Z pierwszej piłki

Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia kryminał, sensacja, thriller
Filia
2022-11-09
2022-11-09
literatura polska piłka nożna Opole piłkarz klub piłkarski rozgrywki marzenia walka

Długo wzbraniałam się przed zaczęciem tej powieści. Ostatnie co mogłam powiedzieć o Remigiuszu Mrozie, że jest fanem piłki nożnej. No gdzie taki prawnik w krawacie. Również okładka nie była jakoś specjalnie zachęcająca, a chcąc nie chcąc jestem okładkową sroką oraz dosyć mocno zagorzałą fanką piłki nożnej. I o ludzie to było takie dobre. Po pierwsze czytałam ją na Legimi, gdzie nie pisze ile dana powieść ma stron stąd moje mocne zdziwienie, że ona ma najwięcej (prawie 700!) stron ze wszystkich. Historia stworzona od a do z, łącznie z nazwami wszystkich klubów, historią tego gdzie rozgrywa się akcja, zapoznanie się z nikomu nieznanym chłopakiem o pseudonimie "Benaldo" i jego korzeniach. Po prostu jedno wielkie WOW. Dodatkowo okraszona ciekawostkami o historii futbolu takie jak katastrofa Manchesteru united, bo ja bardziej znam teraźniejszość niż historię, a przedstawiona fabuła mogłaby się zdarzyć w prawdziwym życiu. Przeżywałam przygody Kali Witka, Adama. Trzymałam kciuki, aby rewera Opole pokonała te przeciwności losu, emocjonowałam się bardziej jak przy niektórych meczach a w ostatniej kolejce ekstraligi wręcz miałam łzy w oczach ze szczęścia (a to tylko fikcja!). Trafiłam na kilka bezspoilerowych recenzji gdzie każdemu niezbyt podobało się zakończenie. Więc przy tym pechu jaki często miała Rewera spodziewałam się czegoś katastrofalnego. Kolorowo nie było, ale nie było najgorzej. W posłowiu dowiadujemy się początków Mroza z piłką nożną, oraz jakiemu klubowi kibicuje (współczuję bo wiem, jakie ten klub przechodzi słabe chwilę) też pamiętam mundial tylko w moim przypadku 2014 i to, że przed finałem jechałam na kolonię, na szczęście udało mi się na zacinającym telewizorze obejrzeć jakąś część meczu. Takich emocji w tej książce się nie spodziewałam i czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy

Chciałem początkowo dać 7, bo piłka bo Mróz bo kibic itd ale końcówka powieści przekonała mnie do szóstki… więcej dać nie mogę….średniak.

Byłaby 8 gdyby nie zakończenie. Nie interesując się kompletnie futbolem, śledziłam z zapartym tchem każdy opisany mecz. Ale ... jak tak można????? Jestem po prostu zła.

Niestety nie w moi stylu, znudziłam się już w połowie

Niestety nie w moi stylu, znudziłam się już w połowie

Mróz i książka o footbolu??? Jakoś mi się to nie spinalo. Ale od pierwszych stron wiedziałam, że to będzie to. Dla mnie wyszło rewelacyjnie!!! Przeżywałam tak jakbym oglądała mecz w tv. A opowieść też była z tej drugiej strony: trener i jego rozterki, finanse klubów, przyjaźnie wśród drużyny..... Świetna historia. Cieszę się, że jednak ją przeczytałam. Gorąco polecam!

... za zakończenie :/

... za zakończenie :/

tematyka sportowa trochę niecodzienna jak dla autora jednak jakże bliska memu sercu, bo piłka nożna to moja druga miłość obok rodziny. Przeczytałem z zapartym tchem, czerpiąc niewątpliwą przyjemność z tego

Po prostu słaba. Autor przyzwyczaił nas do wysokiego poziomu więc powieść ta jest dużym rozczarowaniem. Cały czas wieje nudą, a jeśli Drogi Czytelniku nie jesteś fanem piłki nożnej to po prostu lepiej sobie tę książkę odpuść. Nawet fani futbolu łatwo nie mają bo opisy akcji, które na boisku trwają kilka sekund, autorowi zajmują ponad stronę każda. Kiepskie też jest samo zakończenie, które właściwie bierze się znikąd i jest w zasadzie nie wiadomo po co...

Serio daje radę. O ile piłką nożną się nie interesuje, nie śledzę jej na bieżąco i nie mam zarezerwowanego czasu na jej oglądanie, o tyle książka wywołała we mnie naprawdę fajne emocje. Nawet kiedy oglądałam mecz w którym grał mój tato, nie miałam takich doznań. Naprawdę dzięki za to. Co do bohatera, uważam że fajnie wpasował się w samą książę. Na jej potrzeby rozumiem nawet jego nadzwyczajny i niewiarygodny talent. Serio jestem w stanie to wszystko pojąć i wszystko zrozumieć, ale ta końcówka…? Co tam się wydarzyło? Dlaczego akurat tak to się kończy. W zasadzie dopiero na koniec sobie uświadomiłam, że od początku wiedziałam, iż zespół okaże się genialny. Wiedziałam, że Obi to Ben, ale chciałam wiedzieć jak zareaguje na to Kała? Jak zakończyły się wyniki przesłuchania, co dalej się działo, itd.?

Jedynie co pozostaje mi to wiernie czekać na kolejne rozgrywki, które może wyjaśnią co tam się dokładnie wydarzyło.

To pierwsza moja styczność z twórczością tego autora i.....Jejku jakie to było dobre i pełne emocji...głównie tych sportowych emocji!
Ale od początku... przeczytałam dokładnie dwie strony przed snem z ciekawości jak to się zacznie i przepadłam! Pochłonęła mnie w całości.
Opisy meczów sprawiają, że czytelnik czuje się jakby siedział na trybunach stadionu oglądając najlepszy mecz. Niejednokrotnie miałam gęsią skórkę, a akcja serca przyspieszała wraz z piłkarzami zbliżającymi się do bramki przeciwnika. Radość na twarzy mieszała się ze złością, a podczas ostatniego meczu pojawiły się łzy wzruszenia.
O losach drużyny stworzonej przez Witka czytałam z zapartym tchem, a postać jego córki - Kaliny, kobiety tak sprawnie funkcjonującej w tym z pozoru "męskim świecie" mnie poprostu urzekła. Ze swoją wiedzą na temat futbolu i ripostami doskonale się tam odnalazła. Jednak to jej relacja z Adamem sprawiła, że robiło mi się cieplej na sercu.
A to zakończenie!? 👀
Ta historia zafundowała mi emocjonalny rollercoaster!

• Remigiusz Mróz
  • Kryminał