Naznaczone złotem

Okładka książki Naznaczone złotem Namina Forna Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Naznaczone złotem
Namina Forna Wydawnictwo: We need YA Cykl: Niezłomne (Forna) (tom 1) fantasy, science fiction
Niezłomne (Forna) (tom 1)
The Gilded Ones
We need YA
2023-02-08
2023-02-08
2021-02-09
Anna Dobrzańska
young adult fantastyka literatura młodzieżowa

To nie jest kraj dla kobiet

Można się zakochać w okładce

Można się zakochać w okładce

Powieść o kobietach zniewolonych pismami i radykalnymi kapłanami. Kiedy dostają szansę na godniejsze życie, korzystają z niej. W tej historii bardzo ważna jest godność oraz poznanie własnej wartości. Jak bardzo jesteśmy ukształtowane przez nasze otoczenie, wiarę? Jak mocno dajemy sobą kierować?

Świetna książka fantasy. Niekoniecznie dla młodzieży ze względu na elementy brutalności. Ma wiele odniesień do naszego świata, do uprzedzeń i manipulacji, którym jesteśmy poddawani.

Czytało się dobrze, ale chyba nie zostanie na długo ze mną ta historia. Nie do końca odpowiadał mi styl pisarski, szybkie przeskoki od wątku do wątku. Akcja rozwija się nie widomo kiedy. Myślę, że książka powinna być dłuższa, żeby lepiej opisać tworzenie się relacji między bohaterami, rozwój głównej heroiny.

Wracam do książki z przyjemnością

Wracam do książki z przyjemnością

Kolejna książka, która zostanie w mojej pamięci na długo jako jedna z ulubionych. Bardzo płynnie przez nią przeszłam, wręcz nie czując, że czytam.
Jestem zachwycona wykreowanym światem, wieloma niespodziewanymi odkryciami jakich dokonujemy z biegiem czasu.
Książka porusza też wiele ważnych tematów takich jak rasizm, feminizm czy tolerancja.
Mega polecam.

Mega polecam.

Książka jest przecudowna. Momentami tak trzymać w napięciu, że dech zapiera. Polecam każdemu.

Historia szesnastoletniej Deki, która musi przejść Rytuał Czystości, który zadecyduje, czy zostanie prawowitą członkinią swojej wioski. Deka bardzo chce, żeby jej krew była czerwona, bo i tak całe życie odstawała od innych. Jednak podczas rytuału jej krew okazuje się złota, ta nieczystość będzie miała swoje konsekwencje.
Gdy Deka już nie wierzy w normalne życie niespodziewanie przychodzi do niej kobieta, która oferuje Dece przyłączenie się do grupy dziewcząt takich jak ona. Jej życie kompletnie się zmienia, teraz będzie walczyła dla cesarza z potworami, które wcale nie są dla niej takie obce...

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka, bo z początku była nudna, ale kiedy akcja zaczęła się rozkręcać nie dało się jej odłożyć. Jest tu też przepiękny wątek romantyczny i przede wszystkim feminizm.

Okładka jest przecudowna i to dzięki niej książka znalazła się w moich rękach.

Książka jednak jest dość brutalna, więc nie wiem czy 14+ zalecane przez wydawnictwo jest odpowiednie.

Każdy kto lubi fantastykę, walki i feminizm na pewno pokocha tę książkę. Muszę przyznać, że dawno nie czytałam książki, która by mnie, aż tak pochłonęła.

⭐⭐⭐⭐⭐/5

Gdy Deka już nie wierzy w normalne życie...

Życie. Szala przechyla się. Śmierć.
Pytanie: jest coś pomiędzy?

"Naznaczone Złotem", jeśli ktoś znajduje się pomiędzy, to właśnie one.
Szesnastoletnia Deka musi przejść Rytuał Czystości, który zadecyduje, czy zostanie prawowitą członkinią swojej wioski. Świadoma, że wyróżnia się wśród innych, Deka modli się, aby jej krew była czerwona, a ona wreszcie mogła poczuć, że gdzieś przynależy. Kiedy jednak podczas Rytuału jej krew staje się złota, Deka wie, że za nieczystość poniesienie konsekwencje gorsze niż śmierć.

Książka pod matronatem @ina.bookstagram i dowód na to, że jak komuś coś obiecam, to to przeczytam. Prędzej czy później, ale z zobowiązania się wywiązuje, więc dla was i waszych wszelkich poleceń też jest nadzieja.

Piękna oprawa, tak naprawdę mam wrażenie, że połowę czasu, który powinnam poświęcić na czytanie, tak naprawdę poświęciłam na przyglądaniu się szczegółom okładki i zachwycaniu się błyszczącym się elementom. Well.. jakoś tak ostatnio zauważyłam, że mam nie mała obsesję na punkcie złtotych wstawkach w książkacj. Jednak czy tym razem historia zawarta na stronach okazała się być warta tej pięknej oprawy? I tak i nie.

Coś, co najbardziej mnie uderzyło podczas czytania to brak głębi w historii, dość prosta konstrukcja bohaterów i mało angażujący początek. To wszystko jednak przełożyło się na szybkość z jaką pochłonęłam książkę. Zdecydowanie moją uwagę przykuła druga część historii Deki, ponieważ coś zaczęło się dziać. Więcej tajemnic, intryg i ciekawe zwroty akcji, które zaintrygowały mnie na tyle, że nie chciałam odkładać książki. “Naznaczone Złotem” potrzebują czasu, żeby się rozkręcić i rzeczywiście pokazać swoją wartość czytelnikowi.

Jestem przekonana, że kiedy wyadana zostanie druga część, będę chciałą ją przeczytać, ale też będę oczekiwać więcej. Skoro pierwszy tom to tylko wstęp, tak kontynuacja już naprawdę powinna skupić się na szczegółach i rozwinięciu postaci. Jak na razie mogę sobie tylko pomarzyć i czekać.

Życie. Szala przechyla się. Śmierć.
Pytanie: jest coś pomiędzy?

"Naznaczone Złotem", jeśli ktoś znajduje się pomiędzy, to właśnie one.

Szczerze mówiąc sięgnęłam po nią z braku innych tytułów. Nie wiem dlaczego, ale wewnętrznie się wzbraniałam.
Totalnie nie potrzebnie bo książka rewelacyjna,
Wciągająca i bardzo przyjemna.
Polecam!

Totalnie nie potrzebnie bo książka rewelacyjna,
Wciągająca i bardzo przyjemna.
Polecam!