Spitsbergen

Okładka książki Spitsbergen Aleksandra Pawlicka
Okładka książki Spitsbergen
Aleksandra Pawlicka Wydawnictwo: Austeria Seria: Z rękopisów publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Z rękopisów
Austeria
2022-12-28
2022-12-28

Okładka książki …bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek… Jan Tomasz Gross, Aleksandra Pawlicka
…bardzo dawno ... Jan Tomasz Gross, A...
Okładka książki Wyspa. Opowieści podróżne Anna Arno, Tomasz Dostatni OP, Szymon Hołownia, Grzegorz Kapla, Andrzej Meller, Jarosław Mikołajewski, Arun Milcarz, Piotr Milewski, Michał Olszewski, Aleksandra Pawlicka, Marek Pernal, Wojciech Ponikiewski, \\Robb\\ Maciąg Robert, Witold Szabłowski
Wyspa. Opowieś... Anna Arno, Tomasz D...

„W żeglowaniu dotarcie do celu to wypadkowa tego, co ludzkie i tego, co ludzką wolą niemierzalne. Może dlatego tak często uznaje się żeglowanie za metaforę życia – tę nieustanną konfrontację z żywiołem, pokorę wobec jego potęgi, ograniczoną sprawczość własną i zdanie na los. Ster pozostaje w dłoniach, ale w muzyce fali i wiatru żeglarz jest tylko pojedynczym akordem.”

Pewnie właśnie dlatego Aleksandra Pawlicka nie była w stanie oprzeć się kolejnej przygodzie. Szczególnie, że wcześniejsze, spowodowane pandemią, zamknięcie sprawiło, że dusza domagała się przestrzeni i wolności. Spitsbergen, największa wyspa archipelagu Svalbard, ojczyzna niedźwiedzia polarnego, który pozwala człowiekowi mieszkać na swoim terenie, jednak sam nadal tu króluje i stawia własne warunki, przywoływał ją do siebie.

Zimowy krajobraz, rozbielony aż do bólu oczu, monumentalny odbijającą się od lodowych tafli ciszą, spokojem spowolnionego oddechu, zamarzającego w ostrym powietrzu, sprzyja skupieniu i wejrzeniu w siebie. Wrażenie bezkresu i kołysanie ospałych fal hipnotyzują i pozwalają swobodnie płynąć myślom, zwalniając wszelkie mechanizmy kontroli.

Autorka podkreśla, że wróciła z tej podróży odmieniona, zmiany zaszły na poziomie podświadomości, po prostu się stały. To było nieoczekiwane spotkanie z samą sobą, zaprzyjaźnienie się z własną samotnością, oswojenie jej jako koniecznego i pożądanego elementu życia.

Z tej prozy przebija cudowny spokój, rzadko spotykany dzisiaj, w świecie konkurencji i hedonistycznej pogoni za spełnieniem. Nazwałabym „Spitsbergen” tekstem terapeutycznym, który wycisza emocje i wskazuje to, co naprawdę ważne. Widzimy maleńką ludzką drobinę na tle ogromu natury, spokojnej swoją siłą, trwającej i mającej trwać dalej, powielającej swoje cykle w nieskończoność, cierpliwie, oganiającej się ospale przed ludzką nerwową, nachalną ingerencją, by od czasu do czasu pogrozić nam palcem schodząc lawiną lub odłamując kawał lodowego ciała, aby płynęło przed siebie. Pewna swej mocy i odwiecznego bycia, nadaje rzeczom właściwy wymiar i wymusza pokorę. To wrażenie transcendentne, równie być może tylko spotkaniu z Bogiem.

Będąc niedawno na ciekawym spotkaniu z pielgrzymem, który parokrotnie przemierzył w różnych wariantach i konfiguracjach drogę do Santiago de Compostela, usłyszałam podobne słowa. On także przeżył porównywalne katharsis, a to przebywanie dłuższy czas sam na sam z sobą, uczyniło z niego innego człowieka. Wędrował samotnie, a spotkania z przypadkowo napotkanymi ludźmi zapisały się w jego pamięci tym intensywniej.

Gdy pojmiemy już tę najbardziej cenną rzecz wyniesioną z opisywanej podróży, możemy także nacieszyć się ciekawostkami dotyczącymi życia codziennego misia polarnego, opisami krajobrazu i klimatu, które dzięki talentowi narracyjnemu autorki zaczynają ożywać w naszej wyobraźni. W odgłosach mrozu, wiatru, w migotaniu słonecznych plam na powierzchni lodowców i ich śniegowych czapach autorka widzi harmonijną muzykę i taniec. „Promienie słońca wydobywają z lodu diamentowy błysk”. Biel nie jest tylko biała, ona jest biała na tysiące sposobów.

Tego typu wyprawy uzależniają. Przywołane przykłady odkrywców, chcących zmierzyć się z zimnem i samotnością, potwierdzają to. Miejsce, gdzie jesteśmy tylko my i wszechmocna natura to prawdziwe wyzwanie. Co nas ciągnie tam, gdzie znika ostatnia kreska zasięgu smartfona, nie ma spraw do załatwienia na wczoraj, nie dochodzą naglące maile? „Może w wiecznej zmarzlinie przetrwały archetypy zachowań, do których tęsknimy i dlatego w mroźnej Północy łatwiej odnaleźć zagubione w sobie ciepło? W otaczającej dzikości usłyszeć dzikość własnego serca?”
Książkę przeczytałam dzięki portalowi: https://sztukater.pl/

...

Dodaj cytat z książki Spitsbergen