Magiczna kłódka

Czytalisek
2023-06-01
2023-06-01

Okładka książki Na placu budowy… pasą się krowy! Sherri Duskey Rinker, AG Ford
Na placu budow... Sherri Duskey Rinke...
Okładka książki Dinks Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dinks Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Pati Miłorzeszek i paskudne ciasto zguby Cristal Snow, Kati Vuorento
Pati Miłorzesz... Cristal Snow, Kati ...

Kolejna moja Książka z BookToura, choć chronologicznie pierwsza, na jaką się zapisałam. Książka "Magiczna kłódka" przeznaczona jest dla odbiorców 9-12 lat, ja byłbym nawet spokojnie zaproponowała ją już młodszym dzieciom. To na prawdę świetna opowieść, która da szansę pospędzać trochę czasu z dzieciakami - czytając im... starsze oczywiście załatwią sprawę samodzielnie. Moja córka, na pierwszy rzut oka ucieszyła się, że jest duża czcionka😉 do tego obrazki, więc ufff - szybko pójdzie 😁 I faktycznie poszło...
Historia zaczyna się od uroczej, rodzinnej, trochę leniwej Wigilii. Właściwie tuż po, bo już bez tej nerwowej bieganiny 🤭 Rodzina odpoczywa, nad ostatnimi kawałkami ciasta. Nagle tata proponuję, aby rodzina przeprowadziła się do opuszczonego domu jego dziadków. Rodzina może sobie na to pozwolić, praca nie trzyma ich na siłę w jednym miejscu, a do szkoły można chodzić wszędzie. Tak poznajemy trójkę rodzeństwa. Tymek, który jest już na studiach, po przeprowadzce będzie miał bliżej do domu, Szymek - nasz główny bohater, któremu brakuje najlepszego przyjaciela, ma samych kolegów, jednak żadnej bliższej relacji. Dlatego do pomysłu przeprowadzki odnosi się z zapałem. Najmłodszy z braci - Olek to jeszcze przedszkolak.
To co mnie osobiście uderzyło w relacjach braci to... hmmm... jakby to nazwać? Brak realizmu? No bo serio. Ja mam w domu trójkę dzieci. Kochają się bardzo, potrafią wspierać - wiadomo. Ale w międzyczasie strasznie się kłócą. I dodam, że pomiędzy moimi dziećmi również jest spora różnica wieku. A tu mamy trzech chłopaków, którzy przez całą książkę nie ścieli się ze sobą ani razu??? No jak to możliwe? Nawet jak Olek totalnie grał na nerwach Szymkowi - nic. Nawet jak zamęczał Tymka, żeby do znudzenia z nim grać w wojnę lub warcaby - nic. Nawet jak wsadzał nos gdzie nie powinien - nic. W głowie mi się to nie mieści. W ogóle Szymek jest bardzo dojrzały jak na swój wiek. Nawet jak go nowi koledzy szpiegują i podkradają rzeczy - Szymek nie traci panowania nad sobą. Niemożliwe!!! Znam wiele rodzeństw, i z całym przekonaniem stwierdzam - w realu tak się nie da! No, ale zdaję sobie sprawę, że młodzi ludzie czytając książkę, mają coś z niej wynieść, jakieś pozytywne wzorce, a takie zachowanie jest z pewnością godne naśladowania. Tutaj popieram.
Wracając do fabuły... Szymek odkrywa w starym domu wiele ciekawych miejsc i rzeczy. W tajemniczym kufrze z podwójnym dnem znajduje starą, zardzewiałą kłódkę z kluczykiem. Nie jest to zwyczajna kłódka, wystarczy klik i... bohater przenosi się w czasie i przestrzeni. Aby wrócić do domu, do swoich czasów - wystarczy otworzyć kłódkę. Czy ja muszę wspominać, że CHCĘ TAKI GADŻET!
I tak czeka nas około 200 stron emocjonujących wydarzeń. Mamy okazję podglądać diplodoki w mezozoiku, być na turnieju rycerskim czy pozować do obrazu znanemu polskiemu malarzowi. Główny bohater nie może narzekać na nudę. Próbuje jednocześnie zadomowić się, znaleźć przyjaciół, poznać tajemnice kłódki, odnaleźć instrukcję i... wyruszyć z misją ratunkową.
A na koniec - moje osobiste pretensje! No bo jak to na koniec wyszło??? Dlaczego tylko mama nie została wtajemniczona i nie podróżuje z całą resztą? Jestem oburzona! Proszę, aby autorka w kolejnej części (na którą czekam, bo Książka ma ogromny potencjał i tam na prawdę można mnóstwo przygód jeszcze wsadzić) to naprawiła! Nie wolno pomijać mam!

To kolejna ciekawa historia autorstwa Barbary Wicher, która przenosi nas do świata wyobraźni, gdzie główną rolę odgrywa dziwna kłódka. Po przeprowadzce na drugi koniec Polski, do domu po dziadkach, Szymon odkrywa tajemniczą skrzynię w składziku na działce. W niej chłopiec znajduje starą kłódkę w ogrodowej szopie i od tego momentu zaczyna przenosić się w czasie właśnie dzięki tej, jak się okazuje, magicznej kłódce. Dzięki wyjątkowej mocy kłódki Szymek poznaje świat dinozaurów, obserwuje turniej rycerski, a nawet spotyka malarza Jana Matejkę! Wystarczy jedno kliknięcie, by znaleźć się w samym centrum niezwykłych wydarzeń. Co się jednak stanie, gdy magiczna kłódka się zgubi? Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/01/magiczna-kodka.html

W tym roku miałem okazję uczestniczyć w kilku booktourach. Tym razem w moje ręce wpadła książka skierowana dla starszych dzieci.
Jest to opowieść o chłopcu, który za sprawą magicznej kłódki przenosi się w czasie. Ten wyjątkowy przedmiot został przez niego odnaleziony w ogrodowej szopie pradziadków. Od tego momentu przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Mały podróżnik przenosi się w czasie do świata dinozaurów, obserwuje rywalizację mężczyzn podczas turnieju rycerskiego, a także poznaje słynnego malarza Jana Matejkę. Główny bohater nie można narzekał na nudę. Czy Szymek wyjdzie cało z kolejnych opresji? Czy ktoś będzie mu towarzyszył podczas ekscytujących wypraw? Jakie inne fantastyczne miejsca odwiedzi? Czy grozi mu jakieś niebezpieczeństwo?
Książkę czyta się przyjemnie. Akcja toczy się w szybkim tempie i z wieloma zwrotami akcji. Opowieść jest podzielona na krótkie rozdziały, napisana przystępnym językiem i z poczuciem humoru. Dodatkowym atutem są przepiękne ilustracje.
Sięgnij po tę książkę i przekonaj się sam.

Poznajemy tutaj rodzinę Matejko, która to postanowiła zmienić otoczenie i wyprowadzili się do starego domu po pradziadkach pod Krakowem. I jakoś próbują ułożyć sobie życie w nowym miejscu, a dzieci poznają nowe miejsca, zakątki i zakamarki, no i poznają nowych kolegów i koleżanki z sąsiedztwa. Szymek, jeden z synów państwa Matejko odnajduje starą kłódkę, która... przenosi go w czasie! Totalne zaskoczenie! Ale każda taka podróż dostarcza chłopcu nowych wrażeń i odbywa niebywałe przygody. Do czasu, aż... No właśnie. Ktoś z bliskich mu osób niechcący przenosi się dzięki kłódce w przeszłość, tyle że bez kłódki. No i jak ten ktoś ma wrócić? Jak Szymek ma wyciągnąć kogoś z tego ambarasu? I co tutaj się jeszcze wydarzy? A wydarzy się sporo!!! Tym bardziej, że Szymek ma ogromną wyobraźnię!

" W nocy przyśnił mi się Zawisza Czarny galopujący na dinozaurze poprzez bitewny zgiełk."

No powiem Wam, że Barbara Wicher przygotowała świetną historię dla starszych dzieci, młodzieży a nawet dla rodziców. Podczas czytania dzieciom tej książki, moja 4 latka czasami zazdrościła Szymkowi - szczególnie bliskiego spotkania z dinozaurami. Ale poza tym to mało była zainteresowana, kiedy czytałam. Może jeszcze jest za mała na tę historię. Choć nie zamęczałam dzieci, że w jeden dzień musimy książkę przeczytać. Czytaliśmy ją cały tydzień, codziennie przed snem po kilka rozdziałów. Bo książka podzielona jest na 38 niedługich rozdziałów. Za to starszy syn, który ma 8 lat słuchał całości z wielką uwagą. I choć czasem mówił, że wolałby posłuchać innej książki, to wytrwał do końca i na koniec powiedział, że książka była nawet fajna i chętnie poznałby dalsze losy Szymka i reszty. Najbardziej wciągnęłam się w książkę ja :) Ta przeprowadzka państwa Matejko wywołała we mnie wspomnienia moich przeprowadzek, a wierzcie mi na słowo, że kilka ich było :) Ten bałagan, ten harmider związany z przeprowadzką, eh... czytając o tym w książce, zaczęłam dzieciom opowiadać, jak to kiedyś się przeprowadzaliśmy z ich starszymi braćmi :) Potem te podróże Szymka w czasie i jego przygody, były takie ekscytujące, że zamarzyło mi się być na miejscu tego chłopca. No co? W końcu ja, mama, też mogę mieć chęć przeżycia jakiejś podróży w czasie, poznania ciekawych osób czy przeżycia jakiejś przygody! Bo kto mi zabroni marzyć?! Zatem, powiem tak: książka ogólnie nam się spodobała, ilustracje ciekawiły naszą czytelniczą trójkę bardzo. Co obrazek, to maluchy studiowały ilustrację dokładnie :) Sztywna okładka jest super, bo nie zagina się książka i w ogóle podoba mi się cała oprawa tej książki. Książka jest też o tyle fajna, że pokazuje w jak dziwnych okolicznościach może zawiązać się przyjaźń. Oczywiście jest tu wyczuwalna miłość rodziców do dzieci i na odwrót, ale i miłość brata do brata. Piękne to było, że jeden nie chcąc robić drugiemu przykrości spędzał z nim czas. Bardzo fajna, ciekawa, mądra i pobudzająca wyobraźnię książka, którą Wam polecam z czystym sumieniem.

Szymon po decyzji rodziców przeprowadza się wraz z nimi praktycznie na drugi koniec Polski. Wieś jest miejscem, którego nie miał okazji eksplorować do tej pory. Okazuje się być magiczna, porywająca i bardzo tajemnicza dla tego młodego człowieka. Chłopiec pewnego dnia odkrywa dziwną kłódkę o, jak się później okazuje, magicznych właściwościach. Dzięki swojemu odkryciu może on przeżywać niezliczone przygody jak choćby doświadczyć życia z dinozaurami czy poznać znanego malarza. Staje się ona swoistym oknem na świat i pozwala młodemu człowiekowi eksplorować nie tylko współczesne otoczenie, ale przede wszystkim poznawać przeszłość i poszukiwać samego siebie w tym wszystkim. Czy to mu się uda?

Powieść dla młodych czytelników która Was nie zawiedzie. Od pierwszej strony jest ciekawa, wciągająca młodego czytelnika i zachęcająca do własnego odkrywania świata. Pokazuje, że trzeba pytać, poszukiwać, podjąć próbę zrozumienia świata. A co najważniejsze wskazuje jak ważne jest odnalezienie swojego miejsca w tym właśnie świecie! Polecam tą niezwykła i bardzo inspirującą powieść dla dzieci i młodzieży.

W tej książce poznamy przygody głównego bohaterka Szymka wraz z tytułową magiczną kłódką. Książka jest ciekawa, co chwilę nowe zwroty akcji od turnieju rycerskiego poprzez przejście przez dom znanego malarza aż do lotu samolotem. Książka, która pobudza naszą wyobraźnie poprzez cudowną podróż pełną przygód. Myślę, że jest bardzo pozytywna, pokazuje, że mimo różnych przeciwności losu zawsze znajdziemy wyjście z danej sytuacji. Przeczytałam tę książkę w ramach Book Touru z czego bardzo się cieszę, bardzo dobrze się ją czytało. W książce znajdziemy bardzo ładne czarnobiałe ilustracje.

Dziś przychodzę do Was z kolejną piękną i mądrą historią dla młodszego poszukiwacza przygód, idealną na letnie dni, gdzie nie zawsze deszcz pozwoli wybrać się na zewnątrz... a wiadomo co się dzieje z dziećmi gdy pada deszcze... Po tej lekturze ich wyobraźnia rozszaleje się do granic możliwości. Jestem przekonana, że ta opowieść trafi także w gusta starszych czytelników, bo ja przepadłam w niej od początku... chciałabym mieć taką magiczną kłódkę :)
Barbara Wicher ponownie stworzyła przepiękną opowieść o sile rodziny, wsparciu w trudnych momentach, dziecięcych marzeniach i sile wyobraźni, pierwszych przyjaźniach, zaufaniu i pozytywnym myśleniu. Pokazała, że zawsze trzeba mieć nadzieję i z każdego, nawet najtrudniejszego położenia i kłopotu, znajdzie się wyjście.
Autorka w przedstawionej historii opowiada o rodzinie, która przeprowadza się do domu po pradziadkach głównego bohatera- Szymka.
Chłopiec w nowym domu, nie ma jeszcze przyjaciół, więc czas spędza na eksploracji terenu wokół domu. Pewnego dnia w starej szopie na narzędzia znajduje skrzynię z intrygującą zawartością, jest tam również pewna zardzewiała kłódka i pasujący do niej kluczyk... chłopiec nie spodziewa się, że kłódka jest magiczna i potrafi... przenosić w czasie.
Gdzie udał się chłopiec? Czy dinozaury naprawdę istniały? Kim jest tajemniczy Artek? Gdzie się podział tata? Czy Jan Matejko to TEN tata i co w zasadzie poszło nie tak? Jak skończy się przygoda na turnieju rycerskim i kto tam wystąpił?... Tego już nie zdradzę, ale zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę, bo to, co przytoczyłam to niewielka ilość przygód, które przytrafiły się Szymkowi, jego bratu i nowemu przyjacielowi Julkowi. W jak zaskakujący sposób chłopcy się zaprzyjaźnili i co z tym wspólnego miała Lolka, siostra Julka, też Wam już nie zdradzę, wszystkiego dowiecie się z tej niezwykłej historii... Koniecznie musicie ją poznać.

"Magiczna kłódka" to historia przepełniona wartką akcją i zaskakującymi zwrotami akcji, wciąga, wywołuje wiele emocji, bawi, wzrusza, ale momentami potrafi także zmrozić krew w żyłach. Spotkanie z groźnym dinozaurem nawet mnie przestraszyło ;)
Książka napisana ładnym i starannym językiem, uczy wielu trudnych słów i nazw np.kolorów, ładnie je przy tym tłumacząc i opisując. Podzielona na krótkie rozdziały, nie nudzi, a dzięki temu można zakończyć lekturę w dowolnym momencie, by wrócić do niej np. następnego dnia. Barwne i dokładne opisy trafiają do wyobraźni, stwarzając wrażenie, że jet się jednym z bohaterów i bierze się udział w tych niesamowitych wydarzeniach.

Tak jak wspominałam w poprzednich opiniach, bardzo cenię sobie książki pani Barbary za ich formę wydania. Tak samo jest w przypadku "Magicznej kłódki". Zespół wydawniczy zadbał o każdy szczegół, czcionka jest dostosowana do wzroku, niebanalny tekst uczy i przemyca w sobie całą masę wiedzy i ciekawostek dotyczących różnych zagadnień, wyraziste ilustracje (chociaż troszkę szkoda, że nie kolorowe) pobudzają i stymulują małe głowy, przyciągają wzrok i skupiają go na sobie przez dłuższy czas (co w przypadku mojego syna, jest trudne do osiągnięcia). Twarda okładka, nie ulegnie tak szybko zniszczeniu, a przy okazji stanie się piękną ozdobą dziecięcej biblioteczki.

Ja jestem zachwycona, i życzę autorce, by ta historia trafiła do jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko tych najmłodszych. Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę historię i wyruszyć w niejedną zaskakującą podróż... w czasie, i spotkać osoby, o których uczyłam się w szkole ;)

Czy polecam?
Zdecydowanie tak, kolejna bardzo wartościowa książeczka dla młodszego czytelnika. Cudowna pełna przygód, a zarazem klimatyczna, opowieść dla całej rodziny.

Bardzo przyjemna książka pełna przygód. Pokazuje siłę więzów rodzinnych i jak przewrotny może być los. Polecam

Przeprowadzka na drugi koniec Polski przynosi Szymonowi szereg niespodziewanych przygód. Kiedy w zrujnowanym domu po pradziadkach odkrywa zapomnianą szopę na narzędzia, a wewnątrz tajemniczy kufer z tajemnymi japońskimi znakami, nie przypuszcza co za chwilę się stanie. Wystarczy przekręcić stary kluczyk…. Jakie tajemnice kryje stary kufer, kim naprawdę jest tata Szymona, czy da się przenosić w czasie? To książka, o relacjach, przyjaźni, odwadze i mnóstwie przygód.

,,Magiczna kłódka" autorstwa @barbarawicher_autorka to tajemnicza, mocno przygodowa i fascynująca, ale i trzymająca w napięciu opowieść. Idealna na wakacyjny czas, bo w tej książce wszystko jest możliwe. Polecam dużym i małym, bo w tej opowieści każdy odnajdzie coś dla siebie.

Wakacje to idealny czas na niezwykłe przygody. Czasami je planujemy, innym razem same pukają do naszych drzwi. Bywa i tak, że do świata niezwykłych wypraw wystarczy jeden mały klik.

Pewien grudniowy dzień staje się przełomowym w życiu Szymka i jego rodziny. Pada decyzja o przeprowadzce do starego domu pradziadków. Mimo zupełnej zmiany otoczenia i znajomych, chłopiec jest ciekawy tego, co go czeka. Nowy dom okazuje się być niezwykły, a otaczający go ogród jest zapowiedzią magicznej przygody.

Mały domek na narzędzia, skryty w głębi ogrodu, skrywa tajemnicę. Mieści się ona w kufrze. Wystarczy tylko sięgnąć i przekręcić kluczyk. Jeden mały klik dzieli Szymka od wspaniałej przygody.

"Magiczna kłódka" to książka idealna na wakacje. Zaprasza czytelników do świata pełnego wyobraźni i niesamowitych przygód. Tutaj wszystko jest możliwe. Zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że ciężko oderwać się od lektury.

Nie jest to książka jedynie o przygodach i wspaniałych podróżach. To także książka o odwadze, przyjaźni, relacjach rodzinnych i odnalezieniu swojego miejsca w nowej rzeczywistości.

• Samodzielne
  • Domowa biblioteczka
  • Do biblioteki
  • Book Tour
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Magiczna kłódka