wiele. Dzięki niemu potrafimy rozróżnić niebezpieczeństwo, nie ryzykować, kiedy jest to niepotrzebne, ale czasem boimy się wykonać najmniejszy krok do przodu, sięgnąć po coś, o czym marzymy, czego pragniemy, zrealizować jakiś plan. Strach, więc ma pozytywne, jak i negatywne dla nas skutki. Dziś żyje się trudno, pośpiech, niestabilność zawodowa, finansowa, a nawet zdrowotna, problemy w pracy i ciągłe oczekiwania sprawiają, że czasami nie potrafimy sobie poradzić z tak ogromną presją. Boimy się o przyszłość, wybiegając w nią staramy się przewidzieć następstwa, wydarzenia, rozważamy, co będzie, kiedy czarny scenariusz się ziści? Strach i stres wpływają negatywnie na nasz organizm, nabawimy się wrzodów, różnych problemów, robiąc to sobie sami. Jak można odnaleźć się w takim świecie, gdzie nic nie jest pewne, a jest się bardzo wrażliwym i empatycznym człowiekiem?
Doktor Tim Cantopher jest światowej klasy amerykańskim psychiatrą, który w swojej publikacji skupia się na naszych wzorcach myślenia, na działaniu lęku, strachu i niepokoju. Ukazuje nam sposoby, z których możemy skorzystać, aby poradzić sobie i próbować zapanować nad lękiem, który jest w stanie nas sparaliżować. Mężczyzna wie, o czym mówi, świadczą o tym lata posiadanego doświadczenia i praktyki, w niezwykle przystępny sposób. Nie powinniśmy się bać własnych lęków, czy też wstydzić, każdy człowiek czegoś się boi, a kiedy staje się to nagminne warto sięgnąć po tą książkę i spróbować nabyć umiejętności, które mogą pomóc. Człowiek jest istotą, która potrafi się oceniać, dobijać i zbyt krytycznie na siebie spoglądać. Uważa, że nie musimy walczyć z naszymi lękami, uczy jak mimo wszystko można osiągnąć spokój. Uważam, że jest to bardzo dobra literatura, która z pewnością nie jednemu czytelnikowi ukaże „światełko w tunelu”.

Ta książka traktuje właśnie o lęku, a kto z nas nie zna tego uczucia. To silne uczucie, które możemy odczuć na każdej płaszczyźnie życia.

Lęk to nie do końca negatywne uczucie, moim zdaniem, ponieważ alarmuje on nas i ostrzega. Jednak zbyt intensywny i wpływający na jakość życia na pewno nie jest dobry i wtedy warto sięgnąć po pomoc.

W książce poznamy, a może dobrze nazwiemy rodzaje leków i dowiemy się jak sobie z nimi radzić i kiedy warto już udać się po pomoc do specjalistów 🖤🖤

Nie jest to długa i zbyt ciężka lektura, pełna zrozumienia i pomocy.

W książce poznamy, a może dobrze...

Dodaj cytat z książki Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem