The Gilded Ones

Okładka książki The Gilded Ones Namina Forna
Okładka książki The Gilded Ones
Namina Forna Wydawnictwo: Delacorte Press Cykl: Niezłomne (Forna) (tom 1) fantasy, science fiction
Niezłomne (Forna) (tom 1)
Delacorte Press
2021-02-09
2021-02-09
1984848690
young adult fantastyka literatura młodzieżowa

Strony zbroczone złotą krwią, przesiąknięte poczuciem żalu, niesprawiedliwości i niezrozumienia pożywką dla którego stał się strach, niewiedza i uprzedzenia. Deka, nastolatka, której życie zmieniło się w dniu Rytuału Czystości. Nie zdążyła się mu poddać, gdy zaatakowani przez krzykacze śmierci mieszkańcy dostrzegli w niej demona. Ten moment, gdy na jej okrzyk one się zatrzymały sprawił, że odwrócili się od niej wszyscy, nawet przyjaciółka i własny ojciec.

Uratowana przez Białe Dłonie z matni nieustannego cierpienia zadawanego przez kapłanów trafia do obozu, gdzie ją i inne jej podobne szkolą na wojowniczki, które przezwycięża krzykacze śmierci. Tam poznaje czym jest prawdziwa przyjaźń, oddanie, lojalności i... miłość. Odkrywa też prawdę o sobie i swoim boskim pochodzeniu.

"Naznaczone złotem" Naminy Forny to powieść, która całkowicie mnie zaskoczyła, po której spodziewałam się czegoś zupełnie innego, ale... to, co dostałam było też było dobre. To opowieść o kobietach tłamszonych przez męskie społeczeństwo, o walce o wolność do dziewczyn i kobiet, o wychodzeniu z utartych schematów i przeciwstawianiu się społecznym oczekiwaniom. Brutalna, pełna walki i toczącej się krwi w kolorze złota, granatu i czerwieni. Ale przede wszystkim otwierająca oczy na wiele kwestii, niestety, wciąż mających się dobrze w świecie patriarchatu.

Skierowana do osób w wieku 14+ i dla takich bym ją polecała. Mocna, ale dobra. Dla fanów silnym kobiecych bohaterek, fantastyki i egzotyki.

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑵𝒂𝒛𝒏𝒂𝒄𝒛𝒐𝒏𝒆 𝒛𝒍𝒐𝒕𝒆𝒎"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @namina.forna
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @weneedyabooks
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 14+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

❀ ,,𝑵𝒂𝒛𝒏𝒂𝒄𝒛𝒐𝒏𝒆 𝒛𝒍𝒐𝒕𝒆𝒎" to pierwszy tom trylogii autorstwa Naminy Forny. Jest to wciągająca fantastyka YA z motywem przewodnim silna główna bohaterka. Znajdziemy tu wątek found family i feministyczny. Sięgnęłam po tą książkę, ponieważ niesamowicie zaciekawił mnie jej opis i zawarte w niej motywy.

❀ Zaznaczę, że jest to debiut tej autorki, a totalnie tego nie widać. Jej styl pisania był świetny, dzięki czemu dość przyjemnie i całkiem szybko mi się czytało. Namina Forna bardzo dobrze przedstawiła emocje i uczucia bohaterów. Ogromnie wciągnęłam i zaangażowałam się w tą historię 🤍

❀ Autorka stworzyła niesamowity świat, a klimat tej książki jest wprost cudowny ✨ Ogólnie sam pomysł na fabułę był bardzo dobry, oryginalny i ciekawy. Historia czerpie inspiracje z kultury i mitologii afrykańskiej, co mi się spodobało.

❀ Bohaterowie są świetnie wykreowani, nawet ci drugoplanowi. Każdy z nich ma zupełnie inne cechy i charaktery, co bardzo mi się spodobało. Wprost uwielbiam główną bohaterkę, stała się ona moją ulubioną żeńską postacią. Można się od niej wiele nauczyć i jest dla nas przykładem silnej i niezależnej kobiety 🥺

❀ Jedynym minusem, do którego mogłabym się trochę przyczepić, są imiona. Przez to, że jest ich bardzo dużo i są dość nietypowe, ciągle mieszały mi się postacie. Bywało tak, że nie wiedziałam, kto kim jest i musiałam się chwilę nad tym zastanowić.

❀ Wątek romantyczny był lekki i subtelny. Relacja bohaterów rozwijała się dość wolno i spokojnie. Mam wrażenie, że autorka nie poświęciła zbyt wiele czasu, aby go dopracować. Moim zdaniem mógłby być lepiej napisany i wykreowany.

❀ Książka mi się spodobała i bardzo polecam wam ją przeczytać 🥰 Jeśli lubicie motyw silnej głównej bohaterki, to ta historia jest dla was. To wzruszająca, inspirująca i ucząca powieść, którą koniecznie trzeba poznać. Autorka doskonale ukazała moc i siłę kobiet. Polecam! 🤍

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑵𝒂𝒛𝒏𝒂𝒄𝒛𝒐𝒏𝒆 𝒛𝒍𝒐𝒕𝒆𝒎"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @namina.forna
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @weneedyabooks
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 14+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

Ciekawy pomysł. Narracja mi nie przypadła do gustu. Momentami miałam wrażenie jakby autorka pisała dla dzieci ;). Mimo to chętnie przeczytałam do końca i druga część też przeczytam. Końcówka zaskakująca. Nie spodziewałam się, choć początkowo dużo przrwidujących sytuacji .

Naznaczone złotem to książka o dziewczętach, w żyłach których płynie złota krew. Demony? Poczwary? Ohydztwa? Nie! Dziewczyny, które tak samo, jak każde inne potrzebują opieki miłości, a przede wszystkim praw.

Fantastyka, która bardzo dobrze oddaje pozycję kobiet w niektórych częściach świata. Według Księgi Nieskończonych Mądrości kobieta ma być czysta, potulna, posłuszna mężczyźnie i w sumie to jeszcze więcej.

Na książkę natknęłam się już dawno temu, kupiłam z polecenia @kilkakartekzzycia, ale przeczytałam dopiero ostatnio. Czemu? Nie wiem, bo to bardzo dobrze wykreowany świat pełen zwrotów akcji i niespodziewanych wydarzeń.

Ogromnym plusem dla książki jest to że nawet w obliczu walki i zagrożeń, znalazł się czas na zwykłe nastoletnie problemy i rozmowy o miłości, bliskość, akceptcji i nutkę romansu, bo nie zapominajmy, że bohaterami są młode dziewczyny, które właśnie w wieku 16lat przechodzą Rytułał Czystości, w którym dowiadują się jaki kolor ma ich krew. Mamy tutaj też chłopców zbliżonych wiekiem do naszych "naznaczonych złotem" dziewczyn.

Muszę, bo sie uduszę, wspomnieć o tym, że na początku książki mamy świetną mapkę, ktora jak wiadomo w przypadku fantastyki daje +546 punktów do atrakcyjności.

O jejku tak bardzo polubiłam Dekę i Keitę i oczywiście innych bohaterów, jestem ciekawa co się jeszcze wydarzy w ich życiu i czekam na kolejny tom (do wczoraj). Naprawdę mówię Wam gdybym widziała wszędzie książkowych kraszy Keita byłby jednym z nich.

Ile sekretów skrywa Białe Dłonie? I kim ona tak w ogóle jest? I kim tak naprawdę jest Deka, nasza glowna bohaterka? A co skrywają Krzykacze Śmierci?

Bardzo ciekawy pomysł, dużo myśli i wątków feministycznych. Intryga całkiem interesująca. Fajne postacie kobiece. Dobrze się czytało.

Bardzo przewidywalna książka, do przeczytania i szybkiego zapomnienia. Na pewno ciekawsza dla młodszych czytelników.

Świetna książka fantasy. Niekoniecznie dla młodzieży ze względu na elementy brutalności. Ma wiele odniesień do naszego świata, do uprzedzeń i manipulacji, którym jesteśmy poddawani.

Czytało się dobrze, ale chyba nie zostanie na długo ze mną ta historia. Nie do końca odpowiadał mi styl pisarski, szybkie przeskoki od wątku do wątku. Akcja rozwija się nie widomo kiedy. Myślę, że książka powinna być dłuższa, żeby lepiej opisać tworzenie się relacji między bohaterami, rozwój głównej heroiny.

Powieść o kobietach zniewolonych pismami i radykalnymi kapłanami. Kiedy dostają szansę na godniejsze życie, korzystają z niej. W tej historii bardzo ważna jest godność oraz poznanie własnej wartości. Jak bardzo jesteśmy ukształtowane przez nasze otoczenie, wiarę? Jak mocno dajemy sobą kierować?

Można się zakochać w okładce

Można się zakochać w okładce