Dziunia, ale dama. Powieść o Hance Bielickiej

Okładka książki Dziunia, ale dama. Powieść o Hance Bielickiej Katarzyna Droga
Okładka książki Dziunia, ale dama. Powieść o Hance Bielickiej
Katarzyna Droga Wydawnictwo: Znak JednymSłowem biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak JednymSłowem
2022-03-07
2022-03-07

Bardzo znany głos radiowy, ale i sceniczny, z lekką chrypką i prędkością wyrzucania słów nieomal kosmiczną - toć to Hanka Bielicka. Niezapomniana Dziunia Pietrusińska.
Jej niezwykłe życie, kolorowe, jak ona sama autorka przedstawiła bardzo ciekawie. nie jest to sucha biografia, aleopowieśc z żywymi bohaterami. Podrożująć przez życie tej artystki, możemy poznać inne czołowe postacie jak Irena Kwiatkowska( z którą nie było Hance po drodze),Danuta Szaflarska czy Ordonka.
I choć życie jej nie rozpieszczało, to potrafiła wycisnąc z niego ile tylko się dało. I brała je z rozmachem, podpisując znakiem rozpoznawczym - kapeluszem

To kolejna z książek autorki (" biografie" kobiet) którą czytam. Taki sposób przedstawienie Hanki czy to Ordonówny czy teraz Bielickiej bardzo mi się podoba. Hankę Bielicką zawsze chętnie słuchałam i oglądałam bo miałam jeszcze tę przyjemność. Zaczyna się ta historia od 1915 roku-urodzenia aż do 2006 roku kiedy zmarła.Tu nie spotkałam suchych faktów lecz bardzo wciągającą historię ,także sporo wspomniano o innych ludziach ze świata kultury.Zgadzam się ,że do królowa polskiego kabaretu,która dostarczała ludziom dużo radości. Mnie oprócz humoru,który wnosiła znana jest także z kapeluszy -to był "znak szczególny".

Całkiem ciekawy sposób narracji - biografia w formie powieści. Dałem się wciągnąć w tę historię, a to za sprawą niebanalnej bohaterki. Niby to jej życie nie było aż tak niezwykłe, bo karierę osiągnęła dzięki ciężkiej pracy, niezwykłemu talentowi i łutowi szczęścia, co pewnie można powiedzieć o wielu artystach, zwłaszcza przedwojennych, a jednak była w tej historii jakaś niezwykłość. Autorka dobrze też rozłożyła akcenty - podzieliła książkę na trzy rozdziały, z grubsza proporcjonalne względem siebie, i w każdym ujęła trzydzieści lat z życia Hanki Bielickiej. Wpada niestety momentami w patos, by potem - niestety - złamać go aż nadmierną prostotą i ulicznym slangiem.
Czego mi zabrakło? Bibliografii. Nie wiem, ile w książce jest prawdy o Hance Bielickiej, a ile to fikcja, wymysł Katarzyny Drogi. Na pewno nie jest to wiarygodne źródło dla studentów, naukowców i badaczy. Autorka często usadawiając akcję w danym momencie historycznym posługiwała się stereotypami, utartymi frazesami. Przykładem jest choćby wprowadzenie stanu wojennego. Droga przytacza nudne już i powielane po wielokroć zdanie, że zamiast "Teleranka" pojawił się w telewizji generał Jaruzelski, przez co Hanka nie obejrzała programu, a przemówienie. Jakoś nie chce mi się wierzyć, by sześćdziesięciosześcioletnia artystka zrywała się w niedzielę rano, by obejrzeć program dla dzieci. Mniej więcej w takim właśnie stylu w całej książce autorka umieszcza bohaterkę w danym kontekście historycznym.
No i niestety Wydawnictwo Znak znów nie popisało się edytorsko. To już zaczyna być ogólnie dość powszechnym zjawiskiem, że w latach 10' i 20' XXI w. książki wydawane są niechlujnie i z błędami. I tak Dziunia Pietrusińska stała się raz "dziunią" pisaną małą literą, najsłynniejsze miasto Australii autorka określiła jako "Sidney", trafiło się kilka literówek i błędów gramatycznych, brak odmiany wyrazów. Brakuje mi też zdjęć Bielickiej. Każda biografia jest zawsze jakoś ilustrowana. A tu nic, goły tekst.

Przepiękna kolejna lektura z cyklu ,,Biografie kobiet’’ w relacji Katarzyny Drogi.
Cudowna książka, życiorys w konwencji powieści.

Niezwykła opowieść o tak charakterystycznej aktorce, królowej estrady, piosenkarce, kobiecie z klasą i elegancją, niekonwencjonalnej, niepowtarzalnej, charyzmatycznej, energicznej, barwnej jak jej wielkie kapelusze na głowie , zabawnej jak jej humorystyczne monologi z występów kabaretowych.

Katarzyna Droga pokazała w życiorysie aktorki bardzo ważne przesłanie ,że jak coś się bardzo chce, to się osiągnie. I tyczy się to zwyczajnego na pozór człowieka.
Każdy może odnaleźć siebie, niezależnie w jakiej znajduje się niekorzystnej sytuacji czy czasach, które nie gwarantują spokoju.

Ważne ,żeby nie oglądać się za siebie i jak mawiała aktorka:
,,Było, co było, ważne, co jest za rogiem!’’

Biografia ukazana na tle wydarzeń historycznych obydwu wojen, życia w powojennej Warszawie ze szczególnym naciskiem na kulturę i sztukę.
Spotkamy tu też innych nieżyjących już aktorów, pisarzy, trochę scen ze sztuk teatralnych i przedstawień.

Zapoznano czytelnika z faktami z życia, bez lukrowania i gloryfikacji, szczerą prawdę, zabawne anegdoty, sukcesy, porażki, skrajne emocje i uczucia.

Bardzo ciekawa, wręcz porywająca, uczuciowa lektura. Aktorkę bardziej znam z archiwalnych powtórek. Dla starszych pokoleń, które pamiętają artystkę jak moi rodzice czy dziadkowie , ta książka jest wielkim obiektem zainteresowania , ustalają kolejkę kto ma pierwszy przeczytać.

Polecam! Niezwykła biografia. Katarzyna Droga stanęła na wysokości zadania.

Cudowna książka, życiorys w konwencji powieści.

Barwna opowieść o barwnej postaci ,która ja pamiętam już tylko jako "starsza panią w wielkich kapeluszach".

Bardzo fajnie napisana historia życia pani Hanki Bielickiej.
Różne ciekawostki opisane tak, jakby to była powieść.
Nie pamiętam, żebym kiedyś przeczytała taką biografię.
Biografię aktorki, piosenkarki, kobiety pracującej w kabarecie z wielką przyjemnością.
Hanka Bielicka, a właściwie Anna Weronika Bielicka - kobieta wulkan, szukająca miłości, ale zarazem myśląca również o swojej publiczności, którą potrafiła zaczarować i rozśmieszyć.
Punktualna, dokładna, kochająca ludzi.
i kapelusze - koniecznie z kwiatkiem, piórkiem, kolorowe sukienki.
Jej spór z Ireną Kwiatkowską w tamtych czasach był sławny.
Mąż Jerzy Duszyński, przyjaźń z Danutą Szaflarską i Adolfem Dymszą.
Wyjazdy do USA, a nawet w Polsce koncerty w małych miasteczkach dostarczały jej mnóstwo radości.
Polecam jak najbardziej.

Bardzo fajnie napisana historia życia pani Hanki Bielickiej.
Różne ciekawostki opisane tak, jakby to była powieść.
Nie pamiętam, żebym kiedyś przeczytała taką biografię.

"Dziunia ale dama" to zbeletryzowana biografia Hanki Bielickiej. Opisane jest jej życie prywatne i zawodowe od narodzin az do śmierci.Przedstawione czasy w których żyła, lata przedwojenne, wojenne aż do powojennej rzeczywistości. Poznajemy jej barwne życie, choć nie zawsze różowe. Ukazana jest Bielicka jako silna i zaradna kobieta, potrafiająca radzić sobie w każdej sytuacji. Oprócz życia tej znanej aktorki, poznajemy innych artystów z którymi miała kontakt. Na kartach tej powieści wspominana jest Hanka Ordonówna, Jerzy Duszyński, Ludwik Sempoliński i wielu innych. Czytając nie ma nudy, a miejscami jest okazja do śmiechu. Bardzo lubię książki biograficzne, oprócz przyjemności czytania dostaje się wiadomościo znanych osobach.

Chyba najlepsza książka o Bielickiej. Nie jest przegadana, przyjemnie napisana, żadna tam opisówka i mękolenie. Pełna anegdot i całkiem zwykłych sytuacji z życia. Ujawnia sporo informacji z życia osobistego aktorki, a nie tylko z estrady. Kiedy ją czytałam, to niejednokrotnie oczyma wyobraźni widziałam te scenki z życia i słyszałam głos Bielickiej w głowie. Cudowna kobieta, a historia jej życia warta jest poznania. Żyła w trudnych czasach i musiała się w nich odnaleźć. Na szczęście ze swoim charakterem umiała czerpać z życia pełnymi garściami, niezależnie od okoliczności.

Bardzo dobrze i w ciekawej formie napisana biografia Hanki Bielickiej, aktorki bardzo charakterystycznej i bardzo lubianej. A jednocześnie ciekawy obraz czasów, w których żyła. Okres międzywojenny, okupacja, czasy komunizmu, aż do czasów współczesnych bo aktorka żyła długo. I jeszcze raz przestroga, aby nie oceniać charakteru aktorki po jej rolach i kreacjach.

Muszę przyznać, ze dawno nie czytałam tak wciągającej opowieści, a czytam dużo. Historia życia Hanki Bielickiej jest opowiedziana żywo i ciekawie. To osoba, która się nie poddaje i radzi sobie w każdych okolicznościach. Cechuje ją siła i pogoda ducha. Czasami miałam wrażenie, że Pani Hanka Bielicka sama snuje opowieść o sobie i jest to opowieść o silnej kobiecie dobrego serca. Myślę, że sama Hanka Bielicka gdyby przeczytała tą książkę, byłaby zadowolona.

• Biografia
  • Biografie