Najbogatszy człowiek w Babilonie

2017-01-01
2017-01-01

Baza jako filozofia życia

Baza jako filozofia życia

Rzeczy, o których mówi książka są dość uniwersalne i banalne. Mam wrażenie, że większość z nas zdaje sobie dobrze z nich sprawę.

To co sprawia, że książka jest wyjątkowa, to jej setting. Każda historia (z wyjątkiem kilku elementów takich jak listy czy skrócona historia babilonu) opowiada o losach 'zwykłego człowieka' w bablionie. Ukazuje drogę od niewolnika do wolnego człowieka lub od człowieka bez żadnych oszczędności do bogacza.

Pomimo swojej prostoty jest bardzo inspirująca.

Ciekawie napisana książka o zarządzaniu finansami osobistymi osadzona w realiach starożytnego Babilonu. Daję 7, ponieważ dla niektórych będzie to wiedza zupełniie podstawowa i doskonale znana, ale dla ludzi, którzy dopiero zaczynają interesować się własnym budżetem, kilka zawartych w niej myśli może okazać się czymś całkiem odkrywczym.

Rewelacyjna książka. Prostota w postaci historii.

Rewelacyjna książka. Prostota w postaci historii.

Książka przedstawia uniwersalne zasady ułatwiające wzbogacanie się- były one już stosowane w czasach starożytnych przez Babilończyków, stąd taki tytuł. Niestety czytając kilka innych książek o podobnej tematyce, nie znalazłem tutaj nic, czego wcześniej bym nie wiedział. Oczywiście sama pozycja jest jak najbardziej poprawna i może być pomocna dla osób, które nigdy wcześniej nie trzymały w ręku takiej pozycji. Jeśli jednak ktoś jest już chociażby w niewielkim stopniu zaznajomiony z tematem, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że znajdzie dla siebie coś ciekawego i innowacyjnego.
Na samym początku książki autor podkreśla, że mimo wbrew wielu odmiennym opiniom, pieniądze mają znaczenie, bo naturalnie ułatwiają nam życie. Przypomina o jednej z najważniejszej zasadzie Babilończyków, że w pierwszej kolejności powinniśmy płacić sobie. Chodzi o odkładanie pewnej kwoty, którą możemy w jakikolwiek sposób zainwestować, sprawiając, że w dłuższej perspektywie czasu naturalnie będziemy się bogacić.
Istotna według autora jest również zasada życia zgodnie z możliwościami. Miał na myśli przede wszystkim to, abyśmy nie wydawali pieniędzy na coś, czego nie mamy- jak sądzę chodzi przede wszystkim o zbyt wystawne życie na pokaz lub o kupowanie czegoś na raty, kiedy zwyczajnie nas na to nie stać.
Trzecie prawo wskazuje na pożyczaniu pieniędzy tylko tym osobom, do których faktycznie mamy zaufanie.
W kolejnych rozdziałach autor wskazuje na kilka istotnych zasad, które w sposób szczególny warto zastosować, jeśli nie możemy jeszcze pochwalić się zasobnością portfela.
1. Płacenie w pierwszej kolejności sobie (inwestowanie i oszczędzanie ich, bo nawet nie odczujemy ich braku).
2. Kontrolowanie wydatków (w dzisiejszych czasach skuteczną na to metodą może być budżet domowy)
3. Pomnażanie oszczędności (dokonywanie inwestycji, które mają na celu długoterminowe zwiększanie majątku)
4. Zabezpieczanie inwestycji (inwestowanie w taki sposób, by nie tracić swoich funduszy)
5. Zakup swojego mieszkania (ma na celu obniżenie kosztów życia w dłuższej perspektywie czasu)
6. Dbałość o emeryturę (wcześniejsze planowanie i zapewnienie sobie środków na starość)
7. Inwestowanie w samego siebie (nauka nowych umiejętności, szlifowanie swojej wiedzy zawodowej).
Autor przestrzega przed różnymi „okazjami”, które są z pozoru bardzo kuszące, ale mogą doprowadzić do utraty majątku, czego przykładem jest oczywiście hazard.
W jednym z dalszych rozdziałów przedstawionych jest kilka praw złota (w odniesieniu do współczesnych pieniędzy)
1. Łatwiej się wzbogacić, jeśli przynajmniej 10% środków zaoszczędzimy
2. Zaoszczędzone pieniądze mądrze inwestować
3. Pieniądze będą nam towarzyszyć, jeśli będziemy szukać porad u osób, które faktycznie się na tym znają.
4. Pieniądze będą "uciekać", jeśli będziemy je inwestować w coś, czego nie rozumiemy
5. Pieniędzy będzie ubywać, jeśli będziemy przeznaczać je do niemożliwych zarobków
Autor podkreśla również znaczenie poduszki finansowej, która metaforycznie została przedstawiona jako mur. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie uchronić się przed problemami finansowymi w momencie, kiedy nagle stracimy źródło dochodu.
W książce znajdziemy też ostrzeżenie przed długami- ważne jest, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której koszty przewyższają nasze przychody. Jeśli już jednak znajdujemy się w kryzysowej sytuacji długu, wówczas za wszelką cenę musimy regularnie oszczędzać przynajmniej 10%, aby go spłacić. Nie możemy jednak zapominać w tym czasie o zaspokajaniu naszych podstawowych potrzeb.

Przedstawienie porad finansowych wplecionych w opowieści ze starożytnego Babilonu moim zdaniem było strzałem w dziesiątkę. W ten sposób, czytając tę książkę nie mamy wrażenia, że mamy do czynienia z czymś w rodzaju raportu a jednocześnie autor dostarcza nam wiedzy.

W bardzo przystępny sposób podane podstawy wiedzy finansowej. Opowiedziane w taki sposób, że już starsze dzieci mogą posłuchać i zacząć swoją edukację w tym zakresie (szczególnie, że w szkole nie ma takich informacji zbyt wiele).

Książka idealna na start dla osób mało zaradnych, nie znających podstaw funkcjonowania pieniędzy, budowania majątków. Autor na przykładzie fikcyjnych opowiadań wprowadza i przedstawia zasady, które doprowadzą do sukcesu finansowego. Te podstawy są zgoła znane i to tzw. must-have kiedy dąży się do finansowego sukcesu.

Z racji znajomości tych prawd nie odkryłem nic nowego, ale mogę się podpisać każdym elementem w książce opisanym. Nie mniej jednak, odkryłem i zapamiętałem zdanie, które zmieniło moje przemyślenia na temat pieniądza. "Każda złotówka jest jak niewolnik pracujący dla Ciebie". W moim przekonaniu "działać" można było dopiero z dużymi kwotami, bo to one pozwalają na duże ruchy. Autor jednak podkreśla, że nawet złotówka zainwestowana mądrze, a nie głupio wydana przybliża się do sukcesu.

Teraz pora na trochę krytyki. Autor mówi o tym, żeby za wszelką cenę pozbyć się długu, który na tobie ciąży, dopiero wtedy stajemy się wolnymi ludźmi. Niestety w przypadku Kenyesowskiej ekonomii opartej o dług, w dzisiejszych czasach warto a niekiedy jest to konieczne, żeby zaciągać kredyt. Autor napisał dzieło jeszcze przed Kenyesem, tak więc nie mógł przewidzieć takich zmian w systemie. Jednak to jest minus tej lektury. Dziś warto sięgać po pożyczki - ALE POD WARUNKIEM - że zaciągnięty dług pokryje stopą zwrotu z inwestycji na który został zaciągnięty całość i cała kalkulacja wyjdzie na plus. Pożyczamy 1000zł, musimy spłacić 1100zł, ale dzięki temu 1000zł zarabiamy 1200zł i wtedy jesteśmy 100zł na plusie. Tak niestety działa dzisiejszy ustrój i osiągnięcie na prawdę ogromnych pieniędzy tego wymaga, jednak poziom gry podskoczył kilka poprzeczek wyżej a jedynym zwycięzcom jest bank ;)

Z racji znajomości tych prawd nie odkryłem nic nowego,...

Fajnie się czyta. Naprawdę bardzo przyjemna. Super historie i opowieści. Mądrze napisana.

Szokujące jak niewiele różnią sie nasze problemy finansowe (i nie tylko) w dzisiejszych czasach od tych sprzed kilku tysięcy lat.

Odejmuje jedną gwiazdkę za brak jakościowej wiedzy typowo biznesowej, na której mi zależało. Uważam natomiast, że jeżeli ktoś chciałby się skupić na pracy na etacie 8.00-16.00, to jak najbardziej do niego trafi.

"Najbogatszy człowiek w Babilonie" to dobra książka dla osób, które chcą zacząć kształtować swoje nawyki finansowe i budować majątek. Książka zawiera proste, ale cenne rady, które mogą pomóc w osiągnięciu stabilizacji finansowej.