Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach

Agora
2022-02-09
2022-02-09
Igrzyska olimpijskie

Okładka książki Reporterzy. Ich świat Wojciech Jagielski, Ryszard Kapuściński, Daniel Lis, Andrzej Muszyński, Krystyna Strączek, Małgorzata Szejnert
Reporterzy. Ic... Wojciech Jagielski,...

Książka niewątpliwie ciekawa, ale na ocenę bardzo mocno wpływa ostatni rozdział. Wydaje mi się, że nie jest to książka dla osób zainteresowanych historią polskiego ruchu olimpijskiego, ponieważ w książce nie zostały opisane wszystkie igrzyska olimpijskie, w których brali udział Polacy. Poleciłbym tę książkę osobom, które interesują się poszczególnymi osobami i wydarzeniami opisanymi w książce.

"Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach" Daniela Lisa to niesamowicie wciągający reportaż, na który trafiłem przypadkiem. Mogłoby się wydawać, że temat niekoniecznie jest porywający, ale pozory mylą. Autor w naprawdę interesujący sposób przybliża nam historie Polaków walczących na przestrzeni poprzedniego stulecia o olimpijskie medale. Dość istotne jest, że to nie tylko opis zmagań sportowych, ale również ukazanie czytelnikowi, nie raz naprawdę zawiłych historii poszczególnych bohaterów. Jako, że autor na warsztat bierze całe stulecie, a nawet opisuje okoliczności organizacji pierwszych nowożytnych igrzysk, dostajemy więc mnóstwo ciekawych opowieści. Zahaczamy o obie wojny światowe, lata powojenne, PRL i czasy współczesne. Daniel Lis przeprowadza rozmowy z olimpijczykami, ich rodzinami i wszystko to opakowuje w bardzo przystępną formę. Zdradza nam również sporo szczegółów i ciekawostek, o których przeciętny widz śledzący igrzyska w mediach nie ma pojęcia. Polecam sięgnąć po ten tytuł, uważam, że to lektura, która daje czytelnikowi naprawdę wiele. Rozrywkę, wzruszenia i sporą dawkę historii.

Świetna książka, gratka dla pasjonata igrzysk. Niepotrzebne wmieszanie polityki w ostatnim rozdziale. Nie pasuje to do pięknej idei olimpizmu.

Świetna książka

Świetna książka

Nie sądziłam, że tak bardzo wciągnę się w tę książkę. Widać jak dużo pracy zostało w nią włożone i może też przez to tak lekko się przez nią płynie. Aż trudno uwierzyć, że jest to debiut

Sięgając po reportaż Daniela Lisa była przekonana, że dostanę historyczny przegląd kolejnych igrzysk z opisami występów naszych rodaków. Jakże pozytywnym zaskoczeniem było całkowicie odmienne podejście do tematu przez autora. Skupił się on na pojedynczych postaciach, przedstawiając je w znacznie szerszym kontekście. W ,,Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach" znajdziemy kontekst historyczny, kulturowy, wątki polityczne oraz opisy przeszkód, z którymi musieli, i często nadal muszą, zmagać się sportowcy.

Aspektem, który niezwykle mi się spodobał, był styl pisania autora. Mimo iż był on momentami dość poetycki, nie sprawiało to, że książka stawała się ciężka w odbiorze. Wręcz przeciwnie, nie miało się ochoty jej odłożyć. Liczne zdjęcia dopełniały całego obrazu przedstawionego przez autora. W tej książce widać ogrom pracy, skrupulatność i rozległą wiedzę Daniela Lisa, nie tylko w kwestii sportu.

Te niezwykłe przedstawione osoby musiały mierzyć się nie tylko ze swoimi słabościami, ale też problemami od nich niezależnymi. Mimo to, nie poddawali się i wykazywali się ogromną determinacją, by osiągnąć postawione sobie cele.

W książce zostały opisane igrzyska, które w jakiś sposób odznaczyły się mocniej w historii, nie tylko polskiej. Znajdziemy tutaj opis pierwszych nowożytnych igrzysk oraz pierwszych, w których udział brali Polacy. Nieodzownym elementem tej książki musiała być historia igrzysk w Monachium z 1972 roku, podczas których doszło do zamachu terrorystycznego. Poznamy również historię powstania igrzysk paraolimpijskich oraz rozwoju sportu wśród osób niepełnosprawnych w Polsce. Kolejnym bardzo ważnym poruszonym aspektem jest homoseksualizm wśród sportowców. W świetny sposób autor odniósł to do obecnej sytuacji w Polsce oraz dla kontrastu porównał sposób myślenia innych narodów.

Nie mogło również zabraknąć opisu igrzysk w okresie pandemicznym. Jest to bardzo aktualny problem, co zresztą pokazały zimowe igrzyska w Pekinie. Wielu sportowców przez przedziwne sytuacje nie mogło wystartować w tej prestiżowej imprezie. Idealnym, ale przy tym bardzo przykrym przykładem, jest Natalia Maliszewska. Śledziłam to zamieszanie i było mi strasznie smutno z tego powodu. Dlatego trzeba wierzyć, ze podobne sytuacje na kolejnych igrzyskach się nie powtórzą.

Myślę, że jest to książka, która zainteresuje nie tylko fanów sportu czy historii. Polecam!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Agora!

Niezwykle historie, niezwykłych i zwykłych zarazem ludzi. Najbardziej poruszające. Słowem, coś, co powinno być na półkach każdego czytelnika.

Dziś chciałam zwrócić Waszą uwagę na niezwykłą książkę, w której znajdziecie ogrom faktów na temat olompijczyków, paraolimpijczyków i nie tylko. Poznacie życie tych osób od zupełnie innej strony, nie zabraknie momentów niespotykanie trudnych i bolesnych, takich, o której do tej pory nikt nie mówił. Na pewno nie jest to książka na jeden raz. Jestem pewna, że będziecie po nią sięgać od czasu do czasu, na spokojnie zagłębiać się w historie osób, które Was zainteresują. Jeśli jesteście wielkimi fanami igrzysk, śledzicie je z zapartym tchem i kibicujecie swoim faworytom, jestem pewna, że ta książka będzie dla Was wspaniałym prezentem. Historie tu opisane przeżywa się całym sobą, nie są zwykłą drogą do sukcesu, często są to tak trudne, że będziecie pełni podziwu dla determinacji niektórych. Autor nie bał się poruszyć jednego z najważniejszych wydarzeń w historii igrzysk- zamachu w Monachium. Jestem pewna, że ta książka przypomni Wam o zapomnianych już wydarzeniach i sprawi, że będziecie chcieli wracać do historycznych momentów w dziejach igrzysk. Ja wciąż mam przed sobą niektóre fragmenty, bo tak jak wspomniałam, będę dawkować sobie lekturę i tak polecam każdemu, kto ma ją w planach.

• Sport
  • Reportaż