Złota gałąź. Studia z magii i religii

George James Frazer Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury popularnonaukowa
The Golden Bough
Henryk Krzeczkowski
Meandry Kultury
magia religia kulturoznawstwo antropologia społeczna

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Czekała na mnie jakieś 35, może nawet 40 lat. Stała w mrocznej biblioteczce ojca i fascynowała okładką. Wtedy byłem jeszcze za młody na to, aby zgłębiać takie tematy jak etnologia i etnografia. Dzięki tej genialnej obwolucie zapadła mi jednak tak w pamięć, że postanowiłem ją przeczytać po ponownym odkryciu w zbiorach ojca. W tym wydaniu „Złotej gałęzi” Danuta Staszewska...

Niezależnie od swojego statusu klasyka, największymi zaletami jest zawadiacki cynizm Frazera i podziw, który wzbudza natłok informacji, które czasami zwyczajnie można przelecieć oczyma, bo jako przykłady wplecione w narracje czasami przejmują ją dla siebie, robiąc się lekko przytłaczające. Ewolucjonizm is dead mimo, że po Złotej Gałęzi można się w nim na nowo zakochać.

Przez monumentalne (a i tak to, co mam, to tylko streszczenie 12-tu tomów) dzieło G. Frazera przebijałem się prawie miesiąc. Pod koniec to była prawdziwa walka. Ale było warto. Nie jestem antropologiem, dlatego lekturze tej zawdzięczam sporo nowych myśli, a także odkryć rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Dzięki niej zacząłem się lubować w dziwacznych, pozornie...

Do merytorycznej i/lub fachowej oceny brak mi wiedzy, wykształcenia. Pozycja dość powszechnie uznawana za "klasyka gatunku" jeśli idzie o tę dziedzinę, pomimo czasu jaki minął od jej napisania - na "chłopski rozum" zapewne zatem nie przypadkiem.
Osobiście, oceniając jako laik, nieco mnie to dziwi/dziwiło biorąc pod uwagę delikatnie mówiąc przestarzałe (z perspektywy...

polecam dla fanów antropologii :) obowiązkowe!

Wielka wiedza autora. Świetnie opracowane tematy.

Kufer rozmaitości. Jedyne co mnie irytowało podczas lektury to fakt, iż nie będąc biegłym w tajnikach antropologii często musiałem wracać aby przypomnieć sobie "co to było". Polecam gorąco, dobra na zimowe wieczory.

Duża porcja wiedzy na temat wierzeń magicznych i religii. Osobiście urzekł mnie język Frazera, który powodował że książkę mimo swoich objętości czytało się z zapartym tchem :) Polecam wszystkim zainteresowanym temat!

Jedna z najważniejszych książek, jakie kiedykolwiek napisano. Przeczytałem ją jakiś czas temu, jednak wstawiam datę dzisiejszą bo recenzję postanowiłem wstawić dziś, pod impulsem pewnej dyskusji.
Książka ukazuje poszukiwania przez autora myślenia magicznego, które towarzyszyło ludzkości od zarania dziejów, a które dało początek religiom pierwotnym, no i które wplotło się...

Trudna książka. Niezorientowanego czytelnika śmiertelnie zanudzi. Frazer z wyżyn swojej brytyjskości spogląda na maluczkich i głupiutkich na innych kontynentach. Dla pasjonatów.

• Chcę w prezencie
  • Historia
  • Antropologia
  • Religioznawstwo
  • Kulturoznawstwo
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Złota gałąź. Studia z magii i religii