Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia

Okładka książki Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia Jolanta Jaworska
Okładka książki Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia
Jolanta Jaworska Wydawnictwo: Mamania Cykl: Kocie ścieżki (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kocie ścieżki (tom 2)
Mamania
2022-11-09
2022-11-09

Okładka książki Kocia Szajka i fałszerze pierników Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Opowieści z Białej Doliny Przemek Corso, Marcelina Misztal
Opowieści z Bi... Przemek Corso, Marc...

Przeczytałam dwa razy: pierwszy przed podróżą po Skandynawii i Finlandii,drugi kilka miesięcy po. To drugie podejście podobało mi się bardziej, bo dużo więcej zrozumiałam i widziałam na własne oczy.

Piękne wydanie dla dzieci, kredowy papier i cudowne ilustracje.

Kotka Śnieżka wytłumaczy nam czym jest Skandynawia, przedstawi nam informacje w pigułce o Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii, opowie o przyrodzie, świętach, historii i wikingach, mitycznym drzewie Yggdrasil, nordyckich bogach i boginiach, reniferach, odmianach śniegu, Laponii, smakowitych daniach, sportach i wielu, wielu innych....

Nie sposób nie polubić:)

Piękne wydanie dla dzieci, kredowy papier i cudowne ilustracje.

Druga interesująca podróż w towarzystwie przeuroczego kota. Tym razem po Skandynawii. I ta podróż wcale nie jest chłodna jak półwysep. Jest barwna, pełna niesamowitych miejsc i faktów. Zuzia chętnie sięgnie po kolejne kocie wędrówki, a tę bardzo poleca!

Bardzo przyjemna książka. Subtelne ilustracje, wyważone informacje i pomysł na przewodnika po Skandynawii i Finlandii. Świetna pozycja dla dzieci szkolnych, ale i wszystkich starszych od nich osób, których wiedza, jak moja, ogranicza się do znajomości komiksów o Thorgalu i "Mitologii nordyckiej" Gaimana.

Bardzo podobała mi się ta książka ,tak jak kot ,który oprowadzał nas po różnych krajach północy. Polecam tą książkę wszystkim nawet dorosłym, którzy chcą odkryć kulturę i poznać zwyczaje Skandynawów oraz dawne życie wikingów.

Tym razem naszą przewodniczką jest koteczka Lumikki, która pokaże nam Danię, Szwecję, Norwegię i Finlandię.

Śmiało mogę napisać, że każdy chętny dowie się tu czegoś o kulturze, przyrodzie i… trollach z których słynie Skandynawia! Łakomczuchy natomiast na pewno zainteresuje tamtejsza kuchnia 🥣.

Po raz kolejny urocze ilustracje dodają smaczku, a mini słowniczki pozwalają na naukę kilku prostych słówek.

Jeżeli jesteście gotowi na przygodę, śmiało!

Lumikki to kolejny kot przewodnik, którego poznajemy przy okazji lektury najnowszej książki Joli Jaworskiej „Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia” od Wydawnictwa Mamania. Tym razem udajemy się w podróż na daleką Północ i pozwalamy się oczarować opowieściom o tamtejszych regionach.
Mówiąc o krajach skandynawskich mamy na myśli Danię, Norwegię i Szwecję. Jak się okazuje, mają one ze sobą wiele wspólnego (podobny język, ci sami przodkowie, panujące rodziny królewskie).

W książce zostały poruszone wątki historyczne i geograficzne, zwłaszcza te nawiązujące do czasów wikingów. Autorka odwołuje się również do mitologii nordyckiej, czyli opowieści o bogach, olbrzymach, krasnoludach i elfach. Wymienia przy tym miejsca znaczące kulturowo, odnosi się do etnografii i zwyczajów.

Kraje skandynawskie oferują dla zwiedzających wiele możliwości spędzania wolnego czasu w kontakcie z naturą. Sami mieszkańcy lubią kontemplować przyrodę i odczuwają z nią silną więź. Nie przepadają jednak za tłumami. Są raczej zdystansowani i małomówni, co nie znaczy, że nie można czuć się dobrze w ich towarzystwie. Wiele skandynawskich świąt również nawiązuje do natury. Nikogo zatem nie dziwi, że Skandynawowie uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu.

Są rzeczy, których możemy się uczyć od Skandynawów i Finów. Jedną z nich jest sisu – siła ducha upór w dążeniu do celu, radzenie sobie w trudnej sytuacji. Skandynawowie są też wielkimi miłośnikami idei slow life, doskonale wpisuje się ona bowiem w filozofię szczęścia hygge.

Czytając „Kocie ścieżki” podziwiamy subtelne ilustracje autorki, które przypominają szkicownik z podróży. Poznajemy kulinarne preferencje ludzi Północy, gdzie kawa, sery i śledzie to podstawa.
Więcej na blogu: https://frankobajanki.pl/kocie-sciezki-skandynawia-i-finlandia-jola-jaworska/

Pamiętacie podróż do Japonii i uroczego kotka Kotaru, który oprowadzał nas po Kraju Kwitnącej Wiśni? 🤔 Dziś też zapraszam Was na wyprawę, ale tym razem miejscem destynacji będzie Skandynawia i Finlandia, ☺️ a naszym przewodnikiem przesłodka kotka Lumikki. 🐈 Podekscytowani❓️😊

"Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia" to drugi tom serii autorstwa Jolanty Jaworskiej. 📚 W tej książce zwiedzamy Danię, Szwecję, Norwegię i Finlandię. Udajemy się do najpiękniejszych zakątków tych krajów, 😍 poznajemy mieszkańców i ich kulturę, mamy okazję skosztować regionalnych specjałów 🥘 i podziwiać dziką przyrodę. 🌲 Jest też oczywiście miejsce na rys historyczny, dzięki któremu przenosimy się do czasów Wikingów ⚒️ i poznajemy dawne wierzenia i mity. Wraz z Lumikki odwiedzamy również Laponię i Wioskę Świętego Mikołaja. 🎅🤶 Dowiadujemy się też nieco o geografii eksplorowanych miejsc.

Autorka zawarła w książce sporo wiedzy i wiele niesamowitych ciekawostek. 🧐 Identycznie jak w przypadku pierwszej części, która traktowała o Japonii, tak i w tej wiedzę tę opatrzyła cudownymi, subtelnymi i zachwycającymi ilustracjami. 😍 Dzięki tak pięknie wydanej lekturze wiedza po prostu sama wchodzi do głowy. 🙂 To bardzo ważne w przypadku młodszych odbiorców, 🧒👧 którym ta pozycja jest dedykowana. 👍

Mnie książka "Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia" kupiła jeszcze bardziej niż tom pierwszy. 🥰 A to z uwagi na rejony, którym jest poświęcona, bo do tych zakątków świata ciągnie mnie mocno. 🤩 Dla Laponii oraz Muminków, które kocham, 💙 byłabym w stanie spakować się i wyjechać tam choćby zaraz. 🤷‍♀️

Jesli i Wy macie ochotę wybrać się do Skandynawii i Finlandii, aby razem z kotką Lumikki przeżyć super przygodę i przyswoić nieco cennej wiedzy, to gorąco polecam Wam tę książkę❗️😊

Jola Jaworska w pięknie ilustrowanej książeczce z serii "Kocie Ścieżki" wraz z kotką Lumikki zabiera swoich czytelników na kolejną, wspaniałą wyprawię, tym razem po mroźnej północy!

"Kocie ścieżki Skandynawia i Finlandia" to urocza i nietypowa książka, która zawiera sporo historii i geografii krajów skandynawskich oraz Finlandii, naukę o zwyczajach, tradycjach, mitologii, sporo słówek w czterech językach (duński, szwedzki, norweski i fiński) oraz ogrom przepięknych ilustracji. Przewodnikiem w trakcie wycieczki po tych chłodnych rejonach jest urocza kotka Norweska Leśna o imieniu Lumikki ( po fińsku Śnieżka),która od podszewki zna zwyczaje panujące w krajach o których opowiada.

Słodka Lumikki oprowadzając czytelnika po zakamarkach Skandynawii i Finlandii przedstawia współczesność, ale za każdym razem odnosi się do bogatej historii i wielu tradycji związanych np. z życiem Wikingów oraz z mitologią nordycką. Na wstępie dowiadujemy się które kraje należą do skandynawskich i dlaczego Finlandia przedstawiana jest osobno. Mamy tu bardzo dużo ciekawostek historycznych i geograficznych ukazanych w bardzo przystępny sposób oraz krótki opis postaci z mitologii. Po krótkiej lekcji łączącej geografię, historie i religię kotka zabiera nas do wioski Saamów, a także opowiada o baśniowych stworkach takich jak Trolle czy skrzaty. Oczywiście wspomina też o zwyczajach związanych z celebracją świąt Bożego Narodzenia, zabiera nas na wizytę w Domu Muminków, saunowanie i morsowanie

Lumiki jest świetną przewodniczką i widać, że o Skandynawii i Finlandi wie dużo- w końcu koty to urodzeni obserwatorzy!
Po lekturze "Japońskich ścieżek" byłam zachwycona i bardzo czekałam na kolejną wycieczkę, dlatego cieszę się, że trafiłam do krajów skandynawskich bo bardzo mnie interesują te rejony.
Chociaż jest to książka adresowana do dzieci jej lektura sprawiła mi dużo przyjemności i muszę przyznać, że i tym razem nauczyłam się sporo.
Jeżeli interesują was dalekie kraje i kochacie śnieg i mróz wybierzcie się na spacer razem z Lummiki !

• Skandynawia
  • Dla dzieci i młodzieży