Willa na Zehlendorfie

Zofia Mossakowska Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-05-12
2023-05-12

Czy odważysz się sprzeciwiać duchom przeszłości?

Miłość silniejsza od przeznaczenia i śmierci, dziedzictwo, traumy.

Eva- Marie miała zaledwie dwa lata i arystokratyczne pochodzenie gdy w czasie wojny. To w rodzinnej willi przeczekała ten straszny czas, a potem to także tam przeżywała sieją jedyna miłość do młodszego od siebie pisarza Herberta.

Młoda Karolina wyjechała z Polski do Niemiec, zostając żoną Heriberta. Jej życie było spokojnej i poukładane, dopóki nie poznają Yahela.

Berlin, Izrael, Namibia. Przeszłość, willa. Romanse. Uczucia. To wielowątkowa, złożona, historia.

Czy odważysz się sprzeciwiać duchom przeszłości?

Miłość silniejsza od przeznaczenia i śmierci, dziedzictwo, traumy.

Młoda Karolina wyjechała z...

"Willa na Zehlendorfie" zaskoczy czytelnika swym niepowtarzalnym klimatem i ciekawą fabułą. Książka opowiada o losach dwóch kobiet: Evie-Marie, która okres wojny spędza w rodzinnej willi, a po latach przeżywa tam swą jedyną miłość do młodego pisarza Heriberta. Historia przenosi nas także do roku 2003, gdzie poznajemy Karolinę, emigrantkę z Polski, która staje się żoną podstarzałego pisarza. Jej życie zmienia się po spotkaniu z izraelskim obieżyświatem Yahelem, co budzi duchy zamieszkujące willę.

Z pewnością wielkim plusem powieści są interesujące opisy różnych miejsc, od Berlina po Izrael i Namibię, a także bogate tło historyczne. Autorka wplata w opowieść duchy przeszłości, co nadaje powieści unikalny charakter, ale też może niejednego czytelnika zaskoczyć. Niektóre fragmenty książki mogłyby przyspieszyć, dla mnie okazały się odrobinę zbędne.

Mimo pewnych negatywnych aspektów, "Willa…" to powieść, która z pewnością wciągnie czytelnika w fascynującą podróż przez różne epoki i kraje, pozostawiając dobre wrażenie po zakończeniu lektury. To opowieść o miłości, przemijaniu i silniejszej niż śmierć więzi 😉.
🌼🌼

"Willa na Zehlendorfie" to powieść historyczna, której akcja toczy się częściowo w dwóch przedziałach czasowych, a także w miejscach rozsianych po całym świecie.

Opowiada ona o losach dwóch kobiet, które łączy miłość do tego samego mężczyzny. Łączy je również to że obie żyją w tym samym domu - tytułowej Willi na Zehlendorfie". Starsza z nich - Eva Marie pozostaje wspomnieniem, ponieważ zdążyła już odejść. Spędziła jednak całe życie na kochaniu młodszego od siebie pisarza Heriberta. Młodsza - Karolina poznane go już jako podstarzałego mężczyznęi zdecydowała się spędzić z nim resztę życia zostając jego żoną. To właśnie na Karolinie skupia się główna fabuła książki, gdyż losy Eve - Marie - do których często powracamy pozostają niejako tłem. Wraz z Karoliną w książce pojawia się sporo innych bohaterów, których losy się przeplatają i odgrywają istotną rolę dla fabuły.

Bez cienia wątpliwości przyznam, że to całkiem dobrze napisana powieść. Autorka posługuje się ładnym językiem i widać, że mamy tutaj do czynienia z profesjonalistką. Mnie jednak do końca nie zachwyciła historia w niej opowiedziana. Przede wszystkim zraziłam się do niej już na samym początku -w trakcie poznawania postaci Karoliny, gdyż rozdziały których akcja toczyła się w Afryce były w moim odczuciu bardzo chaotyczne i nudziły mnie. Po drugie obecnie na rynku jest tak gigantyczna ilość powieści historycznej, że od każdej kolejnej oczekuje, że będzie nadzwyczajna - natomiast "Willa (...) to pozycja ciekawa ale myślę, że szybko o niej zapomnę.

Na plus zaliczam jednak wplecenie wątku duchów, bo akurat on bardzo przypadł mi do gustu. Fajne było także powiązanie całej fabuły ze starą willą położoną w Berlinie, w której przyszła na świat jeszcze przed II wojną światową Eva Marie. Te dwa ww. wątki zdecydowanie wzbogaciły fabułę.

Mimo, że mnie ta książka nie zachwyciła to uważam, że może ona przypaść do gustu innym - polecam ją więc w szczególności fanom powieści historycznych!

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta nakanapie.pl

Rzadko trafiam na obyczajówki, gdzie autor decyduje się na przemycenie do fabuły odrobiny świata niematerialnego. Mistrzem w tej sztuce z pewnością jest Musso. Jednak tym razem nie o jego książkach chcę napisać, a o powieść Zofii Mossakowskiej.

"Willa na Zehlendorfie" to z pozoru zwykła obyczajówka, która opowiada o losach dwóch kobiet Eve-Marie i Karoliny. Jedna poznała czym jest wojna, druga żyje w czasach współczesnych. Co łączy te dwie kobiety? Tytułowa willa, która widziała wiele i w której kątach kryje się ktoś, kto nie potrafi i nie chce się z nią rozstać, a także pewien mężczyzna.

Książka Pani Zofii to ciekawa opowieść o życiu, przemijaniu i życiu po życiu. O poszukiwaniu własnej ścieżki i miłości, nie zawsze takiej na jaką liczyliśmy. Miłość ma wiele twarzy i tutaj możemy odnaleźć kilka z nich. Podróżujemy w czasie, między kontynentami, a także między światami. Ciężko mi określić jeden kierunek w jakim zmierza historia, bo jest ona nieprzewidywalna jak życie. Z początku nie mogłam zrozumieć co łączy dwie główne bohaterki, ponieważ były to dwie odrębne historie. Już na samym wstępie autorka zdecydowała się także, na wprowadzenie nas do świata niematerialnego, bo jedna z bohaterek jest już jedynie wspomnieniem. Później wszystko powoli zaczyna się wyjaśniać by pod koniec historia znowu mogła nas zaskoczyć.

Lekturę zaliczyłabym do tych lekkich i mniej wymagających. Myślę, że to dobra książka na cieplejsze dni i spokojnie można z nią spędzić urlop lub kilka leniwych wieczorów. Mimo wolnej akcji i niewielu jej zwrotów dobrze się bawiłam podczas czytania. Książka ma swój niepowtarzalny klimat i to jest jeden z jej największych plusów. Do tego autorka bardzo pięknie operuje słowem. Te zdania same się czytały i płynęłam przez historię.

𝕎𝕚𝕝𝕝𝕒 𝕟𝕒 ℤ𝕖𝕙𝕝𝕖𝕟𝕕𝕠𝕣𝕗𝕚𝕖

Mam bardzo mieszane uczucia co do zakończenia książki 😱

Sięgnęłam po nią ze względu na piękną okładkę i miałam nadzieję, że będzie co nieco związana z okresem drugiej wojny światowej.

Było kilka mniejszych wzmianek o tym ale nie szkodzi.

Historia na początku toczy się dwutorowo, pomiędzy różnymi ludźmi i różnymi miejscami, czasami można się pogubić więc trzeba się na niej skupić przy czytaniu.
Później losy bohaterów się łączą poprzez jednego mężczyznę, który jest znanym i cenionym pisarzem celebrytą a do tego narcyzem.

Po śmierci pierwszej żony, która była starsza i miała swoją willę na Zehlendorfie poślubił o wiele od siebie młodszą półkę, małą Karolinę.

Jednakże okazuje się, że Eve Marie nie odeszła, nie do końca.

Mamy tu do czynienia niejalo z metafizyką, duchy są obecne ale nie straszą i nie nawiedzają, niejalo są naszymi przewodnikami po tej historii.

Ogólnie jest ona w dużej mierze o miłości, ludzkich uczuciach, pełno w niej metafor.
Pojawiają się wątki rodzinne, różne choroby, różnice poglądów.

Poznajemy świat z bohaterami, między innymi Afrykę, Niemcy i Nazaret oraz Jerozolimę.

Jak dla mnie czasami akcja zwalniała i posiadała trochę niepotrzebnych, rozbudowanych opisów przez co książkę odkładałam na inny dzień ale ogólnie, gdyby ją troszkę skrócić o te niepotrzebne rozszerzenia byłaby całkiem sympatyczna.

Na pewno jest to książka, przy której czytaniu nic nie powinno nas rozpraszać, bo trzeba się skupić ja tym co w jej wnętrzu żeby móc analizować to co się stało.
Nie jest to prosta i lekka historia ale między wierszami ma wiele ukrytych znaczeń i przekazów.

𝕎𝕚𝕝𝕝𝕒 𝕟𝕒 ℤ𝕖𝕙𝕝𝕖𝕟𝕕𝕠𝕣𝕗𝕚𝕖

Mam bardzo mieszane uczucia co do zakończenia książki 😱

Było kilka mniejszych wzmianek o tym ale nie szkodzi.

Historia, przeszłość oraz trudne losy zwykłych ludzi w ciekawym ujęciu obyczajowym. Zofia Mossakowska zabiera nas w podróż ku przeszłości zapewniając przygodę na kilka solidnych godzin.

Autorka w swojej rozbudowanej opowieści serwuje nam przedstawienie życia kilku bohaterów, którzy na przestrzeni lat w pewien sposób się ze sobą połączyli. Lektura nie jest jednak skomplikowana, nie zmusza do analizowania faktów czy wyprzedzania kroków tylko pozwala przyjąć za pewnik wszystko co dzieje się dookoła. Przyznaję jednak, że zabrakło dla mnie większych konkretów. Spora liczba stron czasami bardziej przechylała się na szalę niepotrzebnego gadulstwa niż nawiązania do treści, bo wydaje mi się, że śmiało można byłoby skrócić wszystko o połowę. Z drugiej strony opowieść umilała mi czas i niczego więcej nie wymagałam, więc myślę, że to przede wszystkim kwestia podejścia.

Akcja powieści prowadzona jest dwutorowo. Czytamy o Eva-Marie, malutkiej dziewczynce, która mieszkając w Berlinie 1936 roku była narażona na prawdziwe niebezpieczeństwo mimo swojego pochodzenia. Ucieka do willi na Zehlendorfie, by tam przeżywać najlepsze lata swojego życia z dala od nazistowskiego terroru i wszelkich problemów. To również w tym miejscu poznaje smak prawdziwej miłości, która niestety nie ma szansy, by doczekać się szczęśliwego zakończenia. Drugą perspektywą czasową jest Berlin roku 2003, gdzie poznajemy Karolinę, która wydaje się mieć poukładane życie mimo młodego wieku. Jednak z czasem wszystko przestanie mieć znaczenie, gdy zrozumie, że najważniejsze, by w życiu podążać za marzeniami.

Trudno jednoznacznie ocenić o czym jest ta historia, ponieważ dzieje się dużo, akcja nie tylko skacze w czasie, ale prowadzi nas po różnych egzotycznych miejscach (Berlin, Izrael i Namibia),więc znalezienie punktu zaczepienia wymaga czasu. Nie mogę powiedzieć, żeby fabuła okazała się zła, ale jak na mój gust pewne rzeczy wymagały doprecyzowania, dane momenty skrócenia a bohaterowie większej dynamiki, ponieważ z nich wszystkich tylko Karolina wyróżniała się w jakiś sposób. Nie żałuję jednak swojego wybory, ponieważ uważam, że to sympatyczna książka na leniwe popołudnie od której po prostu nie trzeba zbyt wiele wymagać.

"Willa na Zehlendorfie" ma swoje plusy, ma też minusy, ale w ogólnym rozrachunku uważam, że warto poznać prozę Zofii Mossakowskiej, aby samemu wyciągnąć wnioski. Długa historia nie spieszy się przed siebie, więc możemy rozłożyć ją na kilka dni lub zabrać ze sobą w podróż, by umilała nam wolny czas. Opowieść o demonach przeszłości, niespełnionej miłości a także poszukiwaniu własnego miejsca w świecie na pewno zatrzyma Was przy sobie klimatem, który moim zdaniem, odegrał tutaj kluczową rolę.

Szykowałam się na ucztę przy lekturze tej książki, ale... wyszło, jak wyszło. Chciałam porzucić jej lekturę już po około 100 stronach, ale cierpliwie czekałam, że może coś wartościowego sie pojawi. Przekombinowana, nabzdyczona historia i może porusza ważne tematy, ale w sposób, który kompletnie nie przypadł mi do gustu

• Biblioteka!
  • .2023