Pamięć operacyjna

Okładka książki Pamięć operacyjna Maiwenn Alix
Okładka książki Pamięć operacyjna
Maiwenn Alix Wydawnictwo: Widnokrąg Cykl: Prawdziwe życie (Alix Maiwenn) (tom 2) Seria: Książki do zadań specjalnych fantasy, science fiction
Prawdziwe życie (Alix Maiwenn) (tom 2)
Książki do zadań specjalnych
Memoire vive
Widnokrąg
2023-01-25
2023-01-25
Paweł Łapiński
antyutopia życie po katastrofie

Siedemnastoletnia Lani zaczyna odnajdywać się poza Systemem. Okazuje się bowiem, że życie „offline” nie jest wcale takie złe, jak próbowano jej wmówić w sztucznie idealnym świecie, w którym dotąd przebywała. Teraz Lani odzyskała swoją tożsamość, może w pełni kontrolować własne myśli, bez świadomości, że ktoś będzie panował nad nimi za pomocą komputerów.

Po wydarzeniach z poprzedniej części, jeden z Rebeliantów potrzebuje pomocy. Trzeba więc wyjść z kryjówki i udać się do Systemu, żeby go uratować. Lani zakochana w Aleksandrze, którego zabrano do dobrze strzeżonej bazy, zrobi wszystko by uratować chłopaka. Postanowi pilotować poduszkowiec, bo - choć żyje na Wolnych Ziemiach - to doświadczenia jakie nabyła będąc częścią Systemu wciąż posiada.
System przewidział jednak wszelkie zagrożenia, więc Rebelianci będą musieli wykazać się niezwykłym sprytem...

(cd recenzji na fb)

Po wydarzeniach z...

Ciąg dalszy. Mam wrażenie, że bardziej wciągający. Postacie mniej oczywiste. Cały czas oceniając pamiętam, że nie jestem w grupie docelowej czytelników tej książki. W każdym razie książka z tomu na tom coraz lepsza, a jej bohaterowie ciekawsi.

Za drugą część cyklu „Prawdziwe życie” zabrałam się natychmiast po zakończeniu tomu pierwszego. To po prostu książka nieodkładalna, bardzo dobrze napisana i z niecodzienną fabułą. Lani, odłączona od Systemu, pozostająca poza jakąkolwiek siecią, odzyskała własną osobowość i możliwość świadomego kierowania swoim życiem. Zdecydowała się na współpracę z Rebeliantami, by pomóc ocalić tych ludzi, którzy nie zgodzili się na podłączenie do wspólnych serwerów i na poddanie jakimkolwiek oddziaływaniom wbrew swojej woli. Informacje, jakie otrzymała na temat działań Systemu nie tylko wobec ludzi pozostających na Wolnych Ziemiach, ale też tych, którzy wchodzą w skład społeczności od dzieciństwa jej bliskiej, systemowej, zmroziły jej krew w żyłach. Nie mogła jednak nie uwierzyć w coś, czego sama była świadkiem. Mogąc już odczuwać rzeczywiste emocje, w całej ich bogatej skali, bez pamięci zakochała się w Aleksandrze. Tymczasem został on porwany przez poduszkowiec Systemu i odesłany do położonej poza zasięgiem Rebeliantów bazy. Lani musi wiec odsunąć na bok swój strach i wszelkie inne obawy o powodzenie misji. Aleksandra trzeba odbić nim będzie za późno dla niego i całej populacji ludzi opierających się Systemowi. W tym celu grupa Odzyskiwaczy musi udać się na Ziemie Kontrolowane, do dawnej ojczyzny Lani. Cała nadzieja w Lani, jest najważniejszym ogniwem tej ryzykanckiej akcji. Do czynienia będzie miała z androidami o wiele większymi od siebie, zaprogramowanymi jak zabójcy.

Trzeba nie lada wyobraźni by zaprojektować świat tak doskonały od strony technologicznej. Autorka wszak z zawodu jest inżynierem, jej umiejętności w połączeniu z błyskotliwą inwencją zaowocowały czymś na kształt Matrixa połączonym z fantasy średniowiecznych krain i powieścią sensacyjno-przygodową. Z Matrixem kojarzy mi się część akcji osadzona w snach, gdzie możliwe jest dosłownie wszystko. Lani doskonale potrafi poruszać się w sztucznie wygenerowanej wirtualnej rzeczywistości, w której umieszczono całą strukturę i poszczególne elementy Systemu. Czyhają tam jednak różne, przemyślnie skonstruowane pułapki, które mają za zadanie uruchomić alarm i zniszczyć intruza. Dla Lani oznaczałoby to koniec. Mimo strachu musi jednak zachować spokój i koncentrację.

Okazuje się, że System zdołał przewidzieć niemal każde zagrożenie i prawie przed wszystkim się zabezpieczyć, tak więc Rebeliantów spotyka cały szereg niemiłych zaskoczeń. Ta część opowieści to akcja, akcja i jeszcze raz akcja. Plus zagrożenie, ucieczki, pościgi i zasadzki – nie ma czasu na oddech. Szczerze mówiąc, nie zdziwię się, jeśli już niedługo zobaczymy ekranizację „Prawdziwego życia” na Netflix czy innej platformie streamingowej.

Życie na Ziemi toczy się tylko w wybranych regionach. Pozostałe są mniej lub bardziej spustoszone, a nie znająca próżni natura zdążyła je już zasiedlić i rozgościć się tam na dobre. Chicago nie przypomina ani trochę tego dużego, nowoczesnego miasta sprzed dziesięcioleci. „Chicago wygląda, jakby było umieszczone w szkatułce z zieleni, która oplata je ze wszystkich stron. Jezioro, które niegdyś przylegało do miasta, cofnęło się o kilkaset metrów. W niektórych miejscach można dostrzec dawne obszary mieszkalne, teraz pochłonięte przez roślinność. Tylko gdzieniegdzie wielkie szare i ziejące rany przecinają tę wielokolorową florę. To z pewnością tereny, które były zbyt mocno wybetonowane lub skażone.” Do tego na ulicach grasują dzikie pomrowy i inne niebezpieczne zwierzaki.

Problemy piętrzą się też wśród społeczności Rebeliantów, która, jak to zazwyczaj bywa, nie jest idealnie zjednoczona i pomiędzy frakcjami rozgrywa się brutalna walka o władzę. O fair play nie mamy tutaj co mówić. Ten wątek wydaje się być co najmniej równie ciekawy, jak pozostałe. Akurat relacje międzyludzkie, szczególnie w grupie odizolowanej, cały czas walczącej o przeżycie, stopień ich skomplikowania i ich psychologiczne implikacje są dla mnie niezwykle cenne w każdym gatunku literackim. Tam, gdzie byłaby głównie technologia, choćby i najnowocześniejsza, brakowałoby duszy. To człowiek, jego wahania, uczucia, zdolności, wzloty i upadki czynią powieść żywą i interesującą. Tutaj zaś mamy i miłość, i zazdrość, i zawiść, i pragnienie zemsty z jednej, a pragnienie sprawiedliwości z drugiej strony. A także obraz manipulacji, wpływania na grupę, wywoływania określonych zachowań za pomocą specjalnie do tego zastosowanych bodźców, by uczynić ludzi powolnymi, a nawet fanatycznymi zwolennikami. Dobry spisek, zagrażający nie tylko naszym ulubionym bohaterom, ale całej osadzie, a kto wie, może wszystkim wolnym osadom w tym świecie pozostającym poza Systemem, podgrzewa jeszcze atmosferę i tak już dynamicznej powieści.

Wreszcie i pozostałe osady przestają być już dla nas tajemnicą. Każda z nich rządzi się specyficznymi prawami, jakie sobie wypracowała. Jedne cofnęły się w głębokie średniowiecze i żyją bardzo prymitywnie, inne zaś posiadają rozbudowany system religijny i panującego króla. Stanowczo ten tom przygód Lani jest jeszcze raz tak ciekawy, jak poprzedni, a to tylko wzmaga nasz apetyt na kolejny. „Prawdziwe życie. Restart” już wkrótce. Szukajcie recenzji na naszych stronach.
Książkę przeczytałam dzięki portalowi: https://sztukater.pl/

„Prawdziwe życie. Pamięć operacyjna” jest drugim tomem cyklu Prawdziwe życie autorstwa Maiwenn Alix, pierwszy tom wciągnął mnie na tyle, że nie wyobrażałam sobie, aby zwyczajnie przerwać lekturę i odrzucić ją gdzieś w kąt. To nie byłoby w porządku, zwłaszcza dla książki, która tak mocno mnie sobą zaintrygowała. Autorka stworzyła świat, który wciągnął mnie w swoje macki, zupełnie jakbym sama stała się częścią tego nietuzinkowego Systemu. Często zastanawiam się, co zrobilibyśmy, gdyby nam trzeba było się zmierzyć z konsekwencjami zniszczenia środowiska. Czy sami chcielibyśmy mieć bezpieczną alternatywę zawierzenia systemowi, czy pozostać indywidualnością?
Bohaterką książki „Prawdziwe życie. Pamięć operacyjna” jest młodziutka dziewczyna o imieniu Lani, przyszło jej żyć w postapokaliptycznym świecie, w którym wszyscy pracują nad odbudową zdewastowanego ekosystemu. Tak przynajmniej kazano jej myśleć do chwili, kiedy miała doczekać własnej ceremonii przydziału. Czy faktycznie powinna się z niej cieszyć? Przyszło jej żyć w rzeczywistości, w której każdy jest połączony z innymi, gdzie sny na jawie są cudowne, a życie pozbawione jest brutalności i przemocy. Lani została odłączona od Systemu i uprowadzona przez rebeliantów. Z biegiem czasu coraz bardziej zawierza słuszności odłączenia. Ta idea tak mocno na nią wpłynęła, że decyduje się na to, aby stać się jedną z nich, należeć do rebelii, w czym okazuje się niezwykle uzdolniona. Dlatego, kiedy mężczyzna, którego kocha, zostaje porwany przez System, podejmuje desperacką próbę odzyskania go. Niestety wszystko się komplikuje, na wyspie rebeliantów dochodzi do zamachu stanu. Czy Lani uda się przetrwać? Czy uda jej się odzyskać ukochanego?
„Prawdziwe życie. Pamięć operacyjna” to świetna kontynuacja i z pewnością mogę powiedzieć, że nie zawiodłam się a wręcz przeciwnie, świetnie się bawiłam śledząc Lani we wszystkich jej przygodach i obserwując jak próbuje sprostać każdemu wyzwaniu. Z przyjemnością przyglądałam się temu, jak bohaterowie dawali z siebie wszystko, aby przetrwać i chronić siebie nawzajem. Bohaterka musi zmierzyć się ze światem, który tak naprawdę jej nie akceptuje i tym, w którym dorastała i nie ma zamiaru wracać. W miejscu, w którym się znalazła każde podejmowane przez nią decyzje będą miały poważne konsekwencje. W powieści jest wiele zwrotów akcji, które mieszają czytelnikowi w głowie. Przyjaciele okazują się wrogami, zastanawiałam się, komu tak naprawdę może ufać bohaterka. „Prawdziwe życie. Pamięć operacyjna” to książka, która ukazuje, że nie ważne jak wiele razy narazimy się na niebezpieczeństwo jesteśmy gotowi to zrobić, aby tylko ochronić kogoś, na kim nam zależy. Nie mogę się doczekać ostatniego tomu, mam nadzieję, że nie będziemy musieli na niego czekać zbyt długo.

Historia jest świetna, ale język pisania dużo gorszy. Za dużo opisów, za mało dialogów. Brakowało mi interakcji pomiędzy bohaterami. Większość tekstu było przemyśleniami bohaterki. Natomiast historia była tak dobra, że się obroniła - wciągnęłam się i koniecznie musiałam wiedzieć co dalej! Na pewno przeczytam kolejny tom.

Ta książka jest genialna! -

usłyszałam z ust mojej 15-letniej (prawie;)) córki.

Tym razem to nie ja czytałam książki do recenzji,

tylko właśnie Julka i powiem Wam, że dawno nie widziałam jej, żeby po lekturze książki była aż tak zachwycona! (A jest bardzo wybredna jeśli chodzi o czytelnicze wojaże)...

Jest to powieść scince-fiction francuskiej pisarki Maiwenn Alix (we Francji zdobyła miano bestsellera.

Przyszłość ludzi kontrolowana jest przez System. Mieszkańcy są podłączeni do ogólnoświatowej sieci, dzięki której mogą porozumiewać się z innymi w myślach, albo prowadzić życie wirtualne podczas snu.

Nie zauważają, że mimo pozornych korzyści są całkowicie kontrolowani. System decyduje za nich o wszystkim, a że im żyje

się komfortowo nie widzą problemu...

W takim właśnie świecie żyje Lani, ale do czasu, bo pewnego dnia zostaje z niego brutalnie wyrwana.. Po prostu odłączono ją i pozbawiona wszystkich dotychczasowych punktów odniesienia, zmuszona do życia "offline", musi pogodzić się ze swoim nowym przeznaczeniem. Jednak nie poddaje się, i po zobaczeniu ciemnej strony systemu dołącza do rebeliantów i zostaje wojowniczką! I to najlepszą! ❤️

Znajdzie się nawet mężczyzna, którego Lani pokocha, lecz który zostanie porwany.... Co będzie dalej?

Autorka stworzyła tutaj tak cudny i swoisty klimat, że czytelnik czytając książkę jest w ciągłym napięciu - co wydarzy się dalej? Co będzie na następnej stronie? Dzieje się tu naprawdę duużo! Dzięki temu też bardzo szybko czyta się tę książkę

Ta historia skłania nas do refleksji nad naszą przyszłością, uświadamia poniekąd jakie zagrożenia czyhają na współczesnych ludzi...

Książkę baaardzo polecam!

Nie tylko ja, lecz również moja córka. A jeśli jej coś się podoba, to jest to chyba najlepsza rekomendacja

pod słońcem W końcu nastolatkom trudno dogodzić w czytelnicze gusta ❤️

Ta książka jest genialna! -

usłyszałam z ust mojej 15-letniej (prawie;)) córki.

Tym razem to nie ja czytałam książki do recenzji,

Jest to powieść scince-fiction francuskiej pisarki Maiwenn Alix (we...

• Prawdziwe życie
  • Antyutopia