The Gilded Ones

Okładka książki The Gilded Ones
Namina Forna Wydawnictwo: Delacorte Press Cykl: Deathless (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Deathless (tom 1)
Delacorte Press
2021-02-09
Data 1. wydania:
2021-02-09
angielski
1984848690
young adult fantastyka literatura młodzieżowa

chyba spodziewałam się trochę więcej. sam pomysł na złoto zamiast krwi jest ciekawy, choć oczywiście przebieg historii dość przewidywalny. niestety za dużo tu jest sukcesów, a za mało dramatów. główna bohaterka w miesiąc została najlepszą wojowniczką w okolicy, znalazła miłość i przyjaciół, zapomniała o rodzinie i wszystkim, czego nauczyła się przez 16 lat... nie przemawia to do mnie. same happy endy to nie dla mnie ):

Nie wiem co ostatnio mam pecha, ale po co najmniej dobrych rozdziałach pierwszych natykam się na zdecydowanie mniej dobre rozdziały kolejne. W dodatku do tego stopnia, że po 30-40% już nie jestem w stanie przebrnąć dalej. Tak było w "Hall of Smoke", i tak jest też tutaj.

Przynajmniej częścią mojego problemu z "The Gilded Ones" może być po prostu wiek widowni, na którą książka celuje. Choć, przyznam, że do końca nie jestem pewna, jaki to. Stylowo dałabym ją trzynastolatce, ale pod względem zawartości - tortury, gwałty, inne okrucieństwa - no to wypadałoby już na 15+.

Przede wszystkim jednak, książka po prostu mnie nie wciągnęła. Od prostego stylu po dłużącą się fabułę. Świat przedstawiony też mnie jakoś z nóg nie powalił, choć to chyba najmocniejsza strona tej pozycji. Ale nie wystarczająca, by kontynuować lekturę.

Myślę, że dla nastolatka się nada - tylko po co próbować, skoro istnieje wiele znacznie zacniejszych książek młodzieżowych? Ja sobie podaruję.

Dodaj cytat z książki The Gilded Ones