Wyklęta córka Kubiaków

Okładka książki Wyklęta córka Kubiaków Marta Konarzewska
Okładka książki Wyklęta córka Kubiaków
Marta Konarzewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2019-02-18
2019-02-18
wspomnienia

Okładka książki Małga, córka Kubiaków Marta Konarzewska, Małga Kubiak
Małga, córka K... Marta Konarzewska, ...
Okładka książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu Marta Konarzewska, Piotr Pacewicz
Zakazane miłoś... Marta Konarzewska, ...

Gdyby nie Tadeusz Kubiak i potrzeba sięgnięcia dziś do jego biografii, nie poznałabym Małgi - głównej bohaterki. Książka szarpie emocjami, każe otwierać ze zdumienia oczy, czasem zniesmacza brutalną prawdą.
Jaki rodzina ma wpływ na dziecko, jak wpływają na nie nałogi, w końcu co zaczyna rodzić mu się w głowie, kiedy rodzina "się kończy" - cały ten obraz przedstawia główna bohaterka.
To rozmowa, urywana, czasem poskreślana, niedopowiedziana - momentami chaotyczna. Wywołuje tonę emocji. Bohaterka może wkurzać, często budzi współczucie, choć sama zapewne by sobie tego określenia nie życzyła.
Pomimo nieco chaotycznego stylu pisania - historia zawarta wewnątrz wciąga i sprawia, że nie można oderwać się od lektury.
Książka gwarantuje ciekawie spędzony czas.

Rodzina artystyczno-dysfunkcyjna

Są ludzie, którzy patrzą na twórczość w całkowitym oderwaniu od biografii autora, skupiając się na samym dziele. Sama wychodzę jednak z założenia, że dzieło nigdy nie jest oddzielnym bytem, a życiorys autora w mniejszym lub większym stopniu determinuje jego ostateczny kształt. Sięgając po "Małgę, córkę Kubiaków" przede wszystkim chciałam poznać tło twórczości poetyckiej ojca Małgorzaty, a otrzymałam dość szczegółowy obraz całej rodziny.

Przed rozpoczęciem lektury o rodzinie Kubiaków nie wiedziałam właściwie nic, więc zupełnie nie spodziewałam się tego, co Małgorzata Kubiak postanowiła opowiedzieć w rozmowie z Martą Konarzewską. Powiedzieć, że Kubiakowie – w równym stopniu artystyczni, co destrukcyjni – odbiegali od standardów typowej polskiej rodziny z tamtego okresu, byłoby ogromnym niedopowiedzeniem.

Artystyczne wpływy w rodzinnym domu Małgorzaty Kubiak na pewno miały swoje odbicie w drodze zawodowej jaką obrała. Ale to tylko jedna strona medalu. Życie z ojcem nadużywającym alkoholu oraz matką chorą psychicznie, rozwód rodziców, brak jakiejkolwiek stabilności, odcisnęły piętno w dorastającej dziewczynie. Nawet jeśli sama Małga zdaje się nie rwać włosów z głowy i twierdzić, że żyła pełnią życia, to mimo wszystko jest to bardzo smutny, momentami przygnębiający portret. Oprócz barwnej bohemy artystycznej pojawia się brak zahamowań, ciąża w nastoletnim wieku, agresywni partnerzy, kolejne nieudane związki.

Sięgając po książkę Marty Konarzewskiej nie spodziewałam się tak ciężkiego, bardzo intymnego ładunku, jaki z sobą niesie. Małgorzata Kubiak zdaje się nie mieć nic do ukrycia. Narracja jest bardzo naturalistyczna, zarówno w treści jak i w formie (tekst nie jest w ogóle “oszlifowany”, wydaje się, że są to rozmowy spisane słowo w słowo),co nie każdemu czytelnikowi może odpowiadać.

Rodzina artystyczno-dysfunkcyjna

Dwa liryki na szept
Tadeusz Kubiak
Pierwszy

Pod niebem zdartym jak wędrowny namiot
cyrku, którego już nikt dziś nie odwiedza,
jakże ci, miła, dziś powiem to samo,
co bym ci parę lat powiedział?

Cyrkowych orkiestr archanielskie trąby
coraz nam bliższą wygrywają śmierć.
Puste trapezy i liny do tańca.
Boli okrutnie
tresura serc.

Drugi, czyli monolog przez różę

— Każdy umiera, lecz nie każdy
umie z miłowania umrzeć... —
mówił Tristan do Izoldy poprzez jedną
w dwóch grobach — różę.

Nigdy nie słyszałam, o Małdze Kubiak… Nie miałam pojęcia, kim jest ta artystka, oczywiście Jej Ojca Pana Tadeusza Kubiaka kojarzę z jego fantastycznych wierszy, które uwielbiam. Nigdy jednak nie wgłębiałam się w jego biografię, stąd całkowita moja niewiedza dotycząca jego córki. Książka Małga córka Kubiaków, została mi zaproponowana, przed Wydawnictwo Prószyński i S-ka, a ponieważ uwielbiam czytać o ludziach kultury i sztuki, postanowiłam się z nią zapoznać.

Małga córka Kubiaków to wywiad, naprawdę niesamowicie obszerny podzielony na kategorie z Panią Małgą Kubiak. Właściwie to bohaterka wywiadu nazywa się Małgorzata Kubiak, jest ona dość znaną reżyserką filmów niezależnych, performerką, aktorką, producentką, reżyserką, oraz autorką książek. Można by rzec kobieta renesansu.

Jak już wspominałam, Jej Ojcem jest poeta Tadeusz Kubiak, a stryjem Zygmunt Kubiak, jak widać Pani Kubiak, pochodzi z rodziny literackiej, moim prywatnym zdaniem bardzo wysoko rozwiniętej literacko. Autorka czterech książek Dirty Paradise (1992),Babe Trouble (1994),Scheisse Elysees (1997) i One Man Show (2002). Jako aktorka znana jest z występu w produkcji spektaklu Golem, a także filmach Carla Andersa. Muszę tutaj napisać, że sięgnęłam, po pozycję One Man Show pozycja ta opowiada o jednym ze związków Autorki, który był niezwykle szalony i burzliwy, aż w końcu się rozpadł. Niezwykłe uzewnętrznienie uczuć, w naprawdę dobrej pozycji.

Wywiad rzeka Małga córka Kubiaków, który przeprowadziła Pani Marta Konarzewska, również jest niezwykłą podróżą nie tylko historyczną przez życie bohaterki, ale przede wszystkim szczerym wyznaniem o sobie, swoich radościach, pasjach, miłości, ale także winie, błędach i upływającym czasie. Niezwykle wartościowy i refleksyjny wywiad z jedną z lepszych reżyserek filmowych, we współczesnej Polsce. Pozycja ta jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów nie tylko twórczości Pani Kubiak, ale również tych, którzy sięgają po wiersze Pana Tadeusza Kubiaka.

Było to moje pierwsze spotkanie z Panią Małgorzatą Kubiak. Przyznam, że zachęciło mnie do odszukania Jej pozycji filmowych, z którymi mam zamiar się zapoznać. Zachęcam Wszystkich do sięgnięcia po ten niezwykle kobiecy, lekko ekscentryczny i do bólu prawdziwy tekst.

Dwa liryki na szept
Tadeusz Kubiak
Pierwszy

Pod niebem zdartym jak wędrowny namiot
cyrku, którego już nikt dziś nie odwiedza,
jakże ci, miła, dziś powiem to samo,
co bym ci parę lat powiedział?

Cyrkowych orkiestr archanielskie trąby
coraz nam bliższą wygrywają śmierć.
Puste trapezy i liny do tańca.
Boli okrutnie
tresura serc.

Drugi, czyli monolog przez różę

— Każdy...

Pani Marta Konarzewska wykazuje brak zdolności pisarskich. Gdy usiadłam do czytania, już po chwili sięgnęłam po czerwony długopis i zaczęłam poprawiać błędy stylistyczne. Tego się nie da czytać! Książka jest po prostu słaba stylistycznie. Autorka nie oferuje nic odkrywczego. Za to posiada niezwykłą zdolność konfabulacji, którą już we wstępie określa pisząc "w snach, w snach". Będę szczera: już na początku autorka zmienia konteksty i wypowiedzi Małgi, dopowiadając ze swoich wyobrażeń kwestie sugerujące pedofilię. Cytuje fragmenty "Charlotte forever" dotyczące związku aktorki Charlotte Gainsborough z ojcem. Dlaczego? Bo tak sobie wyobraziła głębokie uczucia między ojcem, a córką. Wiele osób jest oburzonych za tak przedstawioną relację. O to toczyła się batalia w sądzie, ale nie tylko o szarganie opinii rodziny Kubiaków chodziło. Chaotyczny styl zwierzeń reżyserki Małgi Kubiak przybiera czasem formę potoku słów. Wystarczy odnaleźć jej publiczne wywiady, choćby z festiwali filmowych. Ta kobieta nie ma nic do ukrycia. Otwarcie mówi o swoich aborcjach i innych szczegółach życia osobistego. Pani Marta wyzyskała ten styl nie potrafiąc edytować go do formy narracji dającej pozytywne światło. Być może stwierdziła, że starsza pani (70 lat) będzie łatwym łupem dla krwiożerczej ciekawości. Jednak zabrakło wnikliwości potrzebnej do badania zjawiska kultury, jakim niewątpliwie jest Małga Kubiak, artystka znana w Szwecji i Nowym Yorku jako wokalistka i performerka. Przede wszystkim jednak zabrakło dobrych manier i koleżeńskich uczuć, które powinna zachować po wieloletniej współpracy przy tworzeniu dzieł filmowych. Całość sprawy została zamieciona pod dywan. Książkę wycofano że sprzedaży zastępując nową wersją powstałą po ugodzie w sądzie. Nosi ona tytuł "Małga, corka Kubiaków".

Trochę interesujących informacji o poecie Tadeuszu Kubiaku i czasach, w których żył i tworzył.
Natomiast podczas czytania miałam wrażenie,że Córka Poety jest trochę mitomanką i ma wielkie wyobrażenie o sobie (np wszyscy spotkani mężczyźni kochali się w Niej).

Bardzo dziwna pozycja, wspomnienia Małgi są fascynujące ale nie rozumiem dlaczego jest to promowane jako książka Marty Konarzewskiej skoro to rozmowa między Martą na Małgą na temat życia Małgi. Fragmenty prozatorskie którymi rozmowa jest przeplatana są zbędne i niezrozumiałe, szczególnie że nie są to fragmenty powieści Kubiak, a interpretacje tychże powieści w wykonaniu Marty. Ambicje do stworzenia czegoś więcej niż klasycznego wywiadu rzeki, jednocześnie nie idąc w stronę klasycznej biografii uważam za największą wadę tej książki. Mimo wszystko polecam, M Kubiak to wyjątkowa postać.

• Niewgrane
  • Autobiografie
  • Lato 2020
  • EPUB

Dodaj cytat z książki Wyklęta córka Kubiaków