Inklingowie: C.S.Lewis, J.R.R.Tolkien, Charles Williams i ich przyjaciele

Okładka książki Inklingowie: C.S.Lewis, J.R.R.Tolkien, Charles Williams i ich przyjaciele Humphrey Carpenter
Humphrey Carpenter Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
The inklings. C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, Charles Williams and their friends
Zysk i S-ka
2000-01-01
2000-01-01
83-7150-663-5
Zbigniew A. Królicki

Książka bardzo dobra. Wprowadza w świat, w jakim żyli inklingowie i ich twórcze środowisko. Nie była dla mnie tak ciekawa i porywająca jak "Tolkien. Człowiek i mit", ale warta przeczytania.

Humphrey Carpenter jest jednym z najbardziej znanych badaczy i popularyzatorów twórczości oksfordzkiego kręgu Inklingów. Niniejsze dzieło bezpośrednio poprzedzała biografia J.R.R. Tolkiena, wydana również w Polsce pod tytułem J.R.R. Tolkien. Wizjoner i marzyciel. W Inklingach podjął próbę odpowiedzi na pytania, na czym opierała się ich przyjaźń, jak wpływali na siebie nawzajem i jakie odbicie ten wpływ znajduje w ich twórczości. Choć książka ma charak-ter popularny i adresowana jest do szerokiego kręgu czytelników, trudno nie zauważyć ogromu pracy, jaki autor włożył w jej powstanie, zapoznając się nie tylko z całością obszernej twórczości Tolkiena, Lewisa i Williamsa (a brak tego przygotowania jest niestety wadą wielu popularnych opracowań),lecz również z wieloma materiałami niepublikowanymi, takimi jak listy i dziennik Warrena Lewisa.
Rozważając twórczość pisarzy tak powszechnie znanych, autor zawsze zmuszony jest poczynić pewne założenia dotyczące wiedzy czytelnika. „Czytelnik modelowy” Inklingów zna najważniejsze dzieła Lewisa i Tolkiena, choć niekoniecznie zetknął się z twórczością Williamsa czy filozofią Owena Barfielda. Założenie to okazało się trafne w odniesieniu do mnie i sądzę, że nie stanowię wyjątku. Z reguły po biografie pisarzy sięgają czytelnicy szczególnie zainteresowani ich dziełami, dlatego gdy np. Colin Duriez w swej książce Tolkien i C.S. Lewis – historia niezwykłej przyjaźni streszcza fabuły Hobbita i Opowieści z Narnii, wydaje się to zbyteczne i wręcz irytujące.
Spośród wszystkich członków towarzystwa Inklingów Carpenter zasadniczo koncentruje się na Lewisie, co zaznacza już w przedmowie. Można by taką jednostronność uznać za wadę, gdyby Carpenter nie opisał już życia Tolkiena w wydanej zaledwie dwa lata wcześniej biografii i gdyby nie stanowiła ona najważniejszej tezy Inklingów. Otóż – jak dowodzi Carpenter – tym, co łączyło kilku tak różnych ludzi w krąg przyjaciół, nie była jakaś wspólna wizja świata ani literatury, ale właśnie osoba i charyzma C.S. Lewisa. W kluczowym chyba rozdziale „Lis, którego tam nie ma” zaprzecza obiegowemu poglądowi, jakoby definiowało ich pojęcie „oksfordzcy chrześcijanie” (Tolkien był zagorzałym katolikiem, Lewis anglikaninem kładącym szczególny nacisk na „chrześcijaństwo po prostu”, zaś niezwiązany z żadnym konkretnym kościołem Williams skłaniał się ku mistycyzmowi i ezoteryce). Ich duchowość znajduje również zupełnie inne odbicie w ich twórczości: od prostych, lecz tchnących życiem alegorii Lewisa, poprzez „thrillery metafizyczne” Williamsa, w których przekonuje się o ingerencji świata nadprzyro-dzonego w widzialną rzeczywistość, aż po skrytą głęboko w strukturze tekstu „mythopoeię” Tolkiena.
Ciekawym eksperymentem jest rozdział odtwarzający fikcyjne, acz prawdopodobne spotkanie przyjaciół w mieszkaniu Lewisa około roku 1944. Czytelnik nieco obeznany z tematem przekona się, że dialog jest właściwie kompilacją cytatów z książek i listów, niemniej rzuca on światło na wzajemne przenikanie się poglądów Inklingów.
Dla czytelnika polskiego wadą okaże się przekład Z. Królickiego, który wbrew dobremu zwyczajowi tłumaczy nie identyfikuje bardzo licznych cytatów z przełożonych już na język polski dzieł Tolkiena i Lewisa. Tłumaczy je zatem sam, zniekształcając sens, przyjęte już imiona i nazwy, a nawet tytuły niektórych dzieł. Za przykład niech posłuży fragment „największą zbrodnią Nieczłeka nie jest kuszenie Evy z Perelandry…”. Czytelnik odnosi zatem wrażenie, że bohaterka Perelandry ma na imię Eva, tymczasem jest to istota imieniem Tinidril, która wpisuje się w archetyp biblijnej Ewy, a zatem imię bezwzględnie należało spolszczyć. Tego typu błędy utrudniają odbiór podobnie jak brak polskiej bibliografii, niemniej Inklingowie to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika twórczości Lewisa i jego przyjaciół – bo tak za Carpenterem należałoby ten krąg określić.

W zalewającej nas fali pozycji o Tolkienie, ta jest wyjątkowa. Dlaczego? Nie mówi o samym Profesorze (o nim samym jest w gruncie rzeczy niewiele),jest to historia Inklingów - każdy Tolkienista wie, o co chodzi. Książka niesamowicie trudna do spotkania, mi udało się ją zdobyć dzieki ślepemu trafowi i panu, który w Krakowie na stoliczku miał do sprzedania parę książek - w tym tę.
Niesamowicie przyjemna lektura, pełna anegdot, pozwala poznać otoczenie Tolkiena.

Polecam nie tylko fanatykom.

Poprzednia lektura: 03.08.2012

Poprzednia lektura: 03.08.2012

Dobra biografia, choć dane wszystkich panów nieproporcjonalnie podane.

Dobra biografia, choć dane wszystkich panów nieproporcjonalnie podane.

Zaczęłam - i nawet mnie "wciągnęło". Punkt za styl pisarski.

Zaczęłam - i nawet mnie "wciągnęło". Punkt za styl pisarski.

8,5*+

8,5*+

• Biografie
  • Tolkien
  • Tolkieniana
  • Lit. angielska
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka

Dodaj cytat z książki Inklingowie: C.S.Lewis, J.R.R.Tolkien, Charles Williams i ich przyjaciele