Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata

Okładka książki Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata Iwona Kienzler
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Lira
2021-11-17
2021-11-17

Ciekawe.

Ciekawe.

Książce nie można odmówić jednego - czyta się ją przyjemnie, lekko, bez zbędnego wysiłku. Jednak mam wątpliwości co do rzetelności niektórych faktów. Denerwowały mnie pojedyncze błędy (np. zdarzyło się, że autorka myliła imiona),literówki. Dodatkowo rzucił mi się w oczy brak obiektywizmu. Autorka na każdy zarzut wobec Elżbiety czy Filipa znajdowała kontrargument. Zamiast tego wolałabym czytać "suche fakty" i sama wyrobić opinię, bez naprowadzania przez autorkę. I ostatnia (chyba najważniejsza) rzecz - odniosłam wrażenie, że w książce o Elżbiecie i Filipie jest mało Elżbiety i Filipa. Jest poruszanych wiele tematów, lecz nawiązanie do samych bohaterów występuje najczęściej pod koniec rozdziałów.

Warto przeczytać, opis panowania królowej Elżbiety!

Warto przeczytać, opis panowania królowej Elżbiety!

Świetna książka, która w bardzo uporządkowany sposób przedstawia historię rodziny królewskiej. Bardzo przyjemna pozycja. Polecam :)

Przyjemna lektura. Dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Ale zdecydowanie nie jest to pozycja obowiązkowa dla kogoś, kto interesuje się brytyjską monarchią.

Królowa Elżbieta II to nie tylko królowa Wielkiej Brytanii, ale przed wszystkim ikona, która na stałe zapisała się w popkulturze. Z książki "Elżbieta i Filip" dowiecie się co nieco o życiu królowej oraz jej ukochanego. Poznacie burzliwe losy Filipa i jego długą drogę do Anglii. Dowiecie się, czy jego matka była zakonnicą i dlaczego książę nie mógł udać nazwiska swoim dzieciom. Poznacie też sekrety królowej Elżbiety. Przeczytacie o tym, czy na prawdę była wnuczką kucharki i dlaczego królowa malowała się... niebieską szminką.
Książka bardzo mi się podobała. Uwielbiam Royal Family i każda publikacja o nich cieszy mnie jak dziecko. Dużo informacji już wiedziałam np z The Crown oraz dokumentów na netflixie, ale było też kilka rzeczy, po których szczęka mi opadła. No i na końcu zakręciła mi się łezka w oku 😭❤❤❤

W ten wieczór chcę Was zabrać do pałacu Buckingham i najdłużej panującej monarchini na świecie. Wiecie kogo mam na myśli?

Czytając tę książkę poznamy sekrety oraz losy jakże niełatwej, a zarazem wymagającej relacji i miłości najsłynniejszej wzbudzającej wiele kontrowersji, współczesnej pary królewskiej - królowej Elżbiety II z Windsorów i księcia Edynburga Filipa z dynastii Mountbattenów, którzy przeżyli razem 73 lata (to pierwsza para królewska z tak długim stażem). Ale i nie tylko, bo zagłębimy się też w historię Wielkiej Brytanii i tradycje. Nierzadko staniemy się świadkami codziennych perypetii pary królewskiej, w tym wzlotów, porywów pasji, ale też gorszych chwil, upadków tak naturalnych, bo dotyczących przecież każdego z nas i wszystkich małżeństw...

Po śmierci księcia Filipa (9 kwietnia 2021)
reporterzy, dziennikarze, czy znawcy historii rodziny królewskiej, ale też eksperci i specjaliści od interpretacji komunikatów werbalnych i mowy ciała zastanawiali się, czy królewska para była ze sobą szczęśliwa. Odpowiedzią na pojawiające się spekulacje okazała się niewielka wiązanka umieszczona na wieku trumny.

"Zdobiła ją szarfa z napisem: "Kocham Cię. Lilibet"."

Kolejny raz jestem pod wrażeniem ogromu pracy włożonego przez autorkę w napisanie książki tak, by rzetelnie i w interesujący, bardzo skrupulatny i spójny sposób ukazywała biografię tej popularnej, ale też kontrowersyjnej pary. Fakty okraszone ciekawostkami, których próżno szukać w internetowych źródłach. To prawdziwa skarbnica wiedzy! Warto nadmienić, że publikacja ta została wzbogacona w fotografie i szeroką bibliografię.

Pani Iwona popełniła serię biografii, wśród których znajdziemy także "Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści". Czuję, że to kolejna obowiązkowa pozycja do przeczytania. 😉

WSPÓŁPRACA Z @wydawnictwolira

To moje kolejne spotkanie czytelnicze z Iwoną Kienzler. Tym razem też okazało się ono niezwykle udane, ponieważ autorka trafiła w mój gust. Od lat fascynuje mnie rodzina królewska Windsorów – jej historia i perypetie rodzinne, więc z przyjemnością sięgnęłam po książkę "Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata".

Jest to bogate w informacje kompendium wiedzy o tej najciekawszej na świecie rodzinie monarchów i nawet jeśli nie wszystko okaże się prawdą, to jednak zwraca uwagę mozolna praca autorki, którą musiała wykonać, aby napisać tak wyczerpującą historię. Każda ważniejsza informacja została opatrzona przypisem oraz obszernymi wyjaśnieniami tłumaczącymi omawiane zagadnienie. Na uwagę zasługuje też przystępny, obrazowy język, co sprawia, że książkę czyta się przyjemnie i z nieskrywaną ciekawością. Mimo nagromadzenia dat, faktów oraz szczegółów z historii monarchii brytyjskiej, nie brakuje też bardzo prywatnych, wręcz intymnych relacji, rodzinnych sekretów oraz powrotu do przeszłości, ponieważ autorka sporo stronic poświęca historii rodu tuż przed narodzinami królowej, a potem jej dzieciństwu oraz początkom rządów.

Autorka w dość bezpośredni sposób kolejny raz wykracza poza sferę dobrych obyczajów i zagląda monarchom nie tylko do gabinetów, ale też do sypialni. Wyjaśnia również niezwykle skomplikowane niuanse panowania koronowanych głów, odkrywa skandale te związane z pełnioną funkcją, ale też obyczajowe. Przygląda się szczególnie księciu Filipowi, który odgrywa dość trudną dla mężczyzny rolę. Trzeba bowiem pamiętać, że to kobieta w tej familii jest głową, co może znacząco wpłynąć na męską część członków rodu. Mam też trochę wrażenie, że – mimo iż Filip jest głównym bohaterem – to jednak nie zajmuje głównego planu, oddając swojej małżonce należne jej miejsce – głowy państwa i kościoła.

Opowieść Iwony Kienzler jest niezwykle drobiazgowa i opiera się o analizę losów jej bohaterów na wielu płaszczyznach. Nie sposób spamiętać tych wszystkich nazwisk, dat oraz szczegółów, ale jedno jest pewne – osoba zainteresowana w każdej chwili może wrócić do czytania z takim samym zaciekawieniem, jakby zagłębiała się w lekturze po raz pierwszy. To niewątpliwy atut wszystkich książek autorki.

Jeśli więc ktoś pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o miłości oraz więzi łączącej tych dwojga, to z pewnością ta książka wiele wyjaśni, a z pewnością nakreśli zainteresowanym niełatwe życie, z którym przecież boryka się każda para, a nie tylko królewska. Każdy bowiem ma swoje wzloty czy upadki.

Jest to bogate w informacje...

Królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip, przeżyli razem siedemdziesiąt trzy lata...

Mieszkam w Anglii prawie 8 lat, ale przyznam szczerze, że nigdy specjalnie nie interesowałam się rodziną królewską. Po  najnowszą książkę Iwony Kienzler zdecydowałam się sięgnąć ze względu na wydarzenia jakie miały miejsce w kwietniu 2021 roku, a mianowicie pogrzeb Księcia Karola. Chciałam dowiedzieć się czegoś o jego życiu.

W swojej najnowszej książce, Iwona Kienzler przygląda się niełatwej roli, jaką pełnił Filip- małżonek królowej, który jednocześnie chciał działać na własnych warunkach. Dla Elżbiety porzucil swoją karierę w marynarce wojennej. Królowej również nie było łatwo, jako dwudziestosześcioletnia kobieta, objęła władzę nad państwem, została głową kościoła anglikańskiego.
Iwona Kienzler wykonała kawał dobrej roboty, widać ogrom pracy włożony w wielopłaszczyznową biografię pary królewskiej. Bardzo skrupulatnie przedstawia nam historie rodziny królewskiej, począwszy od jej przodków. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Elżbiety i Filipa. Jednak liczyłam na więcej wzmianek o księciu. W moim odczuciu, autorka skupiła się głównie na królowej, Filip w tej biografii jakby zszedł na dalszy plan.

Chcecie wiedzieć, czy krolewska para była szczęśliwa? Jaka była ich miłość i jak wyglądało ich prywatne życie? Czy skrywali sekrety? Na te, jak i inne pytania odpowiedź znajdziecie w książce, którą szczerze polecam. Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla osób, które interesują się rodziną królewską.

Niestety najsłabsza książka o "royalsach" jaką czytałam. Czytając znalazłam trochę błędów, jak np. o żałobnym stroju królowej Elżbiety po śmierci jej ojca. Według autorki "zawczasu zadbano, by miała takowy w jednej z walizek", a zawsze słyszałam, że nie miała przygotowanego. I właśnie to było powodem obecnego obowiązku posiadania czarnego ubrania podczas podróży.
Sprawa się dla mnie wyjaśniła, gdy zerknęłam na bibliografie. Pełno tam "źródeł" takich jak viva.pl, gazeta.pl itd.
Jeśli szukacie wiarygodnej książki o Windsorach to z polskich autorów polecam Marka Rybarczyka ;)

Sprawa...

• Literatura faktu
  • Polska literatura

Dodaj cytat z książki Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata