Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu

Okładka książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu Marta Konarzewska, Piotr Pacewicz
Okładka książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu
Marta KonarzewskaPiotr Pacewicz Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Publicystyczna publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Seria Publicystyczna
Krytyka Polityczna
2010-01-01
2010-01-01
978-83-62467-01-3
miłość krytyka polityczna seksualność pacewicz konarzewska

Okładka książki Przewodnik po szpitalach położniczych w Polsce Anna Otffinowska, Piotr Pacewicz, Grażyna Skibicka, Agata Teleżyńska, Grażyna Żabińska
Przewodnik po ... Anna Otffinowska, P...

Rewelacja! Dzięki doskonale dobranym rozmówcom. Dobra na początek zaznajamiania się z tematem.
* Polecam uwadze rozmowę z Giertychem. Brzmi bardzo zabawnie po latach, bo dziś, cytując jakże trafne podsumowanie wolty, którą wykonał, "Roman tak nienawidzi Kaczyńskiego, że nawet gejów pokochał" ;)

Lepiej niż w książce.

Pozycja jest zbiorem wywiadów z ludźmi, których relacje i uczucia są tak niezwykłe i ,,odmienne'' od hetero-normatywnych związków, że czasami trudno uwierzyć, iż faktycznie mają miejsce. Jakby chciało się powiedzieć, że nie, to niemożliwe żeby miłość miała tak wiele postaci. A jednak ma. Gdyby nie forma wywiadu zapewne wielu by zarzucało Autorom, iż podkoloryzowali lub wymyślili niektóre historie. Życie czasami pisze lepsze scenariusze, niż najgenialniejsi twórcy fikcji. Lepiej niż w niejednej książce.

Książkę czyta się bardzo lekko, forma wywiadów (z małymi wyjątkami) jest przystępna dla każdego, problem-odpowiedź. Autorzy dodają od siebie trochę swojego ,,queer study'', swoich poglądów i przemyśleń.

Jedna rzecz, która działa na minus dla ,,Zakazanych miłości'' to wywiad z byłym ministrem edukacji. Aż chciałoby się krzyknąć, co On robi w tej książce? Jeśli chodziło o pokazanie swego rodzaju drugiej strony barykady, to trzeba było zrobić wywiad TEŻ z kimś np. z ONR, przedstawicielem Młodzieży Wszechpolskiej itp. No ale sam Autor przyznaje się, że to Jego słabość i zwyczajne widzi mi się.

Siłą rzeczy będą czytać głownie ludzie z tzw. branży. A szkoda. Świat jest bardziej różnorodny niż nam się wydaje... i każdy kto jest jego ciekawy powinien tę różnorodność poznać.

Lepiej niż w książce.

Bardzo dobrze dobrane historie do tej książki - kolażu o... no właśnie, o czym. Na pewno o Polsce i Polakach. Na pewno o tym, że są ludzie (a może wszyscy tacy powinniśmy być?),którzy nie mieszczą się i nie chcą się mieścić w ramach. Że ruchy LGBT też mogą być zbyt "upupiające".
Na pewno poszerza horyzonty, zmusza do empatii. A napisana bardzo dobrze. Bez zbędnej ideologii. Ze szczerym zdziwieniem w niektórych momentach.

Brak tolerancji obserwujemy cały czas, ale się do tego tak przyzwyczailiśmy, że nie zwracamy na to uwagi, bo traktujemy to zjawisko jako coś oczywistego, ba, normalnego i nie warto kruszyć kopii i robić niepotrzebnego zamieszania, rwetesu. W końcu nic się nie dzieje takiego złego. Może gdyby dochodziło do rękoczynów lub aktów agresji, wtedy wzmógłby się krzyk tych, którzy stanęliby w obronie uciśnionych, ale jak sobie ktoś tam coś pod nosem pomruczy, może ciut głośniej pokrzyczy, to jeszcze nic złego. Zresztą, jeśli komuś źle bo należy do jakiejś mniejszości rasowej i mieszka w Polsce zawsze może usłyszeć: jak ci się nie podoba, wracaj do swojego kraju, a jeśli należy do jakiejś mniejszości seksualnej, to niech zamknie się w swoich czterech ścianach i tam demonstruje swoje poglądy i orientację, a nie żeby wychodził na światło dzienne i epatował porządnych, bogobojnych obywateli swymi chorymi czy demoralizującymi zachowaniami. Proste? Proste. Żyjąc w świecie utartych schematów i stereotypów wszelka inność budzi nie tylko sprzeciw ale przede wszystkim lęk, by czasem broń Boże nie rozlała się na innych, by nie przeszła na tych lepszych, jak zaraza i spowodowała, że śmierć dopadnie wszystkich. Upadnie bowiem cywilizacja, ludzkość, naród, człowiek. Na takie argumenty brakuje słów, bo nie sposób polemizować z mitami, które są jak wrzody: dopóki ich nie próbuje się go usunąć, to z czasem jakoś same znikają, ale jak się je przebije to smród i zarazki roznoszą się błyskawicznie. I my tkwimy w takiej skorupie. Spojrzenie na polskie realia jest o tyle bolesne, że zdecydowana większość ma założone maski hipokryzji na twarz, i są pełni obłudnego uśmiechu i moralizatorskiego przekonania, że oto oni są obrońcami uświęconych wiekami tradycji i obyczajów, a w rzeczywistości, jak mówi polskie ludowe porzekadło mają diabła za skórą. Co nie przeszkadza im napsuć krwi tym, którzy po prostu chcą żyć w zgodzie z samymi sobą, nikogo nie oszukiwać, nikomu krzywdy nie robić, nikomu z butami do prywatnego życia nie wchodzić. Ale tak się nie da, bo ci, którzy mają nudne i nieciekawe życie tym bardziej muszą swoje trzy grosze przy każdej okazji wsadzić i utwierdzają nas w postawie, że bycie sobą i nie poddawanie się obiegowym opiniom nie jest możliwe. Jak bardzo trudno przebiega w Polsce proces normalizacji i na jakie opory natrafia, opowiadają nam bohaterowie tych kilkunastu wywiadów, niezwykłych, bardzo szczerych, bardzo otwartych, łamiących nasze opory i blokady, bo odsłaniające wprawdzie wiele intymnych spraw i doświadczeń, ale głęboko osadzonych w tej wielkiej potrzebie jaką jest pragnienie bycia sobą, życia bez piętna odrzucenia, wzgardy i pogardy, osamotnienia, bo należy się do grona tych, których nazwano innymi, i dla których nie ma społecznego miejsca. Z jakimi represjami, nie tylko słownymi ale i fizycznymi, mieli się okazje spotkać, jakie brzemię często niosą ze sobą w związku z odrzuceniem czy wyśmianiem, ile tracą zdrowia i sił, by wkomponować się w ramy narzucone przez społeczeństwo, które głosząc hasła tolerancji częstokroć ich w praktyce w ogóle nie stosuje. Nasi bohaterowi są rożni i rożne są ich wykluczenia, spotykamy tu osoby, które spotkały się z bolesnym odrzuceniem w rodzinie i w małżeństwie, kiedy odkryły, że ich ciało rożni się od ich tożsamości, i czuja się kimś innym niż przyporządkowana im płeć. Poznajemy osoby, które ujawniły podczas coming outu swoją orientację seksualną, za co spotkało ich odrzucenie a nawet potępienie w gronie znajomych, przyjaciół ale również i Kościoła. Problem zostaje przedstawiony na przykładzie osób, które przeszły drogę życia zakonnego czy kapłańskiego i albo opuściły struktury Kościoła albo uwiły sobie w nim wygodne gniazdko, prowadząc podwójne życie wchodząc w relacje seksualne. Osobnym zbiorem są osoby, które zakochały się w osobach oddanych życiu kapłańskiemu i godzą się na taki związek w imię miłości i pełni własnego poświęcenia. A ile rożnych przykrych doświadczeń spotyka osoby, które wchodzą w małżeństwa mieszane, gdzie mąż lub żona pochodzą z innej tradycji kulturowej i etnicznej. Na wiele pytań postawionych w książce ciągle nie mamy odpowiedzi. Ci, którzy podjęli trud walki z nietolerancją często na własnej skórze odczuwają jej skutki, jak Autorka, która, gdy ujawniła, że jest lesbijką pracującą w szkole musiała ją opuścić, bo społeczeństwo nie jest jeszcze dojrzale do takiego publicznego otwarcia. Swoistym podsumowaniem jest wywiad z Romanem Giertychem, który klarownie i jasno prezentuje swoje stanowisko i wyraźnie lokuje się na antypodach przesłania płynącego z książki, gdzie dla niego pewne postawy i zachowania postrzegane są jednoznacznie w kategoriach grzechu i choroby, i nie znajduje dla nich żadnego uzasadnienia i akceptacji. Ciekawa lektura.

Ciężko ocenić jako książkę coś, co jest zbiorem wywiadów. Wrażenia, jakie może po sobie zostawić zależą od formy prowadzenia wywiadów oraz od osób, które ich udzielały.
Co do pierwszego - nie mam zastrzeżeń. Podoba mi się dość profesjonalne podejście do sprawy, bezstronność... Co dziwne - przejawiała się ona w wywiadach z osobami ze środowiska queer, z kolei względem osób "normalnych" (Roman Giertych) czuło się agresję.
Czyżby popularne: tolerujcie nasz brak tolerancji względem Was, bo Wy nas nie tolerujecie? Niepotrzebne błędne koło.

Niektóre osoby wzbudziły we mnie ciekawość. Inne nawet sympatię. Z kolei nieliczne teksty potrafiły wzbudzić wręcz odrazę, niechęć, a poziom absurdu wzmagał we mnie brak tolerancji względem "inności"... Mimo, że sama niekiedy odbijam od przeciętności, a dodatkowo nie przeszkadzają mi "inni", dopóki nie wymachują mi innością przed oczami i nie domagają się specjalnego traktowania. Momentami ten zbiór publikacji wydawał mi się właśnie wymachiwać innością przed oczami... Ale nie żałuję lektury.

Zastnawia sie jedna rzecz.dlaczego autorzy ksiazki twierdza ze to ma byc ksiazka dla ludzi hetero?Przeciez ciemnogrod jej nie kupi.Kaczynski jej nie przeczyta.Przeczytaja ja ludzie ktorych sprawy opisane w tej ksiazce dotykja.

ksiazka nie wiele wnosi,od takie rozne historie,natomiast mnie przekadza to ze gazeta wyborcza jest tam czesto wspominana.nie wiem jaki jest tego cel,ale to zuca sie w oczy i przeszkadza.

Miałam mieszane uczucia po przeczytaniu pierwszych rozdziałów. Moja opinia (mniej więcej) pokrywała się z tymi, które zamieszczono tutaj.

Dlaczego tematyka jest banalna? A jaki jest tytuł tej książki? Dotyka właśnie tych aspektów. Seksualność to właśnie "to" co sprawia, że wszyscy mieszący się w pojęciu queer są dla ogółu "egzotyczni". Czy miałoby sens pisanie książki o tym jak takie osoby gotują? Robią to jakoś inaczej niż reszta?

Nie wszystkie wypowiedzi mi się podobały, nie ze wszystkim się zgadzałam, ale nie o to chodzi by wszystko było jasne i klarowne. Bo prawda taka nie jest. Polecam pozycję osobom, które znają temat i potrafią ocenić ją z odrobiną dystansu.

Pomimo dobrego obeznania w tematyce LGBT w tej publikacji natrafiłam na momenty, które mnie zaskoczyły. Trochę lepiej uświadomiły, że ludzka seksualność (rozumiana wieloaspektowo) jest niesamowicie płynna. Momentami wręcz nieuchwytna....

Myślę, że to książka cenna dla dobrego rozumienia pojęcia inności.

Myślę, że to książka cenna dla dobrego rozumienia pojęcia inności.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie poszerzyła moich horyzontów. Wybór osób do kolejnych rozdziałów uważam za chaotyczny. Choć dla osób mało znających tematykę - być może dobre na początek - znam osoby, którym ta książka otworzyła oczy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zbiór tekstów ukazujących zakazaną miłość w różnych odsłonach i przedstawiający ludzką seksualność jako płynną i łatwo wydzierającą się definicjom, które "lubią się" z fobiami.

• LGBT
  • LGBTQ