Tomo. Niezwykły przyjaciel

Skarpa Warszawska
2022-01-25
2022-01-25
48 min.

Dziś przyszła kolej na wyjątkową historię dla młodszego czytelnika. Nie będę ponownie streszczać fabuły, bo już opis wydawcy wiele zdradza, a nie chciałabym Wam czegoś zaspoilerować i przez przypadek odebrać przyjemność z odkrywania tej historii ;) napiszę tylko, że mi dorosłej kobiecie, w pewnym momencie zabrakło tchu, a jakim? Dowiecie się, poznając Tomo...

"Tomo. Niezwykły przyjaciel" to krótka opowiastka o przyjaźni pomiędzy małym robotem Tomo a dziewięcioletnim Antkiem. Idealna książeczka do wieczornego odpoczynku.
Autorka skupiła się na tym by, dzieci z jej książeczki mogły dowiedzieć się nieco więcej o przyjaźni, akceptacji, zrozumieniu dla innych, wierze w siebie i wartości, jaką niesie za sobą rodzina.
Historia została napisana prostym i przystępnym językiem, jednocześnie doskonale przekazuje wartość, która za nią stoi. Myślę, że każdy rodzic tę wartość zauważy i doceni. Jest to doskonały wstęp do wielu ciekawych i rozwijających rozmów. Przeczytanie jej zajmie dosłownie kilka minut, ale jestem przekonana, że to będą wyjątkowe chwile, pełne ciepła i miłości.
"Tomo. Niezwykły przyjaciel" to pozycja, która z pewnością zauroczy każdego młodszego czytelnika również swoimi przepięknymi i niezwykle barwnymi ilustracjami. Oddziałują one na wyobraźnię, pobudzają i sprawiają, że książeczka nabiera jeszcze ciekawszej formy. Nie jedno dziecko będzie nią zachwycone.
Dzieciom czytającym już samodzielnie, na pewno przypadnie do gustu powiększona czcionka i kilka ukrytych w tekście ciekawostek o odległej Japonii.

Bardzo się cieszę, że mogłam poznać tę historię, tym bardziej że lada moment, na rynku wydawniczym pojawi się kolejna część przygód niezwykłego robocika Tomo.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To książka, która będzie idealnym prezentem dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pokazującym jaką siłą jest rodzina i przyjaciele.

"Tomo....

Chciałam zapytać, czy pamiętacie jak to będąc dziećmi wyczekiwaliście urodzin i prezentów. Ale pytanie byłoby dość głupie, bo z tego akurat się nie wyrasta. Prawie każde z nas co roku czeka na ten dzień.

Antka - bohatera książki “Tomo. Niezwykły przyjaciel” poznajemy dzień po jego urodzinach. Myślał, że klocki, które otrzymał to wszystko co dostanie ale otóż w domu czekała na niego niespodzianka. Kolejny prezent od chrzestnej z Japonii - robot Tomo.

Od tej chwili zmienia się życie praktycznie całej rodziny. Rzeczywiście Tomo okazuje się niezwykłym przyjacielem i to nie tylko dla Antka, bo spędza z nim czas także jego siostra, jak i rodzice. którzy nie mogą zaprzeczyć, że to przyjazne i pożyteczne…urządzenie ? Świetny nie tylko do zabawy, bo i do odrabiania lekcji, do rozmów, żartów. Prawdziwy przyjaciel, który szybko staje się wręcz kolejnym członkiem ich rodziny.

Książka jest naprawdę fajna, pięknie wykonana, bogata w śliczne ilustracje. Ma krótkie rozdziały, sporą czcionkę i czyta się dzięki temu ją ekspresowo. Antek, ma 9 lat i sądzę, że to książka idealna dla dzieci w tym wieku ale też dla młodszych.

Mamy tu ciekawostki o Japonii, technologii i cała historia pokazuje jak ważna jest przyjaźń. Może lekko niepokoić fakt, że w tej historii robot zastępuje człowieka, wydaje się wręcz lepszym przyjacielem, uniwersalnym, który dopasuje się do każdego. Jednak wszystko zależy od tego jak kto na to spojrzy.

Z pewnością niejedno dziecko po przeczytaniu tej historii, też zamarzy o takim towarzyszu i przyznam, że to w pełni zrozumiałe.

Książka Barbary Wicher, to krótka aczkolwiek treściwa i interesująca historia, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Nie rozczaruje młodych czytelników, a i rodzice z pewnością czytając ją jako bajkę na dobranoc, będą zaciekawieni jaki będzie finał.

Dziękujemy za egzemplarz tej książki Wydawnictwu Skarpa Warszawska .

„Tomo. Niezwykły przyjaciel”, to bardzo przyjemna w lekturze i odbiorze opowieść o dziewięcioletnim chłopcu, którego życie zmienia się w dniu, gdy dostaje na urodziny tajemniczą paczkę. Zamknięta w twardej oprawie książka, ubarwiona kolorowymi ilustracjami, zachęca do czytania krótkimi rozdziałami, ucząc przede wszystkim empatii i cierpliwości. Niesie ważne przesłanie o przyjaźni, która nie zawsze ma postać ludzką; o nauce, która nie tylko przed nami zawsze będzie stała otworem; w końcu o wzajemnym docenianiu się i wsparciu. W książce znajdziemy nawiązania do japońskiej kultury oraz dowiadujemy się, co oznacza japońskie słowo: „tomo”.

Moja pierwszoklasistka podczytywała losy nietuzinkowych przyjaciół z niemałym zainteresowaniem, a po dotarciu do ostatniej strony oznajmiła, że sama chciałaby mieć takiego robota. Chętnie wpadłaby na dziesiąte urodziny Antka, żeby zobaczyć jak sobie radzi i jak ma się jego niezwykły przyjaciel.

Dzieci w wieku szkolnym dużą uwagę przywiązują do zabawy. O ile na pierwszym etapie, wiek kompana do zabawy nie jest istotny, to później bardzo szybko właśnie relacje z rówieśnikami są znaczące. Pani Barbara Wicher w swojej najnowszej książce dla najmłodszych pokazuje, że każde dziecko potrzebuje towarzystwa w wolnym czasie, a najlepszy kontakt ma z osobą w podobnym wieku....

Barbara Wicher zaskakuje nas kolejną swoją nowością.
Tym razem przekazem będzie pielęgnowanie przyjaźni i zwrócenie uwagi na to, jak wielkim darem jest rodzina. Autorka poruszyła również bardzo ważną kwestię odmienności i tego, że nie każdy jest doskonały, ale każdy potrzebuje przyjaźni, miłości i wielu innych pozytywnych uczuć.

,,Tomo. Niezwykły przyjaciel" to historia małego robota, który zamieszkał w rodzinie Antka. Był to robot niesamowity. Mówił we wszystkich językach świata, potrafił być pomocny. Z przyjemnością zabawiał dzieciaki, ale też znalazł wspólny język z psem Dropsem. Jednak Tomo to robot i nie wszystko wychodziło mu perfekcyjnie. Czeka go wiele nauki. Mimo wszystko zostaje członkiem rodziny. Ciekawi jesteście, co jeszcze ciekawego wydarzyło się w życiu Toma jak też jego nowej rodziny?

Idealna pozycja dla dzieciaków. Z mądrym przesłaniem, ciekawą historią i pięknymi kolorami ilustracjami. Wspomnę również okładce, która z daleka przyciąga wzrok.

To pierwsza książka, którą Wojtek pozwolił doczytać do końca i przy niej zasnął. Uwielbia ją.

Barbara Wicher zaskakuje nas kolejną swoją nowością.

,,Tomo. Niezwykły przyjaciel" to historia...

Dziś chciałabym Wam przedstawić kogoś wyjątkowego. Oto Tomo - Tomo po japońsku to przyjaciel 友.
I ta książka to historia niezwykłej przyjaźni pomiędzy małym droidem, a kilkuletnim Antkiem. A tak swoją drogą, czy nie marzyliście kiedyś, lub Wasze dzieci o takim robocie, z którym można by było się bawić i przeżywać przygody? Ja przyznam szczerze, że tak. Od kiedy w szkole podstawowej obejrzałam po raz pierwszy jedną część Gwiezdnych Wojen - szczególną sympatią obdarzyłam R2D2 oraz C3PO 😉.

Wracając jednak do historii Antka i Tomo. Chłopiec w dniu swoich dziewiątych urodzin dostaje tajemniczą przesyłkę od cioci Igi, swojej chrzestnej, która pracuje w Japonii jako informatyk. Gdy okazuje się, że w pudełku czeka mały robot, Antek początkowo jest nieco onieśmielony. Jednak Tomo - uroczy droid, szybko zyskuje sympatię Antka, jego młodszej siostry Amelki, a nawet jamnika Dropsa!
Sympatyczny robocik staje się częścią rodziny i co ciekawe okazuje się, że jego sztuczna inteligencja jest tak zaprogramowana, że Tomo wciąż uczy się nowych rzeczy i mimo wielu zalet i ogromnej bazy wiedzy, zdarza mu się popełniać błędy. Gdy w wyniku jednego z nich, a raczej nieostrożności, Tomo spada ze schodów i ulega poważnej awarii, wydawać by się mogło, że to kres jego przygód. Czy tak rzeczywiście było? A może Antkowi udało się ocalić przyjaciela?

Sprawdźcie koniecznie sami, to bardzo sympatyczna historia, idealna na wieczorne #niemaspaniabezczytania
Pokazuje piękne oblicze przyjaźni, wzajemnej pomocy i troski. I chociaż mogą pojawić się głosy, mówiące o tym, że jak możliwa jest przyjaźń pomiędzy dzieckiem i zabawką? To mnie to totalnie przekonuje, sama, jako dziecko miałam swojego ukochanego Misia, który był nie tylko przytulanką ale przyjacielem i powiernikiem dziecięcych sekretów.

Dodam jeszcze, że przygody Antka i Tomo można poznać, nie tylko w formie papierowej (ale serdecznie polecam, gdyż pełne humoru ilustracje pana Łukasza Silskiego są idealnym dopełnieniem treści i kolokwialnie rzecz ujmując "robią robotę" 😍) , jest też dostępny audiobook oraz ebook. A Autorka niedawno zdradziła, że Tomo powróci w kolejnych historiach. Już nie możemy się doczekać 😍

Coraz bardziej przekonuję się do audiobooków, które potrafią umilić czas nawet w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa 🦷
"Tomo. Niezwykły przyjaciel" to najnowsza książka dla dzieci autorstwa Barbary Wicher. Antek na swoje dziewiąte urodziny dostaje paczkę od cioci Igi, która przebywa obecnie w dalekiej Japonii. W środku jest prezent, o jakim nawet nie marzył: przypominający małego człowieka robot Tomo.
Tomo potrafi mówić we wszystkich językach świata, ma poczucie humoru, lubi pomagać innym i zawsze jest chętny do zabawy z Antkiem, jak i jego siostrą Amelką, a nawet psem Dropsem.
Książka liczy zaledwie 48 stron, natomiast audiobook trwa 25 minut, dlatego idealnie nadaje się dla dzieci zaczynających przygodę z czytaniem, bądź do posłuchania przed snem.
Pokazuje dzieciom, jak ważna jest przyjaźń. Robot nie tylko bawi się z Antykiem i jego siostrą, a nawet psem, ale też dzieli smutki, radości i uczy się z nim matematyki oraz języka polskiego.
Żyjemy w rzeczywistości, w której robotów jest coraz więcej. Książka może zatem być pomocna w nauce o relacjach człowiek - robot i w jakim kierunku zmierza świat, bowiem maszyny, które umieją czuć, podejmować niezależne decyzje, uczyć się znajdą się zapewne już niebawem w naszej wspólnej przestrzeni. I mogą stać się członkami naszych rodzin, tak jak Tomo stał się członkiem rodziny Antka.

• Serie
  • ❇️ Legimi