Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction. 2021

Okładka książki Tarnowskie Góry niesamowite Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Sylwester Gdela, Izabela Grabda, Wojciech Gunia, Łukasz Krukowski, Łukasz Kucharczyk, Szymon Majcherowicz, Marcin Majchrzak, Paweł Mateja, Anna Musiałowicz, Paulina Rezanowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś, Istvan Vizvary, Mariusz Wojteczek, Anna Maria Wybraniec
Tarnowskie Gór... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Fantazmaty 3 Joanna W. Gajzler, Antoni Kaja, Filip Laskowski, Przemek Morawski, Marcin Rusnak, Magdalena Świerczek-Gryboś
Fantazmaty 3 Joanna W. Gajzler, ...

Amazing lecture, written by many very promising youg wirters. My favourite one, now and forevermore is Martin Scibura, I have read script whom he wrote at least twice, both times i almost cried while having a melancholic thoughts and creeps all over my aroused body.

Głęboko pod ziemią, umarli szeptają swoje historie.

Kolejny rok, kolejne SU. Na przestrzeni czterech lat na temat rocznika napisano i powiedziano już tyle że nawet nie zagłębiając się mogliście mieć jakieś pojęcie o projekcie.

Czym są sny? Sny, to prawdziwa kopalnia grozy, weirdu i autorów grozy którzy mają nam wiele do powiedzenia. Tu, w czeluściach odchlani weirdu cała masa autorów i autorek o nietuzinkowych pomysłach ma okazje zaprezentować swój talent, opowiedzieć kolejną historię (w końcu są tu nie tylko debiutanci) a w najlepszym wypadku zalśnić jak najczarniejsza gwiazda(Trochę to zabrzmiało jakbym oferował piramidę finansową w miejscowym mcdonaldzie ale cóz).

Pora na punkt główny programu.
Pierwsze spostrzeżenia? Sto procent autorów i autorek z Polski. W edycji 2021 zabrakło wyjadaczy zza oceanu, ale jak tak teraz na to patrzę to znowu nie jest to jakis minus- w końcu polacy nie gęsi i swoje weirdy mają.

SU to także wciąż niesłabnący poziom opowiadań. Zdarzą się projekty które z roku na rok łapią jakiś spadek, ale powyższe do nich z całą pewnością nie należą (co mnie zbytnio nie dziwi przy takiej redakcji).

Jeżeli mnie mój matematyczny zmysł nie myli, mamy tu aż 19 opowiadań. Nie będę przybliżał wam każdego z nich i opisywał fabuł ale różnorodność jest taka że każdy z was znajdzie tu coś czego szuka w weirdzie.

Szczerze miałbym problem wybrać opowiadanie które w mojej opinii byłoby najlepsze. Mocno utkwiły mi w pamięci opowiadania Sylwii Wełny i Łukasza Redelbacha ale i idąc dalej dostałem sporo kolejnych opowiadań które sprasowały mi głowę; przykładem niech bedą jeszcze opowiadania Łukasza Patalana i Marcina Ścibury.

Wierze że autorzy debiutowali już w innych antologiach i czasopismach ale na dobrą sprawę wcześniej kojarzyłem tylko łukasza Krukowskiego który zaskoczył mnie "syntezą".

Podsumowując, nowe sny umarłych uważam za świetną rozrywkę na kilka dni. Nie jest to jakaś cegła z którą mielibyście większe problemy a nic tak nie sprawia radochy jak dobry weird na noc

Głęboko pod ziemią, umarli szeptają swoje historie.

[Zamiast czytać SU 2021, powinienem nadrobić dwa tomy z 2020 no ale dobra, wyszło jak wyszło, może je ogarnę do końca roku]. Zabierając się za tę antologię zdawałem sobie sprawę, że weird bywa dość ciężki. Zdarzało się, że zupełnie nie zrozumiałem danej historii, a jednocześnie jej lektura dostarczyła mi całkiem satysfakcjonującej rozrywki. W tych niezrozumiałych rejonach prędzej czy później trafi się na coś, co człowieka mentalnie zdewastuje. Długo nie musiałem czekać.

Antologię rozpoczyna kilka słów od jej redaktorów: Wojciecha Guni i Krzysztofa Grudnika.

Sylwia Wełna - Bóg się rodzi
Ależ to jest dobre! (W sieci można znaleźć audiobooka i się osobiście przekonać). Alternatywna wersja narodzin Jezusa. Przytłaczający, złowrogi, dający solidnie do myślenia tekst. Z tego co się zorientowałem, to debiut autorki na papierze. Chylę czoło.

Agnieszka Fulińska - Los caprichos
Lżejszy niż w poprzednim tekście, choć nadal dość duszny klimat. Pirenejskie legendy, zdradliwe pułapki, zgubne uczucia. Całkiem przyjemny tekst.

Łukasz Redelbach - Blask słońc mosiężnych nie zdusi mroku
Jeden z najlepszych tekstów w antologii. Fabuła: gość zaczyna obrastać monetami. Oprócz naprawdę świetnego, odrażającego body horroru, mamy tutaj zabawę formą, oraz doskonałą, niepokojącą historię m.in. o poczuciu winy, solidnie polaną patologicznym sosem.

Agnieszka Wnuk - Części tworzą całość
Kolejny raz zaskakujący zabieg z formą. Dwie historie w jednej, zależy jak się czyta. Co prawda mnie nie porwało, ale rzecz warta uwagi.

Marcin Ścibura - Cisza
Młody amator fotografii zaczyna doświadczać dziwnych napadów ciszy. Końcówka zaskakuje i (delikatnie mówiąc) nie napawa optymizmem. Bardzo dobry, choć mocno dołujący tekst.

Jakub Wsuwka - Cyrkowy sabotaż
Przeczytałem, i to chyba tyle. Krótkie. Ponad moje siły.

Ines Siwińska - Piętno
Klimaty postapo z mocnym przesłaniem. Bardzo intrygująca wizja świata, z chęcią poczytałbym więcej.

Paweł Wącławski - Mediun
Gdyby nie dość mocne analogie z rzeczywistością, szczególnie jeśli chodzi o ostatnie kilka lat, to nawet by to było w jakiś sposób śmieszne. Przerysowany, satyryczny świat przyszłości, który ma stanowczo zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Niestety. Ale opowiadanie fajne, wciągające, podobnie jak w przypadku poprzedniego - chciałbym jeszcze.

Łukasz Patalan - Wyspa
Nie do końca wiem jak je zinterpretować, za to doskonale wiem, że nie zazdroszczę głównemu bohaterowi. Jakaś koszmarna pętla z rzeczywistości czy coś...

Olga Nizołek - Otulina nosogardzieli
Fajny tytuł, ładne stylistycznie, ze świetnym klimatem. Bohaterem jest kręgarz, który ma dziwną relację z pewną zagadkową kobietą. Brakowało mi jedynie mocniejszego akcentu na koniec. Ogólnie na plus.

Paulina Rezanowicz - Owoce tej ziemi
Nazwisko autorki mam na oku, za jakiś czas będę mógł pisać, że czytałem Rezanowicz zanim jeszcze stała się tak popularna. ;) Bardzo przyjemny, przygodowo-grozowy tekst o zemście. W tle dżungla, miłość, zdrada oraz zderzenie starego i nowego świata.

Lidia Gręda - Miedź
Surrealistyczne, ciekawie napisane. Nieoczywiste, a jednak fascynujące. Kolejne nazwisko godne uwagi.

Łukasz Krukowski - Synteza
Widząc nazwisko autora wiem, że będzie rozkminiane. :) Coś dziwnego, z czym zderzają się bohaterowie, staje się idealną okazją, żeby sobie trochę poanalizować ludzkie zachowania. Jedynie końcówka nie za bardzo do mnie trafiła.

Magdalena Świerczek-Gryboś - Zapach matki
Klimaty postapokaliptyczno-matriksowe. :) Niestety, z autorką mam ten sam problem, co z pisarstwem Marka Zychli. Nie potrafię się wczuć. Sprawne pióro, wyobraźnia godna pozazdroszczenia, olbrzymia kreatywność, a jednak za cholerę mi nie podchodzi. Czuję się przygnieciony tym całym bogactwem. Ale będę podejmował kolejne próby.

Katarzyna Szymonik - Zbutwiałe liście
Facet, po śmierci przyjaciela, staje się opiekunem jego dziwnego zwierzaczka. Stworzenie, z pozoru niewinne, z czasem zaczyna być przyczyną poważnych kłopotów nowego właściciela. Historia w dość klasycznym klimacie, którego nie jestem wielkim fanem, ale zaskakująco bardzo mi się spodobała. W finale mocniejszy akcent. Całość bardzo na plus.

Beata Zuzanna Borawska - Tajemnice barci
Z tym opowiadaniem mam kłopot - z jednej strony ma ciekawe, mocno schizofreniczne momenty, z drugiej sprawia wrażenie fragmentu wyrwanego z większej całości. Nie wiem co o nim myśleć.

Emilian Wojnowski - Usta szeroko zamknięte
Dziwne w ch#j. :) Dziki zachód - super, uwielbiam. Dentyści, zaczarowane zęby - WTF?! :) Pomysł oryginalny, wykonanie bardzo dobre, ale przyznaje, po raz kolejny wymiękłem. :D

Ela Raj - Cienka, czerwona histeria
Kolejne świetne opowiadanie. Kobieta z mnóstwem problemów doświadcza czegoś totalnie dziwnego. Scena w spiżarni - mistrzostwo.

Wiktor Orłowski - Do wszystkich Jodie
Zaskakujący, baśniowo-magiczny tekst, mądry, pouczający. Nie jest to coś, co ma za zadanie urwać dupę, ale warto się nad nim pochylić.

Czas na 'podsumowanie'. Chcecie krótko i na temat? Proszę, jedno słowo: warto. Jeśli szukacie emocji, jakiegoś bodźca, który poruszy w was coś nowego - to lektura "Snów umarłych" jest bardzo dobrym sposobem na osiągnięcie celu . Kilka opowiadań okazało się być poza moimi zdolnościami poznawczymi XD , kilka dało mi wielką frajdę, sprowadzając myśli na bardzo, bardzo dziwne terytoria. Każdy czytelnik znajdzie coś, co do niego trafi, co go przerazi, zachwyci i zadziwi. Na koniec kilka słów o wydaniu, które jest prześliczne. Uwielbiam tę okładkę. Moja ulubiona ze wszystkich dotychczasowych wydań SU. Wydawnictwo Phantom Books zrobiło (nie po raz pierwszy, i jeszcze nie ostatni) kawał dobrej roboty. Za jakiś czas PB zakończy swoją działalność, co jest ogromną stratą (mimo, że żyjemy w czasach, gdzie literackiego horroru nie brakuje). Warto sięgnąć po "Sny umarłych" <którekolwiek>, będziecie mieli na półce książkę, która wkrótce stanie się unikatem, a dziwne rzeczy wewnątrz gwarantują unikalne wrażenia.

Jako fanka gatunku weird fiction nie mogłam tej antologii odpuścić, tym bardziej, że jest w takiej przepięknej oprawie😍 Kolekcja musi być pełna. Przed Wami najnowsza odsłona Snów umarłych, rocznik 2021. Za łamanie odpowiada Krzysztof Biliński, za redakcję Panowie Krzysztof Grudnik i Wojciech Gunia (którą uważam za fenomenalną). I to właściwie samo w sobie powinno być zachętą do sięgnięcia po ten zbiór.

To naprawdę wyjątkowy zbiór! Dziewiętnaście opowiadań napisanych przez polskich autorów grozy i na żadnym się nie zawiodłam. Różnorodność tych opowiadań niesamowicie działa na wyobraźnię i zapewni Wam cały wachlarz emocji. Wzbudzają niepokój, głęboko poruszają nasze struny wrażliwości wydobywając na wierzch nasze uśpione lęki, pełne ukrytej symboliki. Momentami surrealistyczne i ocierające się o bizarro fiction. Nie brakuje tu też makabrycznych i przejmująco smutnych wątków. Mroczne i oniryczne. Ta antologia powstała w dziwnych czasach i ma to w niej odzwierciedlenie, możemy dobitnie odczuć poczucie pustki, osamotnienia i niezrozumienia bohaterów.

Na temat opowiadań rozpisywać się nie będę, pragnę abyście sami przepadli w tych odmętach weirdu.

Odłożyłam tę książkę ukontentowana i z myślą, że mamy bardzo utalentowanych pisarzy na naszej, polskiej arenie. Polecam z całego serducha miłośnikom weird fiction. Biegnijcie i kupujcie póki jeszcze jest w sprzedaży!

P.S. Opowiadanie, które najmocniej zakleszczyło mi się w głowie to "Blask słońc mosiężnych nie zdusi mroku" Łukasza Redelbacha.

• Antologie
  • Ksiażka do recenzji