Extinguish the Heat. Runda piąta

Okładka książki Extinguish the Heat. Runda piąta Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera
Okładka książki Extinguish the Heat. Runda piąta
Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera Wydawnictwo: BeYa Cykl: Trylogia Hell (tom 5) literatura obyczajowa, romans
Trylogia Hell (tom 5)
BeYa
2023-07-26
2023-07-26
Young Adult

Poniższa opinia nie dotyczy tylko tej książki, ale również wcześniejszych części. Z każdą kolejną jestem pod coraz większym wrażeniem kunsztu i umiejętności autorki. Główny wątek dość banalny, jednak przedstawiony w taki sposób, że nie potrafię oderwać się od lektury. Kocham każda postać- nie będę rozpisywać się indywidualne, o wszystkich mogłabym napisać referat😉. Sa wielowymiarowi, każdy ma swoją ciekawą historię. Jestem zachwycona tym, że żaden, powtarzam ZADEN wątek nie został pozostawiony bez wyjaśnienia.
Uwielbiam spoilery, wiec już wiem co zadzieje się w kolejnych rundach. Często zastanawiam się jak dany bohater mógł tak postąpić. Dochodząc do danego momentu w książce rozumiem co kierowało osobą podejmująca decyzję. Mało tego, myślę 'kurcze, zrobiłabym to samo'.

Rewelacyjnie napisana powieść. Na pewno dołączy do grona moich ulubionych ;) oczywiście 10/10

Jak początek niesamowicie dobrze się rozkręcił i narzucił niesamowicie przyjemne tempo czytania, tak środkowa część książki niesamowicie mnie od siebie odrzuciła, powodując, że nie mogłam przebrnąć przez pozycję. Jednak miała ona w sobie dość dużo przyjemnych momentów i interesujących scen, które zapadną mi w pamięć na dłuższy czas.
Plus końcówka mocno mi się podobała, praktycznie wyrywałam kartki, nie mogąc się doczekać co się stanie. Jednak mimo wszystko mocno średnie, trochę mocno przegadane.

Plus końcówka mocno mi się podobała,...

Runda piąta wywołała we mnie bardzo dużo emocji. To w jaki sposób autorka opisuje sytuacje lub emocje ukazane w książce jest cudowne. W końcu poznajemy dalsze losy naszych bohaterów z Culver City. Mimo, iż czytałam już tą książkę na wattpadzie to i tak emocje, które mi towarzyszyły były silniejsze. W tej części poznajemy brata Sheya. Mały Charlie jest tak ikoniczna postacią, mimo iż nie było go jakoś bardzo dużo. Wprowadzał on świetny klimat do tej książki. Było tez kilka scen, których nie było na wattpad. Uważam, że pióro Kasi jest cudowne i mimo, że książka miała prawie 700 stron, przeczytałam ją w cztery dni. Kasia pisze cudownie, jej książki się bardzo szybko czyta. Fabuła tej książki jest strasznie wciągająca. Uwielbiam nasza paczkę z Culver City i już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

Część 5, trylogii Hell. Na początku miałam problem z ogarnięciem co się stało, dlaczego bohaterowie tak się zachowują. Z tej części jest to słabo wyjaśnione, powinno być chociaż troszkę wyjaśnione.

Relacja między bohaterami na początku jest dziwna i ciężka. Duże było zaskoczenie co się stało u Nate'a, tego się nie spodziewałam.

Niektóre teksty bohaterów tak mnie bawiły, że śmiałam się do rozpuchu.

Niektóre teksty bohaterów tak mnie bawiły,...

Ta część jest chyba najlepiej napisana i widać tutaj zmianę w stylu autorki co jest dużym plusem.

No i Charlie >>> cieszę się że możemy go poznać. Świetny dzieciak.

Tutaj się za wiele nie działo więc od razu biorę się za rundę 6 bo tam to dopiero będzie

No i Charlie >>> cieszę się że możemy go poznać. Świetny dzieciak.

powrót po 4 latach nieobecności w rodzinnym mieście, nie mając kontaktu z dawnymi przyjaciółmi, brzmi tragicznie, tym bardziej, że to nie Laura i Scott są narzeczeństwem.
Victoria i Theo wracają w rodzinne strony, ze względu na tajemniczą drugą część testamentu ojca, ale jak to zwykle bywa los bywa przewrotny i jak chcieli cicho przyjechać i cicho wrócić do Maine, tak zrobiło się dużo hałasu

Mijają cztery lata od wyjazdu Victorii z Culver City. Dziewczyna próbowała i potrzebowała zacząć od nowa. Czy się to udało? Musicie przekonać się sami. Nie ulega jednak wątpliwości, że walec w postaci życia, wciąż za nią podąża i jeździ po niej zdecydowanie częściej niż po innych bohaterach literackich.

Od pierwszych stron powstaje sporo niedopowiedzeń i zagadek, które my, jako czytelnicy pragniemy rozwikłać. Mierzymy się także z czymś na wzór... szoku? Bo oczywiście spodziewaliśmy się czegoś innego, a tu bang - Kasia, jak zwykle zaskoczyła.

Uważam, że Runda Piąta jest naprawdę świetnym początkiem końca.

Od pierwszych stron powstaje sporo niedopowiedzeń i zagadek, które...

Beznadziejna kontynuacja kiepskiej serii :)

Beznadziejna kontynuacja kiepskiej serii :)

Katastrofa. To najlepsze słowo opisujące piątą część.

Autorka skupiła się w tej części na opisach, które są obszerne, powtarzające się i nudne. Wielokrotnie czytamy o tym, kto jest w co ubrany, ile to kosztowało i jakiego projektanta są ciuchy. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać czy faktycznie czytam książkę pani Barlińskiej. Kolejne opisy nie do przejścia były przemyśleniami głównej bohaterki, która za każdym razem siebie biczowała. Jest zła, samolubna, egoistyczna, nie zasługująca na nic i na nikogo. Gdyby te opisy spłycić to z pewnością objętość książki zmalałaby do 300 stron.

Postać Victorii Clark. Czy darzyłam ją jakąś wielką sympatią? Nie. Nigdy. Ale w tej części przeszła już samą siebie. Rozwrzeszczana, rozhisteryzowana, kłótliwa, krzykliwa. Co ją cechuje? Zmienność nastrojów. Od depresyjnej po histeryczną. Od spokojnej do znerwicowanej i kłótliwej. Zmiana jej nastroju była tak szybka jak lot błyskawicy. Szybka i bardzo męcząca.

I tak jak wybaczam autorce to co zrobiła z główną bohaterką, tak nie mogę wybaczyć tego co zrobiła z Laurą Moor. Dziewczyna zawsze była spokojna, opanowana, cierpliwa. Jedyna rozsądna głowa wśród rozlewającego się testosteronu. Co się z nią stało w piątej części? Laura stała się mniejszą kopią Victorii. Znerwicowana, krzykliwa, władcza. Ani jednej cechy, które były jej wizytówką przez cztery części.

Bardzo mało bohaterów drugoplanowych. Scott, Luke, Jasmine, Mia, Chris, Cameron, Matt. Generalnie, jakby ich nie było wcale. Co też jest dużym minusem.

Plusy
Pomysł na sprowadzenie ich do Calver City. Przyznam się. Myślałam, że ten pomysł posypie się w trakcie, bo był grubymi nićmi szyty, ale nie. W moim odczuciu się obronił. Był nawet ciekawy. Vincent, nowy bohater, który wykorzystuje naszych bohaterów do zdobycia ważnej dla niego walizki z rąk Brooklina w zamian za pewne informacje, które wyjaśniają wiele ważnych dla nich tematów. Kto wykupił Nathaniela? Czy Joseline była faktycznie matką Victorii i Teo? Jakim cudem Chris dostał się na studia w Paryżu jak się nie dostał? Kto spowodował wypadek Laury?

Postać Nathaniela Sheya. Bardzo dobrze się o nim czytało. Chłopak dojrzał. Wydoroślał. Zaczyna mówić otwarcie o swoich uczuciach. Stara się ustatkować. Wychowuje jedenastoletniego brata. Bardzo duży plus za zmianę jego wizerunku dla autorki. Teraz faktycznie mogę się zgodzić z Victorią Clark, że jest chłopakiem idealnym.

Generalnie po piątej części chciałam zakończyć przygodę z trylogią Hell mając dosyć niskie mniemanie o pisarce. Ale! Gdzieś w oko, przeglądając internet, wpadła mi informacja, że szósta część bardzo różni się od piątej. Jest dużo lepsza. Mniej opisów, mniej irytującej głównej bohaterki, więcej bohaterów drugoplanowych. Sięgnęłam po książkę. I jeżeli tak bardzo słaba część piąta była wprowadzeniem do zrozumienia choroby głównej bohaterki, która zostaje zdefiniowana, to zwracam autorce honor, bo było to posunięcie dobre i przemyślane. Jeżeli nie to patrz zdanie pierwsze w tym akapicie :)

Katastrofa. To najlepsze słowo opisujące piątą część.

∞/10

∞/10

• Do kupienia
  • Romans

Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera Extinguish the Heat. Runda piąta Zobacz więcej