Toksyczne matki

Okładka książki Toksyczne matki Hanna Alderete
Okładka książki Toksyczne matki
Hanna Alderete Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Break Free from Narcissistic Mothers: A Step-by-Step Workbook for Ending Toxic Behavior, Setting Boundaries, and Reclaiming Your Life
Muza
2023-05-10
2023-05-10
Aleksandra Kondrat

Jaką krzywdę może zrobić swojemu dziecku toksyczna matka? Większość z nich nie ma świadomości nie tylko swojej toksyczności, ale również tego, jak negatywnie wpływa na swoje dziecko.
Obniżone poczucie własnej wartości, chaos emocjonalny, depresja, poczucie bycia niekochanym i odrzuconym, czy też niewystarczającym, a co za tym idzie lęk przed bliskością, czy nieumiejętność tworzenia i utrzymania jakichkolwiek głębszych relacji... To tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się dorosłe dzieci toksycznych matek. Najgorsze, że jest to schemat powielany z pokolenia na pokolenie.... bo te narcystyczne matki też miały swoje toksyczne matki, które wpoiły im wszystkie negatywne myśli o sobie samej.... Czy można przerwać ten błędny cykl? Tak, z traumy dzieciństwa można się wyleczyć, ale przede wszystkim trzeba mieć najpierw świadomość tego co się dzieje i jak na nas wpływa.
Książką nie jest czystą teorią. Jest tu mnóstwo ćwiczeń i zadań skłaniających do pracy nad sobą i refleksji, a także historie osób, które borykają się z tymi samymi problemami. Daje to poczucie, że nie jest się odosobnionym w tym temacie.
Książka wprawdzie odnosi się do toksycznych matek, ale toksyczny może być również w rodzinie ojciec. Ponadto wyłania się z niej pewien schemat postępowania w zasadzie wszystkich narcystycznych osób oraz porady, jak nie ulegać ich wpływom, nawet jeśli zmuszeni jesteśmy by utrzymywać z nimi kontakt.

"Toksyczne matki" to książka, na którą czekałam. Niestety rozczarowała mnie dość mocno.
A szkoda, bo żyjemy w świecie, w którym toksycznych ludzi oraz relacji mnie brakuje a rodzice potrafią często być najbardziej toksycznymi osobami w naszym życiu. To potem rzutuje na pozostałe relacje.
Autorka skupia się niestety wyłącznie na relacji matka-córka.
A przecież toksyczne relacje matka-syn także występują. Bardzo brakuje moim zdaniem dobrych jasno napisanych książek o tej tematyce na rynku. Taka ogólna o relacjach z toksycznymi matkami bez względu na płeć byłaby bardziej uniwersalna, bo mężczyzn problem toksycznych matek również dotyczy.
Nie po to żeby robić sobie samodzielną terapię, bo tak się nie robi i to nie pomoże, ale po to żeby móc lepiej zrozumieć, wiedzieć, że inni też tak mają, że nie jest się w tym samej, samemu.

Autorka skupia się niestety wyłącznie na relacji matka-córka.
A przecież toksyczne...

Nie potrafisz sobie poradzić z narcystyczną matką? Nie dajesz rady z nadmiernymi emocjami? Wiedz, że nie musi tak być. Oto poradnik, który pozwoli Ci się wydostać z tego bagna.

Dzieci toksycznych matek mogą mieć problemy z poczuciem własnej wartości. Często same siebie krytykują i nie potrafią poradzić sobie z emocjami. Hannah Alderete – licencjonowana doradczyni w zakresie zdrowia psychicznego – stworzyła poradnik, który ma pomóc osobom w walce o własne szczęście i spokój.

Historie innych osób uświadomiły mi, że nie tylko ja zmagam się z takim problemem, że nie jestem jakaś „dziwna” czy „odmienna”. W takiej sytuacji może znaleźć się każdy. Lektura Toksycznych Matek pokazuje, że nie jest się w tym odosobnionym, a także, że wiele innych osób wyszło z tego stanu i nauczyło z tym wszystkim radzić. Zatem Ty też masz szansę to zrobić!

Za ogromny plus uważam, że w tej pozycji nie znajdziemy jedynie tekstu i samej teorii. Jest także dużo ciekawych zadań, ćwiczeń oraz pytań, które pozwolą przepracować ten temat w zaciszu własnego domu.

Jeśli już wspomniałam o teorii, są to same wartościowe rzeczy. W przypadku gdy spodoba nam się któryś z poruszanych tematów i chcielibyśmy poczytać o nim więcej, na końcu książki znajdziemy bibliografię.

Więcej na: CzasoStrefa

Hannah Aldrete pisze o narcystycznych matkach, które umniejszają lub ignorują uczucia swoich dzieci, stawiając siebie na pierwszym miejscu. Nieważne jak poważny byłby problem dziecka, liczą się tylko uczucia matki.

Opowiada też o tym, w jaki sposób rodzi się trauma. Dzieci działają w systemie zero jedynkowym. Albo coś jest czarne albo białe, dobre lub złe. Mama musi być tą dobrą osobą, więc za te gorsze, niegodne uważają siebie. Wiedzą, że muszą zasłużyć na uwagę a na wsparcie nie mają co liczyć.

Matka przedstawia siebie jako osobę, która nieustannie się poświęca dla dobra dziecka. Często sama doznała traumatycznych relacji i dosłownie przelewa swoje uczucia na kolejne pokolenie. Te dzieci często przejmują rolę dorosłego w rodzinie. To tak zwana parentyfikacja. Styl przywiązania do rodziców będą powielały w swoich relacjach z innymi w dorosłym życiu.

W drugiej części książki czytamy o tym, w jaki sposób możemy uzdrowić siebie, jak rozmawiać z wewnętrzną matką, jak komunikować się bez przemocy. W każdym rozdziale znajdziemy praktyczne ćwiczenia do samodzielnego wykonania i tematy do przemyśleń.

Autorka zachęca również swoje czytelniczki do pracy ze specjalistą od traumy. Podkreśla, że lektura nie może zastąpić leczenia.

Toksyczni ludzie, toksyczne związki, toksyczne matki. Coraz częściej mówi się o relacjach w naszym życiu, które są najzwyczajniej w świecie niezdrowe. Takie relacje mogą nas dotykać niestety już od dzieciństwa i niestety w jakiś sposób kształtować naszą samoocenę i postrzeganie świata.Relacja matki z dzieckiem jest chyba jedną z najważniejszych (przynajmniej w początkowych latach życia) i na pewno mocno wpływa na psychikę. Może to być relacja piękna i pełna miłości, ale też może być totalnie destruktywna.Książka "Toksyczne matki" nie jest łatwa, szczególnie dla tych, którzy mieli styczność w realnym życiu z osobami narcystycznymi. Sama niestety doświadczyłam trudnych relacji rodzinnych i przez długi czas czułam się niewystarczająco dobra dla mojej mamy. Wielu z Was - szczególnie córki ma na pewno podobnie :)Autorka zachęca nas hasłem "Odzyskaj swoje prawdziwe ja" - bo toksyczni ludzie, często to prawdziwe "ja" próbują w nas zadusić. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem jak na poradnik. Na początku zapoznajemy się z teorią Narcyzmu, żeby na kolejnych stronach dowiedzieć się jakie zachowania przejawiają toksyczne matki, z jakimi problemami borykają się ich dzieci i jak bronić się przed takim narcyzem bronić, uzdrowić siebie i swoją duszę i nie dać się wciągnąć w manipulacyjne koło. Autorka zamieściła tutaj pełno ćwiczeń i przydatnych rad.Jak sam opis wydawcy mówi: ten poradnik to podróż ku wyzdrowieniu!
Polecam.

#toksycznematki #hannahalderete
#wydawnictwomuza #recenzja
###
Autorka skupia się na problemie trudnej relacji z matką. Jaka jest toksyczna matka? Jakie mechanizmy stosuje? Jak z nią postępować? Jak się bronić przed jej wpływem i ustalać granice? W jaki sposób uwolnić się od niesprzyjającej nam relacji i poczucia winy?
###
Autorka zachęca do rozpoczęcia podróży do wyzdrowienia z tym poradnikiem, aby pomóc Ci uzyskać dostęp do uczuć i emocji, budować pewność siebie i prowadzić satysfakcjonującego życia.
Według mnie te rady można wykorzystać nie tylko w relacji z matką, ale z większością ludzi toksycznych.
Książka jest bardzo wartościowa, dlatego polecam przeczytać!
#toksyczność #matka #toksycznerelacje #toksyczniludzie
#jestemmamamamczasnaczytanie #czytam30minutdziennie #52bookchallengepl

#toksycznematki #hannahalderete
#wydawnictwomuza #recenzja
###
Autorka zachęca do rozpoczęcia podróży do...

"Toksyczne Matki" autorstwa Hannah Alderete jest poradnikiem skierowanym do osób, które żyją w destrukcyjnych relacjach z matkami o narcystycznym zachowaniu. Książka ta oferuje wskazówki i narzędzia, które mogą pomóc czytelnikom uwolnić się od toksyczności i odzyskać swoją tożsamość. Jeśli jesteś córką narcystycznej matki, ta książka może być dla Ciebie cennym źródłem wsparcia.

Jedną z największych zalet w książce jest empatyczne podejście autorki. Hannah Alderete zdaje sobie sprawę, że żyjąc w takiej relacji, osoba może doświadczać różnych uczuć, w tym bólu, wstydu, złości i frustracji. Książka pomaga czytelnikom zrozumieć te emocje, a także oferuje praktyczne rady, jak radzić sobie z nimi i jak odzyskać swoją siłę wewnętrzną. To cenne wsparcie dla osób, które często czują się izolowane i niezrozumiane.

Autorka skupia się również na budowaniu pewności siebie i ustanawianiu granic. Odkrywanie swojej wartości i budowanie zdrowego poczucia własnej wartości jest ważnym elementem w procesie wyzwolenia się od toksycznej relacji. Alderete przedstawia konkretne strategie i ćwiczenia, które mogą pomóc czytelnikom zbudować swoją pewność siebie oraz nauczyć się jasno wyznaczać granice w relacjach z matką. Te narzędzia mogą być niezwykle skuteczne dla osób, które czują się zagubione i kontrolowane przez swoją toksyczną matkę.

Jednakże, choć "Toksycznym Matkom" można przypisać wiele wartościowych informacji i wskazówek, niektórzy czytelnicy mogą odczuwać niedosyt w kontekście konkretnych przykładów czy głębszego wniknięcia w niektóre zagadnienia. W niektórych miejscach książka może pozostawić czytelnika z pragnieniem większego zrozumienia i wskazówek dotyczących bardziej złożonych sytuacji czy trudności, z którymi osoba może się spotkać w procesie wyzwolenia się od toksycznego wpływu matki.

Przechodzę do Was po weekendzie z recenzją pewnej niezbyt łatwej książki. Jest to poradnik pod tytułem "Toksyczne matki" Hanny Alderete od @wydawnictwomuza Autorka książki opisuje tutaj dwa rodzaje narcyzmu: jawny i ukryty. O ile ten pierwszy może być bardziej zrozumiały o tyle ten drugi ciężko jest wychwycić w danej osobie. Dużo mamy opisanej teorii złożoności osobowości narcystycznej, co pomoże nam odkryć jakie mechanizmy stosują toksyczne matki oraz jak z nimi postępować. Książka jest o toksycznych matkach, ale myślę że możemy ją podpiąć pod każdą osobę toksyczną z naszego życia, rodziny czy otoczenia. Książka napisana jest zrozumiałym językiem, dzięki temu łatwiej nam to czyta. Rozbicie na rozdziały natomiast pomaga znaleźć dany problem, przeanalizować go i spróbować z nim walczyć. Fajne jest to, że autorka oparła swoją książkę o doświadczenia zdobyte w trakcie jej pracy z pacjentami. Trudne relacje, ale warto zawalczyć o siebie.

Czułem, że ta książka będzie beznadziejna i nie myliłem się! Po pierwsze jest napisana takim językiem, że przeznaczona jest wyłącznie dla specjalistów. Po drugie autorka co chwile kogoś cytuję, a ja nie lubię czytać książek autorów, którzy bardziej skupiają się na cytowaniu niż na dzieleniu swoim doświadczeniem/wiedzą.

Moim zdaniem ta pozycja, to jakaś pomyłka. Jak dla mnie pseudonaukowy bełkot, którego nie zrozumie człowiek, który przeszedł w piekło. Być może zrozumie człowiek, który ma 10 fakultetów oraz recenzent, który w zamian za recenzje dostaniem ów książkę.

Moim zdaniem ta pozycja, to jakaś pomyłka. Jak dla...

Toksyczna matka - brzmi strasznie, wszak mama powinna być kochana i kochająca a nie toksyczna. O co
tak naprawdę chodzi w tej książce? Czy mając do czynienia z toksyczną matką, można ją zmienić?
Jak postępować z taką osobą, jak się uwolnić spod jej działania?
Uczucia i emocje, te negatywne, zawsze wpływają na nasza psychikę a gdy trwa to dłużej, to jest to
bardzo szkodliwe dla postrzegania własnej osoby, od dziecka po dorosłą osobę.
Przejrzysty i zrozumiały tekst, porady. ćwiczenia - czy to wystarczy by poznać i co najważniejsze - poradzić sobie z tym problemem?
Ważne słowo - NIE. Jaką ma siłę? Czy mamy odwagę powiedzieć je matce - toksycznej matce, by nie mieć poczucia winy?
Każdy jest ważny, jego zdrowie psychiczne także, więc gdy toksyczna osoba jest wśród nas, to nie
wolno jej pozwolić przejąć kontroli nad nami. Czy to się uda?
Autorka podjęła trudny temat i myślę, że to co najważniejsze, teoretycznie, przekazał czytelnikom.
Jak to zadziała w praktyce?
Książka podzielona na rozdziały, czytelna, więc idealna by mieć ją na wyciągnięcie ręki.
Ćwiczenia zawarte w książce tworzą okazję, by tę książkę wypełnić samemu i mieć wszystkie przemyślenia w jednym miejscu.
Pewne fragmenty, przemyślenia osób, pytania i odpowiedzi są napisane na innym tle, co też przykuwa uwagę i w miarę szybko, oprócz spisu treści, znaleźć coś co nas bardziej zainteresuje.
odsumowując - książka warta poznania, polecenia, przejrzysta treść. Mimo, że to poradnik, to jednak
czyta się ją bez poczucia straty czasu czy nudy ale z zainteresowaniem, tym bardziej, że obecnie
coraz częściej słyszy się o toksycznych ludziach, więc może i ta książka będzie choć trochę pomocna.
Polecam!
Czytajcie i działajcie, bo każdy człowiek powinien być wartościowy i szczęśliwy.

Jak postępować z taką osobą, jak się uwolnić spod jej działania?
bardzo...

• Popularnonaukowe
  • Rok 2023
  • Status: posiadam
  • Psychologia, psychiatria
  • Love

Dodaj cytat z książki Toksyczne matki