Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni

biografia, autobiografia, pamiętnik
978-83-7595-037-3
Agnieszka Rudnik
Tolkien C.S. Lewis biografia

Ciekawa pozycja dla literaturoznawców, polonistów, filozofów i teologów oraz osób zainteresowanych wymienionymi dziedzinami kultury. Colin Diurez kreśli obraz przyjaźni Tolkiena i Lewisa, skupiając się na związkach filozofii z mitem i twórczością pisarską. Wydaje mi się, że język biografii jest nieco hermetyczny, nie do końca wiadomo czy to utwór popularnonaukowy czy dla...

Obowiązkowa pozycja dla fanów C.S. Lewisa i J.R.R. Tolkiena.

Minusy:
- "Władca Pierścieni" nie jest trylogią, jak twierdzi pan Duriez;
- pominięcie okresu w życiu Lewisa po śmierci Helen;
- zbytnie streszczanie książek i skupianie się na cudzych poglądach, niekiedy nie miało to żadnego znaczącego z tematem przyjaźni obu panów;
- jeśli ktoś nie czytał dzieł Lewisa i Tolkiena, o których wspomina autor i nie lubi spojlerów w postaci...

Książka trudna w odbiorze, zdecydowanie trzeba mieć dużą wiedzę o twórczości Tolkiena i Lewisa. Mam wrażenie, że autor bardziej skupia się na omówieniu treści dzieł i ukazaniu filozofii obu autorów, niż na pokazaniu ich przyjaźni. Trochę za dużo tu dat i skomplikowanych analiz filozoficzno-teologicznych. Dlatego wystawiam samej książce 4+

Tolkiem i Lewis spotkali się na...

Doskonała pozycja, historia przyjaźni okraszona ciekawymi faktami, dość surowo podanymi, dlatego wymagająca skupienia podczas czytania. Jednakże przejrzyście podsumowana w ostatnich rozdziałach. Pomocna w zrozumieniu twórczości Tolkiena i Lewisa.

Jako tolkienofila bardziej ciekawiło mnie, co też nowego dowiem się o Mistrzu, ale niespodziewanie,myśl Lewisa także mnie zainteresowała. Na tyle, że będę szukał jego książek filozoficzno-teologicznych.
Fani/fanatycy obu Panów nie znajdą tutaj wiele nowego, ale autor sprawnie ukazał ich wzjemne wpływy w twórczości. Bez Tolkiena nie ujrzelibyśmy Narni, a bez Lewisa, nie...

• Chcę w prezencie
  • Biografie