Cesarski Gambit

Okładka książki Cesarski Gambit Evan Currie
Okładka książki Cesarski Gambit
Evan Currie Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Archangel One (tom 3) fantasy, science fiction
Archangel One (tom 3)
Imperial Gambit. Archangel One Book Three
Drageus Publishing House
2023-01-26
2023-01-26

Cóż mogę powiedzieć aby nie rzucić przez przypadek spoilerem? Tak naprawdę to bardzo niewiele gdyż wszystko co dzieje się na łamach Cesarskiego Gambitu jest kontynuacją wątków z poprzednich tomów i nawet niewielka informacja mogłaby zdradzić coś czego osoby nie znające serii a mające chęć poznać nie chciałyby słyszeć przed czasem. Dlatego samymi ogólnikami. Konflikt pomiędzy stronami trwa nadal. Imperium po dowiedzeniu się co stało się z Flotą wysłaną w celu zdobycia informacji co na nich dziwne próbuje czegoś bardziej dyskretnego. Chociaż w sumie nie można mówić, że jest to dziwne. Strach przed nieznaną bronią strategiczną nadal jest w nich żywy. I to tyle jeśli mam pisać o książce jedynie ocierając się o możliwość spoilera ale nie wchodząc za bardzo. Chociaż mogę jeszcze powiedzieć, że jak zwykle przeskakujemy pomiędzy różnymi stronami w całym teatrze działań, dzięki temu jako czytelnicy mamy pełniejszy obraz niż jakakolwiek ze stron. Dodatkowo w tej części wydaje się jakoby starć bitewnych było mniej. Oczywiście skłamałbym mówiąc iż książka jest przez to nudna czy nieciekawa ale tom trzeci serii stanowi raczej przedsmak pewnego trudnego zadania jakie czeka nas w kolejnym tomie.
Podsumowując, świetny tom który poszerza naszą ogólną wiedzę na temat całego konfliktu i mimo pewnego wyciszenia nadal mającego dla nas satysfakcjonującą ilość akcji a także chęć na kontynuowanie serii. Polecam serdecznie.

Zapraszam również na mego bloga:

Czy jest szansa na wersję przetłumaczoną na język polski?

Czy jest szansa na wersję przetłumaczoną na język polski?

Książka dość krótka z wartką akcją, choć nie koniecznie skupiającą się tylko na bitwach, jest też odrobinę polityki lub raczej planowania dalszych posunięć. Fabuła jest kontynuacją części pierwszej, opisy i charakterystyki występują w minimalnej ilości. Akcja koncentruje się na wydarzeniach wokół grupy Westona oraz Skrzydła Stephanosa. Same rozwiązania techniczne zastosowanych technologii lub manewrów są coraz bliżej strony fantastycznej niż naukowej, ale jeżeli przymknie się na to oko to również może pozytywnie zaskoczyć oraz utrzymać powiew świeżości wraz z kolejnymi częściami, gdyż nie jest cały czas wałkowane to samo ciasto. Przy universum liczącym tyle tomów, jest to godne podziwu - znacznie bardziej cenię krótkie wydania bogate fabularnie z dynamiczną akcją, niż dojenie już popularniej serii kolejnymi wydaniami przypominającymi telenowele. W tym konkretnym tomie odrobinę brakuje mi zakończenia, gdyż akcja została urwana nagle, ale już po jej rozwiązaniu - brakuje podsumowania. Natomiast znając styl pisania autora, owo "podsumowanie" stanie się wprowadzeniem kolejnego tomu, aby nie powtarzać informacji.

P.S Polecam przeczytać angielską wersje, jeżeli ktoś przygotowuje się do matury rozszerzonej z angielskiego lub ma angielski na studiach na poziomie >=B2 można na spokojnie czytać. Na pewno znajdziecie kilka słówek których nie znacie, ale autor nie stosuje bardzo skomplikowanego i specjalistycznego słownictwa.

• Serie Sci-fi
  • Dla Ptycha?