Saga Niewoli 1914-1933

Okładka książki Saga Niewoli 1914-1933 Aldona Wleklak
Okładka książki Saga Niewoli 1914-1933
Aldona Wleklak Wydawnictwo: Papierowy Motyl Cykl: Saga niewoli (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Saga niewoli (tom 2)
Saga Niewoli
Papierowy Motyl
2022-09-17
2022-09-17

Wysłuchana jako audiobook
Książka 6/10
Lektor 7/10 (Laura Breszka)
Draodzy Czytelnicy. Jeżeli szukscie romansu lub kryminału albo powieści akcji to książka NIE dla Was.
Opowiada historę rodziny żyjącej w Wielkopolsce po I wojnie światowej. Pokazuje życie na wsi, wzajemne życie między sąsiadami (Polacy i Niemcy)
To co mnie zastrzeliło w tej książce to jak kobieta (nawet tego chciała) rodziła 13 dzieci. Jak to możliwe że ojciec wydawał córke za spotkanego przed chwilą faceta?
To co mi się spodobało to wszystkie informacje historyczne, szczególnie na temat Powstania Wielkopolskiego. Mój dziadek był powstańcem i odzyskiwał Wielkopolskę z rąk Niemców

Wysłuchana jako audiobook
Książka 6/10
Lektor 7/10 (Laura Breszka)
To co mnie zastrzeliło w tej książce to jak kobieta (nawet tego...

II część sagi rodzinnej z Radomicka z Wielkopolski. Lata 1914-1933. Mężowie walczą, a w domu pozostają żony z gromadką dzieci. Życie pisze scenariusz do tej powieści. Wiele opartych jest na faktach choć są i pewne sytuacje czy wydarzenia wymyślone przez autorkę, ale dodające autentyczności całej powieści. Oprócz zdarzeń na froncie autorka ukazuje też życie na wsi, jak kobiety musiały zmagać się z utrzymaniem rodziny., jak trudne były powroty mężów na łono rodziny. Cudownie się czyta, jakby słuchało się opowiadań babci czy dziadka. Polecam.

Książka ma nawet jakiś potencjał, ale styl pisania pozostawia sporo do życzenia. Pomysł na sagę osadzoną w realiach Wielkopolski jest niezły, o tym regionie nie ma zbyt wielu pozycji, ale zabrakło mi tutaj odtworzenia tła historyczno - obyczajowego, tych wszystkich smaczków, które tworzą dobrą powieść. Tutaj brakuje niemal wszystkiego co znalazłam w innej wielkopolskiej sadze - "Dziewczyna z kamienicy". Te książki z kolei są napisane tak, jakby były pisane dosłownie w tamtych czasach, z dbałością o każdy detal. Na dodatek w "Dziewczynie z kamienicy" ta gwara wielkopolska i inne języki, w tym jidysz niesamowicie nadają klimat mieszkańców wielkopolskiej kamienicy. "Sagi niewoli" nie odradzam, ale i szczególnie nie polecam.

Bardzo się męczyłam czytając tą książkę a przeczytałam ją do końca tylko dlatego, że sama jestem z Wielkopolski, książka bardzo nudna i nawet gdy wyjdzie 3 tom,to na pewno go nie wezmę do ręki,bohater książki Jakub jak dla mnie osoba bardzo negatywna,niby pracowity ale pijak awanturnik i potrafił robić tylko dzieci,każde ich zbliżenie kończyło się ciazą,a najgorsze było to , że nowe dzieci płodził a starsze wyrzucał w świat bo nie stać go było tyle gemb wykarmić,obrzydliwy typ,żal tylko tej Anny która pracowała ponad siły bo pracowała i w polu i w domu i zagrodzie a 500 plus nie bylo

Fotografia z dedykacją, biżuteria noszona przez bliskich, a może po prostu rozmowy z dziadkami i rodzicami? Co Wam pomaga poznać historię swojej familii? 🤔

Ja miałam to olbrzymie szczęście, że babcia Kazia chętnie opowiadała o losach rodziny. Jestem przekonana, że niektóre postaci, sytuacje, idealnie sprawdziłyby się w fabule książki lub filmu. Tym bardziej podziwiam i gratuluję @aldonawleklak która wzięła swoich przodków pod lupę i przekuła ich historię w publikacje Saga Niewoli. I to aż w dwóch tomach, a z tego co zdążyła mi już zdradzić autorka, trzeci się finalizuje.🔥 Bohaterowie inspirowani byli losami pradziadków autorki. To wspaniałe i wyjątkowe, zwłaszcza gdy wielu młodych ludzi nie zna, nie tyle historii rodziny, co nawet imion pradziadków czy miejsca ich pochówku. 😟

Tę historię w sumie wyreżyserowało po prostu życie. Saga Niewoli to wciągająca powieść historyczna osadzona w rejonie Wielkopolski. W Radomicku, niewielkiej wsi w zaborze pruskim, pod koniec XIX wieku Polacy mieszkają tuż obok niemieckich sąsiadów. Jakub żyje tu z żoną Anną i dziećmi. Jak to w codziennym życiu bywa, są i chwile szczęścia, radości, miłości, ale i smutków, kłopotów czy zdrad i nienawiści. Pierwszy tom powieści pokazuje czy trudne czasy zaborów wpłyną na losy rodziny? Tom drugi do doskonała lekcja historii o I wojnie światowej, poświęceniu na froncie, życiu w dwudziestoleciu międzywojennym. Autorka przemyca fakty historyczne w tak wysublimowany sposób, że książka przypadnie do gustu nawet tym, którzy za historią nie przepadają. I choć ja zdecydowanie wolę czytać książki w jednej części, to mam wrażenie, że w tym roku autorzy skutecznie przekonują mnie do tomów. To kolejna publikacja w częściach, po którą sięgnęłam i powiem więcej, czekam na tom III. 🤭

Skąd wy czerpiecie wiedzę o przodkach? Macie jakieś swoje ulubione zdjęcie pochodzące z rodzinnego albumu?

ciekawa, ciesze się że ktoś pokazał historię regionu

ciekawa, ciesze się że ktoś pokazał historię regionu