Ćwiczenia kreatywnego pisania. I Szekspir jakoś zaczynał

Okładka książki Ćwiczenia kreatywnego pisania. I Szekspir jakoś zaczynał Alžběta Bublanová, Andrea Selzerova
Okładka książki Ćwiczenia kreatywnego pisania. I Szekspir jakoś zaczynał
Alžběta BublanováAndrea Selzerova Wydawnictwo: Moc Media poradniki
poradniki
Cvičebnice tvůrčího psaní: I Shakespeare nějak začal
Moc Media
2022-03-03
2022-03-03
poradnik rozwój osobisty kreatywne pisanie jak zostać pisarzem

Niestety, jakoś ciężko było mi przebrnąć przez te ćwiczenia. Nie to że są za trudne, ale miałem wrażenie, że nie rozwijało się przy nich skrzydeł.
Co prawda nie wiem jak powinna wyglądać taka książka. Sam mam porównanie tylko z "Magia pisania. Jak tworzyć porywające historie" G. C. Levine i tam te ćwiczenia były jakoś bardziej obszerne. Pozwalały rozpisać się i "poczuć" jakieś pisarskie flow.
Piszę tutaj jako osoba zupełnie początkująca.

2092

Na literackim rynku obok czeskich powieści dla dzieci i młodzieży pojawił się poradnik kreatywnego pisania.
Więc jeśli chcielibyście napisać książkę, jeśli chodzi Wam po głowie jakaś historia a nie potraficie przelać jej na papier, jeśli szukacie cennych wskazówek koniecznie powinniście zajrzeć do tej publikacji.
Nakładem wydawnictwa @mocmediabooks ukazał się interesujący poradnik „Ćwiczenia kreatywnego pisania” stworzony przez dwie Czeszki. Tak! Pojawił się czeski poradnik kreatywnego pisania. Jego autorki: znana już polskim czytelnikom Alžběta Bublanová i Andrea Selzerová od lat prowadzą kursy kształcące umiejętności pisarskie.
Zajrzyjmy zatem do środka… Autorki na początku zadają nam na pozór proste pytanie dotyczące naszej motywacji. Potem prowadzą nas przez kolejne etapy budowania opowieści, udzielają rad, propunują intersujące ćwiczenia. Nauczymy się czerpać inspiracje z otoczenia, tworzyć ciekawych bohaterów, budować fabularne napięcie, rozpisywać wiarygodne i naturalne dialogi.
Te na pozór proste i krótkie ćwiczenia przeprowadzą nas przez cały proces powstawania historii. Uczulą na błędy, przestrzegą przed popadaniem w banał, zmobilizują do odkrywania w sobie pokładów kreatywności.
Pisanie może stać się dla nas ucieczką od świata, ujściem dla kotłujących się myśli i nawet jeśli nie stworzymy swojego opus magnum to lektura i zadania zawarte w książce sprawią, że spędzimy miło czas werbalizując własne myśli i uważniej obserwując otaczający świat.

Nakładem wydawnictwa @mocmediabooks ukazał się interesujący...

Lubicie pisać? A może marzycie o napisaniu powieści albo przynajmniej opowiadania czy po prostu chcecie przez pisanie wyrażać siebie?

Jeśli tak, to ta książka jest dla Was!

"Ćwiczenia kreatywnego pisania" Alžbety Bublanovej i Andrei Selzerovej to przejrzyście skonstruowany zeszyt praktycznych wskazówek i dołączonych do nich ćwiczeń, które można wykonywać w dogodnym dla siebie czasie, zapisując przeznaczone w nim na to puste miejsca. Jego wielką zaletą jest to, że metodycznie, krok po kroku oswaja z takimi terminami jak: narracja i jej różne typy, kreacja bohaterów, indywidualizacja języka, opisy, fabuła czy kompozycja. Nie same jednak definicje są tu najważniejsze ( i bardzo dobrze! ),ale celowe i świadome wykorzystanie wiedzy w praktyce.

Warto zaznaczyć, że obie autorki od dawna uczą kreatywnego pisania i same piszą, więc można im zaufać, tym bardziej, że podpowiadają też, gdzie szukać inspiracji czy jak przezwyciężyć pisarką blokadę. A wszystko to czynią merytorycznie i rzeczowo, ale też z wyraźnie wyczuwalną sympatią i życzliwością.

I nie chodzi o to, że od razu musimy napisać i wydać książkę! Autorki zaznaczają, że pisanie może stać się po prostu częścią życia, w którym, dzięki temu, że to zapisujemy, więcej też dostrzegamy, mocniej czujemy i pełniej żyjemy. Ja sama doświadczam tego na własnej skórze od kilku już lat, od kiedy pozwoliłam, żeby długo gromadzone (może po prostu dojrzałe?) słowa zaczęły się ze mnie wysypywać jak groszek ze strączków. I wiem, jakie to wyzwalające, satysfakcjonujące i dające mnóstwo radości uczucie.

Jeśli tak, to ta książka jest dla Was!

Książka pełna pomocnych wskazówek na temat kreatywnego pisania. Polecam tym, którzy chcą udoskonalić swój warsztat twórczy!

• Nie mam
  • Rozwój osobisty