Mersi filmol -mikroopowiadania ze Szwajcarii - wydanie drugie

Okładka książki Mersi filmol -mikroopowiadania ze Szwajcarii - wydanie drugie Lambert Król
Okładka książki Mersi filmol -mikroopowiadania ze Szwajcarii - wydanie drugie
Lambert Król Wydawnictwo: Swiss Tales literatura piękna
Swiss Tales
2022-10-24
2022-10-24
opowiadania emigracja Szwajcaria mikroproza krótka forma

Po ubiegłorocznych zachwycie "Ostatnim Szwajcarem na Ziemi" sięgnęłam po "Mersi Filmol" - więcej szwajcarskich opowiadań Króla. Książka jest podzielona na trzy części i już pierwsza z nich zachwyciła mnie tym, co w "Szwajcarze..." podobało mi się najbardziej - mnóstwem zabawnej abstrakcji, czarnym humorem, niesamowitą pomysłowością autora. Czy to klawiatura spełniająca życzenia napisane za jej pomocą, czy to róg, po zagraniu na którym Polacy zaczynają się zachowywać jak Szwajcarzy, czy też może Szwajcarzy zmieniający się w typowe polskie "złote rączki od wszystkiego"... Łączenie polskich i szwajcarskich smaczków, trochę wątków emigracyjnych, wszystko to co rusz wywoływało uśmiech na mojej twarzy i sprawiało, że chciałam sięgnąć po kolejne opowiadania :). Drugiej i trzeciej części - poświęconym Szwajcarii i emigrantom - wciąż nie brak absurdów i ciekawych pomysłów, choć dominuje tu inny humor, powiedziałabym, że nieco nostalgiczny. Wciąż mi się podobało, lecz trochę mniej niż część pierwsza - chyba im bardziej nierealne historie, tym mocniej do mnie trafiają ;). Choć przecież wizyta u szwajcarskiego lekarza (tak prawdziwa z punktu widzenia emigranta na zachodzie, najwidoczniej nie tylko w Szwajcarii) czy radar jako najlepiej zarabiający fotograf w kraju... nie dało się nie uśmiechnąć na samą myśl. Miło było wrócić do szwajcarskich dziwactw w twórczości Króla i - podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej książki - znów pozostaje jedynie niedosyt, że te mikroopowiadania czyta się tak szybko, a czytelnikowi ciągle mało... :)

Niesamowite spojrzenie na codzienność sprawia, że opowiadania nabierają wielowymiarowości, ocierają się o niezwykłe, czasem o magię.

• Różne

Dodaj cytat z książki Mersi filmol -mikroopowiadania ze Szwajcarii - wydanie drugie