Czas zaślepionych

Marcin Halski Wydawnictwo: Wydawnictwo HM fantasy, science fiction
Wydawnictwo HM
2023-02-02
2023-02-02
literatura polska fantasy klątwa podróż antidotum

Okładka książki Czarcie Runo - Antologia horroru słowiańskiego Dagmara Adwentowska, Maks Dieter, Zbigniew Golemienko, Marcin Halski, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Kornel Mikołajczyk, Maciej Szymczak
Czarcie Runo -... Dagmara Adwentowska...
Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...

Czas postapokalipsy, świat opanowany przez zaślepionych ,wszyscy po czterdziestce są skazani na przemianę,czy jest szansa na antidotum.
Krwawo i szybko się to czyta, chociaż przez większość książki miałem wrażenie jak by to był prolog ,a dopiero pod koniec główna akcja ,która wręcz działa się za szybko .

Jak ja się cieszę, że zabrałam się za tę książkę dopiero po zakupie drugiej części! Powieść połknięta w jeden wieczór, nie byłam w stanie jej odłożyć. Super wariacja na temat zombie, bardzo mi się podobała. Zabieram się za kontynuację!

Walka o przetrwanie w brutalnym świecie...
Sporo tej tematyki w książkach.
Halski jest kolejnym autorem, który podnosi ten temat i próbuje zainteresować czytelnika.
Po przeczytaniu, przyznam, że nawet mu sie to udało.
Nie jest to coś rewelacyjnego, ale dla miłośników takich klimatów, może być fajną powieścią na chłodne wieczory.

Walka o przetrwanie w brutalnym świecie...
Sporo tej tematyki w książkach.
Po przeczytaniu, przyznam, że nawet mu sie to udało.

Ksiazka na pograniczu fantastyki i sci-fi .porusza dość wrażliwy temat dokąd zmierza postęp technologiczny i czy nową technologią może nam zaszkodzić. Spotykamy ludzi, którzy dozywaja 40 urodzin i zamieniają się w tytułowych zaslepionych .Są to bestie,których celem jest atakowanie i niszczenie ludzi. Nie można z nimi porozmawiać, bo po przemianie tak ,jak to się dzieje z wikolakami człowiek na zawsze traci kontakt z otoczeniem .nie niedługo jednak,bo szybko umiera. W książce autor zasugerował, ze powodem zmian była pogoń ludzkości za nową inteligentną technologią. Wymknela się ona spod kontroli . Sprawdźcie i oceńcie ksiazka warta uwagi. Polecam

Jestem zaskoczona, że o tej książce nie słychać było praktycznie nigdzie.
Sama kupiłam ją zachęcona opisem i reklamą na jednym z portali społecznościowych, o samym autorze i tytule nie słyszałam jak dotąd wcale.
A żałuję, bo czytało się tę powieść bardzo dobrze. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, opisy na tyle angażujące, że w akcję można się było solidnie wczuć.
Ciekawi bohaterowie, bylam naprawdę zainteresowana tym co się zadzieje dalej.
Na pewno sięgnę po drugi tom.

Jestem zaskoczona, że o tej książce nie słychać było praktycznie nigdzie.
Ciekawi...

Książka o chyba najpiękniejszej okładce, jaką znam! Treściowo - również bez zarzutu.

Czy znajdowaliście się w sytuacji, kiedy każdy dzień, który był wam dany był czymś niesamowitym? Wraz z osiągnięciem pewnego wieku dotyka ich tak zwane zaślepienie, to klątwa, na którą dotychczas nie ma lekarstwa. Jakbyście żyli wiedząc, że za kilka lat Was dotknie przekleństwo? Od jakiegoś czasu „Czas zaślepionych”, książka Marcina Halskiego chodzi po mojej głowie. Dzięki uprzejmości autora miałam okazję ją przeczytać i wgryźć się w ten dziwny świat mając nadzieję na to, że w końcu coś się w nim zmieni. Jak myślicie, czy książka okazała się dla mnie strzałem w dziesiątkę?
Głównym bohaterem książki Marcina Halskiego pod tytułem „Czas zaślepionych” jest Heni. To młody chłopak, którego wychowała ulica, jego myśli zaprząta klątwa, która końcu i jego dopadnie. Pewnego dnia spotyka uciekiniera, który o dziwo jest odporny na zaślepienie. Jak to się mogło wydarzyć? Czy jest szansa na to, aby znaleźć upragnione lekarstwo? Heni wyrusza z nim w długą podróż, do ich dziwnej grupy dołącza pewna kobieta. Czy to możliwe, aby miała coś wspólnego z klątwą? A jeśli to właśnie ona okaże się być kluczem do tej zagadki? Jak ocalić ludzkość? Zmniejszająca się populacja, brak człowieczeństwa, brutalność i bestialstwo, kiedy to wszystko się zakończy?
„Czas zaślepionych” to książka, która zaskoczy nie jednego czytelnika, nie spodziewałam się takiego podejścia do tematu, do rozważań moralnych. Marcin Halski zaskoczył mnie głębią, którą wplótł w historię młodego chłopaka, który chce ocalić siebie i ludzkość przed klątwą. Tylko, jak wiele trzeba oświęcić, aby ocalić ludzkość? Czy można usprawiedliwić złamanie reguł, złożenie i poświęcenie wielu ofiar dla ocalenia społeczeństwa? Niejednokrotnie podczas czytania książki zastanawiałam się, co ja bym zrobiła w takiej sytuacji, jakie wybory bym podjęła, bo w końcu trzeba było coś zrobić. Halski podkreślił brutalność świata, trudne warunki, w jakich trzeba było egzystować bohaterom. „Czas zaślepionych” to historia świetnie wykreowanych bohaterów, którym kibicujemy, życzyłam im, aby ta misja okazała się łatwiejsza, a wybory, które trzeba podjąć proszę, ale niestety, tak się nie stało. Ludzie sami siebie skazali na zagładę. Teraz jedynie próbowali ją przetrwać. Marcin Halski potrafi sprawić, że czuje się niedosyt, cieszyłam się, że mam drugi tom i mogłam po niego sięgnąć, nie katując się oczekiwaniem na kontynuację.

Prosta a dynamiczna

Nie zombie a zaślepieni ...
wszystkich po 40-stce to czeka ;)
dla wielbicieli gatunku "może być"

Twisty fabularne często nielogiczne i dziwnie poprowadzone.
Brakowało mi walki o codzienność i charakternych bohaterów. Druga część nieco lepsza.

Prosta a dynamiczna

Nie zombie a zaślepieni ...
wszystkich po 40-stce to czeka ;)
dla wielbicieli gatunku "może być"

Twisty fabularne często nielogiczne i dziwnie poprowadzone.

🪬🪬🪬🪬🪬 Recenzja 🪬🪬🪬🪬🪬

Marcin Halski " Czas zaślepionych " #1
@marcin.halski.autor

Seria : Zaślepieni

Wydawnictwo: Hm
@wydawnictwohm

🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬

" - Miałeś szczęście - powiedział mu na odchodnym. - Zazwyczaj ci ,którzy próbują uniknąć przeznaczenia, są niebezpiczni. Walczą do upadłego, żeby tylko nie zamknięto ich w Przejściówce. A ten był jakiś inny. Może ludzie w końcu się nauczyli, że przed tym nie ma ucieczki ?..."

"Czas zaślepionych" to naprawdę ekscytująca powieść, która łączy w sobie elementy science fiction, dramatu oraz mrocznego postapokaliptycznego świata..

Walka o przetrwanie w brutalnym świecie pełnym ludzkich besti w którym stracili swoją ludzką naturę i stali się dzikimi i niekontrolowanymi istotami, gdzie wyszkoleni myśliwi podejmują heroiczne starcia, aby ocalić resztki ludzkości.. Opisywane w niej walki są efektywne i krwawe, a atmosfera jest nasycona napięciem...
To z pewnością powieść, która wciąga czytelnika w akcję i nie pozwala oderwać się od lektury..

Styl autora jest niesamowicie wciągający i pełen emocji.. Przekazuje wrażenia i uczucia głównych bohaterów w sposób, który sprawia, że czytelnik czuje się jakby był tam razem z nimi.. Opisuje świat zaślepienia w sposób, który budzi napięcie i ciekawość.. Można poczuć strach, nadzieję, determinację i moralne dylematy, które towarzyszą bohaterom w ich misji.. To naprawdę wciągająca opowieść, która porusza ważne pytania o naturę człowieczeństwa..
Czytając tę książkę, można się naprawdę wczuć w emocje i przeżycia bohaterów..

Ważnym elementem powieści "Czas zaślepionych" jest również jej silne przesłanie o sile ludzkiego ducha i zdolności do przetrwania w obliczu trudności.. Pomimo zaślepienia i chaosu, bohaterowie starają się odnaleźć w sobie siłę, by walczyć o lepsze jutro.. Ta historia skłania do refleksji nad naszymi wartościami, relacjami międzyludzkimi i tym, co naprawdę ma znaczenie w życiu..

Przesłanie tej historii może być wielorakie.. Jednym z głównych przesłań może być wartość każdego dnia życia i docenianie tego, co mamy, zanim stracimy to na zawsze.. Klątwa zaślepienia, którą doświadczają bohaterowie, przypomina nam, jak ważne jest korzystanie z naszych zmysłów i cieszenie się pięknem świata.. Ta historia może również mówić o sile determinacji i współpracy w dążeniu do wspólnego celu.. Bohaterowie muszą pokonać wiele przeszkód i ryzykować wiele, aby zdobyć lekarstwo na klątwę.. Przesłanie to może inspirować nas do nieustępliwości w dążeniu do naszych marzeń i pokonywania trudności, które napotykamy na naszej drodze..

" Wspomnienia, jak wszystko w dzisiejszych czasach, szybko blakną. Nie mamy czasu na rozterki związane z przeszłością, bo przyszłość nadchodzi zbyt szybko. A wraz z nią przedwczesna śmierć..."

Historię o walce o przetrwanie w świecie dotkniętym tajemniczą klątwą..
Ta klątwa dotyka ludzi po przekroczeniu pewnego wieku i sprawia, że tracą oni wzrok..
Główny bohater, Heni, spotyka tajemniczego uciekiniera, który wydaje się być odporny na to zaślepienie..
Przez losowe zbiegi okoliczności, losy różnych osób się splatają, a główny bohater, Heni, wyrusza w podróż z tajemniczym uciekinierem, aby zdobyć lekarstwo na zaślepienie.. W tej podróży spotykają młodą dziewczynę, która może mieć klucz do sukcesu misji..

Czy uda im się znaleźć antidotum i ocalić ludzkość?
To pytanie, jak wiele reguł można złamać i jak daleko można się posunąć, aby osiągnąć cel, stawia przed nimi trudne wyzwania..
Ta historia z pewnością dostarczy wielu emocji i wciągnie czytelnika w świat pełen zagadek i niebezpieczeństw..

🪬🪬🪬🪬🪬 Recenzja 🪬🪬🪬🪬🪬

@wydawnictwohm

🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬🪬

Czas Zaślepionych
Marcin Halski
Postapokalipsa. Dźwięczne słowo. Co oznacza? Otóż oznajmia nam, iż mamy do czynienia z czasem 𝐩𝐨 jakieś katastrofie. Książki, filmy, gry komputerowe czy nawet sztuki teatralne i słuchowiska radiowe przyzwyczaiły nas, iż postapokalipsa ma się nam kojarzyć z tym co zostało 𝐩𝐨 konflikcie atomowym (to jest najczęstsze),inwazji kosmitów czy zniszczeniu świata poprzez skrajną degradację środowiska naturalnego. Mniej popularnym kataklizmem jest pandemia jakiegoś śmiertelnego wirusa czy bakterii. W kwestii biologicznych apokalips, prym wiedzie inwazja zombi. Tak zwane „żywe trupy” są dzisiaj najczęściej zarażonymi ludźmi, którzy utracili kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Najpopularniejsze dzieła z takich zabiegów noszą tytuły „World War Z”, „28 tygodni później”, „The Walking Dead”, „The last of Us”…
Jest jednakże również inna droga.
Co, jeśli mowa o czymś na kształt klątwy? Powrocie do korzeni, gdzie tak zwane zombi powstały za pomocą czegoś mitycznego, czegoś niezrozumiałego, niewyjaśnialnego, a przede wszystkim chociażby z pozoru nadnaturalnego? O tym właśnie jest książka Marcina Halskiego. „Czas Zaślepionych”, pierwsza część dylogii, którą miałem w rękach i przeczytałem.
Świat przedstawiony przez autora jest na pierwszy rzut oka klasycznym średniowieczem low fantasy. Nie mamy tu innych gatunków istot inteligentnych, magicznych stworzeń jak smoki czy jednorożce ani mistycznych krain, innych wymiarów czy ingerencji bogów. Fabuła całej książki oscyluje wokół tytułowego Zaślepienia. Czym ono jest? Pojęcie to wyjaśnia się na przestrzeni lektury, dlatego nie będę go bezpośrednio spoilerował i opisze je tak jak postrzegać nakazuje historia na początku. Mieszkańcy, ludzie świata nazywają zaślepieniem klątwę, która dotyka wszystkie istoty człowiecze około 40-tego roku życia. Choroba wpierw objawia się coraz większą ślepotą z charakterystycznymi bielmami na gałkach ocznych. Chory rezonuje strachem jaki przerażenie wzbija w ludziach zdrowych. Kolejno następuje przemiana trwająca 3 dni. Przeklęty człowiek zezwierzęca się coraz bardziej i nabywa coraz większej wściekłości oraz nieopamiętania. Po pełnych trzech dobach chory staje się potworem. Humanoidalnym zombi jaki bezrozumnie atakuje wszystko co nie zaślepione jak on. Zaślepionych – tak nazywa się takich ludzi cechuje olbrzymia siła, szybkość i wytrzymałość. Są wstanie wytrzymywać mnogie ciosy miecza, strzał, a sami jednym palcem ręki mogą rozpruwać ludzkie brzuchy na czysto i wyciągać flaki bądź jedną ręką zrywać głowy. Choroba dotyczy również zwierząt, które wchodzą w średni wiek. Nie ma lekarstwa, ratunku, każdy niezależnie od pozycji i statusu jest podatny. Nikt nie jest oszczędzany.
Historia opowiadana jest z perspektywy Heniego, który jako piętnastoletni biedak i żebrak z ubogich miejskich dzielnic, pała się drobnymi kradzieżami. Gdy na swojej drodze spotyka dziwnego Nieznajomego (to jest również imię tej postaci),a jego starszy opiekun staje się zaślepiony, Heni postanawia nie odpuścić i rusza za nieznanym przybyszem. Wtedy też zaczyna się jego przygoda. Chłop poznaje historie o ludziach, którzy oparli się chorobie, lecz od tej pory połowa ich ciała i umysłu jest opętana szaleństwem, a druga połowa zdrowa (zwą się oni Pół-zaślepionymi, gdyż dosłownie połowa ich twarzy i ciała jest jak u zombi, a połowa nie). Wraz ze swoim nowym towarzyszem przemierza chyba cały kontynent, by napotkać kolejną pół-przeklętą osobę, tym razem kobietę. Cała ich trójka na tropie wielkiej tajemnicy odkrywa prawdę, lecz coraz szczodrzej płaci za nią człowieczeństwem. Nie będę pisał co dalej, gdyż musiałbym zdradzać ważne informacje dla zakończenia.
Skupmy się na całokształcie. Będzie to ciężkie do wyjaśniania wam misiaczki bez zdradzenia zakończenia, lecz zrobię co w mojej mocy.
- Podoba mi się bardzo koncepcja Zaślepienia. Uważam, że wszystkie jego ramy są bardzo oryginalne i szczerze nie spotkałem się nigdzie indziej z czymś takim. Nie podoba mi się za to pomysł jaki autor wprowadził przy końcu z oficjalnym wyjaśnieniem czym ono jest. Nie mówię jednak, iż zamysł twórcy był zły. Wypowiadam się z moich prywatnych upodobań, które nie przepadają za wplataniem w czasy średniowieczne nawiązań do naszych czasów XXI wieku (tylko tyle mogę powiedzieć).
- Bohaterowie byli według mnie tacy 50/50. Z jednej strony interesował mnie Nieznajomy jak i cała tajemnica odporności Pół-zaślepionych. Jego umiejętności, zdolności oraz charakter jaki dawało mu jego jestestwo, były angażujące dla mnie. Czar jednak prysł w momencie, gdy dowiedziałem się ze stron książki czym jest Zaślepienie, tak naprawdę. Znów jednak. Problem leży w moich osobistych upodobaniach, a nie w jakości tekstu. Dodatkowo postać Heniego była dla mnie dość płytka. Poznawaliśmy jedynie niekiedy jego przemyślania, które mały wpływ miały na historię jako taką.
- Język jakim pisana jest książka jest na odpowiednim poziomie. Przez całą pracę znalazłem tylko jeden błąd, który nijak przeszkadzał w czytaniu. Słownictwo jest proste, dzisiejsze, czcionka jest duża, odstępy między wyrazami też. Czyta się bardzo szybko jak się wstrzeli człowiek (ja ze strony 100 na 220 wskoczyłem w dzień jak się zasiedziałem). Sposób składania zdań jak i tempo powieści przypominały mi serię Zwiadowcy. Jednakże „Czas Zaślepionych” umiejscawiałbym jako książkę 15+.
Były rzeczy, które mnie miło zaskoczyły. Chociażby przemoc seksualna na Henim, którego gwałci kobieta. Mało tego w dzisiejszym przekazie. Za sprawcę niemalże zawsze podaje się tylko mężczyznę (najlepiej białego),a kobieta zawsze to ta święta. Także to na duży plus. Nie przekonało mnie natomiast zakończenie (znów chodzi o moje osobiste upodobania) oraz sama długość podróży naszych bohaterów. Oni idą przez większość książki i trochę mnie to czasem gniotło. Nie jest to jednak duży grzech.
Pełną recenzję całokształtu będę wstanie zrobić dopiero po przeczytaniu drugiej części co w przyszłości bez wątpienia zrobię. Ogólnie jestem nastawiony pozytywnie. Nie uważam w żadnym wypadku bym czas zmarnował. Jak już pisałem wcześniej najbardziej do gustu przypadła mi sama charakterystyka Zaślepienia nawet jeśli była ona wprowadzana momentami trochę niezgrabnie i w sposób taki, iż nawet taki tłuk mentalny jak ja domyślał się od razu o co chodzi.
Ocena końcowa dla mnie to klasycznie krótka piłka.
7/10
Pozdrawiam.