Bezcenny

2015-01-22
literatura polska

Okładka książki Pomiędzy Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Pomiędzy Wojtek Miłoszewski,...
Okładka książki Mierzeja 2. Ostatni przypływ Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Mierzeja 2. Os... Wojtek Miłoszewski,...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Przygodę z Panem Zygmuntem Miłoszewskim zacząłem od Bezcennego i jeżeli reszta Jego książek jest podobnie dobra to się polubimy.
Fajnie to sobie Pan Zygmunt wszystko wymyślił. Wziął zmiksował odrobinę Bonda z pomysłami na sukces Dana Browna, okrasił to wszystko szczyptą humoru osadzając w polskich realiach i wyszło pysznie. A dlaczego to wszystko nie mogło by się zdarzyć w Polsce? Wszak słyszeliśmy jeszcze niedawno, że państwo jest tylko teoretyczne. Teoretycznie mamy świetnie wyszkolonych ludzi którzy nie chcą rozgłosu, jesteśmy zafiksowani na sztukę i dobra narodowe, politycy lubią się grzać w blasku sukcesu, a my lubimy narzekać i mieć wszystko za darmoszkę.
Książka napisana sprawnie, wartka akcja, choć są momenty kiedy lekko przysiada.
Nie da jej się przeczytać w zakładane przez LC 8 godzin, gdyż co jakiś czas trzeba sięgnąć do Internetu i pokontemplować, a to dzieło a to geniusz motoryzacyjny. Czy wiedzieliście, że ta marka produkowała samochody w nadwoziu ...

Warto było przeczytać. Spora dawka wiedzy o kulturze, świetna intryga i inteligentny humor autora. Na koniec tylko warto byłoby dodać, co było totalnym wymysłem, a co faktem, bo trudno się zorientować. Portret Młodzieńca istniał, a autoportety w tej formie, co na kartach książki?

Długo odkładałem lekturę “Bezcennego”, aby nie zepsuć sobie wrażenia po doskonałej trylogii z prokuratorem Szackim. Teraz uważam, że obawy były zbędne. Miłoszewski ma to coś co potrafi mnie przyciągnąć i zatrzymać przy czytaniu.
Książka zawiera strasznie długie wprowadzenie zanim poznamy naszą główną bohaterkę. Autor przedstawia życiorysy wszystkich postaci i niekiedy ciężko jest umiejscowić wszystko w czasie. Fabuła prowadzona jest z perspektywy co najmniej siedmiu osób. Po średnim początku potrafi się jednak rozkręcić i im bliżej jesteśmy końca to staje się coraz bardziej interesująca. Mamy tu ogromny przegląd wiedzy z zakresu malarstwa i alternatywnych historii świata. Klimat niczym z filmów o Indiana Jonesie.
Doktor Zofia Lorentz to bezkompromisowa urzędniczka, ale też specjalistka od odzyskiwania zaginionych dzieł sztuki. Ktoś z kim nie chce się zadzierać. Marszand Karol Boznański typowy lowelas, który dla sztuki zrobi wiele, a nawet więcej. Anatol Gmitruk, świeżo emerytowany major Wojska Polskiego, który za kraj oddałby życie i Lisa Tolgfors, szwedzka złodziejka, która potrafi ukraść każdy obraz. Ta czwórka tworzy wybuchową mieszankę, która ma odnaleźć dla Polski “Portret Młodzieńca” Rafaela Santi. Każde z zupełnie różnym charakterem mają razem współpracować, a przy tym nie pozabijać się nawzajem. Na dużą uwagę zasługuje też postać zabójcy terrorysty, który wykona każde zlecenie o ile dobrze mu za to zapłacą.
Jest tu kilka fajnych zwrotów akcji i jeden dziwny. Według mnie trochę nielogiczny.
Mimo wszystko zakończenie nie zawodzi i aż jestem ciekaw jak autor poprowadzi ewentualną kontynuację by zachować wydarzenia historyczne z tej książki.
Reasumując zaczęło się średnio, ale im dalej w las tym lepiej. Czekam na kolejny tom o przygodach doktor Lorentz.

Podczas wojny wiele dzieł sztuki zostało zagrabionych z Polski. Rząd robi wiele, aby je odzyskać. Zajmuje się tym doktor Zofia Lorentz. Jednakże do tak ważnego zadania jak odzyskanie portretu “Młodzieńca” przydzieleni zostają jej pomocnicy. Razem stworzą wybuchowy zespół i namieszają na arenie międzynarodowej. Odkryją nawet pewien spisek, który może odmienić przeszłość.

Nie pamiętam już, kiedy ostatni raz aż tak bardzo męczyłam się z książką. Zupełnie nie moje klimaty, absolutnie nic mi w niej nie pasowało, począwszy od tematyki, bohaterów, stylu pisania a na beznadziejnym wydaniu skończywszy. Walczyłam z nią ponad półtora miesiąca. Rekord, ale zwyciężyłam. W zasadzie nie wiem po co, chyba tylko dlatego, że nie zostawiam niedoczytanych książek. Na drugi raz muszę ufać jedynie swoim wyborom, ta została mi polecona i żałuję, że się za nią zabrałam. 3 gwiazdki dla autora, bo jednak sporo się napracował, szkoda, że nie zaiskrzyło.

Czytałem w odwrotnej kolejności, bo najpierw w moje ręce trafiła kontynuacja, czyli „Kwestia ceny”. Co nie zmienia faktu, że bawiłem się świetnie. Dla fanów „Trylogii o Szackim” – tu Miłoszewski w odsłonie bardziej przygodowej, niż kryminalnej.

Bardzo podobały mi się książki Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim. Dlatego do "Bezcennego" podeszłam z wielkim optymizmem.
Książka opisuje przygody kilku osób, które poszukują dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów w czasie II wojny, a w szczególności jednego obrazu- "Młodzieńca". Na dodatek trafiają na tajemnicę, którą nie jest związana ze sztuką, ale która powoduje, że są poszukiwani przez najemników próbujących ich zabić.
Książka ma wszystko co powinna mieć i przypomina trochę powieści Dana Browna.
A jednak do połowy zmuszałam się , żeby ją czytać. Druga część książki była zdecydowanie ciekawsza, a tajemnica, która zostaje wyjaśniona na końcu szokuje.
Ja oceniam "Bezcennego" na 6.

Lekka, łatwa i przyjemna. Trochę akcji, trochę zagadek historycznych. Polska wersja Indiany Jonesa :)

Akcja książki zaczyna się zamachem terrorystycznym w kolejce na Kasprowy Wierch. Na szczęście w okolicy jest wojskowy (Anatol),który zapobiega śmierci wielu ludzi. Ten sam wojskowy wchodzi w skład czteroosobowego zespołu, który ma odzyskać zaginiony obraz. Oprócz niego jest tam złodziejka obrazów (Lisa),handlarz sztuką (Karol) i historyczka sztuki i urzędniczka (Zofia). Dostają informacje od władzy, że obraz wisi w Stanach w jakimś domu. Jadą tam, aby porwać obraz, jednak wszystko okazuje się pułapką. Zdani na siebie wracają do Polski i postanawiają rozwikłać zagadkę. Jadą do Szwecji do przyjaciela Lisy, znawcy obrazów, jednak tam zostają zaatakowani i przyjaciel umiera. Cudem uchodzą z życiem. W między czasie jest historia obrazów (autoportretów),które tworzyły niesamowitą kolekcje, lecz są zaginione. Anatol, którego była żona choruje na raka i zbiera pieniądze na leczenie, decyduje się na współpracę z Amerykanami. I nosi przy sobie pluskwę. Gdy docierają w góry i odnajdują obraz okazuje się, że to nie obraz był tak ściśle strzeżony, tylko dokumenty. W dokumentach bowiem znajdują się informacje, że Amerykanie mieli przed wojna w każdym kraju szpiega, żeby czuwać co się dzieje i żeby byli na bieżąco informowani. I Hans Frank tak naprawdę był Amerykańskim szpiegiem, który dopiero później przeszedł na stronę Niemców.
Atak terrorystyczny był przeprowadzony, żeby zniechęcić ludzi od wycieczek w góry, żeby nikt nie znalazł dokumentów. Anatol czuł się winny, że sprowadził na współtowarzyszy niebezpieczeństwo i gonił zamachowca. Spowodował lawinę, wskutek której obaj zginęli. Zosia i Karol doczekali się dziecka. Obraz został zmiażdżony przez samochód. Okazało się, że Zosi dziadek był w podziemiu i próbował odnaleźć ukryty skarb, dlatego to na niej najbardziej zależało zabójcy.

Wytykane w innych opiniach niespójności, naiwność fabuły i brak 'dreszczyku' są niestety mocnymi mankamentami tej książki. Miał być thriller, a wyszła powieść przygodowa klasy niemal B. Na plus można zaliczyć humor autora, miejscami można nieźle się uśmiać, co jednak dodatkowo obniża wartość powieści jako dreszczowca.

Rewelacyjnie opowiedziana historia w której mamy grupkę nietuzinkowych bohaterów poszukujących po całym świecie najcenniejszy zaginiony w naszym kraju obraz.

• Kryminał
  • 2015