Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów

Okładka książki Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów Irvin David Yalom
Irvin David Yalom Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Gift of Therapy: An Open Letter to a New Generation of Therapists and Their Patients
Czarna Owca
2022-04-27
2003-01-01
Anna Tanalska-Dulęba
psychologia socjologia nauki społeczne

Pozycja, którą powinien przeczytać każdy psycholog/psychoterapeuta. Zdecydowanie można tę pozycję nazwać podręcznikiem dobrej terapii.

Książkę bardzo przyjemnie się czyta, rozdziały są krótkie i treściwe.
Bardzo polecam dla obecnych i przyszłych terapeutów, ale też dla pacjentów, którzy chcą zerknąć na zaplecze tej profesji.

Oczywiście, są to sugestie, a nie sztywne zalecenia - niektóre z nich nie będą zgodne z tym, co jest obecnie promowane przez szkoły psychoterapii. Dla mnie, podejście Yaloma, czyli tworzenie dość bliskiej relacji z pacjentem (czasem wykraczającej poza gabinet),może być bardzo skuteczne, ale też podchwytliwe. Idąc za niektórymi jego radami, należy pamiętać o zachowaniu tak ważnych w tym zawodzie granic.

Książkę bardzo przyjemnie się czyta, rozdziały są krótkie i treściwe.

Ta książka jest tak świetna jak o niej od lat mówią.W 85 krótkich rozdziałach autor prowadzi nas przez swoje ponad 40 letnie doświadczenie pracy psychoterapeuty grupowego i indywidualnego.Wyuczony w nurcie psychodynamicznym, w praktyce skłania się ku nurtowi egzystencjalnemu i czuć tego ducha w jego wypowiedziach.
Autor uczy nas autentyczności, szczerości wobec siebie i pacjenta. Obala mit o rzekomej przeźroczystości,oraz nie neguje ujawniania siebie i mówienia o swoich uczuciach,gdy jest to dobre dla relacji. Kładzie nacisk na nawiązanie relacji z pacjentem. Od tego zależy na ile pacjent nam zaufa i jak przyjmie nasze oceny czy pomoc. To faktycznie kompletne studiów dla początkujących do pracy z człowiekiem, ale i zawodowcy odnajdą to co może z czasem zgubili. Świetna pozycja jestem nią mile oczarowany i polecam dla każdego psychologa.

Autor uczy nas autentyczności, szczerości wobec siebie i...

Irvin Yalom “Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów”

Książka “Dar terapii” - cenionego, emerytowanego profesora psychiatrii Irvina Yaloma ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Jest to wznowienie tej publikacji po prawie 19 latach od momentu pojawienia się pierwszego wydania (2003). Widząc, że ukaże się wznowienie od razu się bardzo ucieszyłem, ponieważ wcześniej ta książka osiągała horrendalne ceny, nawet na rynku wtórnym, więc nadarzyła się okazja, żeby móc przeczytać ją - a wszystko to dzięki Stowarzyszeniu Sztukater. Zadowala również fakt, iż dzięki temu, że jest obecnie do kupienia w normalnej cenie - to tym samym więcej osób będzie miało możliwość zagłębić się w tę niezwykle interesującą lekturę. Do czego oczywiście bardzo, ale to bardzo zachęcam. Ale po kolei. Nie uprzedzajmy faktów.
Jest to wydanie w twardej oprawie, które składa się z krótkich rozdziałów, gdzie Yalom stara się przekazać uniwersalne prawdy i wskazówki dla młodego, nowego pokolenia terapeutów i oczywiście ich pacjentów. Już po przeczytaniu zaledwie kilku stron można stwierdzić, że jest to niezwykła i mądra publikacja - osoby, która zna się na swoim fachu i która zarazem ma niezwykły dar, nie tylko terapeutyczny ale również do pisania i przekazywania informacji o ważnych sprawach w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Yalom uczula przyszłych terapeutów przed częstą pułapką jaką jest stosowanie zbyt szybkiej diagnozy i późniejsze trzymanie się jej, bez względu na nowe okoliczności. Mamy wtedy tendencję do pomijania tych aspektów człowieka, które nie do końca pasują do tej postawionej diagnozy. Jednocześnie wtedy skupiamy się nadmiernie nad kwestiami, które potwierdzają naszą przyjętą tezę. Myślę, że ma to również potwierdzenie w sytuacjach z życia codziennego, gdy chcemy uargumentować swoje zdanie. Wtedy niechętnie bierzemy pod uwagę te zagadnienia czy postulaty, które “kłócą się” z tym, są one w opozycji do naszego postrzegania i przyjętej racji. To świadczy o uniwersalności przekazu, który Yalom zawarł w swojej książce. Bardzo cenię konkretny przekaz, który bije z tej lektury. Autor daje rzeczowe rady, na co mają zwrócić uwagę i czego się trzymać przyszli terapeuci. Przekrój przekazywanych informacji jest bardzo szeroki - opisuje m.in. tematykę śmierci, znaczenia snów w terapii, porusza znaczenie sensu życia czy odpowiedniego, indywidualnego podejścia do pacjenta. Dla lepszego zrobrazowania i zrozumienia poruszanej tematyki Yalom przytacza historię ze swojego terapeutycznego dorobku. Ten zabieg pozwala dobitnie pokazać, co autor ma na myśli a i dodatkowo uatrakcyjnia przekaz czytelnikowi. Jedną z kluczowych umiejętności dobrego terapeuty według Irvina Yaloma jest zdolność do komentowania bieżącej sytuacji “tu i teraz”. Jako ludzie żyjący w XXI wieku, dobie wszechobecnej technologii, w czasie, gdy nie mamy wolnej chwili na odpoczynek oraz jesteśmy przytłoczeni ogromem zadań do wykonania a to sprzyja prokrastynacji i dlatego też nie jesteśmy przyzwyczajeni do otrzymywania natychmiastowej informacji zwrotnej.
Przechodząc powoli do podsumowania książki “Dar terapii” to lektura w żadnym momencie nie była przytłaczająca czy trudna w odbiorze. Myślę, że jest to swojego rodzaju, unikalny testament, który wybitny psychiatra chce zostawić dla przyszłych pokoleń. Chce im pomóc w wymagającej pracy z człowiekiem, pracy z jego problemami, nawykami i słabościami. Mimo stosunkowo niedużej liczbie stron książka jest w moim odczuciu swoistym kompendium, pigułką wiedzy na tematy związane z ogólnie pojętą terapią. Bardzo lubię czytać takie opracowania ponieważ można dowiedzieć się sporo szczegółowych wiadomości mimo, że tematyką która jest tam poruszana nie zajmuje się zawodowo. “Dar terapii” to książka, która na pewno stanowi obowiązkową lekturę, dla osób zainteresowanych psychologią, samorozwojem, ale też dla osób zafascynowanych człowiekiem i mechanizmów, które nim kierują. Bardzo, bardzo polecam.
"Życie każdego człowieka - powiada Schopenhauer - to miotanie się między bólem a nudą".

Książkę przeczytałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co bardzo dziękuję.

Ta pozycja to zbiór przemyśleń dotyczących pracy psychoterapeuty, napisana przez człowieka z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem! Według mnie jest to prawdziwa skarbnica bezcennych wskazówek.

Dla kogo jest ta pozycja? Przede wszystkim dla terapeutów oraz tych, którzy chcą nimi zostać, ale również dla osób korzystających z terapii. A Ci, którzy z niej nie korzystają, mogą wyciągnąć ciekawe wnioski i również zastosować w swoim życiu.

Książka składa się z wielu krótkich rozdziałów, w których autor rozprawia się z kolejnymi aspektami swojej pracy z klientem. Zwraca uwagę na to, co warto robić i czego unikać.

Jest to kolejna pozycja Yaloma - emerytowanego już profesora psychiatrii i psychoterapeuty - która mnie zachwyciła! Treść przebogata i pouczająca, dająca do myślenia, pobudzająca do refleksji na temat samego siebie. Napisana przyjemnym, przystępnym i lekkim językiem - po treści się po prostu płynie. Ciekawa, wartościowa treść plus fantastyczny sposób przekazu - uwielbiam takie połączenie.

Z pełnym przekonaniem polecam Wam tę pozycję!

Autor poświęca mnóstwo uwagi relacjom w życiu człowieka - wręcz stawia je na pierwszym miejscu. Trudno się nie zgodzić z tym, jak to jest dla nas ważne!

Dar terapii" autorstwa Irvina D. Yalom - emerytowanego profesora psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda.Autor już na wstępie radzi by wystrzegać się sekciarstwa i zachęca do sięgania po różne szkoły terapii i nowatorskie systemy. Yalom przybliża nam szczególnie terapię grupową i egzystencjalną, którymi głównie się interesuje.

,,Dar terapii" to zbiór interwencji i stwierdzeń- jak sam autor przyznaje dużo techniki mało teorii. Autor porusza temat relacji między pacjentem a terapeuta, omawia sprawy związane z praktyką terapeutyczną, odczytuje sny w terapii, a w ostatniej części porusza zagrożenia i przywileje związane z zawodem terapeuty.

Jest to książka bardzo przejrzysta i pisana w przystępny sposób. Autor zaciekawia nas tematem terapii, ukazuje swoje przykłady, wprowadza nas do tego świata i dzięki licznym przykładom pozwala choć trochę zrozumieć innych.
Była to niezwykle interesująca, poszerzająca spojrzenie lektura, która serdecznie polecam nie tylko terapeutom!

,,Dar terapii" to zbiór interwencji i...

List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów

Ciekawi was psychoterapia? Rozważacie pójście na terapię? Jeśli tak, mamy tu ciekawą książkę, która bardzo dokładnie opowiada nam o psychoterapii.

Znajdziemy tu wskazówki o rady w sam raz dla terapeutów, aby praca była bardziej skuteczna i efektywna.
Jak wspomniano na początku, dotyczy to nowego pokolenia, a więc I metody terapeutyczne są nowe. Mamy tu kilka rad, która mogą wydawać się dziwne I trudne trudne spełnienie, ale zaśniemy autora pomagają. Są to między inni: tworzenie oddzielnej, indywidualnej terapii dla każdego pacjenta, nie podejmowanie decyzji za pacjenta czy nawet odwiedzanie go w domu.
Ta książka bardzo dokładnie wyjaśnia proces psychoterapii oraz relacje między psychoterapeutą a, pacjentem.

Bardzo ciekawa, pełna wiedzy książka, w sam raz dla każdego zaciekawionego tematem psychoterapii.

List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów

Jak wspomniano na początku, dotyczy to nowego pokolenia, a...

Terapia po nowemu.

Irvin David Yalom, emerytowany profesor psychiatrii, znany jest z publikacji nie tylko bardzo rzeczowo nawiązujących do swej pracy, ale także z książek, które w bardzo ludzki i empatyczny sposób podchodzą do kwestii mentalnych problemów, przed których rozwiązaniem stoi bardzo wielu jego czytelników. "Dar terapii..." to kolejna taka właśnie książka w jego dorobku. Poznamy dzięki niej poglądy autora na to, jak powinna wyglądać relacja na linii pacjent-terapeuta oraz na to, co powinno być w tej relacji na pierwszym miejscu.

Książka to w gruncie rzeczy niezwykły przewodnik po udanej psychoterapii. Yalom dzieli się w nim swoim nowatorskim podejściem do spotkań z pacjentami, a także wiedzą, jaką z tych spotkań wyniósł. Odwołując się do konkretnych przypadków, udziela szereg rad i wskazówek pomocnych w pracy terapeutycznej. Oto niektóre z nich:
- Pozwól, by pacjent był dla ciebie kimś ważnym
- Przyznawaj się do błędów
- Twórz nową terapię dla każdego pacjenta
- Odwiedzaj pacjentów w domu
- Nigdy (prawie nigdy) nie podejmuj decyzji za pacjenta
- Freud nie zawsze się mylił.

To książka dla każdego, kto pragnie lepiej poznać proces pomagania ludziom borykającym się z problemami osobistymi oraz zrozumieć to, co dzieje się między psychoterapeutą a jego pacjentem i wzbogacić proces psychoterapeutyczny.

Yalom ma wielki dar, który sprawia, że książka będąca z założenia pewnym podręcznikiem, staje się także barwną opowieścią o ludzkiej naturze, która ma wiele obliczy. Lecz właśnie do tego sprowadza się sens człowieczeństwa - do pokazania, że jest ono sumą zalet i wad, stron silnych i słabych, a wszystko to pod szyldem "Człowiek". To jest wielka wartość pozycji tego autora. Sam siebie Yalom przy okazji kolejnej swojej książki też wcale nie gloryfikuje; pokazuje czytelnikom siebie takiego, jakim jest - a więc także jako człowieka pełnego wad, słabości, lęków... Jako kogoś niedoskonałego, kto próbuje pomóc drugiemu niedoskonałemu komuś.

Irvin D. Yalom to emerytowany profesor psychiatrii na uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Autor błyskotliwych powieści psychologicznych i podręczników. W swoich pracach prezentuje terapię w ujęciu egzystencjalnym. Jest autorem klasycznych już podręczników, takich jak: "Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka", "Psychoterapia egzystencjalna", "Dar terapii". Wspaniałe gawędziarstwo autora można poznać w opowiadaniach terapeutycznych: "Kat miłości", "Mama i sens życia" oraz w powieściach: "Leżąc na kozetce", "Kiedy Nietzsche szlochał".

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#darterapii #yalom #irvindyalom #czarnaowca #pacjentiterapeuta #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #bookstagram #czytamksiazki #bookreview #wewnątrzinazewnątrz

Terapia po nowemu.

Bardzo urzyteczna książka, która w mini rozdziałach oddaje cenne porady jak być dobrym terapeutą.

Książka, którą każdy psycholog czy psychoterapeuta powinien przeczytać.

Książka, którą każdy psycholog czy psychoterapeuta powinien przeczytać.

• Psychologia
  • Psychologiczne
  • Do kupienia

Irvin David Yalom Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów Zobacz więcej