Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację

Okładka książki Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację Sheera Frenkel, Cecilia Kang
Okładka książki Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację
Sheera FrenkelCecilia Kang Wydawnictwo: Rebis Seria: Varia [Rebis] reportaż
reportaż
Varia [Rebis]
Rebis
2022-04-26
2022-04-26
Anna Zdziemborska
zuckerberg facebook kryzys skandale literatura faktu

Okładka książki An Ugly Truth Sheera Frenkel, Cecilia Kang
An Ugly Truth Sheera Frenkel, Cec...

Interesująca,zajmująca,poluczajaca,chwilami czyta się jak kryminał szpiegowski.A ja po lekturze „Brzydkiej prawdy”jestem zadowolony ze do tej pory niewciagnelo mnie szaleństwo bycia na Facebooku,bo naprawdę z perspektywy autorek naprawdę to BRZYDKO wyglada.

Pozycja merytoryczna, skupiająca się na ostatnich latach, ale dosyć trudna w lekturze.

Chyba trzeba być naprawdę wkręconym w temat, żeby przebrnąć przez tę książkę. Ja chciałam ją przeczytać "ot tak, z ciekawości" i doczytałam do połowy i to też bez dużego skupienia.
Dla mnie ta pozycja napisana jest w stylu, który utrudnia czytanie, mam wrażenie, że jest chaotyczna. Jest jest naszpikowana szczególikami; widać, że autorki wykonały dużą pracę, więc to teoretycznie jej zaleta, ale mi się czytało to dosyć opornie.
Daję 5 gwiazdek za solidne śledztwo dziennikarskie, ale wątpliwe, czy doczytam kiedykolwiek do końca, na razie odkładam.

Przez lata Facebook stosował bezwzględną strategię „wykup lub zniszcz”, aby eliminować firmy konkurencyjne. W miarę jak Facebook prężnie się rozwijał pojawiły się problemy z prywatnością danych użytkowników. Facebook często był podawany jako źródło teorii spiskowych, fałszywych newsów i zorganizowanych kampanii mowy nienawiści wobec różnych mniejszości. Firma ucieka się do sprawdzonej taktyki uchylania się przed zarzutami i przechodzenia do defensywy, wskazując na większe zagrożenia ze strony innych firm. Przedstawione w tej książce fakty są na pewno niewygodne dla Facebooka. Firma jako korporacja w walce o zyski, wpływy z reklam, pokonała już wielu przeciwników. Wykorzystuje swoją przewagę i nie ma sobie równych. Jej polityka, strategia zmieniła media. Prawda w dzisiejszych czasach przestała być już tak istotna. Liczy się siła, wpływanie na opinię publiczną poprzez algorytmy, słupki, wykresy. Użytkownicy stali się produktem. „Brzydka prawda” to solidna lektura do przemyślenia. Ludzie powinni być świadomi swoich czynów, zachowań. Inwigilacja na miarę dwudziestego pierwszego wieku.

Czy siedziba FB - to dobre miejsce pracy? Z książki Sheery Frenkel i Cecilii Kang wynika, że raczej nie. Zakulisowe gierki, przerzucanie odpowiedzialności, brak jasnej struktury kto co komu raportuje - bezpośrednio przełożyły się na kolejne kryzysy, z których najgłośniejsza była afera Cambridge Analityca. Książek o Facebooku ukazało się wiele, ale ta jest inna. Nie napisał jej były pracownik, ale dwie doświadczone dziennikarki New York Timesa. Jak spointował tę lekturę John Naughton z The Guardian " brzydka prawda o Facebooku polega na tym, że jest to niezwykle potężna korporacja z toksycznym modelem biznesowym, kierowana przez autokratycznego założyciela".

Fascynująca opowieść o tym jak Facebook padł ofiarą własnego sukcesu.

Fascynująca opowieść o tym jak Facebook padł ofiarą własnego sukcesu.

• Audiobooki
  • Politics & Geopolitics
  • Along with audio
  • Popularnonaukowe
  • Najgorętsze premiery A.D. 2022
  • Trzeba mieć w życiu priorytety