Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze

Okładka książki Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze Martina Winkelhofer
Logo Lubimyczytac Patronat
Magdalena Kaczmarek

Wyróżniona opinia i

Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze

przeczytanych książek 777 napisanych opinii 750

Interesujące przedstawienie jednej z najbardziej "rozpoznawanych" cesarzowych wszechczasow, smutna prawda o życiu młodej dziewczyny której konwenanse i etykieta zabraniały praktycznie wszystkiego a która po wielu perturbacjach postanowiła jednak wyznaczyć własne priorytety

A Cesarzowa wciąż piękna i młoda... Dzięki tej pozycji łatwiej to zrozumieć...

A Cesarzowa wciąż piękna i młoda... Dzięki tej pozycji łatwiej to zrozumieć...

Rewelacyjna, drobiazgowa lektura. Autorka z olbrzymią szczegółowością przedstawiła chyba każdy możliwy aspekt życia cesarskiej rodziny na dworze. Bardzo podziwiam, bo wymagało to zapewne wykopaliskowej wręcz pracy. Najbardziej jednak doceniam tę książkę za sposób ukazania postaci Sisi - racjonalny, pełen zrozumienia, rozprawiający się z wieloma mitami krążącymi wokół cesarzowej i jej otoczenia od lat. Chętnie przeczytałabym kolejną o część o późniejszym życiu Elżbiety.

Świetnie napisana biografia obejmująca pierwsze lata życia Sisi (do osiągnięcia przez nią 27 lat). Autorka obiektywnie i rzetelnie, w oparciu o wiele źródeł, nierzadko unikatowych, opisuje dorastanie młodej cesarzowej (Elżbieta została nią jak miała zaledwie 16 lat),wpisuje to w ramy ówczesnych standardów i sytuację społeczno-polityczną Austro-Węgier. Podobało mi się szczególnie, że "mit Sisi" został odczarowany poprzez rzeczowe przyjrzenie się jej losom mając na uwadze to, że w chwili obejmowania tronu była bardzo młoda i niedojrzała. Stąd późniejsze rozchwianie emocjonalne można przypisać po prostu temu, że musiała bardzo szybko dorosnąć i mierzyć się z problemami nieadekwatnymi do jej wieku. Pozwala to spojrzeć na tę postać pod innym kątem niż do tej pory. Także osoba Arcyksiężnej Zofii, która zazwyczaj jest ukazywana jako czarny charakter, zostaje przez autorkę uczłowieczona i sprowadzona do roli zatroskanej matki i teściowej, która ma dobre zamiary ale twardy charakter, dzięki któremu udaje jej się panować nad niesnaskami w rodzinie. Dwór wiedeński przedstawiony w książce sprawia też wrażenie bardzo nowoczesnego i przyjaźnie nastawionego do ludu, szczególnie przez pryzmat tego, że pracują tam ludzie oddani władcy i bardzo kompetentni. Pozwala to spojrzeć na historię Sisi pod innym kątem i "wyczyścić" zakorzenione przez wyidealizowane filmy i opowieści opinie na temat tych postaci.

Warto przeczytać, ciekawe przedstawiona historia jednej z bardziej znanych postaci historycznych Sisi, małżonki cesarza Austrii: Franciszka Józefa I!

Elżbieta Bawarska, lepiej znana jako Sisi, jest z pewnością jedną z tych postaci historycznych, które wywołują dzisiaj największy entuzjazm. I w sumie, patrząc powierzchownie na jej życie, nie powinno to dziwić - młodziutka i piękna księżniczka wychodzi za mąż z miłości, i to nie za byle kogo, tylko za samego cesarza Franciszka Józefa, stając się żoną jednego z najbardziej wpływowych i najważniejszych ludzi swojej epoki. Historia jak z bajki. Życie Sisi nie było jednak tak kolorowe jak przedstawiają to filmy czy animacje dla dzieci, a o tym jak wyglądało naprawdę można się dowiedzieć choćby z tej biografii.

"Cesarzowa..." to biografia, która skupia się wyłącznie na dzieciństwie Sisi i na pierwszych ośmiu latach jej małżeństwa z Franciszkiem Józefem, nie mamy tu więc przekroju całego jej życia. Dzięki temu jednak Martina Winkelhofer mogła się bardziej skupić na początkach Sisi jako cesarzowej, jeszcze w okresie, gdy bawarska księżniczka była spłoszona, zahukana i kompletnie nieprzystosowana do życia jako cesarzowa. Historyczka poświęca więc dużo czasu na opisanie tego, jak wyglądały poszczególne etapy jej życia, począwszy od momentu narodzin, poprzez ślub i skończywszy na jej samotnych wyprawach na Maderę i Korfu. Nie brakuje tu jednak pochylenia się nad innymi ludźmi, którymi Sisi chcąc czy też nie, się otaczała (choćby służby),co czyni z książki trochę bardziej "wielowymiarową" (jeśli mogę tak to nazwać) biografię.

Clou tej biografii to jak dla mnie próba zerwania z nazywanym tu przez Winkelhofer "mitem Sisi" czyli ogólnym przeświadczeniem, że Elżbieta była od początku idealną żoną, matką i cesarzową, ale została zaszczuta przez swoją teściową i ciotkę zarazem, arcyksiężną Zofię. Mit ten podtrzymują wszelkie filmy, bajki dla dzieci, powieści i inne dzieła kultury, które opierają się lub nawiązują do życia Sisi (przyznam że nie wiem jak jest z tymi dwoma nowymi serialami o Elżbiecie, bo one jeszcze przede mną). Historyczka zrywa z nim w moim mniemaniu skutecznie, podpierając się licznymi materiałami achiwalnymi (lub ich brakiem, co zawsze jest w tekście zaznaczone) i rysuje nam obraz kobiety, która nie tyle była postrzegana przez samą Zofię jako jej rywalka, co była po prostu młodziutką dziewczyną, nienauczoną życia pod tak ogromną presją wszystkich naokoło. Co ważne, Winkelhofer nie demonizuje też arcyksiężnej ani nie wybiela samej bohaterki biografii i podchodzi do wszystkiego z chłodną rezerwą, a nie stronniczością.

"Cesarzowa..." zachęciła mnie do sięgnięcia po inne biografie Sisi - choć zawsze interesowałam się jej postacią bardziej niż mniej, książka Winkelhofer jest dopiero pierwszą biografią Elżbiety, z którą udało mi się zapoznać.

A mnie książka rozczarowała. Wprawdzie dotarłam dopiero do połowy, ale dawno już nie męczyłam tak czytanej książki. Tłumaczenie jest pełne błędów stylistycznych, niepotrzebnie użytych spójników przeciwstawnych użytych np. na początku zdania, a jeśli są użyte w środku to tego zdania nie kończą. Jest to bardzo męczące przy czytaniu, bo co chwilę urywa się wątek logiczny i zdanie trzeba czytać od początku, by zrozumieć, co tłumaczka chciała przekazać. Sama autorka też popełniła dużo błędów. Może i wskazuje na wiele szczegółów, ale zaprzecza sama sobie, a jej imponujące źródła ograniczają się do listów najbliższej rodziny oraz wiernych służących, którym zależało, by wizerunek monarchii cesarskiej był nieskazitelny.
Jednym słowem jeśli ktoś nie jest zdeterminowany, by dowiedzieć się o Elżbiecie Bawarskiej jakiś mało istotnych szczegółów to niech nie czyta. Niestety, nie polecam!

Dawno nie byłam TAK BLISKO stanu przeniesienia się w czasie ⏰ za sprawą jednej, niezbyt grubej, książki.

Każda jej strona to kolejna, solidna doza ciekawostek, których zgłębianie sprawia ogromną przyjemność. Przy tym materiał otwiera oczy na tyle, z pozoru nieznaczących szczegółów - na pozór dość prozaicznych, zwłaszcza w tamtych czasach: dojrzewanie, szukanie męża, życie małżeńskie, a jednak tak niezwykłych z perspektywy współczesnego czytelnika. Chcąc poznać, zapowiedziany w tytule, pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze, właściwie równolegle możemy budować własną odpowiedź na pytanie: "Jak to by było żyć w tamtych czasach? Z czym przyszłoby mi się mierzyć jako panna na wydaniu?".

Sama Sisi, Elżbieta Bawarska, pozostaje w centrum, choć ta historia to wiele, wiele więcej niż jednowątkowe odtworzenie faktów w kolejności chronologicznej. Każdy fakt z życia młodziutkiej cesarzowej jest obudowany bogatym tłem obyczajowym, powstały na podstawie równie bogatej liczby źródeł. Wśród nich swoistą perełką są relacje osób z otoczenia, które sprawiają, że wchodzimy nie tylko do głowy Sisi, ale także tych osób z jej bliższego i dalszego otoczenia. Osób, które obserwowały jej zmagania z niedoścignionymi, cesarskimi standardami.

◽ To książka, która nie sprawdzi się, gdy chcesz przemknąć przez fabułę, podoświadczać chwilę i odłożyć na bok.
To idealny materiał, by zagłębić się, próbować zrozumieć - realia życia Habsburgów, zawiłości dworskiej etykiety, a także, przede wszystkim, rozsławiony "mit Sisi". Tym razem nie w postaci lekkiej powieści o pierwszej miłości, pełnej emocji i przełamywania konwenansów, a jako skarbnica wiedzy historycznej, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. ◽

,, CESARZOWA SISI "
Powieść o tym jak Elżbieta z nieśmiałej, romantycznej dziewczyny, stała się cesarzową....
a później... pewną siebie kobietą.
Autorka opisuje życie cesarzowej Sisi,
począwszy od dzieciństwa, poprzez drogę do ślubu z Franciszkiem -
cesarzem Austri, oraz
życie na królewskim dworze które wcale nie było tak łatwe i
beztroskie jakby się mogło wydawać ....
Sisi czuła się bardzo osamotnioma
a intrygi, złośliwa krytyka i konflikt z teściową sprawiły że dworska rzeczywistość przerosła ją i  przytłoczyła.
Oczekiwano od niej uległości, poddania się stereotypom, dostosowania do reguł sztywnej etykiety i dworskich zwyczajów.
Tymczasem Sisi
walczyła o swoją pozycję, przeciwstawiała się apodyktycznej teściowej, nie pozwalała na dyktowanie jej warunków, chciała sama decydować o wielu rzeczach, zwłaszcza tych związanych z wychowaniem dzieci.
Podsumowując....
Wydaje sie że Sisi cały czas dążyła do wolności....
jednak mimo urody i pozycji, nie potrafiła być w życiu szczęśliwa.....
Kochani polecam tę książkę miłośnikom czytania biografii. Będziecie wzruszeni i zafascynowani

,, CESARZOWA SISI "
a później... pewną siebie kobietą.
Autorka opisuje życie cesarzowej Sisi,
począwszy od dzieciństwa, poprzez drogę do ślubu z Franciszkiem -
cesarzem Austri, oraz
życie na królewskim dworze które wcale nie było tak łatwe i
beztroskie jakby się mogło wydawać ....
Sisi...

Czy mit o księżniczce SISI został obalony?

Tę książkę czyta się fenomenalnie dobrze. Nie zliczę ile razy sięgałam po telefon i szukałam informacji by dopełnić obraz o Elżbiecie. W mojej głowie istniała jako postać z bajki, dziewczyna pochodząca z ludu, która zdobyła serce Franciszka. A tu, dzięki tej książce wszystko się zmieniło.

Elżbieta, bawarska księżniczka, wychowana na arystokratycznym dworze, znała etykietę, zasady panujące wśród władców. Była świadoma, inteligentna, piękna... ale dzięki tej biografii o Sisi dowiadujemy się mnóstwa ciekawostek.

Nie wszystko było takie urocze i słodkie. Książka głównie skupia się na pierwszych 27 latach życia, gdzie obserwujemy jak Sisi dojrzewa, staje się kobietą, zakochuje się we Franciszku, stara się o potomka.

Jesteśmy głęboko osadzeni w psychice Elżbiety, w jej rozterkach, problemach, dramatach. W tym jak ciężko dla niej było BYĆ Cesarzową, osamotnioną przez Franciszka, który wciąż gdzieś wyjeżdżał, tłamszoną przez teściową, która bądź co bądź chciała dla niej dobrze. Elżbieta musiała się dostosować, wiele nauczyć i bardzo dużo przeżyć.

Z chęcią obejrzę serial na Netflixie, jeszcze raz przeżyję tę historię.

Czy mit o księżniczce SISI został obalony?

Elżbieta, bawarska księżniczka, wychowana...

• Historyczne
  • Do kupienia

Martina Winkelhofer Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze Zobacz więcej