Advertisement

Dziadek do orzechów

Okładka książki Dziadek do orzechów E.T.A. Hoffmann
Okładka książki Dziadek do orzechów
E.T.A. Hoffmann Wydawnictwo: Wilga klasyka
klasyka
The Nutcracker and the Mouse King
Wilga
2019-11-25
Józef Kramsztyk
klasyka literatura dziecięca

Dziadka do orzechów w teorii zna każdy, ale ilu z Was w ogóle go czytało? Ja nigdy. Jeśli coś widziałam to tylko bajkę. Teraz jako osoba dorosła postanowiłam przeczytać i...? 🎄

Niestety jestem rozczarowana. Bardzo. Nawet jej nie zmęczyłam do końca. Książka ma piękne ilustracje, ale dla mnie osobiście jest nudna. Ponadto jest dla dzieci, a mimo to używa ogromu pojęć, których jako dorosła nie rozumiem, a co mówić dziecko ma zrozumieć. Ponadto jest tutaj motyw przełamywania czwartej ściany czyli zwracanie się narratora do czytelnika często mówiąc "dzieci". W moim odczuciu jest to to bajka dobra do czytania dzieciom do snu. Nudna, irytująca główna bohaterka, oraz chaotyczna opowieść, która chciała być fantastyką, ale wyszła chaosem. Niestety mi się nie spodobała i nie wynika to z faktu, że to literatura dla dzieci - często ją czytam. Zdecydowanie bardziej wolę "Północ w Everwood" jeśli chodzi o ten motyw.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo dziwny klimat książki, jest zdecydowanie więcej ciekawszych pozycji tego typu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zupełnie inaczej pamiętałam tę historię z dzieciństwa i wtedy chyba podobała mi się bardziej. Doceniam pomysł, ale bohaterowie byli bardzo irytujący, przez co książka straciła cały uroczy klimat.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Audiobook przygotowany przez soundsitive studio bardzo fajny. Sama fabuła - nie. Chaotyczne mocno. Jak na książkę przeznaczoną dla dzieci dość straszna.

• 🛍 Okładkowa sroka
  • Posiadam 📚
  • Z lat dziecięcych

Dodaj cytat z książki Dziadek do orzechów