Okładka książki Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę Sylwia Czubkowska
Nominacja w plebiscycie 2022
Sylwia Czubkowska Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2022-08-29
2022-08-29
Inne

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Majsterki: zrób to sam Rzeczkowska Alicja, Sowa Barbara, Sylwia Czubkowska
Majsterki: zró... Rzeczkowska Alicja,...

Ciekawy, rzeczowy choć momentami lekko stronniczy i populistyczny materiał.

Ciekawy, rzeczowy choć momentami lekko stronniczy i populistyczny materiał.

Bardzo ciekawe treści, warto przeczytać.

Bardzo ciekawe treści, warto przeczytać.

Pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która interesuje się obecną sytuacją na świecie. Ogrom pracy włożonej w ten reportaż, czapki z głów Pani Sylwio brawo. Odnośnie samej treści to jestem przerażony jak bezczelnie i na jaką skalę działają Chiny. Coś nieprawdopodobnego.

Najpierw wszyscy zanieśli swoje technologie chińczykom, a teraz ci sami wszyscy mają pretensje, że chińczycy te technologie mają...

Jedno pewne, co wynika z tej książki to fakt, że bezpieczny (w sensie , że lepszy diabeł znany niż nieznany),dwubiegunowy świat już się skończył. Na arenie dziejów mamy nowego kolosa, który raczej ma ambicje nie być, obok USA i Rosji „tym trzecim” , ale po prostu wykopsać oba mocarstwa na śmietnik historii. Chiny są wielkie i geograficznie, i politycznie i demograficznie (mimo pewnie przejściowych kłopotów z tempem urodzin). I bogate do tego stopnia, że pieniądze przeznaczone na ich wpływy na całym świecie płyną szeroko i hucznie jak Niagara. A śmiech przez łzy jest taki, że skuszony taniochą Zachód sam dał Chińczykom narzędzia do ekspresowego rozwoju, nieograniczonego jakimiś tam nudnymi prawami człowieka, demokracją czy respektowaniem samostanowienia narodów. Wszyscy kupujemy na potęgę produkty i usługi z Państwa Środka i będzie tak, dopóki będziemy głosować portfelami. Kapitał ma znaczenie i jednak ma narodowość. I nie ma nic za darmo, o czym zachwycony pomysłami pozornego: „win-win” pozachiński świat zdaje się zapominać. Na tle chińskich inwestycji w Afryce, Australii czy Azji, obecność Chin w naszej części Europy niewiele znaczy, ale to się zmienia. Na razie nie wszystkie państwa odnoszą się do chińskich pieniędzy z jednakowym entuzjazmem, zresztą i same Chiny, wskutek barier kulturowych nie zawsze wygrywają samymi pieniędzmi. Są wątpliwości natury ekologicznej, politycznej, związane z ograniczaniem wolności słowa, nieustępliwą polityką Chin wobec Tybetu czy Ujgurów. Nie przeszkadza to jednak wielu środkowoeuropejskim uczelniom bić się o chińskiego studenta. W kontekście niedofinansowanych i wciąż goniących Zachód byłych demoludów wydaje się to niezwykle rozczulające – bo z jednej strony czy władze uczelni zdają sobie sprawę, że w przepełnionym Chińczykami uniwersytecie będzie można swobodnie dyskutować o zniewalaniu przez Chiny mniejszych narodów albo o ich komunistycznym ustroju? A z drugiej strony – chińska młodzież wcale nie kwapi się do wydawania masy pieniędzy na studia w Zagrzebiu czy Gdańsku, bo jeśli już płacić to za produkt wysokiej jakości (rankingi naszych uczelni raczej są bezlitosne). A z innej wreszcie – same uczelnie nie potrafią porządnie wykorzystać chińskich funduszy i czasem godzą się na żenująco niskie przychody od Chin.
Tak czy inaczej nie ma dziedziny na świecie, gdzie Chiny nie chciałyby wcisnąć swoich trzech groszy. I tylko wiszą nad tym wszystkim złowrogie pytania bez odpowiedzi – czy świat jest dla Chińczyka po prostu jednym wielkim składem towarów, którymi można się wymieniać? A może to pole do ekspansji demograficznej, bo ich własny kraj jest za ciasny? A co, jeśli to wszystko jest powolną, nieustępliwą, na gigantyczną skalę inwazją gospodarczą, ekonomiczną, polityczną, a wkrótce … militarną? Czy otrząśniemy się z szarańczy?

Bardzo dobry reportaż. Rzeczowo, szczegółowo i spokojnie przedstawia kwestie ekspansji Chin w różnych gałęziach gospodarki, czy nauki i w różnych krajach Europy. Książkę czyta się jak dobrą sensację.

Warto przeczytać w ramach ciekawości

Warto przeczytać w ramach ciekawości

Świetna książka

Świetna książka

Porzuciłem.

Porzuciłem.

Rzetelny reportaż bez zbędnego sensacjonalizmu. Jest suchy, techniczny, więc wielbiciele Polskiej Szkoły Zmyślania będą rozczarowani. Bardzo dobra analiza rosnących wpływów Chin, jak i ich nieudanych projektów infrastrukturalnych w Europie środkowo-wschodniej. Książka jest wartościowa, bo w Polsce o Chinach mówi się zdecydowanie za mało relatywnie do ich globalnej pozycji. Mam wrażenie, że cały czas pokutuje obraz Chin sprzed 30 lat.
Z drugiej strony reportaż jest bardzo jednostronny - czy naprawdę wszystkie chińskie projekty były nieudane? Autorka wspomina, że "nie chce straszyć Chinami", ale nie do końca to wyszło.

• Reportaż
  • Chiny
  • Polityka

Sylwia Czubkowska Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę Zobacz więcej