Małga, córka Kubiaków

Okładka książki Małga, córka Kubiaków Marta Konarzewska, Małga Kubiak
Okładka książki Małga, córka Kubiaków
Marta KonarzewskaMałga Kubiak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Małga, córka Kubiaków
Prószyński i S-ka
2022-01-18
2022-01-18

Okładka książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu Marta Konarzewska, Piotr Pacewicz
Zakazane miłoś... Marta Konarzewska, ...

„Małga córka Kubiaków” czyli rozmowy Małgi Kubiak z Martą Konarzewską to książka, która ukazała się w 2022 r. nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Tadeusz Kubiak – (1924-1979) znany literat, liryk, poeta dobrze pamiętany jako autor pięknych wierszy dla dzieci. Obecnie twórczość jego powoli odchodzi w zapomnienie, nic więc dziwnego, że jedyna córka, Małgorzata Kubiak, pragnie przedstawić utwory ojca w nowym świetle i przy tej okazji przybliżyć młodemu pokoleniu sylwetkę znakomitego poety.
Małga Kubiak – córka Tadeusza i Danuty Kubiaków jest postacią wyjątkowo barwną, niezależną. Prowokująca reżyserka awangardowych filmów, aktorka, piosenkarka, malarka, pisarka, performerka, a zarazem wrażliwa kobieta, ceniąca wolność i walcząca o nią, wymykająca się regułom społecznego współżycia, demonstrująca swoją odmienność nie potrafi oddzielić sfery prywatnej od artystycznej. Do różniących się od nas osób mamy przeważnie ambiwalentny stosunek. Z jednej strony staramy się trzymać od nich z daleka, z drugiej przyciągają nas one swoją innością, której historię pragniemy poznać. Tak jest i w tym przypadku. Na kartach książki znajdziemy wyznania, wspomnienia i rozważania człowieka obdarzonego niezwykłą inteligencją i artystycznym wyczuciem. Małga przedstawia nam swój świat, prowadząc przez to co piękne, nie omijając jednak brudnych i wstydliwych zakątków. Przedstawiciele klanu Kubiaków są osobami wrażliwymi, wiecznie poszukującymi swojego miejsca i ciągle, z tych lub innych względów, nieprzystającymi do danego środowiska czy większej społeczności. Małga Kubiak jawi się nam jako postać kontrowersyjna, artystka próbująca swoich sił w wielu dziedzinach sztuki, która z perspektywy czasu przygląda się życiu, opisując w niezwykły, lekko chaotyczny sposób, świat pełen nietuzinkowych twórców.
Książka nie opiera się jedynie na wspomnieniach Małgi i rozmowie z Martą Konarzewską. Znajdziemy w niej również urywki „Polskiej Kroniki Medialnej i Literackiej” - wyjątkowo ciekawe teksty, przedstawiające czasy słusznie minione, ale niezapomniane. Całość opatrzona jest wieloma zdjęciami pochodzącymi z prywatnych zbiorów oraz, i tu ukłon w stronę autorki wspomnień - Małgi Kubiak, z fragmentów „One Man Show” obszernej autobiograficznej opowieści, którą nadal można nabyć w wybranych księgarniach.
Przeczytajcie „Małgę córkę Kubiaków” i poznajcie życie bohemy warszawskiej, kiedy to należeli do niej tacy twórcy jak Marek Hłasko czy Władysław Broniewski, ludzie utalentowani, pełni artystycznych pasji, znakomicie znający swoje rzemiosło, potrafiący wykorzystać kunszt w twórczej pracy, ale znacznie gorzej radzący sobie w zetknięciu z przyziemnymi problemami codziennej egzystencji. Dowiedzcie się, jak spędzała czas z ojcem-poetą mała, jasnowłosa Małga. To świat dla nas odległy, zapomniany, bo „dziś prawdziwych artystów już nie ma” i chociażby z tego względu warto odetchnąć jego powietrzem zmieszanym z papierosowym dymem i alkoholową wonią.
Poznajcie przedwojenne i powojenne losy rodzin spokrewnionych z bohaterami głównej opowieści. Wraz z Małgą Kubiak i Martą Konarzewską przejdźcie przez Warszawę i posłuchajcie, co też zmieniło się w niej, a co pozostało od lat nienaruszone. W poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi odbądźcie podróż do zachodniej Europy, wybierzcie się za morza i oceany, a to wszystko po to, aby znów wrócić do punktu wyjścia i szukać swojej tożsamości w bliższych i dalszych przodkach.
Życie rodzinne nie zawsze układa się po naszej myśli. W klanie Kubiaków nie brakowało problemów, zdrad, rozwodów, alkoholu, ciężkich chorób, braku opieki nad dzieckiem i opieki dziecka nad dorosłymi. Małga czuwała nad matką, nad Małgą czuwała córka, bo taka była potrzeba chwili. Każdy musiał swoje odpracować, doświadczyć, przetrwać, aby potem życie powoli mogło się normalizować.
Co mnie w tej rozmowie-rzece najbardziej zaimponowało? Szczerość, czasem trudna do przetrawienia. I język. Małga Kubiak wiele lat przeżyła poza krajem, dlatego też często można odczuć w jej pogmatwanych wyznaniach naleciałości obcojęzyczne, a mimo to słowo w tej książce gra pierwszoplanową rolę. Odnajdziemy też autentyczne rady ojca-poety, zafascynowanego talentem dziecka i udzielającego wskazówek, z których teraz wszyscy czytelnicy mogą skorzystać (str. 277).
Książka „Małga córka Kubiaków” jest przede wszystkim opowieścią o miłości i tęsknocie. O potrzebie bliskości i niemożności pogodzenia się ze stratą najbliższej, kochanej i podziwianej osoby. To hołd składany ojcu i próba rozgrzeszenia go z życiowych błędów, bo nikt z nas nie jest bez winy.
Czytając „Małgę córkę Kubiaków” pamiętajcie, że jest to prawdziwa historia, opisująca ludzi tylko z pozoru takich jak my. Tak naprawdę poznacie tych nadwrażliwych, którzy swoją innością, sztuką którą oddają w nasze ręce, często ratują nam życie.
Gorąco polecam rozmowę-rzekę „Małgę córkę Kubiaków”!

Biorąc do ręki książkę „Małga córka Kubiaków” zastanawiałam się kim tak naprawdę jest tytułowa Małga. Przyznam szczerze, że nigdy o niej nie słyszałam.
Małga Kubiak urodziła się w 1950 r. w Warszawie. Jest córką Danuty Kubiak scenografki teatralnej i poety Tadeusza Kubiaka. Reżyserka filmu niezależnej awangardy. Bardzo odważna kobieta.
Według mnie nie miała lekko w życiu. Matka zachorowała na schizofrenię. Ojciec miał mnóstwo kochanek. Zdradzał żonę i jednocześnie był bardzo o nią zazdrosny. Był również alkoholikiem. Pewnego razu matka Małgi powiedziała stop i wystawiła jego walizki za drzwi. Nasza bohaterka bardzo to przeżyła.
Książka zawiera mnóstwo jej zdjęć. Małga popiera środowisko LGBTQ. Jest aktywistką i feministką. Sama decydowała o swoim ciele. Poddała się kilku zabiegom usunięcia niechcianych dzieci. Poza tym jest mamą i babcią. Jej rodzice już nie żyją.
Czytając jej historię ukrytą na kartkach „Małga córka Kubiaków” dowiedziałam się, że nauczyła się czytać mając zaledwie pięć lat.
Małga podróżowała po wielu różnych krajach. Przeżyła mnóstwo przygód. Czy czegoś w życiu żałowała?
Jak dla mnie Małga Kubiak to bardzo oryginalna i otwarta na świat kobieta. Czy prowadząc tak zwariowane życie była dobrą matką? O to trzeba by było zapytać jej dzieci.
Marta Konarzewska przeprowadziła z nią bardzo obszerny wywiad. Można śmiało powiedzieć wywiad – rzekę, w którym po kolei opisuje swoje całe życie. Każdy rozdział zawiera zdjęcia. Możecie zobaczyć na nich między innymi jej rodziców.
Pod koniec książki możecie przeczytać o losach jej babci Cecylii i innych jej przodkach.

Ogólnie bardzo ciekawa i oryginalna pozycja. Książka jest godna polecenia.

Dzięki „Małga córka Kubiaków” mogłam poznać główną bohaterkę oraz jej rodzinę. Mama schizofreniczka, tata alkoholik – a na jaką kobietę wyrosła Małga?
Zakazane używki nie były jej obce. Nie lubiła twardych narkotyków. Wolała palić trawkę. Co jeszcze lubiła a czego nienawidziła dowiecie się po przeczytaniu.

Powiem tak – nie jest to lekka książka, jednak mimo wszystko zachęcam was do jej przeczytania.

Według mnie nie miała lekko w życiu....

• Recenzencka
  • Papier
  • 2o2Z

Dodaj cytat z książki Małga, córka Kubiaków